Медіа-маніпуляції, або Що спільного у Brexit, ведмедика Волдо і виборів в Україні (відео)

Попри те, що багато кандидатів використовували соцмережі у своїй передвиборчій кампанії, найбільш успішними були політтехнологи переможця – Володимира Зеленськогою.

Не вір очам своїм. Хвіст вертить собакою. Усі брешуть. Від Доктора Хауза пам’ятаєте? Кінематограф часто показував нам, що таке підміна реальності, і хто б міг подумати, що це трапиться із нами насправді.

Реальність зовсім не така, як ми звикли її бачити. Це брати… тоді ще брати… Вачовські намагалися показати у своїй “Матриці” 20 років тому. Питання не в ложці, проблема в нас. Ми віримо тому, чого не існує. Нам усе легше продати імітацію замість реальності. Ми можемо бачити перед собою факт, торкатися його рукою, а потім увімкнути телевізор, YouTube, Instagram – і повірити у зворотнє.

Епоха постправди – це коли Вам байдуже, що є насправді. Ви повірите лише в те, що Ви вірите. Простіше кажучи, якщо зрадофіл вірить у роздовбану дорогу, то він буде вірити в неї навіть тоді, коли стоятиме на ідеальному автобані. Наша зануреність в інформаційний світ зіграла злий жарт: віртуальне, уявне, нав’язане для нас більш справжнє і близьке, ніж реальність. Ласкаво просимо до Матриці. Тільки тепер мова не про Зіон, а про технології одурманювання Брекзітом, стравлювання опонентів у соцмережах заради хаосу, технології примусу, коли Ви полюбите вигаданого кандидата – ведмедика Волдо, навіть не здогадуючись, що це не Ваше бажання, а результат чиїхось дій.

У драматичному фільмі “Брекзіт” – найгострішій політично-документальній кінострічці цього року – глядачам відкривають таємниці й інтриги політичної кухні, на якій триває підготовка до виходу Британії з ЄС. Головну роль у фільмі виконав відомий актор Бенедикт Камбербетч. Він зіграв одіозного політика Домініка Каммінґса – політтехнолога й “сірого кардинала” кампанії “Голос за вихід”. Ідеологи цього проекту всілякими маніпуляціями намагалися змусити британців підтримати Брекзіт. І їм це вдалося: на референдумі 2016-го майже 52% сказали “так” розлученню з Євросоюзом.

Феєрична кампанія за вихід Сполученого Королівства залишалася феноменом у світі політичних технологій. Допоки навесні 2019-го її успіх не затьмарила інша подія – президентські вибори в Україні. Результат приголомшливий: шоумен без жодного політичного досвіду з величезним відривом переміг чинного Главу держави.

Білборди, листівки й масові мітинги – традиційні інструменти політтехнологів, які ще кілька років тому були невід’ємною складовою виборчої кампанії – перетворилися на антикваріат. Тепер пароль активації виборця завжди напохваті. Еру класичної політики й журналістики замінює епоха блогерства. Короткий відеоролик в Instagram, виявляється, здатен завоювати прихильність виборців краще за гучні плакати й багатотисячні зібрання.

“Це були перші вибори президента, коли соцмережі використовувалися настільки активно”, – розповідає Денис Рибачок, аналітик Комітету виборців України.

Соцмережі – те, що поєднує, на перший погляд, далекі українські вибори та разючий Брекзіт, кажуть у Комітеті виборців. Завдяки цілеспрямованій рекламі для окремих аудиторій та поширенню євроскептичних матеріалів у Twitter і Facebook архітектори Брекзіту схилили на свій бік значну частину виборців. Інтернет-платформами для виборчого піару не гребували й українські політики.

5.ua

“Доходило до того, що сторінки в Фейсбуці проти окремих кандидатів створювали ще в травні 2018-го року, тобто майже за рік до виборів. Це були сторінки, які поширювали недостовірну інформацію проти тоді ще потенційних кандидатів у президенти в щоденному форматі”, – розповідає Денис Рибачок.

Попри те, що багато кандидатів використовували соціальні мережі у своїй передвиборчій кампанії, успішними стали політтехнологи переможця – Володимира Зеленського.

МИХАЙЛО ФЕДОРОВ, КЕРІВНИК ЦИФРОВОЇ КАМПАНІЇ ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО:

“З огляду на те, що ми прийшли в онлайн, – це наша територія, ми тільки в онлайні були присутні. Людина створює спільноту, щоб щось зробити. І ось таких спільнот неофіційних – у Facebook, Instagram, Telegram – було створено за перші 2 місяці близько двох тисяч”

Віртуальна реальність робить політика “домашнім” – переконують експерти. Вона створює ефект присутності та спілкування з ним на відстані витягнутої руки. Цим і підкорював Володимир Зеленський: пропонував народу самому скласти його передвиборну програму, визначити кандидатів на ключові державні посади або ж просто оцінити розроблену штабом стратегію. Пости й відеозвернення кандидата та його команди збирали у соцмережах мільйони переглядів та уподобань.

МИХАЙЛО ФЕДОРОВ, КЕРІВНИК ЦИФРОВОЇ КАМПАНІЇ ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО:

“Ми зробили такі штуки – більше для бізнесу це типово: ми проводили конкурси. Конкурс на кращий стікер, конкурс на зустріч із кандидатом у президенти, конкурс на чашку, на футболку і т. д. За рахунок цих конкурсів дуже сильно росла аудиторія, тому що це було дуже цікаво”

Історія перемоги Володимира Зеленського не унікальна. Україна лише потрапила на хвилю світового тренду. Зеленський, фактично, повторив успіх на виборах Дональда Трампа, тріумф якого й досі залишається рівнянням із багатьма невідомими. Втім, зрозуміло одне: без Інтернет війни та маніпуляцій у Twitter і Facebook не минулося.

У 2010-му в Естонії театральна студія N099 для участі в парламентських виборах створила партію “Єдина Естонія”. І хоча це була всього-на-всього віртуальна вистава, втомлені від традиційної політики естонці повірили у її правдивість. Насправді ж іти в парламент театрали не планували. А в Італії соцмережі привели до парламенту популістичну партію “Рух 5 зірок” – на чолі з відомим коміком Беппе Ґрілло. Свого часу його веб-сторінка була найпопулярнішим сайтом в італійському інтернеті й одним із 10-ти найавторитетніших блогів у світі. Ґрілло, як і Зеленський, став виявом протесту суспільства проти консервативної політичної системи і влади, до якої заздалегідь довго й навмисне викликали відразу.

Дехто з оглядачів уже порівняв: українські виборці в реальному режимі фактично інсценізували історію анімаційного персонажа-ведмедика Волдо з науково-фантастичного серіалу “Чорне дзеркало”. У фільмі – попри свою віртуальність – цей герой ледь не виграв справжні вибори і став напрочуд впливовим світовим політиком.

Зеленський – слуга народу
Зеленський – слуга народувідкриті джерела

Утім, не Інтернетом єдиним. Соцмережами Володимиру Зеленському вдалося мобілізувати переважно молодь. Як засвідчиили дані національного екзит-полу, у віці до 30 років Зеленського підтримали 80 відсотків опитаних, які голосували. Для старших – телебачення. Цей ресурс політтехнологи команди Зе також не оминули увагою. Телевізор гарантує впізнаваність. Присутність кандидата від “95-го кварталу” на каналі 1+1, навіть у день тиші чи голосування, лише додавала йому голосів.

ДЕНИС РИБАЧОК, АНАЛІТИК КОМІТЕТУ ВИБОРЦІВ УКРАЇНИ:

“Вплив телебачення залишається колосальним і впливає на те, як сприймають реальність виборці, як вони голосують. Це була особливість кампанії Зеленського. Він зміг поєднати ТБ і сомережі й охопив максимальне коло аудиторії. Люди повірили і спроектували на нього свої побажання, і проголосували”.

Козирем у рукаві Володимира Зеленського став популярний серіал “Слуга народу”, який транслювали на “1+1” із 2015 року. Паралель між ним – звичайним шоуменом, який мріє змінити країну, та простим учителем Голобородьком, який став президентом – очевидна. Образ “нового обличчя” з кінострічки політтехнологи вдало перенесли у повсякденне життя, тісно поєднавши віртуальне з реальним.

