На комунальних підприємствах Івано-Франківська бракує працівників

У деяких установах переживають справжній кадровий голод: вакантними залишаються шість десятків робочих місць.
Результат пошуку зображень за запитом "потрібні працівники"

«Галицький кореспондент» спробував з’ясувати, яка причина такого дефіциту працівників і як цьому можна зарадити.

Люди потрібні завжди

6 травня в Івано-Франківську запустили новий комунальний автобусний маршрут №40, який з’єднав мікрорайони БАМ та Каскад. Виїхати на вулиці міста нові автобуси мали швидше, ще у квітні, та виникла проблема – бракувало водіїв.

Директор КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк повідомив, що наразі на підприємстві працює 375 людей, проте ця цифра постійно змінюється. «У водіях потреба є завжди – як на тролейбуси, так і на автобуси», – зазначає Голутяк.

Ситуація із водіями тролейбусів навіть складніша. За словами керівника «Електроавтотрансу» (ЕАТ), наявність водійського посвідчення категорії D (перевезення пасажирів автобусами, в яких кількість понад 16 місць для сидіння, крім сидіння водія, –  ред.), не дає права сідати за кермо тролейбуса. Франківське підприємство змушене самостійно навчати водіїв керувати цим транспортом.

«Ми маємо відповідний навчальний заклад, він ліцензований. Там працюють фахівці, які можуть навчати водіїв та приймати у них іспити», – каже Голутяк.

Ліцензію підприємству відновили наприкінці 2016 року. За два роки навчання пройшло вже три групи – близько 35 водіїв тролейбусів. Саме тепер завершується набір уже до четвертої за порядком групи.

На жаль, за словами пана Віталія, не всі «випускники» підприємства йдуть працювати на «Електроавтотранс». З першого набору на підприємстві залишилося тільки декілька людей. Але їхні наступники майже всі працюють, тож ситуація покращується.

Голутяк зізнається, що за весь час його роботи у франківському депо відчувався кадровий голод. Тепер стало важче втримати водіїв, які за першої нагоди їдуть працювати за кордон.

«Оплата праці водіїв залежить від багатьох чинників, система її нарахування доволі складна», – зауважив директор ЕАТ. Зокрема, платня залежить від класу водія, габаритності автобуса/тролейбуса, складності. Також є погодинний тариф оплати, окремо рахують нічні та вечірні зміни, розриви зміни, відсотки від проданих квитків – і це ще не весь перелік. Основний показник – кількість відпрацьованих годин. У середньому водій тролейбуса другого класу на “короткій” машині отримує 12-13 тисяч гривень. Водій першого класу, який кермує “довгою” (з двох секцій салону) машиною, може заробляти 16 тисяч гривень.

Існують на підприємстві й інші стимули для водіїв. Наприклад, їм забезпечують проїзд на роботу та повернення додому. Але це актуально тільки жителів Івано-Франківська або приміських сіл. Для тих водіїв, які доїжджають на роботу, наприклад, з Калуша, створили проект комунального гуртожитка на базі готелю «Бандерштат». Але наразі цей задум ще не реалізований, тож поки що таким водіям доводиться самотужки подбати про добирання на роботу чи проживання в Івано-Франківську.

Кадровий голод у комунальників

Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак додає, що на інших комунальних підприємствах міста також чимало вільних вакансій. А все тому, що ніхто не хоче працювати задурно. Оскільки заробітна плата за кордоном в рази більша, ніж в Івано-Франківську, кваліфіковані спеціалісти просто виїжджають на заробітки.

За словами Смушака, боротися із кадровим голодом можна одним шляхом – піднімати зарплату. «Ми не можемо підняти її до рівня Польщі. Але якщо буде хоча б 60-70% від того, що у них, а не 30-40%, як тепер, то люди почнуть задумуватися, що краще: бути вдома біля сім’ї та працювати тут, чи їхати в чужину», – стверджує чиновник.

Михайло Смушак зазначив, що на комунальних підприємствах тепер переважно працюють старші люди, особливо на таких посадах, як прибиральник, слюсар чи сантехнік. «Молоді мало, бо все завжди впирається в гроші», – каже головний комунальник міста.

За даними департаменту, кадрів не вистачає мало не на кожному комунальному підприємстві. Десь ця цифра невелика – до двох чи десяти осіб. Проте є установи, де вакантні понад півсотні робочих місць. До трійки лідерів за браком працівників належать КП «Муніципальна дорожня інспекція», де не вистачає близько 30 робітників з благоустрою, та КП «Благоустрій», у якому аж 60 вакансій. Абсолютним лідером наразі є КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ТКЕ), де шукають понад 150 робітників.

Проблеми тепловиків

Михайло Смушак визнає, що у ТКЕ справді найбільші проблеми. Мовляв, там катастрофічно зменшилась кількість людей для обслуговування теплових мереж. А ті, що  залишились, майже всі старшого віку. «Я не знаю, як ми цей опалювальний сезон пережили, проте наступний може бути ще гіршим. Вони вже просто не витримують», – зазначає головний комунальник.

За словами директора КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Руслана Гайди, найбільше на підприємстві бракує слюсарів та зварників – до 180 вакансій. Саме стільки людей потрібно, щоб підприємство могло нормально функціонувати.

Гайда визнає, нестача – велика. І через це на ТКЕ робота ускладнюється. Зокрема, доводиться продовжувати тривалість робочого дня, дехто мусить працювати цілий тиждень. Оскільки на кожного працівника припадає більше роботи, знижується якість її виконання. «Ті люди, які є на підприємстві, просто не можуть вирішити всі проблемні питання. Не вистачає робочих рук, і ми виконуємо трохи менше роботи, ніж мали би зробити», – наголошує директор ТКЕ.

Першою причиною недостачі спеціалістів на підприємстві Руслан Гайда вважає низьку заробітну плату – в середньому 7000 гривень для робітничих професій. Він гадає, що мінімум, який мали б отримувати працівники ТКЕ, – 10 000 гривень.  Друга причина така ж, як в автотранспортному підприємстві, – відтік кадрів за кордон.

«Якщо зараз міська влада почне дотувати підприємство, то автоматично зарплата буде більшою. Може, тоді у нас з’явиться більше працівників», – сподівається Руслан Гайда. Хоча зауважує, що людей робітничих професій майже немає на ринку праці.

«Трохи – то нічого не сказати»

Не приховує кадрових проблем директор КП «Благоустрій» Михайло Яцків. «Трохи – то нічого не сказати. Насправді бракує багато працівників», – каже він.

Найбільше потрібні робітники з благоустрою, на підприємстві – 50 вакансій. Також потрібно десять машиністів-трактористів. Наразі на підприємстві є тільки 15 робітників. «Ми працюємо фактично два місяці, поки що справляємося з роботою на всіх об’єктах, які передали нам. Сподіваємося на подальший розвиток», – заспокоює Яцків.

Умови праці на підприємстві прописані чітко: кожен повинен відпрацювати 40 годин на тиждень. Якщо працівник із села і не має можливості приїхати на роботу на 7 годину ранку, то може працювати з 8 до 17 години, а не до 16. На руки людям пропонують отримати від 6000 до 7000 тисяч зарплати.

«Для такої роботи це нормальні гроші. Правда, плинність кадрів за кордон – величезна», – каже пан Михайло та додає, що, на жаль, не кожна людина охоче йде на таку роботу.

Натомість Віталій Бурко, директор КП «Муніципальна дорожня інспекція», запевняє, що особливого браку працівників не відчуває. Потрібно набрати ще 30 двірників. Ця цифра не така вже й велика, адже загалом на підприємстві працює дві сотні працівників мітли та лопати. «Раніше була мала зарплата, але тепер ми її підняли», – наголошує Бурко. За його словами, двірники на руки отримують близько 7000 гривень, раніше ж було тільки 2000 гривень.

Двірники працюють з 6 години ранку. Проте тільки ті, що живуть в Івано-Франківську. Люди із сіл, яких на підприємстві більшість, приїжджають на 8 годину. Робота триває, відповідно, до 14 та 16 години.

(Visited 263 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9456

загрузка...

Українцям перерахують субсидії: коли і як 14:05

В Україні з 1 липня прожитковий мінімум підвищать з 1856 до 1963 грн. Він враховується при розрахунку розміру субсидій. Якщо дохід родини не зміниться, то при зростанні ПМ буде збільшуватися і...

Сигарети, алкоголь і хліб: на що злетять ціни вже до осені 13:36 2 коментарі

Уже восени в Україні різко подорожчають гречка і хліб. Ціна може вирости на 20-30% через проблеми з урожаєм і загальносвітові тенденції. Також значно розщедритися доведеться за алкоголь і сигарети. Наприклад,...

Чисельність наявного населення в області становить 1371,1 тис. осіб 12:18

Соціально-економічне становище Івано-Франківської області за січень-квітень 2019 року (за  даними  Головного  управління статистики  в Івано-Франківській області) Короткий  огляд Населення Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 квітня 2019р....

На Прикарпатті роботодавці працевлаштували майже 36 тисяч найманих працівників 11:22

З початку року суб’єкти господарювання Івано-Франківщини працевлаштували 35,6 тисяч найманих працівників. Про це повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області. Також з метою узаконення трудових прав «тіньових» працівників, протягом...

На Прикарпатті нарахували 35 мільйонерів (відеосюжет) 14:47 2 коментарі

35 мешканців області задекларували доходи у сумі понад 1 мільйон гривень. Детальніше дивіться у сюжеті:Третя Студія  

Власники елітних автомобілів сплатили до бюджетів Прикарпаття майже 2 мільйони гривень 14:14

З початку року до місцевих бюджетів Івано-Франківщини надійшло 1,8 млн грн транспортного податку. Із цієї суми 1 млн грн сплачено власниками елітних автомобілів фізичними особами, решта - юридичними особами. Про...

На Франківщині борг із виплати зарплати перевищує 28 мільйонів 12:18

Головне управління статистики інформує. Станом на 1 травня 2019р. заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій області становила 28,9 млн.грн, що складає 1,8% фонду оплати праці, нарахованого...

Середня заробітна плата на Прикарпатті складає 8562 гривень 13:22 1 коментар

Головне управління статистики інформує. Середній розмір номінальної заробітної плати штатних працівників підприємств, установ, організацій області та їхніх відокремлених підрозділів із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб у квітні 2019р....

Топ-5 причин трудової міграції з України 08:24

Більшість українців (51%) вважають власний рівень доходів недостатнім для нормального життя, при цьому задоволена своєю поточною роботою - менша половина населення (44%). Про це свідчать результати щорічного опитування Барометр щастя в...

"Івано-Франківськцемент" не може використовувати свої локомотиви – Укрзалізниця заборонила 19:43

Компанія "Івано-Франківськцемент", яка в порядку експерименту мала право виїзду власними локомотивами на шляхи Укрзалізниці, не може ним скористатися в зв'язку із забороною з боку УЗ. Про це повідомляє ЦТС з...

Покращення скасовується: з липня зростуть ціни на електрику 15:06 2 коментарі

Від першого липня, згідно з новим законом "Про ринок електричної енергії" держава втратить право регулювати виробників електрики. Відповідно, такі компанії, як державна "Енергоатом" та приватна ДТЕК Ахметова, зможуть на власний...

Франківцям заборгували понад 22 мільйоги гривень заробітної плати 14:16 1 коментар

Головне управління статистики інформує. Заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій м.Івано-Франківська на 1 травня 2019р. становила 22,1 млн.грн, що складає 76,5% від загальної суми боргу по...

За обсягом освоєних капітальних інвестицій Прикарпаття посідає 15 місце 18:33

Головне управління статистики інформує. У січні–березні 2019р. підприємствами та організаціями області за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 1750,5 млн.грн капітальних інвестицій, що на 17,4% менше від обсягу січня–березня 2018р. У...

З початку року страхувальники Франківщини сплатили понад 2 мільярди гривень єдиного внеску 14:14

У січні-травні поточного року платники податків Прикарпаття перерахували до бюджету 2091,6 млн грн єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, що на 352,8 млн грн більше, ніж у відповідному періоді 2018...

Прикарпатці спрямували до державної казни майже 5 мільярдів гривень 12:18

У січні-травні цього року суб’єкти господарювання Прикарпаття сплатили до Зведеного бюджету 4,9 млрд грн  податків, зборів та платежів. Це на 753,8 млн грн або на 18 відс більше, ніж за відповідний...

На Прикарпатті підприємства легпрому реалізували продукції на 466 млн. гривень 17:30

Головне управління статистики інформує. Легка промисловість регіону представлена підприємствами текстильного виробництва, з виробництва одягу, хутра, шкіри та виробів з них, які випускають широкий асортимент споживчих товарів: килими та килимові вироби,...

Близько 2 тисяч підприємств Прикарпаття працюють на ринку надання послуг 15:55

Головне управління статистики інформує. На ринку послуг області упродовж І кварталу 2019 року працювало 1,4 тис. підприємств (юридичних осіб) та їх відокремлених підрозділів, основним видом економічної діяльності яких є надання...

Частка збиткових підприємств на Прикарпатті склала 42% 13:22

Головне управління статистики інформує. Великими та середніми підприємствами області, які підлягали обстеженню, у січні–березні 2019 року отримано фінансовий результат діяльності до оподаткування в загальній сумі 26,6 млн.грн збитку. Негативне сальдо...

Гривня на міжбанку піднялася ще вище 09:14

10 червня котирування гривні до долара на закритті міжбанку встановилися на рівні 26,30 - 26,32 гривні за долар. Про це повідомляє Finance.ua. На 16:59 середні курси валют на міжбанку були...

Українські інвестори вклали 22 мільйони в проект Промприлад. Реновація 21:30

3 червня у Києві відбулась презентація для інвесторів унікального інноваційного проекту Промприлад.Реновація. Під час події українські підприємці погодились інвестувати близько 22 млн грн. Це, зокрема, українська ІТ-компанія MacPaw, ІТ-підприємець Віктор...
  • ріел ІФ виринаюча