Медики розповіли, як стати донором крові, що для цього потрібно і кому категорично заборонено здавати кров

14 червня щорічно відзначають Всесвітній день донора крові. Якою є робота обласної станції переливання крові, хто може стати донором крові або її компонентів, а кому це категорично заборонено, про це та багато іншого читачам Правда.іф розповідає головний лікар обласної станції переливання крові Ігор Дожджанюк.

– Ігорю Васильовичу, потреба у переливанні крові та у донорах знижується чи зростає? Якою взагалі є ситуація на сьогодні?

– Насамперед я хочу сказати, що обласна станція переливання крові призначена для забезпечення потреб лікувальних установ компонентами крові. Лікувальні установи, які застосовують наш продукт – це центральні районні лікарні та лікарні, які знаходяться на території Івано-Франківська, а також лікарні обласного підпорядкування. Кожен район наразі має або відділ, або при хірургічному чи травматологічному відділенні є група заготівлі крові, так звана група трансфузіології. Але обстеження усієї крові області проводимо ми, у лабораторії. Мова про обстеження на наявність інфекційних хвороб, зокрема гепатиту В, гепатиту С, сифілісу та СНІДу. Зараз відбувається початок реформування медицини, в тому числі й служби крові. У лютому цього року Кабінет Міністрів України затвердив стратегію розвитку системи крові нашої держави, у якій покроково розписано, хто, коли й що саме має робити і яким результат має бути в 2022 році. Ми також входимо у процес реформування, як і вся медична служба нашої держави. Знаємо, що будемо установою із трошки зміненими функціями, аніж зараз, тому що заготовляти компоненти крові будемо лише ми, а районні лікарні будуть застосовувати наші компоненти крові, продукт, який ми виробляємо, вони будуть працювати, як банки крові. Тобто вони організовують дні донора, наша виїзна бригада виїжджає до них і проводить забір крові. Одразу цю кров привозять до Івано-Франківська, швиденько розділяють, плазму заморожують і, після обстеження, районним лікарням транспортуватимуть необхідну кількість продуктів крові. Це добре тим, що відбудеться стандартизація усіх процесів, бо до цього часу тільки Калуш, Косів, Коломия, Городенка мають центрифуги, призначені для швидкого розділення крові і швидкого замороження плазми. Усі інші райони просто не мають таких умов.

Що стосується донорства, справа в тому, що ми повністю забезпечуємо потреби лікувальних установ. У нас не було такого випадку, аби не мати на видачі якогось компонента крові. Інша справа, що ми завжди піднімаємо таке питання: після того, як лікарня взяла у нас компоненти крові, потрібно поповнити запаси. Тому ми просимо людей, аби прийшли і допомогли із поповненням таких запасів.

– Що потрібно для того, аби стати донором крові і які існують протипоказання для донорства?

– Згідно Закону України про донорство крові і компонентів, щоправда, цей закон дещо застарілий, оскільки був прийнятий ще в 1995 році і на сьогодні уже готова нова його редакція, донором крові може бути особа, якій виповнилося 18 років, яка є громадянином України і яка бажає здати кров, оскільки це виключно добровільний акт. Також ця особа не повинна мати протипоказів до здачі крові. Існують абсолютні і тимчасові протипокази. У інструкціях визначені великі списки протипоказань, основні з яких: інфекційні хвороби, перенесені людиною, онкологічні захворювання, великі операції з видаленням органу, або частини його і різні хронічні захворювання, такі, як туберкульоз.

Серед тимчасових протипоказів, наприклад, татуювання – потрібно чекати рік після нанесення тату, аби могти стати донором крові, також лікування зубів з маніпуляціями ортодонтичного типу. У нас є місцевий реєстр осіб людей, які відведені від донорства. Тобто, якщо людина до нас приходить, обов’язково з паспортом чи документом, який посвідчує особу, ми перевіряємо прізвище через комп’ютер і бачимо, чи у неї нема протипоказів. Таку інформацію ми отримуємо від лікувальних установ.

– Щодо інфекційних захворювань – це зрозуміло, але ж ви згадували про татуювання чи певні стоматологічні послуги, які людина може отримати у приватних закладах. Як тоді ви визначаєте протипоказання щодо донорства крові?

– У нас розроблена анкета, яку має заповнити особа, яка хоче здати кров. Донором називається людина, яка уже здала кров чи її компоненти. Людина ж, яка приходить до нас, називається особою, яка бажає здати кров. У анкеті є багато запитань, які складені фахівцями так, що ми побачимо протипокази. Практично не буває випадків, аби здавати кров приходили несумлінні люди, приходять ті, хто прагне комусь допомогти.

– Переважно донори хочуть здати кров для якоїсь конкретної людини: друга або родича, чи кров здають для незнайомих людей, просто, аби допомогти?

– Зараз відбувається велика зміна свідомості, триває хороший розвиток суспільства. Років десять-п’ятнадцять тому у нас були стовідсотково донори-родичі. Тобто люди, які приходили здати кров для своїх рідних, друзів, співробітників. Дуже мало людей приходили, аби просто здати кров. На сьогодні 70% людей приходять для того, аби просто стати донорами. Взагалі, ми вважаємо, що так і має бути. Людина не повинна знати, кому вона здавала кров, а людина, яка потребує переливання крові, не має знати, хто став її донором.

На сьогодні існує дуже багато організацій, які стають донорами крові. Серед них громадські організації, часто – молодіжні, члени яких приходять декілька разів на рік, аби здати кров. Кожна медична установа двічі на рік організовує дні донора – 50-60 працівників лікарень чи поліклінік здають кров для пацієнтів. Організовано приходять до нас поліцейські, працівники прокуратури, студентство.

– Традиційно люди знають про чотири групи крові. Ви уже згадували про різні компоненти крові, які потрібні пацієнтам. Власне, чого саме не вистачає? У чому є постійна потреба?

– Ми вдячні донорам крові, які до нас приходять і просимо людей приходити, бо здача крові – це благородний вчинок. Дефіциту в компонентах крові чи в людях, які є донорами, у нас немає. Але існують спеціальні способи заготівлі компонентів крові, таких, як тромбоцити аферез. Тромбоцити зберігаються протягом п’яти днів. Коли ми їх проводимо через апаратуру, яка знешкоджує усі віруси, то ще на два дні продовжується термін їхньої придатності. Тромбоцити застосовуються в основному в онкогематологічних відділеннях в дитячій та обласній клінічних лікарнях для пацієнтів з раком крові. При лікуванні таких пацієнтів утворюється повний дефіцит власних тромбоцитів, якщо їхній запас не поповнити – людина помирає від кровотеч. Підбір таких донорів – дуже складний. Це мають бути чоловіки віком від 20-25 і до 40 років, процедура триває близько півтори години, адже апарат бере частинку крові, розділяє на компоненти, тромбоцити відділяє окремо, а решту – повертає донору. З десяти охочих здати кров на тромбоцити, по параметрах підходить максимум двоє, адже існує дуже багато параметрів для саме такого донорства. Тому ми завжди дуже раді, якщо приходять такі чоловіки, які можуть стати донорами тромбоцитів.

Був у нас такий випадок: на лейкоз захворів 5-річний хлопчик, а ми тоді саме отримали цей апарат – тромбоцитоферез, ми лише починали цю справу, не було донорів. Це зараз усе відрегульовано так, що ми не працюємо ночами чи на вихідних, бо існують необхідні запаси. А тоді було дуже складно. Хлопчик вижив, подолав хворобу і тепер присилає мені привітання з Новим роком, Різдвом, Великоднем. Хоча ми не лікуємо пацієнтів, вони не знають нас особисто, але дуже приємно отримувати такі привітання від цього хлопця.

Розмовляла Любов Загоровська

Читайте також:

«Дівчинка йшла з лікарні зовсім лиса і причепила собі бантик до голови скотчем», – вражаюча розповідь прикарпатського онкогематолога

 

 

(Visited 448 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7035

загрузка...

Калушан запрошують на безкоштовне заняття зі стретчингу 09:14

21 липня, для всіх охочих відбудеться безкоштовне відкрите тренування зі стретчингу. Заняття розпочнеться о 10:00 годині на стадіоні "Хімік". Про це організатори заходу повідомили у соцмережі "Фейсбук", інформують "Вікна". "Запрошуємо всіх на відкрите...

У Івано-Франківську встановили нові світлофори (фотофакт) 20:30 4 коментарі

Нові світлофори у Івано-Франківську отримало ще одне перехрестя, інформує КП Івано-Франківськміськсвітло. "Працівниками КП “Івано-Франківськміськсвітло” було проведено роботи по реконструкції ще одного світлофорного об'єкту, що знаходиться на перехресті вулиць Незалежності-Івасюка-Микитинецька. Змонтовано світлодіодні...

У "день тиші" на Прикарпатті зареєстровано 9 повідомлень про порушення виборчого законодавства 19:46 1 коментар

У "день тиші" на Прикарпатті зареєстровано 9 повідомлень про порушення виборчого законодавства, про це повідомила Поліція Івано-Франківської області. Інформація, щодо забезпечення правопорядку у «день тиші» на території Івано-Франківської області (станом на...

На Івано-Франківщині вперше зіграють "Гуцульське весілля" 19:15

В Івано-Франківській області етнічно-культурний фестиваль «Гуцульське весілля» - серед переможців всеукраїнського проєкту «Малі міста – великі враження». Про це заявив радник з питань регіонального розвитку Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD...

Мама дітей, які загинули під час ДТП у Долині, померла у лікарні 19:13 11 коментарів

Як повідомлялося раніше, на Долинщині трапилося ДТП у який загинуло двоє дітей, а за життя матері боролись лікарі. Сьогодні родичка загиблих Роксолана Чоп  у соціальній мережі Фейсбук повідомила, що мати діточок Кирила...

