Ірма Вітовська: «Чорнобиль, як метафора усієї країни, бо це – суцільна зона, з якої ми до цих пір не можемо вибратися»

У вівторок, 24 липня, в івано-франківському театрі кіно «Люм’єр» відбувся допрем’єрний показ фільму «Брама» режисера Володимира Тихого. Фільм створений за підтримки Держкіно, на основі п’єси «На початку і наприкінці часів» Павла Ар’є. Про непростий знімальний процес, про своє відчуття зони відчуження та про роль 88-річної баби Прісі, героїні фільму, читачам Правда.іф розповідає актриса Ірма Вітовська.

 

– Ірмо, показ фільму «Брама» у Івано-Франківську є одним з перших?

– Передпоказ фільму уже відбувся у зоні відчуження, в будинку культури міста Чорнобиль, для тих, хто там працює, і місцевих, які там живуть. Перед тим, 4 липня, був закритий перегляд для ЗМІ і блогерів.

Мабуть, для мене було символічно туди поїхати. Адже моя мама народилася в Латвії. А її батько, мій дідусь, якого я втратила в 6 років, родом із Чорнобиля, село Стечанка. Мене пообіцяли туди звозити. Це село згоріло у пожежі. Тому хочу відвідати місце, де ще один «пуп закопаний». Мені здається, тут спрацювала якась метафізична історія, щось прокинулося. Я в тому краї ніколи не була, там тільки моя мама була в ранньому дитинстві, але мабуть щось в мені відгукнулося, зокрема в тому, як легко дався той суржик. Місцеві казали: «Ви говорите по нашому». Я слухала, як ці бабусі дають інтерв’ю і дуже швидко переймала їхню мову.

– А раніше ти не була в Чорнобилі?

– Це була перша моя поїздка, на показ фільму. Ні, зйомки тривали в зоні, але наша локація була не на закритій території. Це – покинутий регіон, звідки усіх виселили, дехто повернувся, самосели, ближче до білоруського кордону. Там ми мали об’єкт, хату. Жінка, яка в ній жила, померла, її діти дали нам цю хату для зйомок. Бабуся, яка проживала в цій хаті, стала нам дуже близькою, хоч ми її ніколи не бачили. Але її речі, тарілки, посуд і побут… Ми усім користувалися і цей тактильний зв’язок мав свій драматизм. Був цікавий момент, мова про хрест, який з’являється в фільмі. Бабуся собі заготовила великий дубовий хрест. А діти поставили на її могилі пам’ятник. Хрест залишили в сараї, не знаючи, що далі з ним робити. Коли ми зайшли в той сарай, я Володі Цвєткову, нашому оператору, сказала, що тут не треба текстів, нехай сам хрест зіграє. І ви побачите, як він зіграв. Він виконав свою місію, метафізичну і залишився у вічності: в кіно, яке стане знаковим в кінематографі сьогоднішнього часу.

Ця картина увійде в історичну спадщину, я в цьому переконана. Вона неоднозначна, дуже потрібна, дуже катарсисна і дуже глибока. У ній увесь пласт філософії, увесь пласт цієї трагедії, не тільки Чорнобиля, але Чорнобиля, як метафори усієї країни, бо це – суцільна зона, з якої ми до цих пір не можемо вибратися. Він дуже звучить в кожному. Я впевнена що після Чорнобиля інші міста відчують те саме. Цей матеріал лягає поза зоною, зона – як символ показання того, що відбувається і відбувалося. Триває наш постколоніальний перехід, три покоління, які дуже різні і трагічні на сьогоднішній час для руху України. От Славка, її покоління, яке боїться змін, реформ, різких переходів в силу віку, в силу того, що вони довший час перебували в іншій програмі, в якій будується система.

– Роль баби Прісі не є для тебе новою, адже ти вже кілька років граєш у виставі «Сталкери»

– Звичайно, це не випадково, що у фільм перекочували ми з Віталіною Біблів. З Віталіною було швидше все вирішено, а зі мною все складніше. Кіно – це не театр, потрібно було вирішити питання гриму. А в нас такий складний грим досі не робили.

 

– Власне я дивилася «Сталкери» і тебе упізнати на сцені просто нереально. Хоча грим там використовували мінімально

– Так, але в кіно ти не можеш таке дозволити. Кіно має бути реальністю, тут не можлива умовність. Наш фільм має певну театральність, все одно від п’єси ми далеко утекти не можемо, бо так побудована структура п’єси.

Для фільму довго шукали бабусю на роль, але зрозуміли, що мало хто витримає такий знімальний режим. А ще в ту бабусю треба було вкласти усе те, що я в собі вже маю. Якби грим не зажив, вони б і далі шукали актрису, але грим – зажив.

Знімали в надзвичайно важких умовах: природа, холод, весь цей грим треба поправляти на майданчику. Було лише 15 людей навколо, в лісі, без туалету, без нічого, тут не можна зрозуміти рівень нашої фізичної вкладки. У мене на сон залишалося три години. Бо дві години ми мали їхати до локації, а найближчий готель був в місті Овруч, до якого доїжджали дві години диким лісом.

– Скільки було знімальних днів?

– У нас були експедиції по 9, 8, 5 днів, але між цими експедиціями тривали мої тури з виставами «Оскар і Рожева пані» та «Мерилін Монро: тріумф і агонія». А ще вистава «Сталкери» була в Мюнхені і в Гданську. Тобто я не зупинялася взагалі. Єдине, що трохи відпочивала від маски. В мене тоді «полетіла» шкіра, я її довго лікувала після зйомок, і губи в мене облазили.

 

– Думаю, були не лише проблеми з шкірою, бо такий режим взагалі важко витримати…

– Після зйомок я дуже багато спала і багато жерла. Коли ми поїхали на відпочинок в грудні, в мене тоді ще й робота над виставою «Гамлет» почалася. Тому важкуватий був цей період.

Відбулася світова прем’єра фільму «Брама» в Талліні на міжнародному кінофестивалі класу «А» Black Nights Film Festival. Ми були в основній програмі, в 9 номінаціях. А це те саме, що виграти Олімпіаду.

– Наскільки фільм перегукується з виставою? Чи довелося тобі щось нове переосмислювати в своїй героїні?

– Звичайно, тема Павлом Ар’є уже закладена, ти її не обійдеш. Бачення Володимира Тихого має свою історію. Моя баба в кіно більш жорстка, більш агресивна, більш демонічна. У виставі ми ставили акценти на конфлікті поколінь і на тому, що Майдан був неможливим. Тобто це домайданна історія. У фільмі ми пішли на ціль вибору українців, чи таким Вовчикам, студентам на Майдані бути в цій країні. І сталкери, які спокусили, дали 20 гривень, чи вони відповідають за націю? Вони тримають нас за руку, чи віддадуть нас знову на сторіччя в оце Чортове болото, яке потопить?

Баба це розуміє і бореться з демоном. Ми повинні боротися за це покоління, боротися за Вовку, а не за Славку, таким, як Славка, треба дати копійку, дати можливість прожити. А нам потрібні такі приклади як баба – вічна амазонка, яка прожила 20-ті, 30-ті, 40-ві, 50-ті роки, всі часи терору і різних окупацій, і вміла вижити попри державу, користуючись тими чи іншими можливостями. Отой її орден, та вона чхати на нього хотіла. Отримала, бо він дає масло безплатне, можливість купити ліки. Для неї він не сакральний. Це 12 жизней, це – її гріх, бо вона мусила ці 12 жизней порізать, у неї інакшого виходу не було, як лише порізать 12 хлопців у лісі. Але вона це вбивство несе як гріх. У фільмі немає героїв поганих і хороших, є просто людина. Я так люблю такий матеріал!

Чорнобиль – це постапокаліптична історія. Баба каже: «Моя земля!» і бореться за гідність нації. Вона смертю смерть попирає, тут –  конкретно боротьба з тим, що жоден супостат в жодному обличчі не переможе. І дитина перетворюється в дитину, і вони їдуть в метро, потрапляючи в наш час у Київ.

Це дві різні роботи і вони дуже потужні, як в театральному контексті, так і в кіношному.

В кіно не можна було уникнути того, що баба Пріся 8 років не говорила з людьми, це вплинуло на її гігієну, і в кіно це має бути видно, що вона не миється часто, як вона розриває те м’ясо..

Вона 8 років була сама серед природи, вона навчилася лікувати травами, жити, ставити «силки», ловити рибу. І це людина у віці. Кіно потребує такої правди.

 

– Якщо говорити про знімальний процес, чи траплялися курйозні чи особливі випадки?

– Якось на мене вийшов з лісу лось, ми довго дивилися один на одного. І я, ця бабуся, стою… він подивився, розвернувся і пішов. Прийняв він мене за свою, як за мешканця цього лісу. Не злякався. У мене було якесь заціпеніння, але ніякого страху, такий дивовижний контакт.

Почуття відповідальності перед кіно, перед моєю роботою – це поліські цвинтарі. У них на поминальні дні на хрести в’яжуть рушники. І ти бачиш: світліші – родина приїжджає відвідати. Навіть якщо село мертве, вони приїжджають відвідати могили. А коли бачиш темні шмати, особливо чорні нитки – це вражає до сліз. Зарослі могили, хрест навіть не вгадується і нитки. І тут ти розумієш, що роду нема уже, що рід розсіявся і він невідомо де. І це страшно, бо це Україна, це наше, і це велика культура.

Полісся – як і гуцули, до них трудний заїзд, там важко прививалося консервативне християнство, вони поєднують язичництво – русалки, темні легенди, міфи і поряд Ісус, Богородиця, все це органічно міксовано. Вони взяли нове вчення і зберегли старе.

Біда в тому, що люди відчули зверхність до природи, а зараз природа відвоювала все. Зарослі проспекти і багатоповерхові будинки в лісах, там багато рослин, тварин, риб, птахів. Людство може зникнути в своїй же гордині, а все інше виживе, Господь не залишить землю. Не буде кінця світу, кінець людства – так, а кінця світу не буде. І Чорнобиль це показує, що все відновлюється. Там є території, на які через три покоління люди зможуть оселитися. А є зона – де лише через мільйони років. Зараз ця територія обживається мікроорганізмами, все починається спочатку. І це свідчить про те, що людина не є верхівкою, Господь людині дав більше, як вищому ссавцю, він дав їй Духа Святого. Людина має право вибирати, але Він дав їй свободу обирати, кому ти служиш.

Цей край приніс жертву. Це не тільки трагедія людей, це трагедія великої культури. От Ліна Костенко їздила і збирала там старі ікони, які консервували, аби це не пропало. Їх вивезти не можна, бо вони дзвенять, але треба утворювати місця, куди їдеш і дивишся на них.

Взагалі, зона змінює. Кожна людина в Україні, яка може собі це дозволити, повинна туди поїхати. Зона змінює на краще, вона змушує переорієнтувати свої цілі.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 439 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7496

загрузка...

У Франківську судитимуть банду, яка вивозила студентів до лісу, де била і змушувала торувати наркотиками 14:38

Завершено досудове розслідування у справі злочинної групи, яка вчинила розбійний напад і побила охоронця. Слідчими встановлено, що злочинна група у травні 2018 року, з метою особистої наживи, використовуючи вогнепальну зброю...

Івано-Франківськ: маршрутом № 41К «м-н Каскад – Онкодиспансер» будуть курсувати нові великогабаритні автобуси 14:26

Про це в соціальній мережі Фейсбук повідомила секретар міської ради Оксана Савчук: Незабаром маршрутом № 41К «м-н Каскад – Онкодиспансер» будуть курсувати нові великогабаритні автобуси. Виконавчий комітет призначив тимчасовим перевізником...

"Відійди від мене, нечисть": Парубій під час засідання Ради прогнав Новинського із президії (відео) 14:05

17 січня під час розгляду законопроекту про перехід релігійних громад спікер Верховної Ради Андрій Парубій обізвав опоблоківця Вадима Новинського "нечистю", коли той підійшов до президії. Відомо, що перед голосуванням Новинський...

На Івано-Франківщині африканську чуму не виявлено, – Держпродспоживслужба 13:43

Івано-Франківська область входить у четвірку областей, де африканська чума не виявлена. Це питання обговорювали на прес-конференції начальника управління Держпродспожвслужби в Івано-Франківській області 17 січня. Начальник  управління Держпродспожвслужби в Івано-Франківській області...

Сказ на Прикарпатті: в області зареєстровано понад 20 неблагополучних пунктів 12:57 1 коментар

У 2018 році Прикарпаття було в четвірці областей, в яких не реєструвалась африканська чума свиней, інформує WestNews.   На даний час в області є проблема сказу. За минулий рік зареєстровано...

В Івано-Франківську виявлено 17 місць де виготовляють та реалізовують фальсифіковані алкогольні напої 12:26

У четвер, 17 січня, відбулося чергове засідання виконавчого комітет Івано-Франківської міської ради, інформує WestNews. Зокрема, під час засідання було заслухано звіт керівника КП «Муніципальна варта Івано-Франківська» Андрія Прусака. З метою...

