На Прикарпатті планують створити унікальний Музей повстанських родин

Незабаром у Івано-Франківський області з’явиться новий музей, унікальністю якого є те, що його експозиції розповідатимуть історію легендарних повстанських родин Прикарпаття. Яким буде цей музей та в якому населеному пункті його відкриють, читачам Правда.іф розповідає завідувач філії «Музей Дем’янів Лаз» Михайло Фреїк.

 

– Михайле Іллічу, розкажіть, як саме виникла ідея створення Музею повстанських родин Прикарпаття?

– Ідея виникла завдяки тому, що в моїй родині було багато учасників Визвольних змагань. По лінії батька, татова старша сестра була зв’язковою ОУН, зокрема районного провідника Рогатинщини Володимира Ожгевича. Вони кохали один одного, але так сталося, що Володимир загинув у бою в 1945 році під Рогатином. Його старший брат Михайло Ожгевич теж був районним провідником Бурштинського району. Під час похорону повстанці давали салют. Звичайно, Анна тужила за коханим. Вона, за направленням ОУН, закінчила педучилище в Рогатині, вчителювала в Тисменичанах, зв’язалася з підпіллям, зокрема із сім’єю Оріщаків, у яких проживала на квартирі. В цій родині було троє братів: Оріщак Василь Петрович, 1925 р. н., жив в м. Надвірна. Був засуджений на 10 років ув’язнення і 5 років пораження в правах. Псевдо «Тарас». Помер 1 жовтня 2012 року. Оріщак Микола Петрович, 1927 р. н., був засуджений на 15 років. Уже помер. Оріщак Іван Петрович, 1929 р. н., був засуджений на 10 років, помер. І їхня сестра – Оріщак Марта Дмитрівна 1928 р.н., член ОУН, медсестра УПА, псевдо «Бистра». Засуджена на 8 років позбавлення волі, реабілітована 21 травня 1993 року СП№11884П. Після тюрми була вивезена до Сибіру, де познайомилася з Іваном Цімерманом, що став її другим чоловіком. Після Сибіру оселились на Донбасі, померла. Донька Оксана була в лавах УПА, усіх їх потім репресували та засудили до різних термінів ув’язнення. Ганна на той час чекала дитину і їй сказали, якщо вона відмовиться від чоловіка, Ярослава Оріщака і відречеться від його родини, то її залишать. Вона відмовилася і поки все це тривало, народила хлопчика. Із малою дитиною не ризикнула їхати в далеку дорогу, тому завезла дитину до батьків у село. Ганна в Сибіру пропала безвісти, хоча напевне її знищили, бо люди чули крики і підозрювали, що її вкинули там у болото.

У селі прийшли енкаведисти до родини забирати корову, а дід противився цьому, чинив спротив. Йому вдень нічого не сказали, але ввечері прийшли до хати. І сталася плутанина, бо там була одна хата – на дві половини. Замість діда вивели його молодшого брата Миколу і таким чином його знищили…

Ще в родині Фреїків були і Січові Стрільці, повстанці. Брата моєї прабабці Анни Атаманюк, звали Іван Атаманюк, він був у лавах УПА і в 1945 році загинув. Чоловік дідової сестри Шеремета Василь Федорович, 10/01 1907 р.н., член ОУН, вояк УПА,  зв’язковий, загинув 12/02 1946 р. (Воля і доля. Книга пам’яті Галицького району. Документи, матеріали, спогади. Галич – 1997, с.187). За спогадами Петра Перегінця, Василя Шеремету вбили в неділю, коли він був у хаті «Безпалькового» Степана. Надійшли енкаведисти, він вийшов з хати і сховався за копичку. Після короткої сутички був вбитий. Він був на Закерзонні, разом з Винником Василем, який там загинув, відстрілюючись від польських спецпідрозділів з кулемета «Дехтярьов». Похований там же в лісі.

По материній лінії, в мого дідуся Василя, який був наймолодшим в сім’ї, було ще дві старші сестри Ганна і Марта, вони були членкинями Союзу українок. Вийшли заміж: старша за січового стрільця Юрка Хомина, в неї народилося четверо дітей – два сини Панько і Федір, вони разом з батьком в 1941 році, коли москалі відступили, створили українську міліцію, заарештували голову сільської ради, голову колгоспу парторга, тобто встановлювали українську владу. А уже в серпні, коли прийшли німці, вони пішли в ліс і вже були на нелегальному становищі. Пізніше були в лавах УПА. Юрка Хомина на псевдо «Скала» схопили і його трибунал засудив до 25 років каторги. Через півроку він там загинув, 2 жовтня 1945 року.

Брати повстанці Хомини Панько і Федір

А Панько був господарчим січового проводу ОУН, тепер у мене з’явилися дані, що він був ще й у Службі Безпеки. Бо місцевий міліціонер на прізвище Макар одного разу ледь його не застрелив за підозрою у вбивстві Ксенії Боднар. Ця жінка була комуністкою, напередодні виборів активно агітувала, УПА її попереджало припинити агітацію. Хто її точно вбив, достеменно невідомо.

Панько після відсидки, 10 років, у селі не з’являвся, жив у Ходорові. Взяли їх у криївці у хаті мого діда Василя. Діда призначили на той час головою колгоспу. Чому так сталося? У бабці в родині два брати були комуністами. Я раніше не знав, чому бабусин брат приходив тільки тоді, коли діда не було вдома. А тепер зрозумів, що дід дуже не любив комуністів. Під хатою була криївка і Панько Хомин привів з Рогатина сотенного Шпака. Вони зупинилися в дідовій хаті, як у найбільш безпечному місці. Це трапилося 19 серпня 1945 року, на вулиці – жарко.  Дідусь з бабцею були в полі, вдома залишилися тільки діти: моя мама, 1935 року народження, її старша сестра Стефанія, 1932 року і двоюрідний брат Степан. Стефанія ганчіркою виганяла мух з хати, надійшли енкаведисти, увірвалися до будівлі. Діти дуже перелякалися, а вони почали кричати, що це дівчинка подавала якісь знаки, махаючи ганчіркою. Вони вже знали, де криївка, бо зразу туди почали пхати дітей, прикриваючись ними, аби повстанці не могли стріляти. Хоча в Панька був німецький автомат, а в Шпака пістолет, вони не стріляли, бо розуміли, що енкаведисти просто підпалять хату. Їх арештували, Панька засудили на 10 років, а що сталося із сотенним Шпаком – досі невідомо. Панько давно помер, а Федір жив донедавна, передав мені багато світлин.

А друга сестра вийшла заміж за Максима Прунака. Коли енкаведисти під час акції почали палити сусіднє село Курів, чоловіків, по наказу, зібрали у лісі, аби чинити опір НКВД. Максима схопили, зв’язали, кинули на машину, а це було десь між селами Кінашів і Гербутів, тепер Нараївка. Він був фізично здоровий чоловік, вдарив конвоїра головою в груди, вискочив з машини, із зв’язаними руками,  тікав і його прошили чергою з автомата. Машина так і не зупинилася, поїхала далі, декілька днів він там лежав, а потім один ґазда знайшов його в городі і прийшов сказати рідним, що Максим лежить убитий.

 

– Ви збираєте і досліджуєте матеріали щодо минулого вашої родини?

– Я, перш за все, позбирав світлини моєї родини, тих людей, які були колись вивезені на Сибір і це стало основою. Потім почав цікавитися іншими родинами. Особливо мене цікавила доля братів Ожгевичів. Два хлопці, Володимир з 1926 року і Михайло з 1924-го, закінчили гімназію, були дуже освіченими, багато читали. Коли почалася окупація, вони долучилися до боротьби за свою країну. Про Володимира я вже розповідав, а Михайло, його псевдо було Ясень, загинув у 1948 році в селі Бовшів. Їхній батько Онуфрій був січовим стрільцем, ви ж розумієте, що хлопці отримали відповідне виховання. Це не так просто, все передавалося з покоління в покоління. Родина мені передала світлини, серед яких є унікальна – повстанський вертеп 1945 року. Там теж дуже цікава історія:  в селі Кінашів жив і вчителював колишній вояк Української галицької Армії Василь Якович Бекіш (12. 02.1898 – 21.08. 1965 р.р.), який народився в с. Дем’янів Галицького р-ну. Освіту здобував в гімназії м. Рогатин та державній вчительській чоловічій семінарії у Львові. По закінченні, у 1909 році, він був вчителем музики в с. Конюшки Рогатинського району і в 1911 році переведений  до школи с. Кінашів за направленням товариства «Просвіта». 1 серпня 1914 р. – мобілізований до Австрійської армії. Пройшов І світову війну, був двічі поранений (в Італії – в ногу, лежав у шпиталі в Будапешті, вдруге – у Львові в 1918 р.). Брав участь у Листопадовому зриві і проголошенні ЗУНР. Потім він вступив в УГА і після всіх воєнних перипетій повернувся у 1921 році в Кінашів. Він навчав українських патріотичних пісень, вів роботу і діти його дуже любили.

Вертеп 1945 р.

В 1939-1945 рр. Василь Бекіш був директором школи. У 1945 році брати Ожгевичі прийшли на свята в своє село, організували вертеп і пішли на Василія до Бекеша, привітати його із святом. Звісно, треба було пильнувати, були виставлені дозори. І тут поступив сигнал, що йдуть енкаведисти. Тоді дружина Бекеша взяла декілька пляшок самогону, закуску і вийшла до  енкаведистів, аби дати можливість хлопцям відійти до лісу.

