Актуально зараз

-Реклама-spot_img

На Богородчанщині відкрили амбулаторію сімейної медицини

-Реклама-spot_img
spot_img

Гарний дарунок отримали медики села Монастирчан на Богородчанщині до свого професійного свята, яке в Україні відзначили в неділю, а разом з ними — і жителі цього села: після капітального ремонту відкрито приміщення ФАПу, реорганізованого під лікарську амбулаторію загальної практики сімейної медицини.

На Богородчанщині відкрили амбулаторію сімейної медицини

Під час урочистості привітали монастирчанців із неординарною для них подією голови обласної ради — Олександр Сич, облдержадміністрації — Олег Гончарук, Богородчанських райради — Михайло Головчук та РДА — Франко Єжак.

- Advertisement -

Ідеться про один із закладів, підпорядкованих Солотвинській районній лікарні. За словами її головного лікаря, голови постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики Манолія Піцуряка, вони планують передати амбулаторії для обслуговування жителів гірського села один зі своїх автомобілів — УАЗ-3962. Тим паче, що в Монастирчанах громада, котра налічує не так багато — трохи більше півтори тисячі жителів, активна як рідко ще в яких селах. Саме вона позаторік виступила з ініціативою, яку підтримав сільський голова Руслан Волочій, створити у ФАПі умови для надання місцевому закладу охорони здоров‘я вищого статусу. І підготовлений сільською радою проект «Створення лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини в селі — крок назустріч пацієнту» переміг в обласному конкурсі проектів і програм розвитку місцевого самоврядування. На його реалізацію витратили 150 тис. грн. з обласного бюджету при співфінансуванні 60 тис. із районного, а ще 20 тис. додала місцева ГО «Назустріч людям». Правда, цих коштів виявилося недостатньо для реконструкції приміщення ФАПу, тож торік обласна рада додатково виділила 150 тис. грн. для продовження його капітального ремонту, а вже нинішнього року для завершення робіт районна рада виділила ще 50 тис., сільська рада — 10 тис..

Чимало з них виконали працівники Солотвинської лікарні та ФАПу, долучилися й жителі села — впорядковували територію майбутньої амбулаторії, укладали тротуарну плитку. Зробила свій фінансовий внесок в оновлення сільського медичного закладу підприємець Інна Андрусяк.

Тепер він виглядає як лялечка — оновлено фасад, перекрито дах. У приміщеннях амбулаторії повністю поміняли підлоги, для кабінетів придбали медичну шафу, маніпуляційні столи, меблі, холодильник. Завдяки внутрішньому переплануванню приміщення обладнали маніпуляційну, перев’язувальну, фізкабінет і денний стаціонар, кабінети для огляду жінок та дітей, проведення профілактичних щеплень, побутівку для працівників, санвузол. Адже біля закладу викопали криницю і облаштували системи холодного і гарячого водопостачання та каналізації.

А зустрічатиме відвідувачів у реєстратурі її працівниця Оксана Камінська. Прийматимуть дорослих і маленьких пацієнтів лікар загальної практики сімейної медицини Наталія Андрусяк, яка й очолюватиме амбулаторію, фельдшер Марія Пасечна, патронажна медсестра Майя Босак.

Коментуючи входини в сільську лікарську амбулаторію М. Піцуряк сказав:

—  Ідея створити на базі ФАПу лікарську амбулаторію, яку й було реалізовано в життя нашими спільними зусиллями, народилась у 2016-му, коли працівники Солотвинської лікарні, ФАПу, голова і депутати Монастирчанської сільської ради, звісно, ще не могли знати, що через два роки в державі розпочнеться реформування первинної медико-санітарної допомоги.

Це приклад того, що ми не стоїмо осторонь медичної реформи — навпаки, ми в якомусь сенсі навіть випередили її. Хоча загалом маю дуже багато зауважень до змісту і методів проведення реформи, бо я проти тих реорганізацій, які нищать медицину, погіршують надання медичної допомоги населенню. Але підтримую ті кроки і зміни в цій галузі, які бодай на йоту поліпшують умови надання медичної допомоги, наближають її до людей — у цьому разі жителів невеличкого гірського села.

У ФАП села Маняви торік облаштували нові системи опалення (зі встановленням твердопаливного котла), водопостачання та водовідведення, внутрішній санвузол — загалом витрачено 200 тис. грн. на реалізацію відповідного проекту сільської ради, визнаного одним із переможців обласного конкурсу. У січні нинішнього року ми відкрили оновлений ФАП у Луквиці — на його капітальний ремонт за сприяння народного депутата України Анатолія Диріва виділено із Держбюджету 305 тис. грн. За ці кошти перекрили дах, оновили фасад, здійснили капітальний ремонт усередині приміщення, замінили, встановивши твердопаливний котел, пічне опалення центральним, упорядкували територію закладу. Отож забезпечено належні умови для надання медичної допомоги і в цьому віддаленому гірському селі, де лише 850 жителів.

Для жителів села Маркової, де понад 3 тис. жителів, наболілою є проблема будівництва нового приміщення лікарської амбулаторії. і її буде вирішено завдяки сприянню МОЗ і Мінрегіонбуду, який уже вніс цей об’єкт до переліку тих, що фінансуватимуть нинішнього року. На спорудження медзакладу виділять 3 млн. грн. за умови співфінансування 20% цієї суми із місцевих бюджетів. До речі, громада села сама виявила бажання зібрати частину тих коштів, які необхідно додати до грошей із державної скарбниці.

А наступні після Монастирчан входини до ще одного з оновлених наших закладів відбудуться до Дня незалежності України в Бабчому — селі з 2,5 тис. населення. Тут також тривали і вже наближаються до завершення зовнішній і внутрішній ремонти ФАПу. За виділені на це 300 тис. грн. з обласного бюджету і 40 тис. — із районного замінили покрівлю, оновили фасад закладу.

Тобто ми працюємо в руслі реформи «первинки». і мені було б дуже прикро, якби на державному рівні непродуманими реорганізаціями під виглядом реформи не поліпшили, а навпаки, погіршили надання первинної медико-санітарної допомоги населенню. У мене виникає думка, чи цією реформою дехто не хоче прокласти шлях до майбутньої приватизації наявних лікувальних закладів, попри задекларовані плани створити на їхній базі комунальні некомерційні підприємства. Для мене саме слово «підприємство» асоціюється з діяльністю, пов’язаною з отриманням певного прибутку. Зрозуміла річ, окремі галузі медицини можуть і заробляти гроші, але тим самим вони зменшать доступність своїх послуг, віддалятимуться від пацієнтів — пересічних наших співгромадян…

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.
-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні