Європейці допоможуть Франківську облаштувати Вовчинецькі гори

За кошти Європейського Союзу на Вовчинецьких пагорбах поблизу Івано-Франківська облаштують оглядові майданчики, рекреаційну зону для велосипедистів та освітній простір для дітей.

Пов’язане зображення

Івано-Франківськ – одне з семи європейських міст, яке другий рік реалізовує проєкт «Управління і використання міських ресурсів як природної спадщини в містах Дунайського регіону» (URBforDAN), пише КУРС.

Кожне з міст-учасників проєкту має зберегти ліс на своїй території і одночасно соціалізувати його – облаштувати зони для відпочинку, туризму, спорту чи освіти.

Вовчинецькі гори

Проєкт URBforDAN реалізовується в рамках Дунайської транснаціональної програми, що фінансується з фондів Європейського Союзу. Для Івано-Франківська вартість проєкту становить 213 675,65 євро. З них 85% – грантові кошти та 15% (32 051,35 Євро) місто має знайти у власному бюджеті. Цими грошима європейські партнери допоможуть облаштувати лісові території на Вовчинецьких пагорбах.

У ЄС обрали Вовчинець

Стати партнером проєкту Івано-Франківську запропонували представники міста Любляна зі Словенії.

«Вони шукали в Україні партнера, шукали ліси, наближені до міста, щоби були саме міські ліси. Управління інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради і нас взяли в партнери», – розповідає менеджер проєкту в Івано-Франківську Уляна Сидор.

Територія, яку планують облагороджувати в рамках проєкту, розділена між Вовчинецькою сільською радою та Івано-Франківським лісгоспом. Тому всі дії Управління інвестиційної політики координує з користувачами землі та лісу.

Вовчинецькі гори

«Вовчинецька сільська рада ще до цієї ініціативи розробляла власний проєкт облаштування території. Сільський голова з дизайнерами ще пару років тому запроєктували оглядовий майданчик на Вовчинецьких пагорбах і шукали кошти. А тут і кошти знайшлися, і наші бачення на облаштування цієї території збіглися», – зазначає Уляна Сидор.

Реалізація ідеї почалася у червні 2018 року. Втім, Україна ратифікувала Угоду про фінансування Дунайської транснаціональної програми через три місяці після того – у вересні 2018 року. Тому Івано-Франківськ взявся за реалізацію грантового проєкту на кілька місяців пізніше за європейських партнерів та має встигнути завершити його до кінця 2020 року.

Масштабних інфраструктурних робіт на Вовчинецьких горах проводити не будуть. Адже основне завдання – зберегти навколишнє середовище.

У рамках проєкту URBforDAN планують створити освітню зону з лісовим ігровим майданчиком і природним кемпінгом для дітей; облаштувати оглядовий майданчик і рекреаційну зону для велосипедної спільноти, а також відновити  маркування пішохідних та велосипедних доріжок.

Вовчинецькі гори

На оглядовому майданчику хочуть встановити спеціальні біноклі.

«У гарну погоду там відкривається дуже гарний краєвид – видно навіть 6-7 карпатських вершин. Для туристів це дуже велика атракція. На жаль, зараз туди заїжджають автомобілі, відвідувачі розкидають сміття. Може, якщо облагородити, то зміниться і ставлення людей», – говорить Уляна Сидор.

На Вовчинецьких горах вже прокладений велосипедний маршрут. Реалізатори проєкту на велотрасі пригледіли місцину, де можна облаштувати для велосипедистів рекреаційну зону.

«Ми хотіли зробити станцію обслуговування, але ми розуміємо, що станція обслуговування там не зовсім реальна. Але хоч облаштуємо зону, де можна припаркувати велосипед, відпочити, переодягнутися. Встановимо вуличні меблі», – каже менеджер проєкту.

Ідею облаштування освітнього простору для дітей іванофранківці запозичили у європейців.

