Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Наталія Ожгевич: «Пацієнти стали більш уважно ставитися до свого здоров’я»

-Реклама-spot_img
spot_img

Сьогодні, 20 червня, в Україні святкують День медичного працівника, який зазвичай відзначається щорічно у третю неділю червня. З нагоди свята, журналісти Правда.іф розпитали лікарку з 30-річним стажем роботи, дільничного терапевта міської поліклініки №5 Наталію Ожгевич про те, які працюється дільничним лікарям під час проведення медичної реформи та які зміни відбулися в її роботі.

Наталія Ожгевич: «Пацієнти стали більш уважно ставитися до свого здоров’я»

– Наталіє Адамівно, чи відчутні зміни у вашій роботі до початку медичної реформи і після?

– Ми як були, так і залишаємося дільничними терапевтами, бо сімейна медицина охоплює і дітей, від народження і до 18 років, а ми охоплюємо лише населення від 18 років і старших. До реформи ми мали свою територіальну дільницю і на ній певну кількість населення, за яке відповідали. Зараз у нас немає територіальної дільниці, ми набираємо пацієнтів самостійно, тобто тих людей, які приходять до нас, які обрали нас і підписують з нами декларацію. Тепер нашими пацієнти можуть бути мешканці з усього міста і навіть з його околиць.

- Advertisement -

Раніше я відповідала в середньому за півтори тисячі людей, які проживали на моїй дільниці. Ходила на виклики на дім, під час епідемій траплялося і до 15 викликів на день. Ми мали три години прийому у поліклініці, решта часу – виклики і документація.

Після реформи ми обслуговуємо пацієнтів на дому тільки при потребі. Лікар сама вирішує відвідати, скажімо, онкохворого, чи лежачого пацієнта, тобто того, який не може прийти в поліклініку.

Дуже важливою зміною стало те, що ми почали спілкуватися з пацієнтами по телефону. Це новинка, яка для лікарів є трохи надсадною. Скажімо, під час епідемії COVID бувало й по 50-70 дзвінків щодня і під час роботи, і після прийому. Останні півтора року лікарі працювали в режимі 24/7 і дуже виснажувалися. Ми пояснювали пацієнтам, що лікар може відповідати на дзвінки до 19-20-ї години, а далі є швидка допомога, ургентна лікарня, куди можна звернутися за допомогою, адже лікарі не роботи і також потребують відпочинку.

– Наскільки важко було в цей період врегулювати питання певної дистанції, пояснити пацієнтам, що до дільничних лікарів не варто телефонувати посеред ночі?

– Одразу було важко, бо таке захворювання, як коронавірус, з’явилося вперше і зненацька, люди були дуже налякані, смертність була високою. Тому звісно що при будь-яких запитаннях чи симптомах вони цілодобово дзвонили до свого лікаря. Згодом стало легше. Зрештою, як лікар працює зі своїми пацієнтами, як він їх налаштує, так і буде. Коли я укладала з пацієнтом декларацію, то завжди давала йому свій робочий графік, номер телефону і просила не телефонувати після 20-ї вечора.

Але люди є люди, трапляється, і вночі дзвонять, скажімо, коли помирає хтось з рідних. Хоча що дільничний лікар серед ночі може вдіяти в такому випадку? Лише висловити співчуття, а оформляти документи все одно зможе лише в робочий час.

– Від початку дії медичної реформи у поліклініках помітно, що зникли черги під кабінетами лікарів.

– Так, серед позитивних моментів реформи для дільничної служби – зникли черги під кабінетом лікаря. Пацієнти до карантину записувалися на прийом онлайн, тепер це можна зробити через реєстратуру. Запис відбувається на конкретний день і годину, тому черг немає.

Трапляються, звісно, моменти затримки прийому на 5-10 хвилин, якщо щось сталося.

Раніше люди приходили на прийом, який тривав від такої до такої години, сідали під кабінетом, утворювали чергу. Зараз людина записується на обстеження, на рентген, на УЗД, до вузьких спеціалістів лише на певний час і це – позитивний момент.

– Чи ви відчуваєте зростання свідомості людей у ставленні до свого здоров’я? Наскільки люди розуміють потребу профілактичних оглядів, своєчасного звернення до лікаря, тощо?

– Свідомість зросла, це однозначно. Люди бачать, що у нашій поліклініці є новітня безкоштовна мамографія, дуже потужний рентген-апарат, УЗД-апарат, який має датчики: ЕХО серця, УЗД щитовидної залози, органів черевної порожнини, органів малого тазу, грудних залоз, еластографія печінки… Власне на УЗД у нас виникає черга 10-12 днів, бо приходять пацієнти з усіх поліклінік міста. Але якщо у пацієнта виникає потреба в ургентному огляді, то його лікар робить одразу.

Пацієнти стали більш уважно ставитися до свого здоров’я. Раз на рік вони приходять, аби пройти повний профілактичний огляд. І це люди різних вікових категорій.

– Скільки у вас зараз є пацієнтів і чи вдається усіх пам’ятати?

– У мене підписано 2300 декларацій з пацієнтами. Звичайно, що усіх цих людей пам’ятаю і знаю. Це ж мої пацієнти.

Розмовляла Любов Загоровська

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Любов Семанишин
Любов Семанишин
Журналіст, публіцист. Редакторка сайту Правда іф. юа. Випускник філологічного факультету ПНУ.
-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні