pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

Міжнародний день жінок та дівчат у науці11 Лют, 11:43

Сьогодні, 11 лютого, відзначають Міжнародний день жінок та дівчат у науці. Як зазначено в резолюції 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 2015 року, свято засновано «для того, щоб досягти повного і рівного доступу жінок і дівчаток до науки, а також забезпечити гендерну рівність і розширення прав і можливостей жінок і дівчат», інформує Правда.іф.

Увесь розвиток людства відбувається разом з наукою. У кожному столітті були жінки, які перевернули уяву про науку, своїми винаходами вони дивували кожного. Наприклад, першим програмістом у світі стала Ада Байрон та у її честь був названий перший комп’ютер.

Усе життя жінки борються за гендерну рівність та їм це вдається. Давайте згадаємо найвідоміших жінок-науковців:

Марія Склодовська-Кюрі (1767-1934). Радіоактивність стала частиною її життя, в прямому і переносному сенсі цього слова. Марія отримувала Нобелівську премію двічі – в 1903 з фізики, разом із чоловіком, і в 1911 по хімії вже сама. Відкривши радій і полоній, вчена працювала в спеціальному Радієвому інституті, вивчаючи там радіоактивність.

Розалінд Франклін (1920-1958). Мало хто знає, кому належить фактичне відкриття ДНК. Між іншим ця честь належить англійському біофізику, скромною англійці Розалінд Франклін.

Барбара Мак-Клінток (1902-1992). Ця жінка присвятила своє життя дослідженню цитогенетики кукурудзи. У своїх дослідженнях учена з’ясувала, що гени можуть переміщатися між різними хромосомами, тобто генетичний ландшафт не такий стабільний, як вважалося раніше. Довгий час науковий світ відмовлявся сприймати дослідження Мак-Клінток серйозно, лише в 1983 році Барбара отримала давно вже заслужену Нобелівську премію.

Жінки науковці в Україні:

Наталія Полонська-Василенко-Одна з провідних представниць державницької школи в українській історіографії, авторка майже 200 наукових праць у царині історії Запоріжжя та Південної України. Її археографічні студії стали одним із джерел розвитку української історичної науки.

Ольга Броварець – докторка фізико-математичних наук в Україні, провідна наукова співробітниця відділу молекулярної та квантової біофізики Інституту молекулярної біології і генетики НАН України. Пані Ользі та її керівнику вдалося створити внутрішньо несуперечливу та логічно замкнуту теорію спонтанного точкового мутагенезу.

Галина Клим захистила докторську дисертацію на тему «Механізми наноструктурування внутрішнього вільного простору в скло-керамічних матеріалах електронної техніки». Серед її досягнень – гранти Президента України для підтримки наукових досліджень, а також гранти на участь в Міжнародній школі з атомної та молекулярної спектроскопії (Сицилія, Італія) за сприяння НАТО та в Міжнародній школі NFFA (Барселона, Іспанія).

(Visited 143 times, 1 visits today)