Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Пекарня любить працьовитих. Франківець про пандемію, роботу та життя в Італії ФОТО

-Реклама-spot_img
spot_img

Василь Савчук близько трьох років тому переїхав жити до Італії.

Туди його разом з братом та бабусею забрала мама. Спочатку 22-річний франківець хотів просто заробити грошей, щоб відкрити власну справу в Україні. Потім звик, в Італії йому подобається, але він планує повертатися в Україну, пише Репортер. Франківець

Пекарня любить працьовитих. Франківець про пандемію, роботу та життя в Італії ФОТО
Спочатку важко всім

«Я живу в Неаполі вже близько трьох років, – говорить Василь Савчук. – Переїхав, бо вважав, що вбивати свою молодість за копійки в Україні – невигідно, чи що. Закінчив економічний факультет у коледжі, потім здобув бакалавра, тож працювати за 3-4 тисячі гривень на місяць якось не дуже хотілось. А мама вже давно працювала в Італії. Спершу вона забрала мого старшого брата, а через три роки й мене».

За словами Василя, перші три місяці він просто сидів у хаті та вчив італійську мову. Старався приділяти мінімальну увагу словникам, зате постійно дивився в інтернеті різні відео італійською. Вдома також намагався говорити італійською. Вже за місяць набив собі базу, а далі стало легше.

«Мій старший брат, Роман, на той час вже працював пару років у місцевій пекарні, – розказує Савчук. – За три місяці я вже був готовий працювати, щось шукав, і він поговорив зі своїм шефом – Розаріо. Той був не проти, і мене взяли на стажування. І от я вже тут працюю третій рік, не враховуючи відпусток, коли їздив в Україну, щоб перевести дух. Коли переїжджаєш в іншу країну, то починаєш розуміти, що таке рідна земля. Все зовсім інше й нове – починаючи від людей і закінчуючи зарплатами, які ти справді бачиш і можеш відкласти».

- Advertisement -
Пекарня любить працьовитих. Франківець про пандемію, роботу та життя в Італії ФОТО

Найбільше, каже, бракувало спілкування, бо режим був дуже обмежений – робота-дім, не більше. Вже з часом, коли трохи пропрацював, це питання вирішилось само по собі. Але все одно Василь не вважає Італію домом, його постійно тягне повернутися в Україну.

«Спершу я їхав сюди, аби щось заробити, щоб відкрити свою справу в Україні, хоч тоді й не знав яку, – каже Василь Савчук. – Але прийшов на пекарню, попрацював один день і, знаєте – я відчував щастя! Мені настільки сподобалось, що я захотів, та й тепер хочу, відкрити власну пекарню на рідній землі. Щоправда, спочатку було важко навчитися новій справі, плюс до того італійці не дуже хотіли нормально вчити деталям, як правильно все робити, бо ж розуміли – молодий завжди замінить старшого. А я цим жив, працював вісім місяців майже без вихідних, у нічну зміну, бувало, що й по 10-12 годин. І з того таки щось вийшло».

Ковідний період

«Коли все почалося з коронавірусом, то, наприклад, в Неаполі спочатку паніки не було. Скажу навіть більше – італійці сміялись з китайців, мовляв, «жеруть мишей і кажанів, то що з того чекати», – розказує Савчук. – Хоч в тих китайців тут на кожному кроці ресторани. Трохи було смішно, бо хлопці, з якими працював, постійно безпричинно повторювали: «мені страшно», «я боюся». Але страху не було до тих пір, поки в Неаполі не зафіксували перший випадок. Коли в регіоні було ще пару захворювань – пекарня, як і всі інші заклади, зачинилася. Три місяці ми всі були вдома, виходили лише раз на тиждень – у маркет за необхідним».

Ціни на продукти чи якісь побутові речі в жодному магазині не підвищували, а уряд Італії щотижня видавав людям грошову допомогу. У випадку Василя на сім’ю давали 300 євро на три тижні. Звісно, цього мало, сімейству вистачало тільки на разову велику закупку, але хоч щось.

Пекарня любить працьовитих. Франківець про пандемію, роботу та життя в Італії ФОТО

«Щодо цін, то лише маски й одноразові рукавички коштували 6,50, а через пару днів – 44 євро, дефіцит був шалений! – розповідає франківець Василь. – А коли вже все «унормувалося», то штраф за те, що вийшов на вулицю без причини, був від 500 євро. Для порівняння, на початку пандемії – близько 10 тис євро. Але за три місяці все стихло, і, слава Богу, в моїй сім’ї ніхто не хворів. Пекарня потихенько відкрилась, при тому що залишились на роботі тільки я і мій брат Роман, бо ж не було стільки замовлень. А тепер все так само, як і в Україні – масковий режим, дезінфекція, заклади не можуть працювати пізніше 23.00. Тут це для людей трохи дивно, бо якщо в нас в опівночі всі вже сплять, то тут о другій ночі цілими сім’ями виходять гуляти».

Зараз Савчук заробляє за місяць близько 1000-1200 євро та каже, що для Італії це вище середнього. За його словами, прибиральники або ж люди, які доглядають стареньких, мають близько 600-800 євро, а кур’єр за місяць заробляє 200-300 євро. франківець

«Багато людей живуть великими сім’ями, цілими поколіннями. Виживають за рахунок соцвиплат, вони тут просто величезні, а деякі навіть трохи дурнуваті, з точки зору українця, – сміється хлопець. – Стосовно пенсій, то взагалі мовчу. Наприклад, моя бабуся в Україні має в рік 1000 євро, а у людей місячна пенсія така. Сюди можна спокійно приїжджати, щоб заробити на щось своє, а потім повертатись. Кому сподобається – може залишитись».

Коронавірус хоч і підбив плани багатьом людям, але не все так погано. Василь Савчук планує ще пів року, може, рік попрацювати в Італії, а далі приїхати в Україну й відкрити тут власну пекарню або й розгорнути ціле хлібобулочне виробництво. Не завжди освіта вирішує твоє призначення, й іноді, навіть не підозрюючи, можна стати майстром у зовсім іншій галузі – і в іншій країні. франківець

Автор: Богдан Мисюк

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні