Медіа-маніпуляції, або Що спільного у Brexit, ведмедика Волдо і виборів в Україні (відео)

Попри те, що багато кандидатів використовували соцмережі у своїй передвиборчій кампанії, найбільш успішними були політтехнологи переможця – Володимира Зеленськогою.

Не вір очам своїм. Хвіст вертить собакою. Усі брешуть. Від Доктора Хауза пам’ятаєте? Кінематограф часто показував нам, що таке підміна реальності, і хто б міг подумати, що це трапиться із нами насправді.

Реальність зовсім не така, як ми звикли її бачити. Це брати… тоді ще брати… Вачовські намагалися показати у своїй “Матриці” 20 років тому. Питання не в ложці, проблема в нас. Ми віримо тому, чого не існує. Нам усе легше продати імітацію замість реальності. Ми можемо бачити перед собою факт, торкатися його рукою, а потім увімкнути телевізор, YouTube, Instagram – і повірити у зворотнє.

Епоха постправди – це коли Вам байдуже, що є насправді. Ви повірите лише в те, що Ви вірите. Простіше кажучи, якщо зрадофіл вірить у роздовбану дорогу, то він буде вірити в неї навіть тоді, коли стоятиме на ідеальному автобані. Наша зануреність в інформаційний світ зіграла злий жарт: віртуальне, уявне, нав’язане для нас більш справжнє і близьке, ніж реальність. Ласкаво просимо до Матриці. Тільки тепер мова не про Зіон, а про технології одурманювання Брекзітом, стравлювання опонентів у соцмережах заради хаосу, технології примусу, коли Ви полюбите вигаданого кандидата – ведмедика Волдо, навіть не здогадуючись, що це не Ваше бажання, а результат чиїхось дій.

У драматичному фільмі “Брекзіт” – найгострішій політично-документальній кінострічці цього року – глядачам відкривають таємниці й інтриги політичної кухні, на якій триває підготовка до виходу Британії з ЄС. Головну роль у фільмі виконав відомий актор Бенедикт Камбербетч. Він зіграв одіозного політика Домініка Каммінґса – політтехнолога й “сірого кардинала” кампанії “Голос за вихід”. Ідеологи цього проекту всілякими маніпуляціями намагалися змусити британців підтримати Брекзіт. І їм це вдалося: на референдумі 2016-го майже 52% сказали “так” розлученню з Євросоюзом.

Феєрична кампанія за вихід Сполученого Королівства залишалася феноменом у світі політичних технологій. Допоки навесні 2019-го її успіх не затьмарила інша подія – президентські вибори в Україні. Результат приголомшливий: шоумен без жодного політичного досвіду з величезним відривом переміг чинного Главу держави.

Білборди, листівки й масові мітинги – традиційні інструменти політтехнологів, які ще кілька років тому були невід’ємною складовою виборчої кампанії – перетворилися на антикваріат. Тепер пароль активації виборця завжди напохваті. Еру класичної політики й журналістики замінює епоха блогерства. Короткий відеоролик в Instagram, виявляється, здатен завоювати прихильність виборців краще за гучні плакати й багатотисячні зібрання.

“Це були перші вибори президента, коли соцмережі використовувалися настільки активно”, – розповідає Денис Рибачок, аналітик Комітету виборців України.

Соцмережі – те, що поєднує, на перший погляд, далекі українські вибори та разючий Брекзіт, кажуть у Комітеті виборців. Завдяки цілеспрямованій рекламі для окремих аудиторій та поширенню євроскептичних матеріалів у Twitter і Facebook архітектори Брекзіту схилили на свій бік значну частину виборців. Інтернет-платформами для виборчого піару не гребували й українські політики.

5.ua

“Доходило до того, що сторінки в Фейсбуці проти окремих кандидатів створювали ще в травні 2018-го року, тобто майже за рік до виборів. Це були сторінки, які поширювали недостовірну інформацію проти тоді ще потенційних кандидатів у президенти в щоденному форматі”, – розповідає Денис Рибачок.

Попри те, що багато кандидатів використовували соціальні мережі у своїй передвиборчій кампанії, успішними стали політтехнологи переможця – Володимира Зеленського.

МИХАЙЛО ФЕДОРОВ, КЕРІВНИК ЦИФРОВОЇ КАМПАНІЇ ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО:

“З огляду на те, що ми прийшли в онлайн, – це наша територія, ми тільки в онлайні були присутні. Людина створює спільноту, щоб щось зробити. І ось таких спільнот неофіційних – у Facebook, Instagram, Telegram – було створено за перші 2 місяці близько двох тисяч”

Віртуальна реальність робить політика “домашнім” – переконують експерти. Вона створює ефект присутності та спілкування з ним на відстані витягнутої руки. Цим і підкорював Володимир Зеленський: пропонував народу самому скласти його передвиборну програму, визначити кандидатів на ключові державні посади або ж просто оцінити розроблену штабом стратегію. Пости й відеозвернення кандидата та його команди збирали у соцмережах мільйони переглядів та уподобань.

МИХАЙЛО ФЕДОРОВ, КЕРІВНИК ЦИФРОВОЇ КАМПАНІЇ ВОЛОДИМИРА ЗЕЛЕНСЬКОГО:

“Ми зробили такі штуки – більше для бізнесу це типово: ми проводили конкурси. Конкурс на кращий стікер, конкурс на зустріч із кандидатом у президенти, конкурс на чашку, на футболку і т. д. За рахунок цих конкурсів дуже сильно росла аудиторія, тому що це було дуже цікаво”

Історія перемоги Володимира Зеленського не унікальна. Україна лише потрапила на хвилю світового тренду. Зеленський, фактично, повторив успіх на виборах Дональда Трампа, тріумф якого й досі залишається рівнянням із багатьма невідомими. Втім, зрозуміло одне: без Інтернет війни та маніпуляцій у Twitter і Facebook не минулося.

У 2010-му в Естонії театральна студія N099 для участі в парламентських виборах створила партію “Єдина Естонія”. І хоча це була всього-на-всього віртуальна вистава, втомлені від традиційної політики естонці повірили у її правдивість. Насправді ж іти в парламент театрали не планували. А в Італії соцмережі привели до парламенту популістичну партію “Рух 5 зірок” – на чолі з відомим коміком Беппе Ґрілло. Свого часу його веб-сторінка була найпопулярнішим сайтом в італійському інтернеті й одним із 10-ти найавторитетніших блогів у світі. Ґрілло, як і Зеленський, став виявом протесту суспільства проти консервативної політичної системи і влади, до якої заздалегідь довго й навмисне викликали відразу.

Дехто з оглядачів уже порівняв: українські виборці в реальному режимі фактично інсценізували історію анімаційного персонажа-ведмедика Волдо з науково-фантастичного серіалу “Чорне дзеркало”. У фільмі – попри свою віртуальність – цей герой ледь не виграв справжні вибори і став напрочуд впливовим світовим політиком.

Зеленський – слуга народу
Зеленський – слуга народувідкриті джерела

Утім, не Інтернетом єдиним. Соцмережами Володимиру Зеленському вдалося мобілізувати переважно молодь. Як засвідчиили дані національного екзит-полу, у віці до 30 років Зеленського підтримали 80 відсотків опитаних, які голосували. Для старших – телебачення. Цей ресурс політтехнологи команди Зе також не оминули увагою. Телевізор гарантує впізнаваність. Присутність кандидата від “95-го кварталу” на каналі 1+1, навіть у день тиші чи голосування, лише додавала йому голосів.

ДЕНИС РИБАЧОК, АНАЛІТИК КОМІТЕТУ ВИБОРЦІВ УКРАЇНИ:

“Вплив телебачення залишається колосальним і впливає на те, як сприймають реальність виборці, як вони голосують. Це була особливість кампанії Зеленського. Він зміг поєднати ТБ і сомережі й охопив максимальне коло аудиторії. Люди повірили і спроектували на нього свої побажання, і проголосували”.

Козирем у рукаві Володимира Зеленського став популярний серіал “Слуга народу”, який транслювали на “1+1” із 2015 року. Паралель між ним – звичайним шоуменом, який мріє змінити країну, та простим учителем Голобородьком, який став президентом – очевидна. Образ “нового обличчя” з кінострічки політтехнологи вдало перенесли у повсякденне життя, тісно поєднавши віртуальне з реальним.

ЮРІЙ КОСТЮК, СЦЕНАРИСТ СЕРІАЛУ “СЛУГА НАРОДУ”

“Мені здавалося, що це дивно, що це реклама серіалу – як воно буде корелюватися? Де Голобородько, а де Зеленський? Насправді ця ідея таки спрацювала, адже у роликах була і реклама третього сезону, і власне через ці ролики ми могли доносити певні позиції. Це була наша фантазія, яку придумав Володимир, і яка працювала і для Ютубу, і для Інстаграму”

Президентські вибори закінчилися, і невдовзі новообраний президент Володимир Зеленський складе присягу у Верховній Раді. Оглядачі сумніваються, що ця технологія спілкування з громадянами буде такою ж успішною, як під час передвиборчої кампанії.

Володимир Зеленський зустрівся з головами парламентських фракцій
Володимир Зеленський зустрівся з головами парламентських фракційFacebook / Тетерук Андрій

“Я не думаю, що такої комунікації надалі буде достатньо. Вибори закінчилися. Від Володимира Зеленського очікують реальних кроків і конкретних змін. 40% виборців, наприклад, очікують від президента зниження тарифів. Більше того – вони хочуть бачити ці зміни упродовж найближчих півроку”, – наголошує Денис Рибачок.

Однак усі погоджуються – ці вибори довели: віртуальний світ глибоко проник в усі шпарини суспільного життя. З розвитком новітніх технологій виникають нові можливості, а разом із тим – і майстерніші техніки маніпуляцій. Із ними кожен може боротися, лише потрібно цього захотіти.

“Варто говорити не про перемогу Інтернету над телебаченням, а здорового глузду і критичного мислення. Коли критична маса суспільства в Україні чи іншій країні буде критично мислити, переосмислювати, ставити додаткові питання, співставляти. Тоді, можливо, щось і зміниться”, – розмірковує блогерка Татуся Бо.

Нашим людям слід поставити мільйони важливих питань: про нас самих, про планету, життя. Але ніхто не ставить правильних…

Христина Катарина, “Час: Підсумки Тижня”

Джерело

(Visited 23 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4603

загрузка...

«Король контрабанди» і глава «Регіонів» : з'явилися скандальні факти про члена команди Зеленського (фото, відео) 15:06

На початку своєї передвиборної кампанії Володимир Зеленський обіцяв привести в політику нові обличчя. Але під час більш детального вивчення оточення глави держави, спливає все більше сумнівних фактів і зв'язків. Йдеться, наприклад, про...

Настю Каменських запідозрили у вагітності (фото) 14:37

У нареченої помітили ледь округлий животик. Для церемонії наречена обрала розкішну весільну сукню досить обтислого силуету, фасону "риб'ячий хвіст", якою підкреслила свої форми. Однак у онлайн-трансляції з весілля, яке Оля Полякова розмістила...

Військові на фронті, які підтримували Зеленського, вже почали чистити свої сторінки у соцмережах (відео) 14:05

Військові, які голосували і активно підтримували Володимира Зеленського на виборах у соцмережах, почали видаляти свої сторінки після ініціативи президента провести референдум щодо миру з Російською Федерацією. Про це у ток-шоу "Прямий...

Чергова "відмазка" Зе: У Зеленського передумали подавати у ВР законопроект про імпічмент президента 13:36 1 коментар

Свої програмні законопроекти Президент Володимир Зеленський буде подавати до парламенту тільки після утворення в ньому своєї більшості, оскільки нинішній склад парламенту вже продемонстрував свою недоговороздатність із головою держави.  Про це...

Зеленський обсміяв Ляшка на форумі (фото) 13:04

Президент Зеленський, виступаючи з доповіддю «Гарант Інновацій: створюємо майбутнє разом», розкритикував українських чиновників за те, що вони не підтримують інновації і діджиталізацію. Як приклад такого чиновника Зеленський назвала нардепа Ляшка....

Посол Британії в Україні потролила Зеленського (фото) 12:35 1 коментар

Посол Джудіт Гоф опублікувала в Twitter картинку із своїм фото та запитанням: «Старушка?» Передає Главком. Президент України Володимир Зеленський під час виступу на iForum 23 травня назвав Велику Британію «старушкою»...

Коломойський про Портнова: він мені допомагає у дечому (відео) 12:03

Коломойський заявив, що Портнов юридично йому допомагає років 20. Пише Главком. Олігарх Ігор Коломойський заявив, що заступник глави Адміністрації президента часів Януковича Андрій Портнов допомагає йому з деякими юридичними питанням...

Потап ледь стримував сльози, а у Насті тремтів голос: все про весілля зіркової пари (фото, відео) 11:34 3 коментарі

23 травня Потап та Настя Каменських стали чоловіком і дружиною. Зіркова пара офіційно одружилася у Києві і провела церемонію в одному з ресторанів за містом. На грандіозну подію прибули Кароль, Ступка, "Время и...

Відбувається тотальне підминання країни під одну фінансово-олігархічну групу 11:02 1 коментар

Ну що, пристебуємо ремені? Хоча, можна і не пристебувати – навряд чи злетимо. Бо які польоти в країні ідіотів? Пише Главком. На фото – ті, хто вирішив свої молоді життя,...

Батьки Яценюка відзначили 45-річчя політика з друзями за кавою у парку Чернівців (фото) 10:33

Батьки українського політика Арсенія Яценюка у Чернівцях у колі найближчих друзів відзначили день народження сина, якому у середу, 22 травня, виповнилося 45 років. Про це повідомляє видання «Молодий буковинець».  "22 травня,...

Президент тільки для селфі: охоронці Зеленського тричі вдарили журналіста (фото) 10:01 1 коментар

Охорона президента Володимира Зеленського не дозволила журналісту Юрію Смирнову задати питання про причини призначення його друга Івана Баканова на пост заступника голови СБУ. Про це повідомляє UAportal. На каналі в месенджері Telegram «Котимося» блогер...

Власникам "євроблях" дали ще 90 днів на оформлення: у ДФС розповіли про нові штрафи 09:47

Державна фіскальна служба нагадала, що Верховна Рада України відтермінувала до 22 серпня 2019 року введення в дію норм щодо посилення адміністративної відповідальності за порушення при переміщенні транспортних засобів в митних...

Глава АП про петицію за відставку Зеленського: Ми розцінюємо її як жарт 09:13 4 коментарі

Глава Адміністрації президента Володимира Зеленського Андрій Богдан прокоментував петицію про відставку глави держави, яка набрала необхідну кількість голосів для її розгляду. Це він зробив в ефірі програми "Право на владу"...

Екс-регіонал Разумков поведе "Слугу народу" до Верховної Ради 08:24 3 коментарі

Радник президента Володимира Зеленського та екс-спікер його передвиборчого штабу Дмитро Разумков очолить партію "Слуга народу" на виборах до Верховної Ради. Про це журналістам сказав заступник голови Адміністрації президента Руслан Рябошапка....

Люстрація Богдана: Мін’юст взявся перевіряти, чи порушив Зеленський закон 07:51

Міністерство юстиції просить Адміністрацію президента надати копії трудових книжок та інформацію про початок люстраційної перевірки щодо призначених керівників відомства. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив заступник міністра юстиції...

В Україні стартувала виборча кампанія в Раду 06:37 2 коментарі

24 травня в Україні розпочинається виборчий процес дострокових виборів до Верховної Ради, які призначені на 21 липня. Виборча парламентська кампанія починається згідно із законодавством на наступний день після оприлюднення указу...

Мільйонні доходи, десятки квартир, вілла та офшори: простий президент з народу оновив декларацію 16:30 19 коментарів

Президент України Володимир Зеленський оприлюднив декларацію про доходи за 2018 рік. Про це повідомляється на сайті НАЗК. У декларації Зеленський зазначив 9,2 млн грн доходу. Зокрема, зарплата склала 4,1 млн грн, а дружина президента...

Соратниця Юлії Тимошенко на тренажерах засвітила нову зачіску (фото) 15:38 2 коментарі

Співачка Анастасія Приходько здивувала новим кольором волосся. Соратниця Юлії Тимошенко показала відео свого заняття у тренажерному залі, на якому вона попеляста білявка. Зі спини тепер Настю ледь впізнати. Приходько готується до...

Модна Рада: Луценко у дорогих прикрасах, пудрова Тимошенко і коліна Богомолець (фото) 15:06 1 коментар

22-го травня у Раді було не проштовхнутися від ошатних депутатів. Вони зібралися, щоби проголосувати законопроект Володимира Зеленського про зміну виборчої системи. Народні обранці, особливо їхня прекрасна половина, вдяглися наче на свято. Дорогі...

Хто наступний? Скандальний депутат-втікач хоче повернутися в Україну і йти на вибори 14:37 5 коментарів

Онищенко планує приїхати на друге судове засідання у так званій газовій справі. Пише Главком Народний депутат Олександр Онищенко заявив, що повернеться в Україну для участі в судовому процесі. Про це...
  • ріел ІФ виринаюча