16 лютого 1945 року у тому ж лісі був великий бій відділів УПА з залогами НКВД трьох районів – Рогатин, Бурштин, Букачівці, про який написав дослідник історії УПА Петро Мірчук в книзі «Українська Повстанська Армія 1942-1952». За даними, у тому бою було вбито 69 енкаведистів. Здобуто багато зброї й амуніції. Власні втрати – 6 вбитих і 8 поранених. Ожгевичі були неодружені, дітей в них не було. Їхня могила руйнується, я що можу, те й роблю, аби доглянути. Маю думку про створення на тому місці цілого пантеону, бо ж поряд поховані районний провідник, багато хлопців, близько 20 могил в селі в одному місці скупчено.

 

– На вашу думку, де б міг бути розташований Музей повстанських родин Прикарпаття і як би він мав виглядати?

– Це питання зараз дуже болюче.  Спочатку ми думали про село Кінашів. Під лісом є хороше місце, неподалік – окопи, які чудово збереглися. Щоправда, туди потрібно вкласти величезні кошти на відновлення старої будівлі. Там можна облаштувати чудове місце для молодіжного літнього табору.

Нещодавно усі ці села увійшли до Більшівцівської ОТГ, де працює чудовий директор школи – Наталія Саночко. Я розповів їй свою ідею щодо музею, ми пішли до голови ОТГ Василя Саноцького, який запропонував створити такий музей у Більшівцях. Зараз – це центр ОТГ, приїжджають туристи, оглядають старий польський костел, тобто музей будемо робити саме  там. А в старому будинку в Кінашеві таки організуємо табір для молоді.

В.Недобиток з родиною

– На якому етапі сьогодні роботи щодо створення музею?

– Ми написали листа від товариства «Меморіал», ще до нас доєднається Всеукраїнське братство ОУН-УПА щодо виділення приміщення. Бібліотеку у Більшівцях об’єднають із шкільною, а приміщення колишньої бібліотеки передадуть нам. Тому зараз очікуємо остаточного оформлення документів і відповідного рішення сесії.

 

– Скільки уже є  матеріалів, які стануть майбутніми експонатами музею?

– Світлини і документи я збираю не перший рік.  Частину передав у Музей визвольної боротьби, а частина зберігається у мене. Знаю людей, які тривалі роки збирають такі матеріали, різні речі і вони готові передати їх нам для майбутнього музею.

 

– Для початку роботи музею, історії скількох родин увійдуть до його експозиції?

– Це будуть історії родин Фреїків, Хоминів, Прунаків, Ожгевичів, Перегінців, Сірків, Бандур, Атаманюків, а далі ми будемо збирати матеріали по усій області.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 279 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8029

загрузка...

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 23.07.2019 Події 09:00 Практичний семінар - Компанія "Edeyma" (вул. Незалежності, 44) 10:00 Семінар "Безпека в домі. Як зробити дитинство безпечним?" - Дівія...

Мер Івано-Франківська: «Мене псячили за поганий туалет в школі» 08:51

Сьогодні, під час оперативної наради, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків зауважив, що у ЗОШ №18 невідремонтовані туалети, інформує Правда.іф. «У 18-й школі погані туалети, мене там упіймали на дільниці під...

Мер Івано-Франківська подякував мешканцям міста за підтримку «команди Марцінківа» 08:45

Сьогоднішню оперативну нараду міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків розпочав із подяки за проведення чесних та демократичних виборів, інформує Правда.іф. «Хочу усім подякувати, що вибори відбулися чесно і демократично. Тепер усі...

Офіційно: Ще на двох округах Прикарпаття визначили, хто стане нардепом 08:41

Окружні виборчі комісії завершили підрахунок голосів на одномандатних виборчих округах №85 (Калуш) та № 88 (Коломия). Про 100% опрацьованих протоколів повідомляє ЦВК, пише Бліц-Інфо. Як зазначається, в окрузі №85 (місто Калуш, Калуський,...

Разумков вважає, що місцеві вибори таки відбудуться у 2020 році 08:24

Голова партії "Слуга народу" Дмитро Разумков вважає, що місцеві вибори в Україні пройдуть у 2020 році. Про це лідер партії сказав в ефірі програми "Свобода слова" на телеканалі ICTV. "Якщо...

У ЄС розповіли, чого чекають від Ради і чому не слід робити дострокові місцеві вибори 07:51

Європейський союз вважає, що після перемоги партії "Слуга народу" на парламентських виборах нова влада взяла на себе відповідальність за події в Україні. Про це йдеться у спеціальній заяві речниці ЄС з питань...