ЮРІЙ КОСТЮК, СЦЕНАРИСТ СЕРІАЛУ “СЛУГА НАРОДУ”

“Мені здавалося, що це дивно, що це реклама серіалу – як воно буде корелюватися? Де Голобородько, а де Зеленський? Насправді ця ідея таки спрацювала, адже у роликах була і реклама третього сезону, і власне через ці ролики ми могли доносити певні позиції. Це була наша фантазія, яку придумав Володимир, і яка працювала і для Ютубу, і для Інстаграму”

Президентські вибори закінчилися, і невдовзі новообраний президент Володимир Зеленський складе присягу у Верховній Раді. Оглядачі сумніваються, що ця технологія спілкування з громадянами буде такою ж успішною, як під час передвиборчої кампанії.

Володимир Зеленський зустрівся з головами парламентських фракцій
Володимир Зеленський зустрівся з головами парламентських фракційFacebook / Тетерук Андрій

“Я не думаю, що такої комунікації надалі буде достатньо. Вибори закінчилися. Від Володимира Зеленського очікують реальних кроків і конкретних змін. 40% виборців, наприклад, очікують від президента зниження тарифів. Більше того – вони хочуть бачити ці зміни упродовж найближчих півроку”, – наголошує Денис Рибачок.

Однак усі погоджуються – ці вибори довели: віртуальний світ глибоко проник в усі шпарини суспільного життя. З розвитком новітніх технологій виникають нові можливості, а разом із тим – і майстерніші техніки маніпуляцій. Із ними кожен може боротися, лише потрібно цього захотіти.

“Варто говорити не про перемогу Інтернету над телебаченням, а здорового глузду і критичного мислення. Коли критична маса суспільства в Україні чи іншій країні буде критично мислити, переосмислювати, ставити додаткові питання, співставляти. Тоді, можливо, щось і зміниться”, – розмірковує блогерка Татуся Бо.

Нашим людям слід поставити мільйони важливих питань: про нас самих, про планету, життя. Але ніхто не ставить правильних…

Христина Катарина, “Час: Підсумки Тижня”

Джерело

(Visited 37 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7362

загрузка...

День прапора: найцікавіші факти про український стяг 16:54 3 коментарі

23 серпня в Україні відзначають День державного прапора. І хоч це свято відносно нове (його почали святкувати з 2004 року), та історія українського прапора сягає сивої давнини. Легенди про зародження...

Замінить Супрун: стало відомо, хто очолить МОЗ 16:30

Новим міністром охорони здоров'я стане, швидше за все, глава Національної служби здоров'я України Олег Петренко. Як передає ZN.UА, його кандидатуру підтримало експертне співтовариство, американська сторона і Офіс президента. Петренко є висококваліфікованим...

Відома гімнастка розлучилася з одіозним олігархом (фото) 15:06 1 коментар

Про те, що гімнастка Ганна Різатдінова вже не разом із депутатом-утікачем Олександром Онищенком, стало відомо ще на початку червня. Але сама спортсменка підтвердила це лише зараз у коментарі JetSetter.ua. "Так, ми з...

Сексуальна Настя Каменських похизувалася формами у крихітному бікіні 14:37

Українська поп-виконавиця Настя Каменських насолоджується останніми літніми днями, проводячи їх поруч з басейном. Зваблива співачка, яка полюбляє продемонструвати свій стрункий животик та сідниці, не змогла не засвітити ще кілька подібних...

Ольга Сумська показала, як відсвяткувала свій день народження (фото) 14:05

Знаменита українська акторка Ольга Сумська 22 серпня відзначила своє 53-річчя. У знаковий день зірка опублікувала романтичні кадри з відпочинку та показала сюрприз від чоловіка. Цього року Ольга Сумська вирішила зустріти...

Новообраний депутат від "Слуги народу" відмовився від мандата на користь співробітниці "Кварталу" 13:36

Колишній юрист фірми Hillmont Partners Андрій Лисюк, обраний у Верховну Раду за списком "Слуги народу" (№69), відмовився від депутатського мандата. Про це повідомила пресслужба Центрвиборчкому. Його мандат перейде директорці із цифрових продуктів "Кварталу"...

Хто першим встав - того і «найки». Що відбувається у день завозу на секонді 13:04 2 коментарі

В одному з інтерв’ю Курт Кобейн згадує, як йому подобалось ходити на секонд-хенди. «У цьому був якийсь кайф, ― говорить він. ― Знайдена річ для тебе дорожча, ніж коли ти...

Разумков переписав бізнес на дружину 12:35

Глава президентської партії "Слуга народу" Дмитро Разумков повідомив, що переписав свій бізнес на дружину. Про це він розповів в інтерв'ю "НВ". "Переписав на дружину. Але можу говорити про це спокійно, бо вона і...

Військові показали модульне житло від Зеленського на передовій (відео) 12:03

У мережі показали відео з модульних комплексів, які завезли на передову для бійців ЗСУ на Донбасі. У середині невистачає вентиляції, вона непродумана, пише журлнаіст Олександр Мохов на своїй сторінці у Facebook. "Один...

Даша Астаф'єва знялася в сексуальній фотосесії на даху 11:34

Екс-учасниця гурту NikitA Даша Астаф'єва взяла участь у фотосесії на даху. Чорно-білими знімками вона поділилася на своїй сторінці у Instagram. Зйомка вийшла дуже сексуальною і драматичною. На фото Астаф'єву можна побачити в...

"Не маєте права!" Нардеп із партії Зеленського повстала проти Богдана 11:02

Офіс президента України не має законних прав впливати на порядок розподілу коштів державного бюджету місцевим громадам. Про це на своїй сторінці в Facebook написала новообраний народний депутат від партії "Слуга народу"...

Українська фітнес-модель викликала справжній фурор "гарячими" світлинами з відпочинку (18+) 10:33 6 коментарів

Українська фітнес-модель і тренер Юлія Мішура викликала справжній фурор у мережі, показавши знімки зі свого відпочинку на Кіпрі. 27-річна киянка, яка в 2016 році виграла чемпіонат Європи WBPF (Всесвітня федерація...

Рожевий танк і танці: соцмережі кепкують із Зе-параду Бадоєва (фото, відео) 10:01 1 коментар

Кліпмейкер Алан Бадоєв та хореограф Олена Коляденко, які стали режисерами "Ходи гідності" до Дня Незалежності України, пообіцяли надати дійству "трохи видовищності, зрозумілої кожному українцю". Як усе то буде, всі ми побачимо 24-го серпня....

Путіна викрили у використанні двійника: фотофакт 16:30 4 коментарі

Президента Росії Володимира Путіна знову викрили у використанні двійника. Цього разу контраст помітили на тлі прем'єр-міністра Дмитра Медведєва, з яким лідер РФ прибув у п'ятницю, 16 серпня, з візитом в Анапу. Зокрема,...

Прийшли з "Кварталу 95": у Зеленського зізналися, хто пише промови президенту 15:38 1 коментар

Заступник глави Офісу Президента Володимира Зеленського Юрій Костюк розповів, що глава держави під час написання промов вдається до допомоги вузького кола своїх соратників. Подробицями поділився він в інтерв'ю "Громадському". У Костюка запитали, хто ж...

Андрій Богдан потанцював на фестивалі та покурив кальян (фото) 15:06

Андрей Богдан, глава Офиса президента, вечером пятницы побывал на танцевальном фестивале "Белые ночи", который устраивают на Арт-заводе"Платформа" в Киеве (станция метро "Лесная"). Помимо того, что Богдан посетил несколько сцен, где...

Кліпмейкер Алан Бадоєв показав нові фото з репетиції ходу до Дня Незалежності 14:37 6 коментарів

Кліпмейкер та режисер Алан Бадоєв та хореограф Олена Коляденко, яким президент України довірив важливу місію – підготувати ходу до Дня Незалежності, від самого ранку перебувають на авіаційному заводі "Антонов" у...

Відома українська співачка вагітна первістком (фото) 14:05

Зіркова родина невдовзі стане більшою. Українська співачка Наталка Карпа невдовзі стане мамою. Подейкують, що артистка перебуває на четвертому місяці вагітності. Про цікавий стан знаменитості свідчать й її світлини, якими вона...

Субсидії доведеться повернути в бюджет: у частини українців заберуть допомогу 13:36 1 коментар

В Україні після перевірки всіх, хто незаконно отримував субсидію, зобов'яжуть повернути її в державний бюджет. Про це йдеться в матеріалі OBOZREVATEL. У постанові Кабміну сказано, що повернути субсидію потрібно добровільно. А...

Фільм Зеленського "пограбував" бюджет України на мільйони гривень 13:04 2 коментарі

Фільм "Я, Ти, Він, Вона" виробництва студії "Квартал 95" (ТОВ "Кварталкіно") у 2017 році отримав державну підтримку, однак за результатами прокату зміг повернути в бюджет суму на 4 млн гривень меншу від отриманої....
  • ріел ІФ виринаюча