Осінній призов-2018: що має знати призовник

У мережі з’явилися відео та скарги очевидців, які стверджують, що військові комісаріати затримують молодих людей просто на вулицях. Поодинокі випадки справді були зафіксовані ЗСУ. Як захистити свої права призовнику? Пише ESPRESO.TV

Призов громадян в Україні відбувається двічі на рік. Зазвичай це відбувається навесні (з квітня по травень) і восени (з жовтня по листопад). Однак у цьому році осінній призов було збільшено на один місяць і триватиме цілий грудень. Таку міру пов’язують з браком кадрів у Національної гвардії України і у Державній прикордонній службі. Таким чином збираються залучити 17960 чоловік на військову службу.

Однак самі військові стикаються з небажанням громадян виконувати свій військовий обов’язок. У жовтні військовий комісар Київського міського військкомату Сергій Клявін заявив, що в одному тільки Києві від строкової служби ухиляються 80% призовників. Виходить, що з 57 тисяч киян, які підлягають призову, близько 34 тисяч не приходять до військкомату, ховаються і не стають на облік. За такими “ухильниками” військові подають заяву в розшук. У розшуку і затриманні бере участь Національна поліція.

У зв’язку з цим в мережі з’явилися відео та скарги очевидців, які стверджують, що військові комісаріати затримують молодих людей призовного віку прямо на вулицях. Більшість відео мають явно провокативний характер, і їх достовірність викликає сумнів. Однак за достовірність деяких роликів офіційно поручилися представники ЗМІ, також поодинокі випадки порушення зафіксували в Генштабі ЗСУ.

Що сталося

19-річний чоловік на ім’я Владислав вранці 8 грудня йшов на роботу. Юнак слухав музику через навушники і тому не міг знати, що його увагу намагалися привернути. Незабаром Владислав побачив, що біля нього припаркувалася машина марки Hyundai, з якої вийшли люди у військовій формі. Після короткого з’ясування, чому молодий чоловік не відгукувався на звернення військових, Владислава попросили сісти в машину. Нібито юнака необхідно довезти до військового комісаріату і з’ясувати, чи не ухиляється він від служби в армії. Все це Владислав знімає на камеру. Військові не соромляться у висловах, використовують нецензурну лексику та забороняють молодому чоловіку знімати відео, нібито його дії порушують закон.

На відео військові не показують посвідчення особи. Також, за словами юнака, вони не могли знати його ім’я і вік, через те що просто підійшли до нього на вулиці.

Відео зі сторінки “Типове Рівне”

Начальник Головного управління персоналу – заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України генерал-лейтенант Артур Артеменко заявив, що виловлення призовників на вулицях – це перегини на місцях окремих воєнкомів. За його словами, нестачі в кадрах немає, план по призову вже виконано. За страховими випадками перевищення службових обов’язків ведеться розслідування, а посадові особи, які спровокували подібні ситуації, будуть покарані.

Що було не так у поведінці військових

Співробітники військкомату, які спробували затримати молодика, мало не порушили 33 статтюКонституції України. У ній говориться, що кожен, хто перебуває на території України має право на вільне пересування, вибір місця проживання (за винятком обмежень встановлених державою). Однак Рівному не перебуває в зоні воєнного стану, яким хоча б якось можна було пояснити дії військових.

Молодий чоловік мав право на зйомку, незважаючи на слова військових. Згідно зі статтею 307Цивільного Кодексу України, фото та відеозйомка в громадських місцях є цілком законною. Для цього не потрібен дозвіл людей, що випадково потрапили в кадр. Головне – робити це відкрито, щоб кожен міг зрозуміти, що в даний момент його знімають. Тоді це розцінюється як “мовчазна згода”. До тих пір, поки людина не вимагатиме припинити зйомку.

Також можна знімати державних службовців при виконанні обов’язків, якщо ця зйомка не заважає їх роботі. Таке право забезпечує Закон України про інформацію. Якщо вони припинили виконання своїх службових обов’язків, то вони автоматично стають фізичними особами і мають право вимагати припинити зйомку.

Чи мають право з вулиці забрати до військкомату

Військові не знали особу Владислава, але й не мали права перевіряти документи. Воєнний стан введено лише на деяких територіях України. Розширення повноважень військових наразі вельми обмежена.

У мирний час повноваження перевірки документів мають лише представники Національної поліції, згідно зі ст. 32 Закону України “Про Національну поліцію”. І то – для перевірки документів мають бути дійсно вагомі причини. Тому завжди необхідно вимагати пояснень у представників влади, на яких підставах вони проводять перевірку документів.

Якщо ж представники військкомату підійшли на вулиці і провели перевірку документів без дозволу власника, то вони порушили статтю 357 Кримінального Кодексу України, а саме: розкрадання чи вимагання документів шляхом шахрайства або зловживання особи своїм службовим становищем. За таке порушення військовим загрожує штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів або арешт на строк до трьох місяців, або обмеження волі на строк до трьох років.

Також, як і говорилося вище, військові не можуть насильно затримувати і вже тим більше насильно садити людей до ​​машини. Якщо при затриманні вони порушують статтю 33 Конституції України, то затягнувши потенційного призовника до машини це вже тягне на викрадення і незаконне позбавлення волі. А це вже порушення ст. 146 Кримінального Кодексу України і для держслужбовців загрожує ув’язненням від трьох до п’яти років.

Військові не можуть просто взяти і вручити повістку на вулиці. Представники військкомату мають право вручати повістку призовнику в армію тільки вдома, на роботі або на навчанні. Словом, в місцях, де призовника можуть ідентифікувати. На такий порядок має бути обов’язково “мокра” печатка військкомату, а також підпис. Однак вручити повістку можуть не тільки представники військкомату, але й представники жека, а також начальник підприємства або навчального закладу.

Куди звертатися, якщо порушили права

Якщо представники військкомату порушують ваші права, то слід негайно викликати поліцію за номером 102. Ви маєте право не підписувати ніяких документів, а також викликати адвоката. Державну правову допомогу можна отримати тут, по телефону (044) 486-71-06 або по цілодобової гарячої лінії 0 (800) 213 103.

Кого закликають на військову службу

null

Призовний вік регулюється указом президента, але не може виходити за віковий інтервал, який вказаний в Законі України. У 2018 році призовний вік – від 20 до 27 років. Це означає, що в обов’язковому порядку призиваються всі придатні для служби чоловіки у віці від 20 до 27 років. Чоловіки з середньою освітою служитимуть 18 місяців. Для тих, хто має вищу освіту, термін служби обмежиться 12 місяцями.

Дорослі чоловіки і жінки іншого віку, можуть надійти на службу за бажанням, за контрактом.

Хто має право на відстрочку

Відстрочку надають за рішенням районної чи міської призовної комісії. Причиною відстрочки можуть стати сімейні обставини, стан здоров’я, здобуття освіти та продовження професійної діяльності.

Отже, призовник може зажадати відстрочки, якщо:

 • Під опікою або на утриманні у призовника перебувають непрацездатні батьки (або один батько), або інші непрацездатні неповнолітні брати, сестри. Сам призовник є єдиним годувальником в сім’ї. Якщо таких призовників у родині кілька, то відстрочка може бути дана одному з братів. Відстрочка буде діяти доти, доки один з братів не звільниться в запас. Комісія враховує бажання батьків (кого з братів залишити за годувальника).
 • У призовника є одинокий батько чи мати, під опікою якого перебувають двоє чи більше неповнолітніх дітей. Наприклад, якщо мати призовника одинока і має ще кілька дітей, то призовник має право відстрочити службу доти, доки одному з дітей не виповниться 18 років.
 • У призовника є дитина, якій не більше 3 років. Наприклад, у призовника недавно народилася дочка. Відстрочка буде діяти доти, доки дочки не виповниться три роки.
 • У призовника є дитина віком старше трьох років, але призовник є єдиним батьком. У разі, якщо другий з батьків помер або позбавлений батьківських прав, то призовник має право вимагати відстрочення до повноліття дитини.
 • У призовника є двоє або більше дітей, дитина з інвалідністю. У такому випадку навіть за наявності обох батьків, призовник може попросити відстрочку.
 • У дружини призовника є інвалідність.
 • Дружина призовника вагітна. А далі призовник має право вимагати відстрочення, щоб допомогти в догляді за немовлям.
 • Призовник сам є сиротою або ріс без батьківського піклування.
 • Призовник отримує середню, середню профільну освіту і йому немає 21 року.
 • Призовник здобуває вищу освіту в денній формі навчання, вчиться в аспірантурі, інтернатурі або докторантурі.
 • Призовник отримує середню або вищу духовну освіту.

Відстрочка дається призовнику за його бажанням. Також комісія може прийняти рішення про відстрочення самостійно, якщо вважатиме, що заклик новобранця погіршить матеріальний стан його сім’ї. Така відстрочка є обов’язковою, незалежно від бажання призовника. Також комісія відкладає службу призовника якщо помічає у нього проблеми зі здоров’ям, якщо призовника підозрюють у порушенні Кримінального кодексу України.

Відстрочка за місцем роботи

Відстрочку можуть дати деяким громадянам, робота яких, на думку законодавства, є важливою для функціонування суспільства. Наприклад, почати військову службу пізніше можуть:

 • вчителі;
 • медичні працівники;
 • священнослужителі (з повною вищою освітою);
 • сільські та міські голови;
 • вчені, які працюють за фахом, за яким присуджено науковий ступінь;
 • поліцейські.

Всі “відстрочники” мають щороку, до першого жовтня підтверджувати своє право на відстрочку. Для цього їм необхідно показати необхідні документи військового комісаріату до першого жовтня.

Кого не призвуть армію

Від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються чоловіки:

 • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби.
 • яким уже виповнилося або виповниться до дня початку служби 27 років.
 • які вже відслужили два терміни за контрактом.
 • у яких батько, мати, брат або сестра загинули або придбали інвалідність під час проходження військової служби або зборів.
 • які вже служили в іншій країні.
 • які відбули або відбувають покарання у в’язниці.
 • яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військове звання.

Що загрожує, якщо ухилився від служби

null

Відповідно до частини 8 статті 15 Закону України “Про військовий обов’язок и військову службу“, призовники повинні з’явитися до військкомату в термін, який зазначений у порядку. Якщо з якоїсь причини повістка не потрапила в руки чоловікові призовного віку, то йому все одно необхідно з’явитися до військкомату самостійно, протягом десяти днів з дня оголошення призову. Якщо потенційний призовник переїхав, то тоді він повинен з’явитися до військкомату за новим місцем проживання протягом семи днів і встати на облік там.

Не прийти в термін можна тільки через смерть близького родича, хворобу чи стихійне лихо. В інших же випадках призовник може нести адміністративну або навіть кримінальну відповідальність.

У разі, якщо призовник не з’явився до військкомату, то йому загрожує штраф від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів (від 17 до 51 гривні).

Однак якщо повістка була вручена призовнику, він у ній розписався, але на прийом не з’явився, то військкомат має право поставити такого призовника в розшук. А потім звернутися до суду. За ухилення від військової служби такому призовнику загрожує до трьох років позбавлення волі.

Джерело

(Visited 166 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8728

загрузка...

Услуга оценки авто и преимущества выкупа транспортных средств, независимо от их состояния 18:46

Продажа транспортных средств, находящихся в удовлетворительном состоянии или после аварии, относится к сложным задачам и занимает много времени. Такая ситуация обусловлена частыми поездками на автомобильные рынки, подачей объявлений и регулярным...

“Поздравляю всех нас с освобождением от кровопийцы” – екс-регіоналка Олена Бондаренко про результати виборів (фото) 17:35 28 коментарів

Екс-регіоналка, соратниця Януковича, Олена Бондаренко на своїй фейсбук-сторінці прокоментувала результати президентських виборів в Україні, на яких переміг Володимир Зеленський.

Зеленський обрав главу своєї адміністрації: екс-регіонал стане правою рукою слуги народу? (фото) 17:06 8 коментарів

Журналісти розсекретили ім'я правої руки слуги народу і пояснили, чому спікер Зеленського підходить на цю роль Володимир Зеленський Главою Адміністрації Президента Володимира Зеленського може стати його спікер та радник із політичних питань Дмитро...

Коломойський і Боголюбов вивели мільярди із "Приватбанку" через філію на Кіпрі, – розслідування 16:30

Українські олігархи Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов через дочірню компанію на Кіпрі вивели майже 5,5 мільярдів доларів із українського "Приватбанку". Допомагали у цьому позики для українських підставних компаній. У Національному...

Як виглядає Собор Паризької Богоматері після пожежі: фото і відео 15:38

Увечері 15 квітня весь світ затамував подих і спостерігав, як у Парижі страшна пожежа охопила Собор Паризької Богоматері. Рятувальникам вдалося загасити вогонь лише через 9 годин, проте храм зазнав серйозних...

"У нас є дуже серйозні хлопці" - Зеленський "назвав" свою команду (відео) 15:06 5 коментарів

Назвіть свою команду поіменно - запитання "Прямого" Володимиру Зеленському. Відповідь вразила. Джерело

Портнов: у травні я буду в Україні 14:37 6 коментарів

Колишній заступник голови Адміністрації президента України в часи Віктора Януковича Андрій Портнов збирається повернутися до України в травні. «Так, обов'язково. Я в травні буду в Україні», – сказав Портнов в...

Несподівано: Зеленський першу промову з подяками зачитував з листочка (відео) 13:36

Перша промова Зеленського після озвучення даних Національного екзит-полу з подяками усім. Джерело

Страсний тиждень 2019: що можна і не можна робити в останні дні перед Великоднем 13:13

Страсний тиждень – останні дні перед Великоднем. У ці дні віруючі згадують шлях страждань і хресної смерті Спасителя, щоб потім з радістю відсвяткувати Його Світле Воскресіння. Що можна, а що...

Які будуть перші кроки команди Зеленського: відповідь його радника Данилюка 13:04

Член команди Володимира Зеленського Олександр Данилюк розповів, якими будуть перші кроки ймовірно вже нового президента України: які законопроекти вони подадуть і на чому робитимуть акцент. Яка ваша реакція на екзит-поли?...

"Ти людина багата – ти для мене друг": ексклюзивні подробиці з особистого життя Зеленського (відео) 12:35 2 коментарі

у 90-ті він був звичайним хлопцем з Кривбасу. Журналісти 24 каналу навідались у рідне місто шоумена – Кривий Ріг та поспілкувались із людьми, які знають справжнього Зеленського. Дитинство Вчителі Зеленського...

Шах і мат для 73%: у Зеленського несподівано відхрестилися від головної передвиборчої обіцянки (відео) 12:34 1 коментар

У команді Володимира Зеленського, який лідирує в президентських перегонах, заявили, що питання зниження комунальних тарифів не є прерогативою президента. Про це заявив політконсультант кандидата Дмитро Разумков в інтерв'ю "Факти ICTV". Він...

''З ким ми воювали?'' У ЗСУ відповіли Зеленському на ''повстанців'' (відео) 12:03 3 коментарі

Слово "повстанці", яке кандидат у президенти України Володимир Зеленський застосував щодо терористів "ЛНР" і "ДНР", обурило військовослужбовців Збройних Сил України. Про це у ефірі ObozTV розповів боєць ЗСУ Сергій Дорошенко, коментуючи дебати кандидатів у президенти...

"Низько вклоняюся!" Янукович привітав Зеленського 11:34 4 коментарі

Колишній президент України Віктор Янукович направив свої вітання Володимиру Зеленському в зв'язку з перемогою у другому турі президентських виборів. Про це повідомив прес-секретар екс-глави держави Юрій Карасір, опублікував його звернення...

Королева Єлизавета ІІ здійснила публічний вихід у день свого народження: чарівні фото 11:02

Британська королева Єлизавета ІІ вимушена була порушити своє правило та в день народження, 21 квітня, здійснила публічний вихід. Все тому, що відзначення 93-річчя співпало із Великоднем. Відтак Її Величність з...

Соратниця Януковича зізналась, що чекала на цей день довгих п’ять років 10:40 3 коментарі

«Чекала цього 5 років. Що буде далі? Я не знаю», - написала на своїй сторінці у Facebook соратниця Януковича Олена Лукаш. Пише Главком. Колишній міністр юстиції з команди Віктора Януковича...

В Україну йде довгоочікуване потепління 10:33 1 коментар

За даними синоптика Наталки Діденко, на передвеликодньому тижні тепло посилюватиметься, буде багато сонця. Повідомляє Главком. В понеділок, 22 квітня, в Україні буде сонячно, лише подекуди на Заході пройде невеликий дощ....

Зеленський подякував за перемогу родині і прибиральницям (фото) 10:01 4 коментарі

Кандидат у президенти пробув у штабі лічені хвилини і пішов, не відповівши на жодне питання журналістів. Пише Главком. Кандидат у президенти та шоумен Володимир Зеленський після оголошення екзит-полів, за даними...

Порошенко підписав указ про європейську та євроатлантичну інтеграцію України 01:04 11 коментарів

Президент України Петро Порошенко підписав указ "Питання європейської та євроатлантичної інтеграції". Про це 20 квітня повідомили у прес-службі глави держави. Указ №155/2019 оприлюднено на сайті президента. Указом затверджується План заходів з...

Вакарчук закликав українців прийти на голосування у вишиванках 20:49 17 коментарів

Лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук закликав українців прийти 21 квітня на виборчі дільниці у вишиванках. Про це Святослав Вакарчук написав у twitter. "Завтра йду на дільницю у вишиванці. Приходьте...
 • ріел ІФ виринаюча