Мандрівникам на замітку: Дземброня – найвисокогірніше село в Карпатах (фоторепортаж)

Кожен поважний турист, який хоч раз побував в Дземброні Верховинського району буде радити відпочинок в цьому високогірному селі всім своїм знайомим.

Результат пошуку зображень за запитом "ДЗемброня"

В чому ж основна таємниця, що так приваблює мандрівників?! З кожним роком все більше поширюється мода на зелений туризм. Українські Карпати – ідеальне місце для цього новомодного виду відпочинку.

Кремезні гірські масиви та поодинокі гори-велтні, вкриті зеленими килимами полонин, дзвінке та чисте, мов кришталь, гірське повітря, бурхливі та грайливі гірські потоки, дикі звірі, які зацікавленим поглядом визирають із-за хащів на досі небачених людей. В жодному супермаркеті світу не можливо купити таких смачних та корисних молочних продуктів, запашних білих грибів та солодших за мед ягід, пише Karpaty.love.

Жодна вода з магазину не зрівняється чистотою та користю з гірською. Одним словом, кількаденний відпочинок в Дземборі – це саме те, що необхідно спраглій до спокою та гармонії душі. Та якщо ви не належите до пасивних відпочиваючих, тоді Дземброня – ідеальний старт маршруту по найвищому в Україні Чорногірському хребті.

Село знаходиться на кордоні з Румунією, тому з однієї з вершин одним оком можна подивитися, де починається Європа. Село протяжністю 10 км. налічує всього-навсього 250 жителів. Але попри це в селі є власна початкова школа, а також своя селищна рада та два магазини. Місцеві мешканці не спішать покидати своїх високогірних помешкань, адже завдяки туризму, що з кожним роком процвітає, потреби виїжджати просто немає. Річка Чорний Черемош – одна із найголовніших туристичних атракцій. У весняний період, коли Черемош особливо повноводний до села з’їзджаються любителі рафтингу з усіх куточків Європи та Азії. Але найцікавіше, що приваблює туристів, – це Чорногірський масив з найвищими його вершинами, в підніж’ї яких знаходиться Дземброня. Гора Говерла (2061 м), г. Бребенескул (2038 м), г. Піп Іван Чорногірський (2028 м), г. Петрос (2020 м), г. Гутин Томнатик (2016 м) та г. Ребра (2001 м) – вершини-велети, з року в рік випробовують на міцність та витривалість найсміливіших туристів.

Ніколи не знаєш, що очікувати від місцевої погоди. Тут вона змінюється не по днині, а по годині. Так зранку можна спостерігати густий, як сметана, туман, вдень – жарке сонце, а ввечері – сильні проливні грози, що в момент зроблять повітря прохолодним та вільним від денної спеки.

Гірське село в Карпатах — Дземброня

Туристичні атракції Дземброні

Як уже говорилося, Дземроня – стартовий етап в маршруті на вершину Піп Іван, яку в народі прозвали Чорною горою. Свою містичну назву вершина отримала не через гірський хребет, до якого належить, а через одну із легенд. Колись шлях до гори був небезпечним. Під горою відбувалися різноманітні місцеві базари та ярмарки, а отже тут завше були прибутки. А де є гроші, там завжди знайдуться охочі легкої поживи. Розбійники час від часу підстерігали свою жертву та відбирали найцінніше: гроші та худобу. Так виникла ця зловісна назва. Селян дивує, чому офіційно гору називають Піп Іван, адже з ніяким попом гора не пов’язана зовсім.

Але такій назві існує наукове пояснення: кам’яний відкритий простір вершини на пару з сильними вітрами, створюють ефект співу. А Іван – то одне із найпоширеніших імен в Карпатах. Ось і вся розгадка. В давнину гора служила місцем поклоніння язичницьким богам. Традиція проведення подібних ритуалів збереглася й сьогодні, щоправда носить вона зовсім невинний характер. Кожного року, в ніч на Івана Купала, гора стає місцем збору людей з навколишніх поселень.

Маршрут на Піп Іван із ДземброніСходження на Піп Іван із Дземброні

20-ти кілометровий маршрут на гору Піп Іван через Вухатий Камінь – один із найпопулярніших туристичних маршрутів. Приваблює туристів час затрачений на сходження – приблизно 10 годин, та мальовничі, мов у казці, навколишні краєвиди. Фотографії, зроблені на маршруті, виходять чіткими та красивими, а зафіксовані моменти та природа виглядатимуть фантастично.

Гора Вухатий Камінь, маршрут Чорногірським хребтомГора Вухатий Камінь, маршрут Чорногірським хребтом

Обсерваторія «Білий слон»

Гора Піп Іван – унікальна ще й тому, що на її вершині знаходиться найвисокогірніша будівля на теренах України – польська обсерваторія «Білий слон». Польські дослідники протягом 1938-1941 рр. постійно проживали та працювали на висоті 2028 метрів. Обсерваторія була необхідною для астрономічно-метеорологічних досліджень. Свою назву вже тепер напівзруйнована будівля отримала від того, що взимку стає дійсно схожою на білого велета. Інша версія розповідає, що були такі скептики, які вірили у потрібність та доцільність обсерваторії, як у білого слона. Та це в минулому, наразі українська влада за підтримки поляків планує відреставрувати «Білого слона» заради наступних поколінь.

Незвичайне розташування будівлі породжує в письменницькій голові бурні фантазії, пов’язані з містикою. Так з під пера Марії Римар виходить книжка «Білий слон», містичні події в якій відбуваються на території колишньої обсерваторії. Під враженнями від перебування на вершині Піп Іван Юрій Андрухович пише аж два твори – «Carpathologia cosmophilica» та «12 обручів».

Обсерваторія «Білий слон», гора Піп Іванг. Піп Іван, обсерваторія «Білий слон»

Легенди та версії походження назви села

В ХVІІ ст. через Дземброню пролягав шлях, що сполучав Чехословаччину, Польщу та Румунію. Якось на перетині шляху слуги польського пана загубили його доньку Броніславу. Єдиним питанням, що лунало з уст шукачів було: «Гдзє Броня?». Науковці припускають іншу версію, згідно якої назва поселення походить від угорського «dzemborin», тобто празник, свято. Така версія виникла у зв’язку з давньою традицією в честь свята – жертвоприношення білого бичка на горі Вухатий Камінь.

Згідно переказів, в лісах Дземброні водилися зубри, звідси і назва. А ще існує припущення, що назва села і місцевої річечки походять від польського слова «zab», з польської – зуб.

Все це не таке важливе, як сама гостинна атмосфера в Дземброні. Не потрібно з підозрою ставитися до місцевої пестливої говірки – така тут особливість. Тай навколишня краса сама по собі змушує говорити: травичка, корівка, водичка, сонечко, ягідки.

Довкола села ДземброняОколиці села Дземброня

Село Дземброня – мистецька муза

Місцевий колорит та пейзажі – якнайкраще вписуються в художню картину. Село Дземброня – головний персонаж в романі української письменниці Тані Малярчук «Згори вниз». Також неодноразово в своїх творах до села звертається Тарас Прохасько. Одним словом, їхні книжки – прекрасна можливість ознайомитися з селом заочно. В період розквіту української літератури ХХ ст. Дземброня надихала на творчі здобутки таких гігантів словесності, як Леся Українка та Василь Стефаник. Досі ходять слухи, що саме Дземброня надихнула Сергія Параджанова на створення «Тіней забутих предків», і зовсім не важливо, що в результаті картина була знята в Криворівні. Колега Параджанова по знімальному цеху графік Юрій Якутович практично все життя проводив літні вакації в Дземброні. Його спільна картина з С. Параджановим – пік праці в якості художника.

Дзембронські водоспади

Справжнє природне диво! Водограй розташований в підніжжі гори Смотрич має найдзвичайну довжину – 100 метрів! Висота найвищого порога – 10 метрів. Потрібно подолати дві години шляху, але, повірте, враження від побаченої дивовижі – неймовірні. На шляху до водоспаду вам зустрінуться мальовничі гуцульські плаї – стежки, якими горяни виганяють свою худобу.