«В європейських країнах популярні лісові школи. В Івано-Франківську також вже починали цю ініціативу. Вовчинецькі гори ідеально підходять для лісових шкіл. Тобто дітям цікаво, там є на що подивитися. Цікава флора-фауна. І все, що  потрібно зробити, – це укриття. Якщо погіршиться погода, щоб діткам було де сховатися, – пояснює Сидор. – З вересня ми хочемо поїздити по школах, порозповідати дітям про Вовчинецькі гори, домовитися з вчителями, щоб згодом там проводити деякі уроки. Інші міста теж роблять такі лісові школи, щоб їхні діти не тільки вивчали ліси та дерева за книжками, а могли побачити це все наживо».

Вовчинецькі гори

Окрім відновлення маркування пішохідних та веломаршрутів, планується прокласти маршрут на Козакову Долину. Це ландшафтний заказник загальнодержавного значення в Україні, розташований у Тисменицькому районі на північ від Івано-Франківська.

Козакова Долина відома ще з 1648 року. Тоді на місці теперішнього Вовчинця, де сходяться дві річки Бистриці, розбили табір козаки Семена Височана – керівника селянського повстання, що розпочалося в Східній Галичині восени 1648 року при підході військ Богдана Хмельницького до Львова. Згодом у пам’ять про козаків Височана люди прозвали це місце Козаковою Долиною.

«Там дуже гарна природа. Там є і скелі, і скелястий монастир. Але навіть в інтернеті дуже мало інформації, немає ніяких фотографій. Ми хочемо розповісти, що там сталися історичні події. На Козаковій Долині в скелястих монастирях ховалися партизани. Це дуже цікаво. Хто живе на Каскаді і бачить з вікна Вовчинецькі гори, може і не знати, що там відбувалося колись», – говорить Уляна Сидор.

При цьому відвідувачам будуть пояснювати, що влаштовувати пікніки і розводити вогонь там заборонено. Ця зона буде облаштована лише для відпочинку: можна подихати свіжим повітрям, сфотографуватися, покататися на велосипеді чи пройти туристичним маршрутом.

Досвід партнерів

Окрім Любляни та Івано-Франківська, проєкт URBforDAN реалізовують у Відні (Австрія), Будапешті (Угорщина), Загребі (Хорватія), Белграді (Сербія) та Клуж-Напоці (Румунія).

Нещодавно 36 учасників з міст-партнерів відвідали Івано-Франківськ, гуляли Вовчинецькими пагорбами та дивилися, як у нас реалізовують проєкт.

Делегація з Івано-Франківська їздила вивчати досвід партнерів у Любляну, Загреб та Белград.

«У Загребі є дуже схожий на наш проєкт. Там ліс, як і в нас, дуже близько до населеного пункту, фактично внизу вже живуть люди. У них вже є столики, альтанки невеличкі, вони думають облаштовувати спортзону і освітню зону, – розповідає Уляна Сидор. – У Любляні вже більше зроблено – встановлений спеціальний водовідлив. Ми це у презентаціях нашим лісникам показали, щоб вчилися».

Кожне з міст ділилося ідеями втілення проєктів з головним бенефіціаром – Любляною. Деякі проєкти робили так, щоб у кожному з семи міст-учасників були схожі заходи – у кожного є освітня і рекреаційна складові та заходи для велоспільнот.

Європейці допоможуть Франківську облаштувати Вовчинецькі гори 1
Проєкт URBforDAN у Любляні, Словенія

«Зараз ми розробляємо план управління міськими та приміськими лісами. Головний партнер розробив для усіх міст-партнерів шаблон. Ми сидимо з дизайнерами, з лісниками, розподіляємо обов’язки, все це зараз описуємо і восени плануємо зробити публічну презентацію», – обіцяє менеджер проєкту.

Всі заходи в Івано-Франківську узгоджували не лише з лісівниками та сільською радою, а й зустрічалися з мешканцями села, радилися з громадськими активістами та комунальниками, щоб з’ясувати, що там можна робити, а що не варто.

Вовчинецькі гори

Крім того, Управління інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради у фейсбуці провело опитування, щоб дізнатися, що франківці хочуть бачити на Вовчинецьких горах.

«Надійшли пропозиції і щодо розвитку туризму і спорту. Люди також хочуть бачити там якісь цікаві зимові види спорту. Ідей багато. Можливо, ми це включимо у план розвитку на майбутнє. Головне – знайти фінансування на це все», – підсумовує Уляна Сидор.

(Visited 617 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Ще би європейці навчили місцеве бидло не засирати рекреаційні зони….

  Гість,

  Там гарно і без ваших сраних покращень! А так, вам знову дерева станують на заваді, знов бруківкою заложите….. Природа гарна такою, якою вона є!

   Гість,

   НЕ *місцеве било* засирає Вовчинець . А справжнє зайшле бидло яке залишило свої села і заполонило Івано-Франківськ. Найбільшим досягненням вважає за необхідне відпочити на природі .Наслідки бидлячого відпочинку очевидні…

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5601

загрузка...

На Городенківщині облаштовують майданчик для відпочинку водіїв (фотофакт) 23:22 1 коментар

Працівники Служби автомобільних доріг будують майданчик для відпочинку учасників дорожнього руху на км 168+100 автодороги державного значення Р-24 Татарів – Кам’янець-Подільський біля села Семаківці Городеківського району. Про це повідмоляє Служба автомобільних...

Відома франківчанка проникливо вшанувала пам’ять померлого чоловіка (фото) 21:19

Знаменитість звернулася до померлого чоловіка. Українська відома співачка Тіна Кароль вшанувала пам’ять чоловіка. В Instagram-Stories Кароль залишила короткий ролик на честь пам’яті померлого чоловіка Євгена Огіра. Зірка зробила колаж зі...

У Калуші розпочинають роботи з відновлення Ратуші 20:56 1 коментар

Поки що приступили до передпроектних робіт. Так, в електронній системі державних закупівель Прозоро 14 серпня оприлюднено договір на виконання передпроектних робіт по об’єкту «Реставрація та часткове відтворення пам’ятки архітектури місцевого...

Хлопцю з Галицького району, який вижив у страшному ДТП, потрібна допомога 19:54

21-річний Назар Раць із села Хохоніва Галицького району за минулий рік зробив неможливе. Маленькими кроками, вперто й через біль – він почав ходити. А ще два роки тому хлопець був...

На Тернопільщині на смерть збили прикарпатця (фото+відео) 19:27

Позавчора, 14 серпня, у Тернопільській області на смерть збили прикарпатця. Як зазначили у поліції Тернопільщини, аварія сталася у Бучацькому районі. 23-річний водій – житель одного з сіл району – збив чоловіка...

Як облаштовують двір на Симоненка – Миколайчука (фоторепортаж) 17:09

У дворі на вулиці Миколайчука, 20а, 22-26,  Симоненка, 26, 28, 30 в Івано-Франківську тривають роботи з впорядкування прибудинкової території. У планах чимало перетворень та не менше роботи: брукування доріжок, асфальтування...

Новий шанувальник? Загадковий чоловік подарував Ірині Білик електрокар (фото) 16:30

Ірина Білик відверто розповіла, що пов’язує її з чоловіком, який нещодавно подарував їй дороге авто. Нещодавно Ірина Білик у своєму аккаунті в Instagram опублікувала фото, на якому вона позує з...

Мистецький центр “Акторко” радує франківців своїми перемогами у Болгарії (фото) 16:23

Юні таланти відпочивали протягом 7 днів у таборі “Вместе”, що у м. Кітен, Болгарія та взяли участь у багатьох конкурсах на фестивалі “European Kiten Awards 2019”. В конкурсі  з хореографії...

На популярній карпатській вершині зіграли колоритне гуцульське весілля (фоторепортаж) 15:44

Шлюб взяли чернівецький альпініст Олександр Паламарюк разом із нареченою Ольгою, інформує Шпальта. 10-11 серпня у Буковинських Карпатах відбувся Pamir Fest. Його провели на території колишньої військової радіолокаційної станції «Памір» (гора Томнатик,...

Стартували зйомки другої частини найскаженішої комедії року за участі відомих франківців Юрія Горбунова та Миколи Торб'яка (фоторепортаж) 15:28

15 серпня стартували зйомки другої частини найскаженішої комедії року. "Минув рік, відколи молодша дочка вбралася у весільну сукню. Емоції вщухли, і темпераментний батько тільки-но дихнув на повні груди, як.. старша...

У франківському магазині підлітку продали сигарети і алкоголь (фотофакт) 15:12

Робочій групі з питань виявлення продажу алкоголю і тютюну неповнолітнім стало відомо про порушення в магазині “Маневр”, що по вулиці Миру. Випадок трапився 14 серпня, інформують у Фейсбук-спільноті “Тверезий Франківськ“....

Франківців налякав новий сміттєвий майданчик поблизу “Десятки” (фотофакт) 14:58 3 коментарі

У центрі Івано-Франківська з’явилися огорожі для майбутніх смітників. Містяни б’ють на сполох. Про це повідомили у Фейсбук-спільноті “Франківські теревені“. “Навіщо хизуватися модними підземними смітниками, які скоро будуть урочисто відкривати та...

Відверті купальники та бюст Леніна. Як проходив перший конкурс краси в СРСР (фото) 14:37

У конкурсі дозволили брати участь дівчатам із будь-якими параметрами. Пише Главком. Перший офіційний радянський конкурс краси «Московська красуня 1988» пройшов у Палаці спорту «Лужники». Його спонсорував німецький журнал мод «Burda Moden»....

“Карпатнафтохім” просить для себе пільговий тариф на електрику 14:27

З липня 2019 року вартість електричної енергії для ТОВ «Карпатнафтохім» подорожчала майже на 20 відсотків. У зв’язку з введенням нових тарифів на послуги диспетчерського управління та передачу електроенергії споживачам, вартість...

Відома українська співачка показала свій відпочинок в Карпатах (фото) 14:05 2 коментарі

Співачка Злата Огнєвіч гайнула до Карпат підзарядитися енергією природи. У сукні-вишиванці вона попозувала на тлі гарних краєвидів і осідлала коника. Як написала артистка в Instagram, у планах у неї суцільний релакс:...

Як голову Івано-Франківської ОДА карпатським медом частували (фоторепортаж) 13:43 10 коментарів

15 серпня на Верховинщині з робочим візитом перебував нещодавно призначений голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. Він перевірив хід ремонтних робіт на мості у Ільцях, відвідав тамтешній Візит-центр і проінспектував стан...

Потенціал є, але його погано доносять, – Шмигаль про розвиток туризму на Верховинщині (фоторепортаж) 13:11

15 серпня у селі Ільці, що на Верховинщині, з робочим візитом прибував голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. Він перевірив хід ремонтних робіт на мості, а також відвідав туристичний Візит-центр, будівництво...

На водія, який напередодні намагався утекти від франківських патрульних, поліцейські склали відразу 5 протоколів (фото) 12:57 2 коментарі

У середу, 15 серпня, близько 18 години під час патрулювання вулиці Кармелюка екіпаж патрульної поліції помітив автомобіль Chevrolet Lacetti, який мав технічну несправність зовнішніх освітлювальних приладів, а саме не працював...

На вирішення проблем доріг і мостів Верховинщини потрібна окрема стрічка держбюджету, – голова ОДА (фоторепортаж) 12:26 1 коментар

15 серпня на Верховинщині з робочим візитом перебував голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. Він проінспектував стан аварійної дороги, яка з’єднує чотири віддалені гірські села: Буковець, Дземброня, Топільче, Зелене. Ця ж...

Голлівудська акторка українського походження показала звабливу фігуру в купальнику (фото) 11:34

Літа вже лишилося небагато, але "дівчина Бонда" Ольга Куриленко продовжує милувати око своїми гарними світлинами у купальниках. А ще кінозірка з Бердянська, якій цієї осені виповниться 40 років, показала, як виглядає її личко...
 • ріел ІФ виринаюча