У Івано-Франківську судді обговорили питання конфлікту інтересів 12:23

Сьогодні, 18 січня, в Івано-Франківську, за сприяння українсько-канадського проекту Підтримки судової реформи відбувається консультативна зустріч для суддів Івано-Франківської області на тему «Конфлікт інтересів у суддівській діяльності». В рамках цієї зустрічі...

Викладачі Івано-Франківська долучаться до створення методики з використання арт-проектів для покращення інклюзії 12:11

Івано-Франківськ представить Україну в міжнародному проекті «Pixel on Tour», що координується ГО «Д.О.М.48.24», де також беруть участь Франція, Португалія, Італія і Польща. До участі в зазначеній програмі активно долучиться також...

Безпечна школа: як каратимуть за цькування дітей 12:03 1 коментар

Новини про насилля в школах стали мало не буденністю. Останнім часом учні не лише знущаються з однолітків, а й знімають це на відео та викладають в соціальні мережі, тим самим...

"Крим – це територія України": в УПЦ МП відзначилися несподіваною заявою 11:02 1 коментар

Українська православна церква Московського патріархату вважає анексований РФ Крим територією України, тому її парафії на півострові не переходять до складу Російської православної церкви. Про це заявив голова інформаційно-просвітницького відділу УПЦ...

Зупинятися лише на Україні Кремль не планує: яку загрозу для світу становить Москва 10:33 4 коментарі

Президент України Перо Порошенко переконує, що Росія сьогодні в Україні випробовує нові методи гібридної війни, однак вже завтра може вдарити по зовсім іншій країні. До прикладу, Кремль може "перезапустити" заготовлені...

Для жителів геріатричного пансіонату Івано-Франківська провели фотосесію 09:38

Днями троє фотографів відвідали геріатричний пансіонат Івано-Франківська, щоб створили нові профілі для альбому проекту STAY, інформує Правда.іф. «Волонтери-фотографи зробили професійні портретні фотографії близько 25 мешканців пансіонату. На даний час в...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

18 січня – 70 років виповнюється Тетяні Завгородній (1949), доктору педагогічних наук, професору, завідувачу кафедри педагогіки ім. Б. Ступарика ПНУ ім. Василя Стефаника, автору багатьох видань з історії педагогіки Західної України, родом з...

Інтронізація Епіфанія відбудеться 3 лютого 07:51 4 коментарі

Інтронізація предстоятеля ПЦУ Епіфанія запланована на 3 лютого. Про це він повідомив на презентації книги глави УГКЦ Святослава Шевчука, передає "Укрінформ". "Сьогодні я хотів би офіційно оголосити, що інтронізація відбудеться...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 07:02

У п’ятницю, 18 січня, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

Зеленський має кінобізнес у РФ, всупереч заяві про його закриття, - "Схеми" 06:38 8 коментарів

Шоумен Володимир Зеленський має бізнес в Росії попри запевнення про його закриття у 2014 році Про це йдеться у розслідуванні програми "Схеми". Журналісти знайшли 3 російські компанії, які займаються виробництвом кіно-, відеофільмів...

Стало відомо, де на Прикарпатті функціонують нелегальні обмінники 00:16 2 коментарі

Національний банк у 2018 році здійснив понад 1,1 тисяч перевірок пунктів обміну валюти. Про це повідомляє прес-служба регулятора, пише Бліц-Інфо. У прес-службі повідомили, що під час проведення перевірок легальних пунктів обміну валют...

Спред замість масла, або чим годують дітей в їдальнях на Прикарпатті 22:44 1 коментар

Сьогодні на прес-конференції від Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області обговорювалось питання дитячого харчування у закладах Прикарпаття. З осені 2018 року розпочала роботу Регіональна цільова програма «Дітям Прикарпаття – якісне...

На Прикарпатті сильний вітер викорчував дерево, постраждала жінка 22:40

На Прикарпатті в деяких населених пунктах сильний вітер. В селі Чорні Ослави, Надвірнянського району вітер навіть викорчував дерево, пише Правда.іф. Дерево впало і зачепило молоду жінку. В результаті її доставили...

На Богородчанщині автівка врізалася в дерево 22:29

Сьогодні, 17 січня, на Прикарпатті трапилася аварія. Про це Правді.іф. повідомили у ГУНП в Івано-Франківській області. Аварія сталася в селі Похівка, що на Богородчанщині. "Водій автомобіля ВАЗ рухався по головній...
  • ріел ІФ виринаюча