Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Коли у Франківську повноцінно запрацює новий комунальний транспорт?

-Реклама-spot_img
spot_img

Спливає 2018 рік, який у Івано-Франківську оголосили роком громадського транспорту.

Результат пошуку зображень за запитом "франківськ нові автобуси"

За цей час міська влада провела тендери на закупівлю 24 нових автобусів та 29 нових тролейбусів великого класу з низькою підлогою, пристосованих для перевезення маломобільних груп населення, і мала намір до кінця року придбати ще 17 вживаних зчленованих тролейбусів надвеликого класу. Але на маршрутах їх досі нема, пише ЗК.

- Advertisement -

Концерн «Богдан» уже двічі переносив дату поставки містові першої партії з 12 автобусів. 29 нових тролейбусів Білоруський «Білкомунмаш», який став переможцем у відповідному тендері, має доставити до Івано-Франківська до квітня наступного року, а тендер на придбання вживаних тролейбусів-гармошок оголошують лише зараз і то не на 17, а всього на чотири одиниці рухомого складу. Тим часом у місті з маршрутів продовжують зникати автобуси приватних перевізників, які перед міською владою вкотре ставлять питання про підвищення тарифів на проїзд.

Начальник міського управління транспорту і зв’язку Олег Ганчак каже, що у місті уже перестали функціонувати автобусні маршрути №№ 34а «вул. Тичини – вул. Потічна», 41 «м-н «Каскад» – онкодиспансер», 46 «АС-4 –АС-3». Ще раніше перевізники відмовились від обслуговування маршрутів №№ 45 «м-н «Каскад» – онкодиспансер», 49 «АС-2 – вул. Петлюри», 50 «Онкодиспансер – Обласна лікарня». 15 листопада мав відбутися конкурс на обслуговування маршруту № 40 «м-н «Каскад» – АС-3», але ніхто з перевізників не забажав взяти у ньому участь. Проблемною залишається робота маршрутів №№ 26 «Вокзал – вул. Довженка», 26а «вул. Микитинецька – АС-2», 37 «м-н «Каскад» – с.Драгомирчани» та № 37к «с. Крихівці – Вокзал». Загалом, за недотримання умов договорів і режиму роботи автобусних маршрутів на приватних перевізників з початку року управління транспорту і зв’язку склало 150 актів і оштрафувало їх на загальну суму 130 тисяч гривень. Якщо до кінця року хтось із перевізників не оплатить більше трьох накладених на них штрафів, тоді можна буде ставити питання про розірвання з ними договорів на обслуговування маршрутів.
Водночас приватні перевізники перед міською владою зараз знову ставлять питання про підвищення тарифів на проїзд. На скільки – офіційно не повідомляється. За деякою інформацією, до семи гривень.

До речі, у сусідньому Львові перевізники домагаються підвищення тарифу до дев’яти гривень, а у Тернополі, де це вже зробили, після протестів містян з перекриттям доріг, міська влада була змушена повернути тарифи до попереднього рівня. Після цього тамтешні перевізники заявили, що навіть не матимуть за що заправляти автобуси і вони просто не виїжджатимуть на маршрути. Івано-Франківська ж влада, принаймні до нового року, підвищувати тарифи на перевезення начебто не збирається. Але проблему, яка назріває у забезпеченні пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах, найближчим часом вирішувати їй таки доведеться.

За словами О.Ганчака, мова йде про три основні варіанти: передбачити у міському бюджеті на наступний рік кошти хоча б на часткову компенсацію приватним перевізникам перевезень пільгових категорій пасажирів, якнайшвидше впровадження електронного квитка і пришвидшення поставки до міста 24 уже придбаних нових автобусів, а також подальший розвиток комунального пасажирського транспорту. «Інакше наступного року ми будемо мати дуже неприємну ситуацію», – констатує він.

«Це складне питання і проблема усіх міст України, – каже міський голова Руслан  Марцінків. – Треба думати, як з неї виходити, бо частина маршрутів і справді може зникнути. Де можемо, будемо перекривати комунальним транспортом. Що з того, що ми купили 24 нові автобуси, якщо концерн «Богдан» уже двічі переносив терміни їх поставки? Дуже сподіваємося, що з наступного тижня перші з 12 автобусів, які мали у нас бути ще до кінця серпня, уже почнуть прибувати до міста, а до кінця року «Богдан» поставить нам усі 24». За словами міського голови, перші нові комунальні автобуси обслуговуватимуть маршрути до Онкодиспансеру і села Крихівці.

А на яких маршрутах працюватимуть решта – вирішуватимуть згодом, з огляду на ситуацію з роботою маршрутів, які обслуговують приватні перевізники. Також мер доручив керівникові управління транспорту і зв’язку пришвидшити оголошення тендера на придбання чотирьох вживаних зчленованих тролейбусів і анонсував підвищення з нового року тарифу на проїзд у тролейбусах принаймні на одну гривню.

«Дві гривні за проїзд у тролейбусі – це уже дуже мало. З нового року тариф треба підвищити хоча б на гривню, щоб підвищити рентабельність «Електроавтотрансу», – зазначив Р. Марцінків.

Про необхідність розвитку комунального громадського транспорту в Івано-Франківську говорять уже давно. І завжди ці розмови породжували вимоги приватних перевізників збільшити тариф на проїзд у «маршрутках». Але від розмов до реальних кроків у цьому напрямі міська влада дійшла лише два роки тому, відколи місто придбало 17 вживаних тролейбусів, 15 з яких – так звані «гармошки». У лютому 2017 року «Електроавтотранс» оголосив перший тендер на придбання чотирьох нових автобусів великого класу. Але у квітні закупівлю довелось скасувати, бо система автоматично перевела її у статус «передкваліфікації» і не дала можливості редагування для виконання рішення антимонопольного комітету. Згодом ті чотири автобуси «Богдан», які на заводі уже почали виготовляти, продали у Суми. У вересні 2017 знову оголосили тендер, але уже на придбання шести автобусів, які з 10 травня цього року почали обслуговувати маршрут № 27 «м-н «Каскад» – вул. Пулюя».

У лютому 2018 року «Електроавтотранс» оголосив тендер на придбання ще 24 нових автобусів великого класу. Його переможцем у травні визнали АК «Богдан Моторз». Тоді планували, що перша партія з 12 автобусів до Івано-Франківська надійде до кінця серпня, а ще 12 – до 20 грудня. Однак не склалося. Наприкінці серпня міський голова повідомив, що кузови автобусів на заводі пофарбували з браком і їх треба перефарбовувати. Пізніше з’явилась інформація, що «Богдан» просто не встиг їх виготовити, а у міста тоді виникли труднощі з оплатою першої партії автобусів. Згодом з’ясувалося, що з кузовів автобусів для Івано-Франківська завод зробив… тролейбуси для Кременчука. Тож першу партію нових автобусів, яких у місті чекали до  кінця серпня, а потім – до 1 листопада,  чекають ще й досі.

«Чекаємо з дня на день, що «Богдан» виконає цей контракт і поставить нам перші 12 автобусів, – каже Р. Марцінків,  – а також шукаємо альтернативу, бо, як бачимо, не завжди український виробник свої зобов’язання виконує вчасно. Навіть з керівником «Електроавтотрансу» їздили в Туреччину дивитися на автобуси, які за ціною трохи дорожчі, але й якісніші». Адже, як стало відомо, міська влада зараз розглядає можливість оголошення тендера на придбання ще 10 нових автобусів.

Додамо, що у січні Івано-Франківська міська рада затвердила програму розвитку комунального транспорту на 2018-22 роки. Відповідно до неї, впродовж п’яти років КП «Електроавтотранс» планують придбати загалом 140 одиниць рухомого складу. Серед них – 80 тролейбусів (40 нових та 35 вживаних) і 60 автобусів для відкриття ще п’яти нових комунальних автобусних маршрутів. Кількість тролейбусних маршрутів за час реалізації програми мала б збільшитись з шести теперішніх до 12, для чого у місті планують побудувати 84 кілометри тролейбусних ліній.
Іван ГІРАК

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.
-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні