Актуально зараз

-Реклама-spot_img

З 31 серпня пацієнти з діабетом зможуть отримати тест-смужки для контролю глюкози в крові

-Реклама-spot_img
spot_img

Держава розширила програму відшкодування вартості ліків і медичних препаратів аптекам. Тепер пацієнти з першим типом цукрового діабету можуть безкоштовно отримати тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові.

Як це зробити та що для цього потрібно – пише Репортер.

Хто може отримати тест-смужки безкоштовно

Про те, що тепер держава компенсуватиме пацієнтам вартість медичних виробів, а не лише ліків, за програмою медичних гарантій, повідомили ще 4 липня. На першому етапі програма стосуватиметься тест-смужок для вимірювання цукру в крові у пацієнтів із захворюванням на діабет першого типу. Йдеться про 108 867 інсулінозалежних українців.

Як повідомили у міністерстві охорони здоров’я, лікар, відповідно від категорії пацієнта (діти, дорослі, вагітні), визначатиме кількість смужок, необхідну пацієнту на місяць.

- Advertisement -

Як розповів заступник директора департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОВА Володимир Дзьомбак, зараз на Прикарпатті є 2028 пацієнтів із діагнозом цукровий діабет. З них 190 – внутрішньо переміщені українці.

За його словами, недавно департамент отримав понад 300 тисяч тест-смужок, які розподілять по районах. Поки що їх видаватимуть пацієнтам ендокринологи, а вже з 31 серпня тест-смужки можна буде безкоштовно отримати в аптеках.

Враховуючи, що електронна система оновиться не одразу, спочатку буде виписуватися паперовий рецепт, – каже Володимир Дзьомбак. – А за електронним рецептом отримати тест-смужки можна буде приблизно з кінця жовтня. Враховуючи, що пацієнту потрібно десь 3-4 смужки на день, розраховуватиметься кількість на місяць.

Які ще засоби додали до програми

Крім тест-смужок, для визначення рівня глюкози до програми медичних гарантів додали знеболювальні лікарські засоби для паліативних хворих. Як повідомили в МОЗ, такі ліки відпускатимуть лише за електронним рецептом, коли запрацює оновлений реєстр.

Знеболювальні лікарські засоби для паліативних пацієнтів застосовують люди з важкими, часто невиліковними захворюваннями. Наприклад, онкологія третьої-четвертої стадії, інфекція ВІЛ чи СНІД, туберкульоз у пізній стадії, вроджені вади розвитку, серцево-судинні, неврологічні, атрофічно-дегенеративні та інші прогресуючі захворювання.

Зокрема, для таких хворих, до програми реімбурсації додали морфін: гранули, розчин і таблетки.

Тож зараз програма поширюється на такі напрямки медицини:

  • Проти серцево-судинних хвороб;
  • Для профілактики інсультів та інфарктів;
  • Проти нецукрового діабету та цукрового діабету І типу (інсулін) та діабету ІІ типу;
  • Для лікування хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів;
  • Для лікування розладів психіки, поведінки, а також епілепсії;
  • Для лікування хвороби Паркінсона.
  • Тест-смужки на визначення рівня глюкози в крові;
  • Знеболювальні для паліативних хворих.

Загалом оновлений реєстр включає 411 лікарських засобів, 72 – препарати інсуліну, 9 – комбінованих лікарських засобів, 23 – медвироби (тест-смужок).

Як отримати безкоштовно тест-смужки та інші медпрепарати

Для того, щоб отримати ліки або медпрепарат за програмою медичних гарантій, пацієнт повинен прийти до сімейного лікаря чи терапевта, з яким у нього підписана декларація. Якщо йдеться про таку хворобу, де потрібен діагноз від профільного спеціаліста, пацієнт мусить його мати. Тоді сімейний лікар виписує рецепт на медпрепарати за програмою медичних гарантій. Код на його отримання приходить на телефон пацієнту. Далі лікар виписує рецепт в електронній системі здоров’я.

Тоді пацієнт йде з рецептом в аптеку, яка входить до програми «Доступні ліки». Позначку про це можна побачити на дверях аптеки. Там треба повідомити номер рецепта й отримати ліки. Важливо, що деякі препарати можна отримати безкоштовно, а деякі – з доплатою.

Наприклад, щодо тест-смужок встановлена гранична ціна 6,2 грн за одиницю. Якщо вони коштуватимуть більше, треба буде доплатити. Як повідомили в Українській діабетичній асоціації, таким чином пацієнт повинен бути доплатити від 0 до 200 грн за упаковку. Які саме смужки обрати, залежить від типу глюкометра, яким користується хворий.

Тож, як кажуть в асоціації, пацієнти з цукровим діабетом можуть отримати такі тест-смужки:

  1. Тест-смужки CONTOUR PLUS 50 шт. Асцензія Діабетес Кеа Холдінгс АГ, Швейцарія доплата – 229,93 грн;
  2. Тест-смужки DM TaiDoc Technology Corporation, Тайвань, доплата – 216,32 грн;
  3. Тест-смужки MS TaiDoc Technology Corporation, Тайвань, доплата – 216,32 грн;
  4. Тест-смужки GlucoDr.auto™ А AGM-4000 №50 Компанія All Medicus Co., Ltd, Республіка Корея, доплата – 23,14 грн;
  5. Тест-смужки GlucoDr.S™ AGM-513S №50 Компанія All Medicus Co., Ltd, Республіка Корея, доплата – 2,86 грн;
  6. Тест-смужки Wellion Luna МЕД ТРАСТ Хандельсгез, Австрія, доплата – 229,85 грн;
  7. Тест-смужки Акку-Чек Інстант «Рош Діабетес Кеа ҐмбХ», 68305 Мангайм, Німеччина, доплата – 212,25 грн;
  8. Тест-смужки Longevita Family – 50 шт, Hangzhou Sejoy Electronics & Instrument Co. Ltd, КНР,  доплата – 0,00 грн.

Втім, це – лише частина препаратів, повний список оголосять пізніше.

Що таке цукровий діабет першого типу

Є два основні типи цукрового діабету. Перший – це аутоімунне захворювання, яке виникає через те, що бета-клітини, які виробляють інсулін, помилково руйнуються. Другий тип – це порушення метаболізму, якому притаманний високий рівень глюкози у крові та надлишок інсуліну.

За словами ендокринологині, експертки департаменту охорони здоров’я ОДА Оксана Марусин, першим типом діабету хворіють переважно молоді люди, а другим – люди старшого віку, хоч це умовний поділ.

Хворим на діабет першого типу призначають замісну терапію у вигляді ін’єкцій інсуліну, які треба робити протягом життя. Крім того, треба кілька разів на день контролювати рівень глюкози у крові й дотримуватися дієти.

До кінця невідомо, чому виникає діабет першого типу. А на другий впливає зайва вага, неправильне харчування та стрес.

Поки що, за словами Володимира Дзьомбака, значного росту пацієнтів з цукровим діабетом в Івано-Франківській області не фіксували. Втім, постійний стрес, у якому вже понад рік живуть українці, може негативно вплинути на кількість хворих у майбутньому.

Якщо врахувати війну, зменшення кількості хворих точно не буде. Поки що рано говорити про значний ріст. Але думаю, що це з часом відгукнеться, – говорить заступник директора департаменту охорони здоров’я ІФ ОВА.

Які ще засоби для діабетиків відшкодовує держава

Як інформують у міністерстві охорони здоров’я, до пакета безоплатних послуг для профілактики, діагностики та лікування діабету, включені:

  • вимірювання рівня цукру в крові;
  • регулярне вимірювання артеріального тиску;
  • оцінка загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE;
  • вимірювання індексу маси тіла;
  • аналіз на загальний холестерин;
  • консультація щодо здорового способу життя;
  • направлення на інші аналізи та дослідження у вузьких спеціалістів;
  • призначення ліків з програми «Доступні ліки» при діабеті другого типу;
  • виписування рецепта на інсулін за призначеним ендокринологом планом лікування.

Ці послуги можна отримати у свого сімейного лікаря.

З жовтня 2021 року до програми реімбурсації ліків увійшов інсулін. До програми включили 72 препарати інсулінів, 45 з них – повністю безоплатні, за решту треба трохи доплатити. Ці препарати відпускають майже 11 тисяч аптек по всій країні. Отримати свої ліки пацієнти можуть у будь-якій з них, незалежно від того, в якому медзакладі та в якому регіоні їм виписали рецепт.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні