Найфотогенічніші двері Франківська: як зробити стильне фото для Instagram (фоторепортаж)

Соцмережі й смартфони усіх зробили фотографами. Instagram спонукає дивитися на світ, як місце й привід для вдалого кадру. У Франківську найпопулярнішими локаціями стали Бастіон, медуніверситет, оглядовий майданчик на ратуші, пішохідний місток над коліями, озеро, деякі кав’ярні… А відколи у місті почали реставрувати старовинні двері, в інстаграмерів з’явилося ще зо два десятки розкішних локацій.

На початку ХХ століття у Станіславові модними були дубові двері, виконані у стилі віденської сецесії. У деякі могли заїхати карети! За радянських часів історичною спадщиною не переймалися: автентичні двері забивали фанерою, нищили домофонами і фарбували у різні кольори. Незалежність теж не змінила ставлення мешканців до старовини. Лише два роки тому у Франківську виникла громадська ініціатива, яка цілеспрямовано взялася відновлювати столітню красу. На сьогодні учасники ініціативи #ФранківськЯкийТребаБерегти відреставрували вже 18 дверей. За відновлення історичної спадщини також взявся місцевий художник і реставратор Роман Бончук зі своєю командою. А як скористатися їхніми здобутками для унікального фотоконтенту, розповідає читачам «Сотки» франківський фотограф Ігор Галькевич, пише Sotka.

Грушевського, 42 (1900-ті)

Будинок та металеві ковані двері з унікальною для Франківська опуклою фрамугою виконані у стилі сецесії. Мешканці розповідають, що колись тут жив дантист. На першому поверсі була приймальня, а на вищих мешкав лікар з родиною. Що сталося з першими власниками – невідомо. Коли у 2017 році реставратори зняли двері будинку, багатьох елементів не вистачало, скло було вибите, його замінили фанерою. Під кількома шарами фарби майстри виявили латунні елементи. Метал пообрізали – залишилися лише обідки, приховані фарбою. Ще більшою несподіванкою стало те, що перший колір дверей виявився не коричневий, а чорний. Реставратори відновили латунні частини, повернули автентичний колір та доробили втрачену ручку. Єдине – довелося вигадувати нове засклення, бо не залишилося згадок, яким було автентичне. Підказку знайшли на внутрішньому віконечку в під’їзді. «Як і колись, двері виглядають вишукано, розкішно і у доброму сенсі по-багатому», – зазначає засновниця ініціативи Марія Козакевич. Ігор Галькевич: З цими дверима важко зробити вдале фото: дерево попереду закриває майже всі найкращі ракурси, до того ж такі високі двері буде важко захопити одним кадром. Проте вони мають дуже багато цікавих деталей. Чудовим варіантом буде зробити кілька вдалих фото ближче до дверей, щоб могти передати ці деталі та одночасно уникнути дерева. Ідеального часу для фото дуже мало: кілька годин по обіді, коли сонце буде трохи м’якшим, аніж полуднішнє, і ще не встигне заховатися за будинки.

Шевченка, 72 (1912)

Металеві ковані двері на Шевченка, 72 унікальні з кількох причин. Коли реставратори зняли фарбу, виявилося, що двері місять не лише латунні елементи, а й мідні. А під ручкою є мідна вставка, на якій викарбуване прізвище автора – Ярошевський. Сто років тому це був досить відомий у Станіславові майстер-коваль. Клопотів під час реставрації додало скління. Єдине, що тримало автентичне рифлене скло вкупі, – те, що із зовнішньої сторони вітражі пофарбували. Вихід знайшли: майстер-вітражист із нерівних «рідних» частин вирізав прямокутники, з’єднав їх докупи і сформував верхню частину – фрамугу. А ще двері змінили коричневий колір на зелений із лискучими вставками.

Ігор Галькевич: Сюди варто приходити в першій половині дня, коли сонячне світло потраплятиме на двері. Двері дуже цікаві своїми вітражами, і, окрім класичних кадрів, на фоні дверей можна зробити багато цікавих з відбитками та тінями. Наприклад, якщо зайти всередину будинку і повернутися до сонця, то фактура скла буде давати цікаві візерунки на обличчя.