У Івано-Франківську розпочали ремонт ще одного двору 21:07

У Івано-Франківську розпочали ремонт ще одного двору, про це розповів міський голова Руслан Марцінків на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук. "Розпочали ремонт біля будинку №34 на вул. Вовчинецькій та №24...

У Івано-Франківській області приводять у порядок узбіччя 20:18

У Івано-Франківській області приводять у порядок узбіччяУ Івано-Франківській області приводять у порядок узбіччя, про це повідомила Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області. "Працюємо на впорядкуванні узбіч. А зокрема на а/д Н-09...

Хто з прикарпатців потрапив до парламенту за списками "Слуги народу" 19:43

ЦВК вже опрацювала 70.49% протоколів виборів у загальномандатному виборчому окрузі. За наявними даними до Верховної Ради проходять 5 партій: "Слуга народу" - 126 голосів, "Опозиційна платформа - За життя" -...

Екоінспекцію знову не допустили перевірити Бурштинську ТЕС 19:35 3 коментарі

З 22 липня по 2 серпня екологічна інспекція Карпатського округу мала провести велику перевірку на Бурштинській ТЕС та золовідвалах. Втім, як повідомив прикарпатський активіст Василь Абрамів, інспекцію на підприємство знову не...

У Івано-Франківську багатодітна родина потребує допомоги 18:47

У соціальній мережі Фейсбук Валерия Кушниренко виклала допис про те, що багатодітна родина з Івано-Франківська потребує допомоги. "В 2016 році у жінки помирає чоловік, батько троїх дітей, і від тоді,...

На Богородчанщині невідомі обікрали будинок 18:16

До поліції Івано-Франківщини часто надходять заяви про квартирні крадіжки. Особливо злодії активізуються в сезон літніх відпусток. До прикладу, за минулу добу злодії обікрали будинок мешканця села Маркова, що на Богородчанщині....

На Прикарпатті шахраї видурили у жінки 27 тисяч гривень 17:44 2 коментарі

Шановні прикарпатці, будьте пильними – не довіряйте шахраям, які під різними приводами намагаються заволодіти вашими грошима. Поліцейські вкотре застерігають мешканців Прикарпаття не довіряти незнайомцям, які можуть представлятися банківськими працівниками, «правоохоронцями»...

У Снятині відреставрували оглядовий майданчик на ратуші 17:10

На оглядовому майданчику снятинської ратуші провели ремонтні роботи. Згідно проекту «Столиця Покуття очима туристів (реставраційно-відновлювальні роботи приміщення міської ратуші в м.Снятин)» нещодавно працівники підрядної організації провели роботи зі встановлення плитки на...

На Франківщині день виборів розпочався з дрібних порушень 16:45

За інформацією окружних виборчих комісій Прикарпаття усі 1034 дільничні виборчі комісії розпочали роботу вчасно. Спостерігачі ОПОРИ повідомили про нестачу виборчих скриньок на п’ятьох дільницях та спробу не допустити спостерігача. На...

Коли в Україні спаде спека і прийде похолодання: прогноз синоптика 16:30

Стовпчики термометрів подекуди сягали до +35 градусів. Проте, напередодні країну накрили короткочасні дощі, які принесли з собою свіжість. Вже з 23-24 липня спека почне спадати, а похолодання буде відчутнішим. Синоптик...

У Івано-Франківську на КП"Івано-Франківськводоекотехром" через грозу погоріла техніка 16:10

Цими вихідними у Івано-Франківську та області пройшли рясні дощі та грози. У Івано-Франківську на КП"Івано-Франківськводоекотехром" через грозу погоріла техніка, про це повідомили у соціальній мережі Фейсбук. "У зв"язку з тим,...

У Івано-Франківську добу не буде водопостачання 15:44

У Івано-Франківську добу не буде води, про це повідомили на офіційній сторінці у соціальній мережі Фейсбук КП Івано-Франківськводоекотехпром. У відповідності з програмою планових заходів по реконструкції та ремонту об'єктів КП"Івано-Франківськводоекотехпром"...

У день виборів поліцією Прикарпаття відкрито два кримінальних проваджень 15:39

Протягом дня волевиявлення громадян поліцією Івано-Франківщини зареєстровано 31 повідомлення про можливі порушення виборчого законодавства. Складено 2 адміністративних протоколи, за 2 фактами розпочаті кримінальні провадження. За день позачергових виборів до Верховної...

Хлопця, який зник у водойомі, знайшли мертвим 15:13

Сьогодні, 22 липня, Правда.іф повідомляла, що на Прикарпатті під час відпочинку на водойомі хлопець стрибнув у ріку та зник з поля зору. Близько 20:52 рятувальникам повідомили, що в селі Борщів...
  • ріел ІФ виринаюча