У мережі виклали відео смертельної ДТП у Буковелі (відео) 18:33 2 коментарі

Як раніше повідомляла Правда.іф, у Буковелі трапилася смертельнна дорожньо-транспортна пригода. Потім повідомлялося, що 21-річного водія спіймала поліція. Як попередньо встановили поліцейські, 20 -річний водій, керуючи автомобілем «ВАЗ 21014» на повороті...

Калуш отримає статус ОТГ, об’єднавшись з селами 18:30

Калуш стане другим містом обласного значення, що згуртував громади для спільного соціально-економічного розвитку території в умовах децентралізації та 36 ОТГ, створеною на Прикарпатті. Про це на своїй сторінці у соціальній мережі...

Лідери команди "Європейська Солідарність" відвідали Прикарпаття 18:26 8 коментарів

Представники політичної партії "Європейська Солідарність" зустрілись з мешканцями Рогатина та Бурштина. Кажуть, вперше за п'ять років з початку війни проросійські сили мають всі шанси знищити ті здобутки, яких досягла Україна в...

В Печеніженській ОТГ відкрили громадський простір Liberty space 17:47

Молоді Печеніженської ОТГ презентували місце, де вони зможуть втілювати свої ідеї та креативні задуми у життя, проводити час з друзями, розвивати свій творчий потенціал. Цими днями у Печеніжинській об’єднаній територіальній громаді відкрили...

Мешканців Івано-Франківська запрошують долучитись до християнського проекту 17:05

В Івано-Франківську планують створити мурал, який складатиметься лише з імен та прізвищ. Про таку ідею у мережі розповів франківський митець Ярема Стецик. За його словами, розмір муралу приблизно 20 м. кв. "Такий молитовний список...

Кандидату від олігарха можна все? В “день тиші” на 89 окрузі масово розклеєні портрети Сіреджука (фотофакт) 16:20 5 коментарів

Сьогодні, в переддень парламентських виборів, заборонена будь-яка агітація. Проте на Снятинщині та Косівщині досі масово висять плакати одного з кандидатів. Відповідно до виборчого законодавства, зокрема частини 2 статті 70 Закону...

Франківець розробив мобільний додаток для походів Карпатами 16:11

“В Похід Карпатами” - безкоштовна програма для телефонів на Android, яка поєднує в собі функції навігатора та довідника, а в майбутньому - і соціальної мережі. Головний інструмент цього додатку -...

Футболісти "Прикарпаття" розгромили "Бескид" 15:24

Заключний контрольний матч в рамках другого навчально-тренувального збору “Прикарпаття” провело по дорозі додому – у Надвірній, де зійшлося з учасником чемпіонату області, місцевим “Бескидом”. Підопічні Володимира Ковалюка здобули впевнену перемогу 5:1 і в...

У Делятині трапилося ДТП 14:53

Сьогодні у Делятині трапилася дорожньо-транспортна пригода, про це повідомили очевидці у соціальній спільноті НАДВІРНЯНЦІ. "Ранішня пригода в Делятині",- йдеться у дописі.

Поліція Івано-Франківщини нагадує про «День тиші» і відповідальність за порушення 14:22

З 00:00 годин 20 липня в Україні розпочався «День тиші». Просимо дотримуватися закону, а виявивши порушення - телефонувати на "102", пише Поліція Івано-Франківської області. Нагадуємо, завтра, 20 липня, в останній день...

Поліція Прикарпаття взяла під охорону усі дільничні виборчі комісії 13:36

Під цілодобовою охороною 7 окружних та 1034 дільнична виборчі комісії, інформує Поліція Івано-Франківської області. Поліцейські цілодобово охоронятимуть виборчу документацію до завершення підрахунку голосів та транспортування бюлетенів до ОВК. Також забезпечуватимуть дотримання...

На Прикарпатті за минулу добу трапилося 14 крадіжок 13:15 1 коментар

Поліція Івано-Франківської області у мережі виклала оперативну інформацію за 19 липня. 379 повідомлень надійшло на лінію 102 14 крадіжок 2 незаконних заволодіння автотранспортом 10 водіїв у стані алкогольного сп'яніння 1 особа...

У Івано-Франківській школі №23 триває ремонт 12:42

У Івано-Франківській школі №23 триває ремонт. Адміністрація закладу приділяє увагу покращенню матеріально-технічного стану закладу та безпеці учасників освітнього процесу. Про це інформує Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради. Так, уже...

На Прикарпатті неповнолітній хлопець викрав автомобіль "щоб покататися" 12:20

На Прикарпатті неповнолітній хлопець викрав автомобіль "щоб покататися", про це повідомила Поліція Івано-Франківської області. Неповнолітній хлопець викрав автомобіль на Рожнятівщині, але оперативні співробітники поліції протягом декількох годин вже розшукали злочинця та...

У Івано-Франківську водійка збила 2-річну дитину на пішоходному переході 12:08 9 коментарів

Сьогодні, 20 липня близько 10: 40 на вулиці Миколайчука трапилася дорожньо-транспортна пригода, у якій постраждала маленька дитина. За попередньою інформацією ДТП сталося на Миколайчука 28, інформує Галка. Водійка “Mitsubishi”повертала з...
  • ріел ІФ виринаюча