Шевченка, 22, 24 (1900)

Двері на Шевченка, 22, 24 часто називають близнюками. Реставрували їх також одночасно. З’ясувалося, що чимало років двері приховували під шарами фарби вишукану різьбу. Автентичні дерев’яні елементи реставраторам вдалося відновити. Особливістю дверей є фрамуга у формі хвоста павича. Про те, як була засклена верхня частина, даних не відшукали, тому майстри вирішили зобразити історію з назв вулиць. Колись вулиця носила назву Липова. За радянських часів її йменували і Сталіна, і Красноармійська. З 1961 року це вулиця Шевченка. На фрамузі польською, німецькою і українською написали назву вулиці Липова і українською – Шевченка. Цікаво, що двері не лише вишукані, а й практичні – відкриваються навстіж так, що може заїхати навіть машина. Але мешканці не користуються цією перевагою.

Фото Юрія Гільшанського

Ігор Галькевич: Час для зйомки тут найкращий від 9-10 до 14-15 години. Двері самі по собі неймовірно цікаві та красиві, на їхньому фоні гарно вдаватимуться спокійні та важкі емоційні портрети. Щоб не загубити красивих фрамуг на портреті, варто відійти на 2-3 м від дверей.

Незалежності, 18 (1908)

Коли двері на Незалежності, 18 забирали на реставрацію, мешканці дивувалися: «Нащо відновлювати радянщину?» Насправді двері багато років приховували своє справжнє обличчя. Їх у радянський час забили дерев’яними смугами і забули. Познімавши планки, реставратори виявили розкішні дубові двері зі слідами від пожежі, вм’ятинами і подряпинами. Можна здогадатися, що свого часу сліди зоставили колеса карети. Ці «шрами історії» принципово залишили. «Двері можна порівняти з людиною зі зморшками. Ти торкаєшся цієї деревини і розумієш, скільки вони пережили за останні сто з гаком років, скільки людей повз них проходило. Це називається правдива реставрація, коли розумієш, що знаходишся біля старих дверей», – каже Марія Козакевич. Проблемою у відновленні знову стало засклення. Автентичне скло не збереглося, а інформації про двері в архівах нема. Підказку шукали вже на фасаді. Зараз, після тривалого забуття, двері можуть чимало розповісти.

Ігор Галькевич: Тут трохи складно зі світлом, оскільки пряме сонячне проміння на ці двері не потрапляє. Раджу приходити сюди в ясний день, коли вітражі яскравіші. Цікаві кадри можна робити з арки за дверима, можна багато гратися з силуетами на фоні вітражів.

Незалежності, 29 (1894)

Про будинок на Незалежності, 29 вдалося знайти історичні дані. Перші роки життя тут прожив відомий польський журналіст Тадеуш Ольшанський. Під час Другої світової війни його сім’я рятувалася втечею з міста. Розмінявши сьомий десяток, Ольшанський написав дві книги спогадів про місто: «Креси Кресів. Станиславів» та «Станиславів, однак, живе». У спогадах йдеться, що у міжвоєнний період, крім родини поляка Тадеуша, у будинку жили єврейська й українська сім’ї. Сусіди добре ладнали: на свята ходили одне до одного в гості, діти у дворі постійно ганяли у футбол. Батько Ольшанського вчив, що треба жити одні з одними у дружбі і мирі. Коли через 70 років двері старовинного будинку забрали на реставрацію, у них виявилася величезна діра від радянського домофона. Дерев’яні двері відновили, проте слід радянщини залишився: вставки навмисне зробили трохи світлішими, щоб можна було розрізнити, де нове. «Ми не просто реставруємо старовинні двері, ми реставруємо історичну пам’ять містян», – додає Марія Козакевич.

Ігор Галькевич: Сонце може потрапляти на двері тільки кілька годин опівдні, тому ситуація зі світлом складна. Самі двері неймовірно цікаві та фактурні. Чимало деталей, цікаві форми і чудовий колір – що ще треба для фото? Кадр з такими гарними дверями буде важко зіпсувати. Єдина порада – їх варто фотографувати в повний «зріст».

Курбаса, 5 (1906)

Двері на Курбаса, 5 – перші, за реставрацію яких взялася ініціатива #ФранківськЯкийТребаБерегти, та єдині, з яких зробили точну копію. Коли майстри зняли фарбу, виявилося, що конструктивна частина сильно поруйнована. «Можливо, не вистачило досвіду, можливо, двері справді були непоправно пошкоджені, але тоді ми вирішили зробити точну копію», – зазначає Марія Козакевич. Автентичні частини дверей: металеву решітку, коробку, перемичку з фрамугою – перенесли. Вітражі довелося збирати по клаптиках, як пазл, бо достовірної інформації про двері не вдалося знайти. Єдине, що додумали, – круглу розету по центру, яку майстер з вітражів зробив у стилі сецесії, як і сам будинок. Такі ж двері встановлені на Курбаса, 7 та 9, за реставрацію яких скоро візьмуться.

Ігор Галькевич: Тут ситуація схожа з дверима з вітражами на Незалежності – вийдуть гарні кадри з силуетами, кольорові вітражі різких геометричних форм будуть давати цікаві картини, тому можна чимало експериментувати.

Мазепи, 83 (1910)

Дубові двері на Мазепи, 83 не відкривали впродовж 45 років. Під час ремонтів їх забили підручними матеріалами. Лише комунальники час від часу фарбували двері у різні кольори, накладаючи один шар фарби на інший. За відновлення взявся місцевий художник і реставратор Роман Бончук разом із іншими спеціалістами. Зігнилі частини дверей замінили, а скло вдалося частково відновити. Крім цього, реставратори встановили автентичний колір дверей та на якій висоті була дверна ручка. Зараз, після 45-річного мовчання, двері знову запрошують до будинку містян та мандрівників. «Ця робота на 90% – творча. Важливо зробити реставрацію так, щоб вона мінімально споглядалася, але було відчуття, що двері реанімовані», – зауважив Бончук.

Ігор Галькевич: Двері повернуті до заходу, тому їх краще фотографувати після обіду. Влітку дуже класно ловити так звану золоту годину (година до заходу сонця). Оскільки двері досить високі, а простору перед ними небагато, то чудовим варіантом буде фотографувати від землі. Геометрія будинку і дверей буде трохи завалена, та і кадри такі не класичні, але цікаві.

Вікторія Дубінець

(Visited 320 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6431

загрузка...

В День Прапора Дзвиняцька громада підкорила Говерлу (фоторепортаж) 20:54

Сьогодні, 23 серпня, в Україні відзначають День Прапора. Учасники Молодіжної ради Дзвиняцької ОТГ ще зранку вирушили в дорогу, щоб втілити в життя свій нещодавній задум. Близько 20 людей з Дзвиняча,...

Мешканці міста насолодилися вечірніми краєвидами з міської Ратуші (фоторепортаж) 20:30

Сьогодні, 23 серпня, по всій Україні відзначається День Прапора. У Івано-Франківську протягом дня відбувся ряд заходів, а вже ввечері був вечірній підйом на оглядовий майданчик на міській Ратуші, інформує Правда.іф.

У прикарпатському селі оселяться доісторичні тварини (фоторепортаж) 20:23 3 коментарі

На Прикарпатті в селі Підгір'я активно тривають роботи із виготовлення вражаючих скульптур мамонтів. Сімейство доісторичних гігантів «оживе» просто неба вже у жовтні місяці. Зараз скульптори брати Пилипонюк (Богдан, Тарас і...

Поліклініки міста провели флешмоб до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України (фоторепортаж) 19:10 3 коментарі

Сьогодні, 23 серпня, працівники поліклінік Івано-Франківська провели флешмоб до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України, інформує Правда.іф. "Україна-це Ти! Флешмоб для Структурних підрозділів. Ви - найкращі та найкреативніші! Підтримаймо код...

Мешканці міста можуть переглянути виставу під відкритим небом (фоторепортаж) 19:10

Сьогодні у Івано-Франківську розпочалася вистава "Нового театру" - "Абрикосовий Рай", пише Правда.іф. Перегляд вистави проходить у Палаці Потоцького під відкритим небом. Мешканці міста мають змогу насолодитися ліричною драмою за п'єсою...

Не зраджують традиціям: в Угорниках влаштували патріотичний велопробіг (фоторепортаж) 18:55

Сьогодні, 23 серпня, в Угорниках влаштували традиційний велопробіг. Про це на своїй сторінці у Фейсбук написав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, передає Правда.іф. "В Угорниках своя традиція. Вони організовують патріотичний...

У центрі Івано-Франківська відбувається молодіжна мистецька акція "Прапор України" (фоторепортаж) 17:38

Молодіжна мистецька акція "Прапор України" проходить у середмісті Івано-Франківська, пише Правда.іф.  Для франківців організували святковий концерт та вікторину. Також усім присутнім роздають синьо-жовті стрічки, як символ свята. На завершення учасники...

До Дня Незалежності у франківському спортклубі InterFit 50% знижки на абонементи 15:33

До Дня Незалежності України у спортклубі InterFit в Івано-Франківську 50% ЗНИЖКИ на 3, 6 і 12-місячні абонементи в тренажерний зал (повний безлім)! Щоб скористатися цією класною пропозицією, є два варіанти. INSTAGRAM. Зробіть...

Відома гімнастка розлучилася з одіозним олігархом (фото) 15:06 1 коментар

Про те, що гімнастка Ганна Різатдінова вже не разом із депутатом-утікачем Олександром Онищенком, стало відомо ще на початку червня. Але сама спортсменка підтвердила це лише зараз у коментарі JetSetter.ua. "Так, ми з...

Сексуальна Настя Каменських похизувалася формами у крихітному бікіні 14:37

Українська поп-виконавиця Настя Каменських насолоджується останніми літніми днями, проводячи їх поруч з басейном. Зваблива співачка, яка полюбляє продемонструвати свій стрункий животик та сідниці, не змогла не засвітити ще кілька подібних...

Потребуючим франківським родинам передали благодійну допомогу з Франції (фоторепортаж) 14:23

Міський центр соціальних служб для дітей, сім' ї та молоді надає соціальні послуги та здійснює соціальний супровід різних категорій населення, серед яких сім' ї, що потрапили у складні життєві обставини....

«Чорна п'ятниця» - за розкладом: Марцінків перевірив чистоту в місті перед Днем Незалежності (фоторепортаж) 13:16

Чиновники на велосипедаї та самокатах проінспектували місто. Про це написав на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук міський голова Руслан Марцінків, передає Правда.іф. "Свято, а чорна п'ятниця - за розкладом. Бо...

На Площі Ринок розпочався ярмарок "Прикарпатський вернісаж" (фоторепортаж) 12:36

 Сьогодні, 23 серпня, в Івано-Франківську в рамках святкування Дня Прапора та Дня Незалежності України розпочався святковий ярмарок "Прикарпатський вернісаж", інформує Правда.іф. На ярмарку представлені вишивки, кераміка, сувенірна продукція, сири, мед та...

У дитячій лікарні Івано-Франківська презентували відремонтовані відділення (фоторепортаж) 11:47

Сьогодні у Івано-Франківській міській дитячій лікарні відкрили відремонтовані хол та інфекційне відділення грудного вигодовування, інформує Правда.іф. "На сьогоднішній день ми повністю завершили ремонт інфекційного відділення грудного вигодовування, облаштували його меблями,...

Даша Астаф'єва знялася в сексуальній фотосесії на даху 11:34

Екс-учасниця гурту NikitA Даша Астаф'єва взяла участь у фотосесії на даху. Чорно-білими знімками вона поділилася на своїй сторінці у Instagram. Зйомка вийшла дуже сексуальною і драматичною. На фото Астаф'єву можна побачити в...

Франківські красуні змагалися у “перегонах на підборах” (фоторепортаж) 10:35

Традиційну акцію «Перегони на підборах» під відкритим небом провели 18 серпня ТРЦ «Велес» та спортивний клуб «Альянс». Участь у перегонах взяли дівчата віком від 18 років на підборах від 9...

Українська фітнес-модель викликала справжній фурор "гарячими" світлинами з відпочинку (18+) 10:33 5 коментарів

Українська фітнес-модель і тренер Юлія Мішура викликала справжній фурор у мережі, показавши знімки зі свого відпочинку на Кіпрі. 27-річна киянка, яка в 2016 році виграла чемпіонат Європи WBPF (Всесвітня федерація...

Рятувальники Прикарпаття отримали подяки та грамоти з нагоди Дня Незалежності України (фоторепортаж) 09:50

Рятувальники Івано-Франківщини отримали подяки та грамоти від міського голови Руслана Марцінківа за сумлінне виконання службових обовя`зків та з нагоди відзначення 28-ї річниці Незалежності України та Дня Державного Прапора України.  

"Живий прапор": у Івано-Франківську провели святковий флеш-моб (фоторепортаж) 08:47

Флеш-моб та сотні франківців. Так, сьогодні Івано-Франківськ відзначає День прапора. На площі перед облдержадміністрацію мешканці міста створили так званий "живий" синьо-жовтий прапор, пише Правда.іф. "Щороку ми робимо флешмоб. Цього року...

Франківський митець передав свою нагороду за найкращий дворик міста у фонд Мистецького братства (фоторепортаж) 22:41

Як повідомляла раніше Правда.іф, у Івано-Франківську нагородили переможців конкурсу “Кращий дворик”. Відомий митець Ігор Роп’яник здобув третє місце у номінації «Краще приватне подвір’я (садиба)». Свою нагороду чоловік передав у фонд Мистецького братства....
  • ріел ІФ виринаюча