На Прикарпатті рубають столітні дуби. Відповідальність – вибіркова (фоторепортаж)

За півроку екологи зафіксували вже третю незаконну вирубку дерев на Калущині. Подекуди кремезні дерева рубають не криючись: у білий день і ледь не на очах в поліції. Винних чомусь не карають. Натомість у судовому реєстрі – десятки вироків по області, фігурантами яких є мешканці, які зрубали по одному-два дерева для власних потреб. Їх карають оперативно і зі всією суворістю. То закон не один для всіх?

Волонтери громадської організації «Грінпіс-Карпати» минулого літа виявили незаконну вирубку п’яти столітніх дубів у Довговойнилівському лісництві. Ліс, де «попрацювали» невідомі, знаходиться неподалік калуської промзони. Вирубку виявили випадково: помітили підозрілі сліди техніки, що вели з лісу. За цими слідами активісти й потрапили на місце злочину. Застали лише пні та понищений технікою молодий ліс. Проте поміж дерев було добре видно сліди коліс важкої техніки, за якими фахівці могли б ідентифікувати транспортні засоби та знайти винних, пише ГК

«Про виявлені факти ми одразу повідомили керівництво лісгоспу. За попередніми підрахунками, внаслідок вирубування цих дубів довкіллю було завдано шкоди на 250-350 тисяч гривень, – каже голова громадської організації Роман Переймибіда. – Поліція порушила кримінальне провадження. Восьмий місяць іде слідство. Але винних так і не знайшли, а нам до сьогодні з поліції не надійшло жодної офіційної відповіді на наші звернення. Натомість кілька днів тому ми зафіксували ще одну вирубку. Також у промзоні міста».

За словами Романа Переймибіди, цього разу біля одного з цехів «Карпатнафтохіму» зрізали чотири вікові дуби і з десяток вільх. Поліція, що прибула на місце події за викликом активіста, склала протокол, зробила кілька фотознімків і попросила написати заяву на ім’я начальника поліції.

«Мене дуже здивувало, що правоохоронці навіть не порахували, скільки було зрізано дерев, не зробили жодних замірів, не зафіксували, скільки дерев уже вивезено, а скільки ще залишається зрізаними безпосередньо на місці. За нашими оцінками, на землі залишалося ще приблизно 6-8 кубометрів лісу, – наголошує Роман Переймибіда. – Ще одне: на вході до цеху, біля якого відбулася вирубка лісу, розташовано дві відеокамери. Вони зафіксували осіб та техніку, якою так зухвало було завдано шкоди довкіллю. Тому я вважаю, що розкрити цей злочин можна було б за лічені години».

Днями керівник ГО «Грінпіс-Карпати» з двома іншими волонтерами організації та журналістом «ГК» навідалися до керівника Калуського відділу поліції, щоб з’ясувати, як просувається слідство. Але Василь Маківничук, посилаючись на зміни в законодавстві, повідомив, що за більшістю таких заяв навіть не може відкрити карну справу.

«Щоб ми порушили кримінальне провадження, має бути збитків на 1 мільйон 900 тисяч. Якщо збитки менші, то ми можемо лише провести попередню перевірку за відповідним зверненням. Так визначив законодавець», – запевнив керівник поліції. За його словами, винних можна притягнути до адміністративної відповідальності, але це – прерогатива екологічної інспекції.

Між тим стаття 246 Кримінального кодексу України (Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу) якраз визначає міру відповідальності за вирубування дерев і навіть чагарників. У примітці до цієї статті зазначено, що істотною шкодою «вважається така шкода, яка у дві тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян…» У грошовому еквіваленті це становить 34 тисячі гривень. Мінімальне покарання, передбачене цією статтею, – штраф у розмірі від 1700 гривень. Санкція статті передбачає також арешт, обмеження волі і навіть ув’язнення. Якщо на вирубці дерев порушника спіймають вдруге або ж буде доведено причетність до злочину групи осіб, то штраф уже не передбачено, натомість – обмеження волі на строк від трьох до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк.

У Калуському відділі поліції за фактами вирубок лісу, які зафіксувала організація «Грінпіс-Карпати», інформацію нам надали лише частково. За словами Василя Маківничука, відомості щодо факту нещодавньої вирубки поблизу «Карпатнафтохіму» зареєстровані в журналі єдиного обліку заяв та повідомлень. «За результатами розгляду цього звернення матеріали направлені до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області для розгляду та вирішення питання про притягнення винних осіб до відповідальності», – зазначив начальник поліції. А от коментувати стан розгляду схожої скарги щодо вирубки лісу у липні минулого року він відмовився.

Загалом, зазначають у поліції, від початку цього року до них надійшло три звернення щодо незаконних вирубок. За всіма цими фактами матеріали передали в екологічну інспекцію. Один із останніх випадків – самовільне вирубування дубів мешканцем села Завій. За версією поліції, йдеться про самовільно зрубані три дуби неподалік кладовища.

«На місце події виїжджала слідчо-оперативна група. Мешканець села, який зрізав дерева, повідомив, що проводить чистку чагарників на прилеглій до кладовища території», – кажуть у калуській поліції.

Еколог Роман Переймибіда розповідає деталі: «Там було зрізано більше, аніж три дерева. Акцентую: це столітні дуби. Чоловік, який їх зрізав, доглядає за кладовищем, але він ніяк не може бути тим, хто ті дуби садив чи виростив, як він заявляє. Зауваження щодо його самовільних дій спершу робили його односельці, але він на них не реагував. Довелось викликати поліцію, але навіть при правоохоронцях він заявив, що різав і буде різати».

Завійський сільський голова Василь Романів у коментарі «ГК» зазначив, що зрізано вісім дубів і один граб. Дерева росли на земельній ділянці, яка є комунальною власністю. До того ж, там є ризик зсуву ґрунту.

«Він різав один день – ми викликали поліцію. Але через два дні він знову почав різати дерева. Ми зверталися у поліцію ще раз, – наголошує сільський голова. – Нині приблизно 15 «кубів» дуба поскладані біля господарства того чоловіка, бо він собі спокійно вивіз дерева. Управи немає. То виходить, що може різати хто де хоче і що хоче?»

У селі наразі чекають на перевірку екологічної інспекції, куди також звернулися активісти та сільська влада, а тепер уже й поліція. Перший заступник начальника Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області Ігор Яківчук повідомив, що перевірка відбудеться, щойно буде отримане погодження Міністерства екології. Також він акцентує, що у випадках виявлення незаконних порубок дерев на території сільських чи селищних рад, а також на території лісових фондів будь-яка фізична особа може звернутися до їхньої інспекції з проханням провести перевірку. У заяві треба максимально точно вказати місце вирубки, приблизну кількість зрізаних дерев, а також можна зазначити, щоб перевірка проводилась у присутності заявника.

«Постановою Кабміну №1045 від 1 серпня 2006 року чітко затверджено порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах. Якщо йдеться про приватну територію, то погодження  місцевого виконавчого органу влади не потрібне. Якщо ж це комунальна власність, то без голови сільської ради і спеціально створеної комісії зрізати зелені насадження не можна», – наголошує Ігор Яківчук та рекомендує добре ознайомитися з постановою Кабміну. За його словами, у випадках виявлення самовільних рубок громадянам варто звертатися не у поліцію, а саме в екологічну інспекцію. «Якщо буде виявлено порушення, ми самі скеруємо відповідні матеріали в поліцію, де їх буде належно зареєстровано та опрацьовано, – додає посадовець.

Отож, наразі, як мінімум, за трьома фактами незаконних вирубок дерев на Калущині винних не знайдено. І це при тому, що «дроворуби» діяли досить відкрито і їхні особи або відомі, або ж можуть бути встановлені. Такий стан справ, по-перше, позначається на місцевих бюджетах, до екологічних фондів яких мали би надходити штрафи за самовільні вирубки. По-друге, може провокувати інших мешканців до вчинення аналогічних дій.

Між тим у судовому реєстрі лише по Калуському району знаходимо кілька справ, з яких видно, що механізм покарання навіть за одне зрубане дерево є. Так, мешканця Сівки-Калуської у лютому минулого року оштрафували на 5100 гривень за зрізану в лісі поблизу сусіднього села Кадобна ялину. В матеріалах справи зазначено, що чоловік «вчинив незаконну порубку одного сироростучого дерева породи «ялина європейська» діаметром пня 25 см, чим завдав ДП «Калуське лісове господарство», порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання і відтворення лісу як важливого елемента навколишнього природного середовища, істотної шкоди на суму 2468,05 гривень». Окрім того, що отримав штраф, чоловік позбувся ще і пили, якою скоїв злочин. У вироку суду зазначено, що вона має бути знищена.

У березні того ж року Калуський міськрайонний суд розглядав справу щодо ще одного мешканця району. В матеріалах справи зазначено, що чоловік «… незаконно, без належного на те дозволу, вчинив незаконну рубку одного дерева породи сосни звичайної, діаметром пня 44 см, та здійснив її розкрижування за допомогою бензопили, чим завдав істотної шкоди навколишньому природному середовищу на суму 7578,21 гривень». Сосну у лісі неподалік села Середній Угринів для власних потреб тоді різав батько трьох малолітніх дітей. У результаті йому також довелося заплатити 5100 гривень штрафу.

Ще один вирок суду датується жовтнем 2018 року. У ньому йдеться про чоловіка, який зрізав неподалік села Підмихайля граб діаметром 23 см, чим завдав державі шкоди на 2468,05 гривень. Щоб уникнути відповідальності, він спробував дати хабар лісничому. Тож в суді йому довелося відповідати вже за двома статтями Кримінального кодексу.

В інших районах області схожих справ також чимало. Наприкінці листопада 2018 року, до прикладу, Коломийський районний суд оштрафував навіть неповнолітнього хлопця, якого теж спіймали на зрізуванні двох дубів. Тож виходить, що механізм покарання все ж таки є. От тільки застосовують його чомусь не до всіх.

Тетяна КІНДЮХ

(Visited 494 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Поворот в сторону сіл Комарів, Вікторів з траси на Галич такий гул стоїть… «чистять ліс» так, що голе все лишається. Там на мільйони збитки, но ні хто не шевелиться, табличка ділення прорахована.

  Гість,

  Українець побачивши гроші, продасть все і вся.

  Гість,

  Взяти б десь СВД, та прорідити ряди “лісорубів”. Падлюки нашим нащадкам взагалі нічого не залишать.
  Хоча це все романтіка….Основних винищувачів лісів кришують СБУ, президент, та Європа, яка на халяву деревину отримує

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3955

загрузка...

Прикарпатці у храмах освячують вербові гілки (фоторепортаж) 14:40

Сьогодні, 21 квітня, християни святкують свято Входу Господнього у Єрусалим або як кажуть в народі, Вербну неділю. У Івано-Франківську з самого ранку люди із вербовими гілками ідуть до церков. Прикарпатці...

ахідно-українське дербі “Франківськ-ПНУ” – “Львів”: скандальна кінцівка, протест та очікування рішення ФБУ (фото+відео) 14:11

Як вже повідомляли ЗМІ, 20 квітня в Івано-Франківську відбувся третій і вирішальний матч чвертьфінальної серії до двох перемог між Франківськом і Львовом. Поєдинок тримав у напрузі до останніх секунд, під...

В Івано-Франківську кладуть асфальт по вулиці Коновальця (фоторепортаж) 13:32

В Івано-Франківську триває сезон ремонту доріг. Комуунальне підприємство “Муніципальна дорожня компанія” продовжує вибірковий ремонт доріг міста. Цьогоріч він виконується великими картами, пише “Галка“.

“Перед цим їх майже добу не годують”: як у Карпатах стрижуть овець 13:19

Вправний господар стриже одну тварину машинкою 10 хвилин, ножицями — 15 — 20. За зиму тварини виділили чимало поту й жиру у вовну, тому її треба зняти. І роблять це...

У Івано-Франківському краєзнавчому музеї проходить виставка «Священна Гуцульщина» 12:50

Мистецтво, наука, культура — це ті важливі елементи, що наповнюють дерево держави живильною енергією. Цими передвеликодніми днями мимоволі замислюємося над духовними цінностями. Прагнемо доторкнутися до першоджерел, надихнутися красою. І таку...

У Франківську проведуть благодійний ярмарок для хворої дівчини 10:42 1 коментар

23 квітня, у передвеликодній вівторок, в Івано-Франківську на площі біля Ратуші,  відбудеться благодійний ярмарок для Христинки Паршенцевої, “кришталевої дівчинки”. На ярмарку буде все, що забажає душа у цих передвеликодніх клопотах...

На Івано-Франківщині вже відкрились всі виборчі дільниці 09:09

Сьогодні, 21 квітня, в Україні проходить другий тур виборів президента. На Івано-Франківщині всі дільниці відкрилися вчасно і без порушень. Поліцейські продовжують нести службу у посиленому режимі. Для цього працює ситуаційний...

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Труша 100 років тому (фоторепортаж) 00:10

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні у нашій...

Історія прикарпатця, 10-річна донька якого 2 роки тому пережила інсульт (відео) 22:52

У доньки Василя Кучерака з села Акрешори, що на Івано-Франківщині, 2 роки тому стався інсульт. Їй тоді було 10 років.

Нові земельні ділянки та будинок, а також кошти на рахунках: як за рік змінився дохід голови Печеніжинської ОТГ 22:36

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews аналізує, чи змінилися статки чиновників. Голова Печеніжинської ОТГ Довірак Ігор Васильович  також подав свою...

Рецидивіст, який вдарив патрульного в обличчя, проведе два роки у в’язниці 21:47

30 грудня 2018 року близько другої години ночі група людей покликала на допомогу екіпаж поліції, який був на вулиці Привокзальній. Патрульним вказали на кафе і нетверезого чоловіка , який вживав...

Неймовірна історія: як українець оженився на наложниці султана, яка прислуговувала видатній прикарпатці Роксолані 21:18

Вперше цей українець оженився на наложниці султана Сулеймана Пишного, яка прислуговувала Роксолані У Роксолани була незліченна кількість слуг, але тільки одному вдалося стати героєм художніх творів. І цей один був...

Прикарпатський богатир Василь Вірастюк став амбасадором міжнародної конференції, яка збере зірок світового спорту 20:54

26-27 квітня в Києві відбудеться міжнародна конференція, яка збере зірок світового спорту, спортивних менеджерів, топ-менеджерів глобальних компаній і національних брендів.   Амбасадорами Sport Marketing Conference стали топ-представники українського спорту – Еліна...

Вакарчук закликав українців прийти на голосування у вишиванках 20:49 15 коментарів

Лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук закликав українців прийти 21 квітня на виборчі дільниці у вишиванках. Про це Святослав Вакарчук написав у twitter. "Завтра йду на дільницю у вишиванці. Приходьте...

Земельні ділянки, зарплата і пенсія: що декларує мер Галича цьогоріч 20:33

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. WestNews вирішив дізнатись, як змінилися статки мера Галича за 2018 рік. Міський голова...

Франківський атовець Дмитро Романишин став людиною тижня на Прикарпатті за версією “Репортера” 20:09

Цього тижня «Репортер» відзначає громадського активіста, ветерана АТО Дмитра Романишина, який надихнув школярів у селі Нижневі Тлумацького району допомагати літнім людям. Дмитро Романишин у 2015 році воював на Донбасі, а нині викладає...

В Івано-Франківськ прийшла справжня весна (фоторепортаж) 19:12 1 коментар

Після нещодавніх холодів до Франківська повернулась весна. На вуличках міста та у скверах розпустились весняні квіти, на деревах з’являється перше зелене листя, на площі Міцкевича квітне магнолія. Комунальники продовжують працювати...

Вони йшли на світло. Живі свідки розказують, як гинули бійці УПА на Прикарпатті (фото+відео) 18:51 7 коментарів

У селах Станківці та Витвиця Долинського району чимало місць з такою історією, від якої волосся стає дибки. 92-річна Катерина Федорків, 89-річний Василь Лесів і 85-річна Катерина Бандра на власні очі бачили,...

“Молода тигриця”: відома франківчанка приголомшила незвичайним вбранням від українського дизайнера (фоторепортаж) 18:32 3 коментарі

Оригінальний образ співачки гідно оцінили її шанувальники У четвер, 18 квітня в Києві пройшла церемонія нагородження премії “Золота Жар-птиця 2019”, гостями якої стали вершки українського музичного товариства. Вийшла у світ...

11-річний прикарпатець потребує допомоги: хлопчик майже нічого не чує 17:44

11-річний мешканець Коломийщини потребує допомоги. 11-річний Артем Гранатир живе з бабусею та дідусем. У 2012 році його прооперували. Зараз хлопчик майже нічого не чує, бо слуховий апарат, яким користується, давно вийшов...
 • ріел ІФ виринаюча