Найфотогенічніші двері Франківська: як зробити стильне фото для Instagram (фоторепортаж)

Соцмережі й смартфони усіх зробили фотографами. Instagram спонукає дивитися на світ, як місце й привід для вдалого кадру. У Франківську найпопулярнішими локаціями стали Бастіон, медуніверситет, оглядовий майданчик на ратуші, пішохідний місток над коліями, озеро, деякі кав’ярні… А відколи у місті почали реставрувати старовинні двері, в інстаграмерів з’явилося ще зо два десятки розкішних локацій.

На початку ХХ століття у Станіславові модними були дубові двері, виконані у стилі віденської сецесії. У деякі могли заїхати карети! За радянських часів історичною спадщиною не переймалися: автентичні двері забивали фанерою, нищили домофонами і фарбували у різні кольори. Незалежність теж не змінила ставлення мешканців до старовини. Лише два роки тому у Франківську виникла громадська ініціатива, яка цілеспрямовано взялася відновлювати столітню красу. На сьогодні учасники ініціативи #ФранківськЯкийТребаБерегти відреставрували вже 18 дверей. За відновлення історичної спадщини також взявся місцевий художник і реставратор Роман Бончук зі своєю командою. А як скористатися їхніми здобутками для унікального фотоконтенту, розповідає читачам «Сотки» франківський фотограф Ігор Галькевич, пише Sotka.

Грушевського, 42 (1900-ті)

Будинок та металеві ковані двері з унікальною для Франківська опуклою фрамугою виконані у стилі сецесії. Мешканці розповідають, що колись тут жив дантист. На першому поверсі була приймальня, а на вищих мешкав лікар з родиною. Що сталося з першими власниками – невідомо. Коли у 2017 році реставратори зняли двері будинку, багатьох елементів не вистачало, скло було вибите, його замінили фанерою. Під кількома шарами фарби майстри виявили латунні елементи. Метал пообрізали – залишилися лише обідки, приховані фарбою. Ще більшою несподіванкою стало те, що перший колір дверей виявився не коричневий, а чорний. Реставратори відновили латунні частини, повернули автентичний колір та доробили втрачену ручку. Єдине – довелося вигадувати нове засклення, бо не залишилося згадок, яким було автентичне. Підказку знайшли на внутрішньому віконечку в під’їзді. «Як і колись, двері виглядають вишукано, розкішно і у доброму сенсі по-багатому», – зазначає засновниця ініціативи Марія Козакевич. Ігор Галькевич: З цими дверима важко зробити вдале фото: дерево попереду закриває майже всі найкращі ракурси, до того ж такі високі двері буде важко захопити одним кадром. Проте вони мають дуже багато цікавих деталей. Чудовим варіантом буде зробити кілька вдалих фото ближче до дверей, щоб могти передати ці деталі та одночасно уникнути дерева. Ідеального часу для фото дуже мало: кілька годин по обіді, коли сонце буде трохи м’якшим, аніж полуднішнє, і ще не встигне заховатися за будинки.

Шевченка, 72 (1912)

Металеві ковані двері на Шевченка, 72 унікальні з кількох причин. Коли реставратори зняли фарбу, виявилося, що двері місять не лише латунні елементи, а й мідні. А під ручкою є мідна вставка, на якій викарбуване прізвище автора – Ярошевський. Сто років тому це був досить відомий у Станіславові майстер-коваль. Клопотів під час реставрації додало скління. Єдине, що тримало автентичне рифлене скло вкупі, – те, що із зовнішньої сторони вітражі пофарбували. Вихід знайшли: майстер-вітражист із нерівних «рідних» частин вирізав прямокутники, з’єднав їх докупи і сформував верхню частину – фрамугу. А ще двері змінили коричневий колір на зелений із лискучими вставками.

Ігор Галькевич: Сюди варто приходити в першій половині дня, коли сонячне світло потраплятиме на двері. Двері дуже цікаві своїми вітражами, і, окрім класичних кадрів, на фоні дверей можна зробити багато цікавих з відбитками та тінями. Наприклад, якщо зайти всередину будинку і повернутися до сонця, то фактура скла буде давати цікаві візерунки на обличчя.

Шевченка, 22, 24 (1900)

Двері на Шевченка, 22, 24 часто називають близнюками. Реставрували їх також одночасно. З’ясувалося, що чимало років двері приховували під шарами фарби вишукану різьбу. Автентичні дерев’яні елементи реставраторам вдалося відновити. Особливістю дверей є фрамуга у формі хвоста павича. Про те, як була засклена верхня частина, даних не відшукали, тому майстри вирішили зобразити історію з назв вулиць. Колись вулиця носила назву Липова. За радянських часів її йменували і Сталіна, і Красноармійська. З 1961 року це вулиця Шевченка. На фрамузі польською, німецькою і українською написали назву вулиці Липова і українською – Шевченка. Цікаво, що двері не лише вишукані, а й практичні – відкриваються навстіж так, що може заїхати навіть машина. Але мешканці не користуються цією перевагою.

Фото Юрія Гільшанського

Ігор Галькевич: Час для зйомки тут найкращий від 9-10 до 14-15 години. Двері самі по собі неймовірно цікаві та красиві, на їхньому фоні гарно вдаватимуться спокійні та важкі емоційні портрети. Щоб не загубити красивих фрамуг на портреті, варто відійти на 2-3 м від дверей.

Незалежності, 18 (1908)

Коли двері на Незалежності, 18 забирали на реставрацію, мешканці дивувалися: «Нащо відновлювати радянщину?» Насправді двері багато років приховували своє справжнє обличчя. Їх у радянський час забили дерев’яними смугами і забули. Познімавши планки, реставратори виявили розкішні дубові двері зі слідами від пожежі, вм’ятинами і подряпинами. Можна здогадатися, що свого часу сліди зоставили колеса карети. Ці «шрами історії» принципово залишили. «Двері можна порівняти з людиною зі зморшками. Ти торкаєшся цієї деревини і розумієш, скільки вони пережили за останні сто з гаком років, скільки людей повз них проходило. Це називається правдива реставрація, коли розумієш, що знаходишся біля старих дверей», – каже Марія Козакевич. Проблемою у відновленні знову стало засклення. Автентичне скло не збереглося, а інформації про двері в архівах нема. Підказку шукали вже на фасаді. Зараз, після тривалого забуття, двері можуть чимало розповісти.

Ігор Галькевич: Тут трохи складно зі світлом, оскільки пряме сонячне проміння на ці двері не потрапляє. Раджу приходити сюди в ясний день, коли вітражі яскравіші. Цікаві кадри можна робити з арки за дверима, можна багато гратися з силуетами на фоні вітражів.

Незалежності, 29 (1894)

Про будинок на Незалежності, 29 вдалося знайти історичні дані. Перші роки життя тут прожив відомий польський журналіст Тадеуш Ольшанський. Під час Другої світової війни його сім’я рятувалася втечею з міста. Розмінявши сьомий десяток, Ольшанський написав дві книги спогадів про місто: «Креси Кресів. Станиславів» та «Станиславів, однак, живе». У спогадах йдеться, що у міжвоєнний період, крім родини поляка Тадеуша, у будинку жили єврейська й українська сім’ї. Сусіди добре ладнали: на свята ходили одне до одного в гості, діти у дворі постійно ганяли у футбол. Батько Ольшанського вчив, що треба жити одні з одними у дружбі і мирі. Коли через 70 років двері старовинного будинку забрали на реставрацію, у них виявилася величезна діра від радянського домофона. Дерев’яні двері відновили, проте слід радянщини залишився: вставки навмисне зробили трохи світлішими, щоб можна було розрізнити, де нове. «Ми не просто реставруємо старовинні двері, ми реставруємо історичну пам’ять містян», – додає Марія Козакевич.

Ігор Галькевич: Сонце може потрапляти на двері тільки кілька годин опівдні, тому ситуація зі світлом складна. Самі двері неймовірно цікаві та фактурні. Чимало деталей, цікаві форми і чудовий колір – що ще треба для фото? Кадр з такими гарними дверями буде важко зіпсувати. Єдина порада – їх варто фотографувати в повний «зріст».

Курбаса, 5 (1906)

Двері на Курбаса, 5 – перші, за реставрацію яких взялася ініціатива #ФранківськЯкийТребаБерегти, та єдині, з яких зробили точну копію. Коли майстри зняли фарбу, виявилося, що конструктивна частина сильно поруйнована. «Можливо, не вистачило досвіду, можливо, двері справді були непоправно пошкоджені, але тоді ми вирішили зробити точну копію», – зазначає Марія Козакевич. Автентичні частини дверей: металеву решітку, коробку, перемичку з фрамугою – перенесли. Вітражі довелося збирати по клаптиках, як пазл, бо достовірної інформації про двері не вдалося знайти. Єдине, що додумали, – круглу розету по центру, яку майстер з вітражів зробив у стилі сецесії, як і сам будинок. Такі ж двері встановлені на Курбаса, 7 та 9, за реставрацію яких скоро візьмуться.

Ігор Галькевич: Тут ситуація схожа з дверима з вітражами на Незалежності – вийдуть гарні кадри з силуетами, кольорові вітражі різких геометричних форм будуть давати цікаві картини, тому можна чимало експериментувати.

Мазепи, 83 (1910)

Дубові двері на Мазепи, 83 не відкривали впродовж 45 років. Під час ремонтів їх забили підручними матеріалами. Лише комунальники час від часу фарбували двері у різні кольори, накладаючи один шар фарби на інший. За відновлення взявся місцевий художник і реставратор Роман Бончук разом із іншими спеціалістами. Зігнилі частини дверей замінили, а скло вдалося частково відновити. Крім цього, реставратори встановили автентичний колір дверей та на якій висоті була дверна ручка. Зараз, після 45-річного мовчання, двері знову запрошують до будинку містян та мандрівників. «Ця робота на 90% – творча. Важливо зробити реставрацію так, щоб вона мінімально споглядалася, але було відчуття, що двері реанімовані», – зауважив Бончук.

Ігор Галькевич: Двері повернуті до заходу, тому їх краще фотографувати після обіду. Влітку дуже класно ловити так звану золоту годину (година до заходу сонця). Оскільки двері досить високі, а простору перед ними небагато, то чудовим варіантом буде фотографувати від землі. Геометрія будинку і дверей буде трохи завалена, та і кадри такі не класичні, але цікаві.

Вікторія Дубінець

(Visited 306 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3528

загрузка...

Забудовник-вандал продовжує знищувати архітектурну пам’ятку у центрі Івано-Франківська (фоторепортаж) 23:21

Не пройшло і тижня, як «Муніципальна інспекція» демонтувала будівельний паркан на Василіянок, а на цьому місці «виросла» нова огорожа – самовільний будмайданчик огородили сіткою. Будівельний скандал розгорівся на початку квітня,...

Зима не відступає: у Карпатах відомий курорт засипало снігом (фоторепортаж) 22:06

Від початку тижня на Закарпатті різко похолодало. Місцями в області температура опустилася майже до нуля. Вночі у низинних районах стовпчики термометрів опустилися до 1-5 градусів тепла, а вдень — від...

«Укрнафта» передасть Долині три соціальних об’єкта 21:47

Відбулось підсумкове засідання спільної комісії з питань передачі у власність територіальної громади міста Долини об’єктів соціальної сфери ПАТ «Укрнафта». Про це повідомили в Долинській міській раді. Йдеться про дитячий садок...

Нових автобусів більше не буде, зараз зосереджені на оновленні тролейбусного парку, – Марцінків 21:18

Франківців, які сподіваються на продовження традиції майже щомісячного запуску нового автобусного комунального маршруту, чекає розчарування – мерія не має наміру цьогоріч купувати нові автобуси. З початку року у Франківську вже...

Як у Франківську всіх охочих вчать розписувати писанки (фоторепортаж) 21:07

Готуючись до свята кожен намагається зробити свій кошик оригінальним і неповторним. І одним з головних атрибутів великоднього кошика є писанки. Звісно писанку можна купити завчасно на великодніх ярмарках чи на...

На Прикарпатті міністр оборони зустрівся з родинами загиблих військовослужбовців та волонтерами (фоторепортаж) 20:07 1 коментар

Сьогодні, 18 квітня, перебуваючи з робочим візитом на Івано-Франківщині у Коломиї, Міністр оборони України Степан Полторак зустрівся з родинами військовослужбовців 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади та волонтерами. "Ми дуже часто спілкуємося з військовими...

Франківці, яка сама виховує доньку, потрібна допомога на ремонт 19:53 8 коментарів

Франківка живе у двокімнатній квартирі з 13-річною донькою. Раніше з ними жив брат жінки, який постійно пиячив. Зараз квартира у неналежному стані, а матір сама не може забезпечити дитину нормальними...

Франківців закликають зібрати великодній кошик для бідних 19:41

Великодню акцію в Івано-Франківську ініціювала Спільнота Святого Егідія. Її активісти щотижня роздають безпритульним і стареньким людям гарячу їжу. А цьогоріч вирішили зробити їм сюрприз – подарувати продукти для святкового кошика,...

З червоними волоссям: відома франківчанка Тіна Кароль несподівано змінила імідж (фотофакт) 19:27

Шанувальники Тіни Кароль залишилися в захваті від нового образу артистки. Українська співачка Тіна Кароль здивувала шанувальників зміною образу. Артистка сфотографувалася в чорній міні-сукні, блискучих високих чоботях і яскравій двоколірній перуці....

Прикарпатців просять повідомляти про випадки браконьєрства 18:51

На Івано-Франківщині триває операція “Нерест”. Про це повідомляють активісти Івано-Франківського осередку Національних Дружин, які продовжують акцію спільно з ГО “Івано-Франківський риболовний клуб”. Зазначається, що протягом останніх кількох днів, проводилося патрулювання...

У Франківську письменник з Прикарпаття презентував нову книгу 18:12

Вчора, 17 квітня, у Франківську презентували нову книгу. Презентацію проводили в Підземному Переході Ваґабундо, там і відбулась зустріч із автором книги Мирославом Лаюком. Модерував зустріч Юрій Андрухович, пише МІСТО. Письменник...

Місто без людей. Франківців запрошують пройтися порожніми вулицями й зафіксувати цей стан 18:01

Засновник антифестивалю Blank Андрій Назаренко вп’яте запрошує мешканців Івано-Франківська прогулятися безлюдним містом, пише Репортер. Цього року антифест  відбудеться 29 квітня, як завжди – ранком Поливаного понеділка, повідомляє Назаренко. “Раз на...

Замело посеред квітня: на гірськолижному курорті в Карпатах випав сніг (фото) 16:30

Карпати у середу замело снігом. Фото / snig.info Зокрема, снігом замело на гірськолижному курорті Драгобрат на Закарпатті, повідомляє УНІАН. Опадів випало чимало. У той же час в Українському гідрометцентрі попередили, що через снігопад 17 квітня у високогір'ї Івано-Франківської області очікується значна...

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку 16:01 35 коментарів

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку. Вказану заяву розмістив заступник голови Міської Асоціації учасників АТО   Vasul Andriyv розмістив у соцмережі Фейсбук: Ми вирішили заявити про...

Чотири нові ділянки та автівка: як змінився дохід голови Калуської РДА за рік 14:58

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews аналізує декларації і показує, як змінилися статки чиновників за минулий 2018...

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 14:47

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 19 квітня у високогір'ї  Івано–Франківської області збережеться значна сніголавинна небезпека  (3 рівень). Ввечері 18 квітня із збереженням протягом ночі...

Міністр оборони перевірив, як на Прикарпатті будують гуртожитки для військових (фоторепортаж) 14:37

Сьогодні, 18 квітня, в рамках робочої поїздки на Івано-Франківщину Міністр оборони України Степан Полторак перевірив хід будівництва гуртожитків поліпшеного планування та об’єкти військової інфраструктури. В ході роботи глава вітчизняного оборонного...

Відома співачка з Івано-Франківська похизувалася оригінальним подарунком (фотофакт) 14:27

Відому франківчанку Тіну Кароль зобразили звабливим зайчиком на оригінальній картині. Співачка показала прихильникам, який оригінальний презент їй піднесли, інформує ТСН. Так, виконавиці подарували незвичну картину, де у неї замість обличчя...

Будинок, автомобіль та вісім земельних ділянок задекларував голова Старобогородчанської ОТГ 13:43

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews показує, як змінилися статки чиновників. За 2018 рік свою щорічну декларацію подав і...

Відтепер бійці-добровольці отримуватимуть безкоштовні медичні послуги у міській лікарні (фоторепортаж) 12:57

У середу, 17 квітня, між Івано-Франківською міською радою, ГО «Добровольчий Український Корпус» та Центральною міською клінічною лікарнею підписали тристоронній меморандум про співпрацю. Відтепер добровольці отримуватимуть фахове й безкоштовне медичне обслуговування....
  • ріел ІФ виринаюча