Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Коронавірусний куратор. Як Ахметов допомагає протистояти епідемії на Прикарпатті

-Реклама-spot_img
spot_img

У розпал епідемії COVID-19, в середині березня цього року, українцям стало відомо про нестандартне рішення центральної влади щодо протистояння вірусу – залучення представників великого бізнесу до ресурсної допомоги на місцях. Ідея виникла у найближчому оточенні Президента і була реалізована у форматі закритої зустрічі, на якій і було призначено кураторів-представників великого бізнесу для окремих областей.

Відтак центральною фігурою, яка займається допомогою у боротьбі з ковід для Івано-Франківщини, став Рінат Ахметов. Крім Прикарпаття, бізнесмену також ввірили Львівщину, Луганщину, Донеччину та окремі міста України, де розташовані його підприємства. Хто від імені найбагатшої людини України займається проблемами, пов’язаними з подоланням епідемії на Прикарпатті, та які проміжні підсумки цього кураторства – з’ясовував «Західний кур’єр».

Коронавірусний куратор. Як Ахметов допомагає протистояти епідемії на Прикарпатті

Питаннями боротьби з коронавірусом у всіх регіонах, доручених Рінату Ахметову, займається його благодійний фонд, в тому числі і на Прикарпатті. Як повідомили «Західному кур’єру» у Фонді Ріната Ахметова, допомога полягає, перш за все, у закритті нагальних потреб медиків та доставці дороговартісного обладнання.

«Ми допомагаємо там, де це найбільше потрібно – насамперед, закуповуємо та доставляємо необхідне медичне обладнання для боротьби з коронавірусом: це апарати ШВЛ, експрес-тести, аналізатори, засоби індивідуального захисту для лікарів та багато іншого», – розповіла «ЗК» членкиня наглядової ради Фонду Ріната Ахметова Наталія Ємченко.

- Advertisement -

Для координації дій з місцевою владою Фонд делегував на Прикарпаття свого представника Олександра Воронкіна. З початку поширення пандемії він проживає в Івано-Франківську. Його введено до штабу протидії коронавірусу в області.

«В регіонах Фонд працює в тісній співпраці з бізнесами SCM на цих територіях. На Прикарпатті – це ДТЕК, де працює Бурштинська ТЕС. Саме Олександр Воронкін, представник ДТЕК та Фонду Ріната Ахметова, який у співпраці з головою ОДА та обласним штабом протидії коронавірусу визначають, які потреби регіону у боротьбі з пандемією. А ми вже реагуємо на ці потреби», – пояснює Наталія Ємченко.

За словами Олександра Воронкіна, на перших етапах вирування епідемії рішення кому і чим допомагати в першу чергу Фонд спільно з головою ОДА приймав з огляду на завантаженість лікарень. На перших етапах найбільш необхідними були засоби захисту для медиків та експрес-тести. Іноді вже погоджену для однієї лікарні допомогу доводилося перенаправляти в інший заклад, бо ситуація зі спалахами коронавірусу змінювалась дуже динамічно.

Коронавірусний куратор. Як Ахметов допомагає протистояти епідемії на Прикарпатті
Голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів та предствник ДТЕК та Фонду Ахметова на Прикарпатті Олександр Воронкін.

«На початку пандемії майже всі лікарні нагально потребували засобів діагностики коронавірусної інфекції та засобів захисту для наших медиків. Перша допомога йшла на лікарні «першої черги» – це ті, хто опинився на передовій боротьби. Серед них Центральна міська клінічна лікарня, Міська клінічна лікарня №1, Обласна клінічна інфекційна лікарня та Обласний фтизіопульмонологічний центр, Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, які розташовані в Івано-Франківську. Однак як отримувачі допомоги визначені більше 30 медичних закладів майже зі всіх районів області», – зазначає Олександр Воронкін.

Також допомогу отримали і ще будуть отримувати лікарі Бурштина, де працює теплоелектростанція ДТЕК, наголошує Олександр Воронкін. На цьому етапі боротьби із епідемією найбільша потреба є в апаратах ШВЛ. Всього на область Фонд планує передати 21 апарат високого класу (наразі передано 14). Для України Фонд закупив 200 апаратів.

Зробити це було складно через високий попит на апарати у всьому світі. Ціна одиниці техніки сягає 500 тисяч гривень.

Загалом на боротьбу з коронавірусом для України Рінат Ахметов спрямував 300 мільйонів гривень. Суми, яку найбагатший українець виділив для боротьби з коронавірусом конкретно для Прикарпаття, і скільки наразі вже витрачено, у Фонді «ЗК» не назвали, перерахувавши лише надане забезпечення.

Грошові суми, виділені для протистояння «ковід» в регіоні від благодійників, зокрема й Ріната Ахметова, не хочуть називати і в ОДА. Мовляв, не вважають за доцільне нікого таким чином виділяти, кожен допомагає за можливостями.

«Коли мова йде про людські життя, то тут скоріше не про гроші треба говорити, а саме про рівень забезпечення лікарень та наших медиків, які рятують життя прикарпатців, – говорить Олександр Воронкін. – За час пандемії Фонд Ріната Ахметова спільно з ДТЕК та ПУМБ передав більш ніж 30 медичним комунальним закладам Прикарпаття 13,4 тисячі екпрес-тестів – частина з них саме для медичних працівників, які на передовій боротьби з коронавірусом, 12 тисяч захисних костюмів для медичних працівників, 14 сучасних апаратів ШВЛ високого класу».

Крім того, ще до початку пандемії Фонд Ріната Ахметова передав для потреб Івано-Франківської області 10 сучасних, повністю укомплектованих автівок швидкої допомоги, в числі яких 1 швидка – для перинатальної медицини та 4 обладнаних позашляховики для потреб сімейної медицини, додає Воронкін.

У Фонді Ахметова наголошують, за підтримку, надану у боротьбі з коронавірусом, зокрема на Прикарпатті, ні бізнес, ні особисто Рінат Ахметов нічого не чекають від влади, крім рівних правил гри й чесної конкуренції для всіх.

«Рінат Ахметов закликає не принижувати добрі справи. Він завжди допомагав українцям у важкі часи і не залишається осторонь тепер. Наша головна задача як Фонду Ріната Ахметова та бізнесу SCM – не курирувати, не підміняти собою владу, а допомагати», – каже Наталія Ємченко.

Оксана ГЛУШКЕВИЧ

Проаналізувати доцільність призначення представників великого бізнесу як коронавірусних кураторів в областях, зокрема Ріната Ахметова на Прикарпатті, «ЗК» попросив місцевих політиків та представників влади.
Респонденти відповіли на три запитання:

– Чи доцільним, на вашу думку, є запрошення Президентом представників великого бізнесу стати кураторами з боротьби з коронавірусом в областях?

– Як ви оцінюєте допомогу Ріната Ахметова для Прикарпаття?

– Чи можна говорити про соціальну відповідальність великого бізнесу в Україні?

Оксана САВЧУК, народний депутат України, ВО «Свобода»:

– Якщо ми хочемо будувати правильну Українську державу, то поняття «куратор» бути не може. Це функції державної гілки влади, якій люди на виборах делегували повноваження. А якщо вникнути в саму суть питання, то що курував цей куратор? Президенту варто було звернутися до всього бізнесу, а не конкретних олігархів. Не вважаю, що ми повинні великий олігархічний бізнес наділяти повноваженнями кураторства.

Коронавірусний куратор. Як Ахметов допомагає протистояти епідемії на Прикарпатті

Якщо хочемо розвиватися як демократична держава, то маємо це робити без олігархічних впливів. Є люди, які отримують зарплату три тисячі гривень і жертвували 30% як волонтери, щоб допомогти лікарням придбати медичні матеріали. Хіба їхній вклад у допомогу в боротьбі з коронавірусом менший, ніж олігарха, який віддав 5% свого прибутку?

Тим більше, що, на мою думку, допомога Фонду Ахметова не була настільки значною для ІваноФранківської області. Велику кількість допомоги надавали івано-франківські підприємці, купували апарати ШВЛ, захисні маски, щитки, медикаменти. Соціальна відповідальність бізнесу повинна бути. Але це питання стосується не тільки великого бізнесу, але й середнього. Вони мають долучатися до культурних, медичних, соціальних проєктів.

Адже це є прикладом здорового суспільства. Проте це не повинно бути примусове зобов’язання, а добровільна дія. Бізнес повинен відчувати себе захищеним і мати зелене світло для розвитку. Тоді він матиме і ресурси, і бажання бути соціально відповідальним.

Микола ПАЛІЙЧУК, депутат Івано-Франківської облради, голова комісії з питань бюджету, фінансів та податків, представник команди «За майбутнє» на Прикарпатті:

– Саме по собі залучення бізнесу до допомоги не є поганим явищем. Якщо горить хата, треба пожежу гасити всім гуртом. Представники бізнесу допомагали владі боротися з поширенням епідемії у всіх районах, всіх містах і без запрошення.

Коронавірусний куратор. Як Ахметов допомагає протистояти епідемії на Прикарпатті

Коронавірусні куратори по областях були призначені внаслідок переговорів. Чи були якісь непублічні домовленості з цього приводу між ними і Президентом, невідомо. На цьому етапі, скоріш за все, що ні. Зараз таке зловживання можна прирівняти до мародерства, і всі це розуміють.

Чому для Івано-Франківської був призначений Ахметов, а не хтось інший, я коментувати не буду. Як на мене, це не має принципового значення. Бо допомагають, підкреслюю, різні представники бізнесу. Логіки цього рішення Президента я не знаю.

Але, очевидно, для цього були підстави. Допомога від Ахметова була. Була інформація і про придбання ШВЛ-ів, рентгенапаратів через фірми, які мають відношення до цього бізнесмена. Але наскільки ці речі були потрібні саме там, куди їх було доставлено, я сказати не можу, оскільки ці рішення не проходили через обласну раду.

Можу сказати, що переважна допомога йшла в райони, де сконцентровані підприємства Ахметова. Що стосується соціальної відповідальності бізнесу, я знаю точно, що у нас такий бізнес є. Багато підприємців справді допомагають щиро. Але, на жаль, не всі. Дехто дає великі гроші з єдиною умовою – не афішувати це. Інші навпаки дають сто гривень, а рекламну кампанію про це замовляють на десять тисяч. З часом обов’язково стане зрозуміло, хто є хто.

Роксолана ДЖУРА, міський голова Бурштина:

– У зв’язку з війною та іншими економічними чинниками в Україні сформувалася велика бюджетна дірка. Тому в скрутній ситуації залучити до допомоги державі людей, які за 25 років частину цієї держави приватизували, я вважаю, з боку Президента було цілком доцільно.

Коронавірусний куратор. Як Ахметов допомагає протистояти епідемії на Прикарпатті

Власники великих стратегічних підприємств, на яких працюють наші люди і які зараз перебувають в зоні ризику епідемії, повинні допомагати своїм працівникам та їхнім регіонам. Ми не говоримо сьогодні конкретно про акціонера Ахметова, а про допомогу Бурштину компанії ДТЕК Бурштинська ТЕС.

Це бюджетоутворююче підприємство для Бурштина. Майже 85% бюджету міста формується з податків, які сплачує ДТЕК Бурштинська ТЕС.

На цьому підприємстві працюють цілі династії бурштинців. Тому, зрозуміло, що великий бізнес, який це підприємство купив, несе велику моральну відповідальність перед працівниками та перед територіями, де він зараз отримує надприбутки.

За останніх 5 років, за час моєї каденції, компанія вклала у соціальний розвиток міста близько 20-25 мільйонів грн. Дуже багато зроблено робіт, допомога видна. Звісно, було багато негативних моментів. Але ми в дипломатичному режимі намагалися знаходити виходи з конфліктних ситуацій. Що стосується допомоги Фонду Ахметова Івано-Франківській області і зокрема Бурштину під час епідемії, вона теж мала місце.

У квітні ми отримали близько 400 тестів, які, в першу чергу, були потрібні для працівників Брштинської ТЕС. Люди 64 дні знаходились в умовах капсульного режиму. Жили і працювали на території станції у повній обсервації. 16 липня маємо отримати два апарати ШВЛ теж від Фонду Ріната Ахметова. Це буде суттєва допомога. Маючи опорну лікарню, ми повинні мати ті засоби і обладнання, які необхідні для забезпечення потреб пацієнтів.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні