Медики розповіли, як стати донором крові, що для цього потрібно і кому категорично заборонено здавати кров

14 червня щорічно відзначають Всесвітній день донора крові. Якою є робота обласної станції переливання крові, хто може стати донором крові або її компонентів, а кому це категорично заборонено, про це та багато іншого читачам Правда.іф розповідає головний лікар обласної станції переливання крові Ігор Дожджанюк.

– Ігорю Васильовичу, потреба у переливанні крові та у донорах знижується чи зростає? Якою взагалі є ситуація на сьогодні?

– Насамперед я хочу сказати, що обласна станція переливання крові призначена для забезпечення потреб лікувальних установ компонентами крові. Лікувальні установи, які застосовують наш продукт – це центральні районні лікарні та лікарні, які знаходяться на території Івано-Франківська, а також лікарні обласного підпорядкування. Кожен район наразі має або відділ, або при хірургічному чи травматологічному відділенні є група заготівлі крові, так звана група трансфузіології. Але обстеження усієї крові області проводимо ми, у лабораторії. Мова про обстеження на наявність інфекційних хвороб, зокрема гепатиту В, гепатиту С, сифілісу та СНІДу. Зараз відбувається початок реформування медицини, в тому числі й служби крові. У лютому цього року Кабінет Міністрів України затвердив стратегію розвитку системи крові нашої держави, у якій покроково розписано, хто, коли й що саме має робити і яким результат має бути в 2022 році. Ми також входимо у процес реформування, як і вся медична служба нашої держави. Знаємо, що будемо установою із трошки зміненими функціями, аніж зараз, тому що заготовляти компоненти крові будемо лише ми, а районні лікарні будуть застосовувати наші компоненти крові, продукт, який ми виробляємо, вони будуть працювати, як банки крові. Тобто вони організовують дні донора, наша виїзна бригада виїжджає до них і проводить забір крові. Одразу цю кров привозять до Івано-Франківська, швиденько розділяють, плазму заморожують і, після обстеження, районним лікарням транспортуватимуть необхідну кількість продуктів крові. Це добре тим, що відбудеться стандартизація усіх процесів, бо до цього часу тільки Калуш, Косів, Коломия, Городенка мають центрифуги, призначені для швидкого розділення крові і швидкого замороження плазми. Усі інші райони просто не мають таких умов.

Що стосується донорства, справа в тому, що ми повністю забезпечуємо потреби лікувальних установ. У нас не було такого випадку, аби не мати на видачі якогось компонента крові. Інша справа, що ми завжди піднімаємо таке питання: після того, як лікарня взяла у нас компоненти крові, потрібно поповнити запаси. Тому ми просимо людей, аби прийшли і допомогли із поповненням таких запасів.

– Що потрібно для того, аби стати донором крові і які існують протипоказання для донорства?

– Згідно Закону України про донорство крові і компонентів, щоправда, цей закон дещо застарілий, оскільки був прийнятий ще в 1995 році і на сьогодні уже готова нова його редакція, донором крові може бути особа, якій виповнилося 18 років, яка є громадянином України і яка бажає здати кров, оскільки це виключно добровільний акт. Також ця особа не повинна мати протипоказів до здачі крові. Існують абсолютні і тимчасові протипокази. У інструкціях визначені великі списки протипоказань, основні з яких: інфекційні хвороби, перенесені людиною, онкологічні захворювання, великі операції з видаленням органу, або частини його і різні хронічні захворювання, такі, як туберкульоз.

Серед тимчасових протипоказів, наприклад, татуювання – потрібно чекати рік після нанесення тату, аби могти стати донором крові, також лікування зубів з маніпуляціями ортодонтичного типу. У нас є місцевий реєстр осіб людей, які відведені від донорства. Тобто, якщо людина до нас приходить, обов’язково з паспортом чи документом, який посвідчує особу, ми перевіряємо прізвище через комп’ютер і бачимо, чи у неї нема протипоказів. Таку інформацію ми отримуємо від лікувальних установ.

– Щодо інфекційних захворювань – це зрозуміло, але ж ви згадували про татуювання чи певні стоматологічні послуги, які людина може отримати у приватних закладах. Як тоді ви визначаєте протипоказання щодо донорства крові?

– У нас розроблена анкета, яку має заповнити особа, яка хоче здати кров. Донором називається людина, яка уже здала кров чи її компоненти. Людина ж, яка приходить до нас, називається особою, яка бажає здати кров. У анкеті є багато запитань, які складені фахівцями так, що ми побачимо протипокази. Практично не буває випадків, аби здавати кров приходили несумлінні люди, приходять ті, хто прагне комусь допомогти.

– Переважно донори хочуть здати кров для якоїсь конкретної людини: друга або родича, чи кров здають для незнайомих людей, просто, аби допомогти?

– Зараз відбувається велика зміна свідомості, триває хороший розвиток суспільства. Років десять-п’ятнадцять тому у нас були стовідсотково донори-родичі. Тобто люди, які приходили здати кров для своїх рідних, друзів, співробітників. Дуже мало людей приходили, аби просто здати кров. На сьогодні 70% людей приходять для того, аби просто стати донорами. Взагалі, ми вважаємо, що так і має бути. Людина не повинна знати, кому вона здавала кров, а людина, яка потребує переливання крові, не має знати, хто став її донором.

На сьогодні існує дуже багато організацій, які стають донорами крові. Серед них громадські організації, часто – молодіжні, члени яких приходять декілька разів на рік, аби здати кров. Кожна медична установа двічі на рік організовує дні донора – 50-60 працівників лікарень чи поліклінік здають кров для пацієнтів. Організовано приходять до нас поліцейські, працівники прокуратури, студентство.

– Традиційно люди знають про чотири групи крові. Ви уже згадували про різні компоненти крові, які потрібні пацієнтам. Власне, чого саме не вистачає? У чому є постійна потреба?

– Ми вдячні донорам крові, які до нас приходять і просимо людей приходити, бо здача крові – це благородний вчинок. Дефіциту в компонентах крові чи в людях, які є донорами, у нас немає. Але існують спеціальні способи заготівлі компонентів крові, таких, як тромбоцити аферез. Тромбоцити зберігаються протягом п’яти днів. Коли ми їх проводимо через апаратуру, яка знешкоджує усі віруси, то ще на два дні продовжується термін їхньої придатності. Тромбоцити застосовуються в основному в онкогематологічних відділеннях в дитячій та обласній клінічних лікарнях для пацієнтів з раком крові. При лікуванні таких пацієнтів утворюється повний дефіцит власних тромбоцитів, якщо їхній запас не поповнити – людина помирає від кровотеч. Підбір таких донорів – дуже складний. Це мають бути чоловіки віком від 20-25 і до 40 років, процедура триває близько півтори години, адже апарат бере частинку крові, розділяє на компоненти, тромбоцити відділяє окремо, а решту – повертає донору. З десяти охочих здати кров на тромбоцити, по параметрах підходить максимум двоє, адже існує дуже багато параметрів для саме такого донорства. Тому ми завжди дуже раді, якщо приходять такі чоловіки, які можуть стати донорами тромбоцитів.

Був у нас такий випадок: на лейкоз захворів 5-річний хлопчик, а ми тоді саме отримали цей апарат – тромбоцитоферез, ми лише починали цю справу, не було донорів. Це зараз усе відрегульовано так, що ми не працюємо ночами чи на вихідних, бо існують необхідні запаси. А тоді було дуже складно. Хлопчик вижив, подолав хворобу і тепер присилає мені привітання з Новим роком, Різдвом, Великоднем. Хоча ми не лікуємо пацієнтів, вони не знають нас особисто, але дуже приємно отримувати такі привітання від цього хлопця.

Розмовляла Любов Загоровська

Читайте також:

«Дівчинка йшла з лікарні зовсім лиса і причепила собі бантик до голови скотчем», – вражаюча розповідь прикарпатського онкогематолога

 

 

(Visited 471 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4968

загрузка...

У Івано-Франківську для дітей відбудеться екодень 22:15

23 серпня в Івано-Франківську відбудеться Екодень «Любити свою країну – так просто!» для дітей віком від 4 до 14 років. Екодень відбудеться з ініціативи Бюро УГКЦ із питань екології, у...

Руслан Марцінків перевірив, як у Вовчинцях готуються до нового навчального року (фоторепортаж) 21:37

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків побував у Вовчинцях на дитячому святі. Про це він написав на своїй сторінці в соціальній мережі. "Талановиті діти влаштували гарне свято у Вовчинці. Дякую сільському...

У мережі з'явилися фото з хрестин сина франківського силача 20:52 1 коментар

Франківський силач Назар Павлів нещодавно вдруге став батьком. У його сім'ї народився ще один син. Сьогодні, 18 серпня, маля охрестили. Про це в мережі Фейсбук написала дружина богатиря. Як відомо,...

У центрі Калуша посеред тротуару відчиненний люк (фотофакт) 20:03

У центрі Калуша посеред тротуару відчиненний люк, про це повідомила Анна Петраш‎ у соціальній спільноті Типовий Калуш. "Центр міста будьте уважні",- йдеться у дописі.

На Прикарпатті відбудеться Всеукраїнський фестиваль воїнських традицій 19:25

Ряд заходів в межах фестивалю “Залізна бартка” проведуть 25 серпня у селі Липівка Рогатинського району. Його ініціює громадська організація бойового мистецтва «ХОРС». Організатори наводять програму фестивалю: 12.00 – 12.30 год. – піша хода процесії з...

Міський голова Івано-Франківська привітав отця з річницею священства 18:47 1 коментар

Міський голова привітав отця з річницею священства, про це міський голова Руслан Марцінків написав на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук. "З великою приємністю привітав отця Михайла Білінського (парафія Архистратига...

Баба Доцька з Коломиї виклала нову пародію на пісню Jerry Heil 18:10

Разом із артистками театру танцю «Ерідан» Баба Доцька вперше затанцювала серед поля та заспівала про важку долю усіх тих, хто має город, інформує НТК. Відео зняли усього за 2,5 години...

Начальника одного з митних постів Івано-Франківської митниці затримали на хабарі у розмірі 2500 доларів 17:28 4 коментарі

Слідчі теруправління ДБР, розташованого у місті Києві, викрили начальника одного з митних постів Івано-Франківської митниці ДФС України на вимаганні неправомірної вигоди в розмірі $2500. За попередньою інформацією, службовець вимагав від...

Для популяризації укранської мови створили мотиваційний ролик, в якому знявся відомий франківець (відео) 16:53

У соціальній мережі Фейсбук виклали мотиваційний ролик для популяризації української мови, інформує Оперативне командування "Північ". "В рамках підтримки та популяризації української мови комунікаційна кампанія Міністерство інформаційної політики Українистворило мотивуючий ролик - "Спілкуйся...

На Прикарпатті розпочався фестиваль "Покутські джерела" (фоторепортаж) 16:34

Х відкритий покутський фестиваль аматорського мистецтва «Покутські джерела» розпочався у Коломиї на площі Відродження. Від двох святинь – Собору Преображення Господнього та від церкви Святого Йосафата о 13:45 до сцени...

"Чому не розпочав зміни будучи УКРОПівцем?",- "нові обличчя" із темним минулим 16:21 2 коментарі

«Парламентські: остання мажоритарка» сьогодні розповість про баталії на 86-му виборчому окрузі  із центром у Долині. Саме тут було виявлено найбільше технічних кандидатів, які мало що знали про особливості та проблеми...

Гроші на небо. Коли франківський аеропорт нарешті стане сучасним 15:49 1 коментар

Франківський аеропорт є предметом суперечок уже багато років. Міська влада нарікає на компанію «Скорзонера», якій він переданий у концесію, а ті у свою чергу говорять, що це – політичні спекуляції. Під час останнього візиту...

На Прикарпатті продовжують наносити дорожню розмітку (фотофакт) 15:15 2 коментарі

На Прикарпатті продовжують наносити дорожню розмітку, про це повідомили у соціальній спільноті ДОРОЖНЯ РОЗМІТКА. "На замовлення САД в Івано-Франківській обл., виконав роботи по нанесенню пішохідних переходів (1.14.3.), в населених пунктах :...

На одній із проблемних вулиць розпочалося асфальтування дороги 14:40 1 коментар

На одній із проблемних вулиць розпочалося асфальтування дороги, про це повідомив міський голова Руслан Марцінків. "Вулиця Ушинського дочекалась ремонту. Асфальтування, на черзі - тротуари!",- йдеться у дописі.

На Прикарпаття з гастролями завітав українсько-американський ансамбль 14:07

На Прикарпаття з гастролями завітав українсько-американський ансамбль, про це повідомив міський голова Руслан Марцінків на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук. "Вони давно виїхали в Америку, але пам'ятають наші традиції. Те,...

У Палаці Потоцьких відбулася зустріч із Степаном Процюком з нагоди 55-річного ювілею 13:34

У Палаці Потоцьких відбулася зустріч із Степаном Процюком з нагоди 55-річного ювілею, про це повідомили на сторінці Палац Потоцьких «Простір Інноваційних Креацій «Палац». Зібрання було організовано з нагоди 55-річного ювілею, який...

Рятувальники радять, що робити у разі виявлення вибухонебезпечних предметів 13:11

Долинський РВ У ДСНС України в області застерігає: Пам’ятайте, що категорично забороняється: торкатися підозрілого предмету або пересувати його; заливати його рідинами, засипати ґрунтом або чимось його накривати; здійснювати на підозрілий предмет...

У Коломиї розпочався фестиваль “Drive for life” 12:37

Сьогодні, 17 серпня, у Коломиї офіційно стартував Всеукраїнський фестиваль автомотоавіатехніки “Drive for life”. Це фестиваль, що поєднує якісний драйв у музиці та спорті. Розпочався захід о 13 годині з польотів...

На Прикарпатті рятувальники проводять рейди на водойомах 12:06

17 серпня 2019 року черговою зміною Івано-Франківської рятувально-водолазної станції в м. Івано- Франківську на міському озері здійснено 3 рейди веслувальним човном. В районі міського пляжу виставлений рятувальний пост з 14.00...

На території області продовжують знешкоджувати вибухонебезпечні предмети 11:33

На території області за минулу добу вибухонебезпечних предметів: Виявлено: 2 ВНП. -17.08.2019р. Надвірнянський р-н, с. Тисменичани. На відкритій місцевості, біля ставка, виявлено 1 (один) 76 мм артилерійський снаряд часів ІІ...
  • ріел ІФ виринаюча