Дзембронські водлоспади, маршрут Чорногірським хребтомДзембронські водлоспади, маршрут Чорногірським хребтом

Серед місцевого населення ходять слухи, що навколишні непрохідні хащі та темні ліси – місце збору всієї нечистої сили. Саме тому тут так полюблять виконувати ритуали жертвоприношення відьми та чарівники з усього світу. Чи то правда, чи то черговий рекламний трюк – вирішувати вам самим. Але те, що в селі та навколо нього існує своя магічна атмосфера – це точно. Кожен, хто побував тут, відчув це на власній шкірі. Хіба це не диво – коли можна піднятися вище хмар, відчути їх на дотик.

Коли яскраво-криваве сонце вступає в боротьбу з густим та непрохідним туманом, і коли той, переможений, розсіюється, сонечко стає привітним та теплим. Коли зірки можна черпати з річки повними пригорщами! Коли замість стін – безмежний простір, а ноги пестить килимок з зеленої запашної травички. Коли виростають крила від щастя і смутку та депресії більше немає місця. Дземброня – джерело щастя та вічної молодості.

(Visited 120 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6766

загрузка...

Зеленський розважався на концерті Ліги сміху, і навіть вийшов на сцену (фотофакт) 09:44 8 коментарів

Президент Володимир Зеленський відвідав концерт "Ліги сміху" (проект "Студії Квартал 95") в МЦКМ "Жовтневий палац" у Києві і вийшов на сцену. Про це 25 травня у соцмережах повідомляють глядачі, присутні...

Відкрили і закрили: на Прикарпатті Народний дім не пропрацював і дня 00:13 3 коментарі

Народний дім "для галочки". Будинок культури на Прикарпатті, який урочисто відкривали ще торік голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич та заступник голови обласної ради Василь Гладій, не пропрацював і дня....

“Чорти волохаті на Прикарпатті”, – гітарист та продюсер культового гурту “Карна” розповів про гуцульський рок (відео) 23:22

Почаюємо про гуцульський рок і гуцульський характер; про бухло, соціум та новий #вітролом; про неосовок і протистояння; про добро і непокаране зло та мольфарську мудрість нашого часу Так ся стало,...

Держекоінспекція Карпатського округу отримала нові енергозберігаючі автомобілі (фотофакт) 23:08 1 коментар

23 травня міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак передав ключі від нових автомобілів підрозділам Державної екологічної інспекції України та її територіальним та міжрегіональним територіальним органам. «40 сучасних і...

Франківського суддю, якого роками судять за смертельну ДТП, відправили у відставку за власним бажанням 22:06 2 коментарі

Суддю Господарського суду Івано-Франківської області Юрія Грицу, який у 2011 році переїхав працівників водоканалу, один з яких помер, а другий отримав інвалідність, звільнили за власним бажанням.  Суди тривають досі, але...

Навчитися давньому гуцульському танцю «Решето» можна онлайн, не виходячи з дому (відеофакт) 21:47

Навчитися давньому гуцульському танцю «Решето» можна онлайн не виходячи з дому У мережі з’явилося відео із записом давнього гуцульського танцю «Решето». Відтворюють танцювальні рухи учасники гурту «Запальні гуцули» із села...

В Обертині пройде грандіозний весільний фестиваль 20:56

Відчути обрядове багатство і колорит покутського весілля, згадати давні ритуали і зробити їх «модними» сьогодні, вшанувати сільських берегинь і зацікавити молодь – все це пропонує Весільний фестиваль в Обертині, який...

Відомий франківець поділився світлиною із зіркового весілля Потапа і Насті (фотофакт) 19:53

Вчора, 23 травня, відбувається одна з найгучніших подій в українському шоубізнесі – весілля Олексія Потапенка та Насті Каменських. Відомий телеведучий та шоумен з Івано-Франківщини Юрій Горбунов вже поділився світлиною зі...

На посаду директора школи №21 комісія розглядає лише одну кандидатуру 18:51

Відбулося перше засідання конкурсної комісії з відбору претендентів на заміщення вакантної посади директора Івано-Франківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №21. На конкурс подала документи всього одна претендентка – методист лабораторії управління та...

В Опришівцях зводять новий садок та добудовують школу (фоторепортаж) 18:12

В одному з мікрорайонів Івано-Франківська приступили до будівництва другого корпусу загальноосвітньої школи та дитячого садка. “Історичний день для Опришівців – тут нині приступили до будівництва другого корпусу загальноосвітньої школи та дитячого...

Як красуні-студентки змагалися за звання “Міс університету” короля Данила (фоторепортаж) 17:46

Днями у приміщенні Pasage Gartenberg 12 студенток та 12 студентів Університету Короля Данила змагалися за титул переможця в трьох категоріях: кежуал – студентські будні, королівський вихід та вихід в образі...

Прикарпатець зайняв призове місце на на чемпіонаті України з важкої атлетики (фотофакт) 17:09

З 13 по 18 травня в м. Чорномоськ Одеської області проходив чемпіонат України з важкої атлетики серед молоді до 23 років. Успішно виступив на цих змаганнях і калуський 17-річний важкоатлет...

Фільм “Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго” позмагається за золото Міжнародного кінофестивалю у Кракові 16:23 1 коментар

Створену за підтримки Держкіно документальну стрічку Надії Парфан про івано-франківських комунальників відібрали до головної конкурсної програми Krakow Film Festival. Стрічка змагатиметься за звання Найкращого документального фільму, статуетку «Золотий ріг» та 30...

Джаз у Палаці Потоцьких: у Франківську пройдуть Дні польської культури 16:02

24-26 травня в Івано-Франківську пройдуть Дні польської культури. Франківцям нагадають про польський слід в історії міста та запропонують більше дізнатися про музику, танець і національну кухню сусідів. Головною локацією свята...

Останній дзвоник в Католицьких школах Франківська розпочався з молитви (фоторепортаж) 15:53

Школярі з усієї України з нетерпінням чекали цього дня, коли для них пролунав останній дзвоник – і розпочатися літні канікули.   Сьогодні, 24 травня, по всій Україні відбуваються урочистості з...

Найтриваліша лекція: франківський викладач встановив рекорд України 14:58 2 коментарі

Викладач Івано-Франківського університету Олег Андрухів встановив національний рекорд, розповідаючи студентам лекцію протягом 24 годин. Про це ТСН. Викладач розповідав студентам про українську державність з 09:00 22 травня до 09:00 23...

Настю Каменських запідозрили у вагітності (фото) 14:37

У нареченої помітили ледь округлий животик. Для церемонії наречена обрала розкішну весільну сукню досить обтислого силуету, фасону "риб'ячий хвіст", якою підкреслила свої форми. Однак у онлайн-трансляції з весілля, яке Оля Полякова розмістила...

У франківському дворі в розбитій машині знайшли п’яного водія (фотофакт) 14:27

Подія сталася в ніч на понеділок, 20 травня. Мешканцям двору на перетині вулиць Бельведерська-Манюха серед ночі більше години не давав заснути звук сигналізації та клаксону автомобіля. Коли люди вийшли на...

У Франківську обрали “Містера університету нафти і газу 2019” (фото+відео) 13:43

Цей титул виборов Олег Миндюк. 23 травня в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відбувся конкурс чоловічої краси та стилю “Містер ІФНТУНГ”. Вже третій рік поспіль Студентський парламент ІФНТУНГ...

У палаці Потоцьких вперше відбудеться молитва Тезе 12:57

Уже цієї суботи, 25 травня, в Івано-Франківську відбудеться молитва в дусі Тезе. Захід розпочнеться о 17:00 у палаці Потоцьких. Моління організовує Молодіжна комісія Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, До слова, спільнота Тезе,...
  • ріел ІФ виринаюча