Переворот у Києві. Що запланував Зеленський і чому так радіє Портнов

На відміну від Черновецького, який свого часу здався Януковичу, Кличко збирається показати кулаки. Пише Главком.

Переворот у Києві. Що запланував Зеленський і чому так радіє Портнов

Президент Володимир Зеленський особисто підтвердив те, про що «Главком» писав ще місяць тому. Глава держави збирається втрутитися в управління столицею і розділити посади мера та голови Київської міської державної адміністрації. Нині їх обіймає обраний киянами Віталій Кличко.

«Спасибі, що пообіцяв попередити, що не з преси я дізнаюся, коли саме це станеться, – зазначив Кличко, який учора записав спеціальне відеозвернення. – Мер виконуватиме декоративну функцію, а містом управлятиме призначена згори людина, яку кияни не обирають і яка, відповідно, перед громадою не має жодних зобов‘язань».
За чутками, які курсували раніше, Зеленський планував зробити очільником КМДА Олександра Ткаченка (нині – генеральний директор «1+1»).

«До таких методів, нагадаю, вдавався колись Янукович», – нагадав столичний мер. І справді, у 2010 році саме таким чином президент фактично усунув від управління містом тодішнього мера Леоніда Черновецького, тоді керувати столицею з Банкової відрядили «регіонала» Олександра Попова.

Попова було призначено головою КМДА у 2010 році

Спеціально для цього у вересні 2010 року Верховна Рада ухвалила зміни до закону «Про столицю України — місто-герой Київ», фактично позбавивши киян права реального господаря міста. У документі написали: КМДА є виконавчим органом Київської міської ради, а голову КМДА призначає президент. Після ухвалення закону конструкція Черновецький – Попов здавалася, на перший погляд, законною. Але правники наголошують: існує однозначне верховенство Конституції над законами. А в Основному законі написано: виконавчий орган міської ради очолює міський голова. Значить, якщо КМДА – це виконавчий орган, то його має очолити саме міський голова.

«Навіть якщо допустити дуалізм, що виконавчий орган є державною адміністрацією, куди президент має призначати голову, то все фактично зводиться до формальності – президент зобов’язаний призначити головою КМДА особу, яка була обрана міським головою», – сказав у коментарі «Главкому» юрист Михайло Каменєв, експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини.

Згодний із колегою і авторитетний юрист-конституціоналіст Юрій Ключковський: «Президент не може цього зробити (призначити Ткаченка чи когось іншого головою КМДА, – «Главком») – це пряме порушення конституційних норм. Крім того, є рішення Конституційного суду, що тільки обраний міський голова може бути призначений головою КМДА. Це незаконно, такі кроки робив Янукович, який крутив законами як хотів».

Свого часу Янукович «замінив» Черновецького на Попова Фото 24 канал

Натомість екссуддя Конституційного суду, голова Асоціації українських правників Василь Костицький дивиться на проблему по-іншому: «Ми живемо в епоху доцільності. Я особисто не задоволений останніми рішеннями голови КМДА, мені не подобається, що кошти витрачаються на ті речі, які громада не вважає першочерговими. У нас величезні черги у дитячі садки, але чомусь у нас будується велосипедна доріжка з Троєщини за мільйони, потім ремонтуємо парк, далі – витрачається величезні кошти на ремонт мосту».

Юридичний дует Портнов – Богдан
Автором ключових змін 2010 року до закону «Про столицю України — місто-герой Київ» був одіозний заступник голови Адміністрації президента Януковича Андрій Портнов. Джерела з оточення Віталія Кличка запевнили «Главком», що і тепер без Портнова не обійшлось. Він, якщо вірити джерелу, є кумом глави Офісу президента Андрія Богдана, який і сам не приховує, що багато років дружить із Портновим. Більш того Богдан бідкався, що президент Володимир Зеленський «не дозволив дати йому (Портнову) посаду» .

Портнов був заступником голови Адміністрації Януковича з 2010 по 2014 роки

Посаду не дали, але порадами Портнова не нехтують. «Кличко заявив, що оголосить в Києві нові вибори, якщо президент розділить посади мера і голови київської адміністрації. П’ять разів перечитав. А якщо пройдуть нові вибори, ці посади що, знову з’єднаються? Чи просто трохи тупий?», – не дуже коректно висловився Портнов у Facebook.

Нагадаємо, Андрій Портнов виїхав за межі країни після перемоги Майдану, якийсь час проживав у Москві та Відні. Після того, як Зеленський став главою держави, повернувся в Україну. Зараз займається тим, що одна за одною пише заяви до Державного бюро розслідувань із проханням розпочати чергове розслідування дій Петра Порошенка, ходить на допити.

Паралельно він дуже схвалює усі законотворчі ідеї команди Зеленського.  Останній приклад – люстрація усіх чиновників періоду правління Порошенка. Портнов сприйняв її із захватом: «Немає ніякого значення, приймуть його (законопроєкт про люстрацію, – «Главком») чи ні. З цього моменту почалася абсолютна маргіналізація і девальвація того закону про люстрацію, який під керівництвом Порошенка, БПП і НФ був прийнятий в 2014-му році. Ну а особливо прекрасною ця ініціатива є з точки зору симетричної відповіді тупицям, які проголосували за це п’ять років тому, а сьогодні в істериці укусів самих себе прямо за межиніжжя. Відмінний закон», – написав він у Telegram.

Кличко – не Черновецький
У Кличка ж лякають, що фактичний дуалізм у столичній владі може обернутися катастрофою для містян. «Можуть зупинитися всі процеси: від вивезення сміття до харчування дітей у садочках», – сказав «Главкому» радник Кличка, народний депутат від партії «Удар» Дмитро Білоцерковець.

Олександр Ткаченко казав, що не збирається балотуватися у мери столиці, а от про свої плани на посаду голови КМДА промовчав.

Сам Кличко в інтерв’ю «Главкому» у червні вже коментував ініціативу розділення повноважень з боку глави держави, щоправда, тоді це були лише чутки. «Кияни обрали мера і очікують від нього реалізації заявлених планів, подолання тих викликів, які є в нашому місті. Якщо команда президента піде на такі кроки, це буде велика помилка. І я не знаю, як кияни зможуть це сприйняти – що їм мера призначають», – сказав Кличко.

Мер Києва також заявив, що у разі розподілу повноважень мера столиці і голови КМДА він ініціюватиме дострокові вибори київського міського голови. «Кличко впевнений у собі і своєму рейтингу – його підтримують 40% киян», – запевняє Білоцерковець.

Портнов стверджує, що у нього є докази роздавання столичної землі Кличком без відповідних рішень Київради

Як боротися Кличку?
За даними ЗМІ, в оточенні Кличка розглядають можливі сценарії протидії Зеленському. Головний з них –  створення виконкому Київради, який перебере на себе частину функцій КМДА. Кличко очолить цей орган: схвалення Київрадою для цього призначення не потрібно. У Київради немає повноцінного виконавчого органу, хоча закон про місцеве самоврядування дозволяє міськраді створювати такі виконкоми. Керівником виконкому місцевої ради якраз і є мер. До повноважень цього органу входить керівництво міськими службами, комунальними підприємствами, житлово-комунального господарства, закладами освіти, культури, охорони здоров’я та усім іншим, чим наразі займається КМДА.

Втім, експерти застерігають Кличка від такого кроку: кажуть, що таким чином він лише поглибить непотрібне розгалуження влади та посилить хаос.

Юрист Михайло Каменєв пропонує інше рішення. «Я свого часу як член територіальної громади подавав позови до Верховного суду для того, щоб оскаржити призначення Януковичем Попова. Тоді Верховний суд сказав, що мої права жодним чином не порушені. Простіше кажучи, суд вирішив, що мене це не стосується. За логікою Верховного суду, оскаржити це може тільки або особа, яку призначає президент (що досить дивно), або мер», – поділився своїм досвідом Каменєв.

«На мою думку, у випадку із призначенням головою КМДА іншої особи, ніж Віталій Кличко, у мера будуть всі можливості для того, щоб подати позовну заяву у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства – оскарження указу президента. У цьому випадку позов буде розглядати касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду, апеляцію ж може розглядати Велика палата Верховного суду. У суду не виникне жодних сумнівів у наявності законного інтересу Кличка оскаржити такий указ», – додав він.

Експерти наголошують, що випадку призначення Ткаченка чи когось іншого з команди нового президента, новий глава КМДА все одно не перебере всі функції мера Кличка. «Постане велика проблема щодо розмежування їхніх функцій. Таку ситуацію ми бачили тільки з Черновецьким, але тоді Черновецький не протидіяв цьому, конфлікту як такого не було», – нагадує історію 9-річної давності Каменєв.

Натомість Кличко заздалегідь демонструє, що готовий пручатися. І вірогідність того, що його захист матиме успіх, немаленькі. Низка медіа із задоволенням дадуть йому майданчик для того, щоб з екранів опальний мер зміг розповісти, як президент і його команда порушують Конституцію.

Крім того, Кличко є головою Асоціації міст України, яка за нього заступиться, а значить, конфлікт точно набуде всеукраїнського масштабу і виглядатиме як «новий президент пішов проти місцевої влади».

Не слід також забувати про спортивне минуле Кличка і його всесвітню популярність. За мера-зірку, напевно, потягнуть руку світові політики та зірки. Отже, фактичне відсторонення Кличка від управління Києвом може вартувати Зеленському і погіршенням іміджу на міжнародній арені, який і без того зазнав удару після повернення до Парламентської асамблеї ради Європи Росії.

Наталія Сокирчук, «Главком»

(Visited 1 104 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7937

загрузка...

Путіна викрили у використанні двійника: фотофакт 16:30 1 коментар

Президента Росії Володимира Путіна знову викрили у використанні двійника. Цього разу контраст помітили на тлі прем'єр-міністра Дмитра Медведєва, з яким лідер РФ прибув у п'ятницю, 16 серпня, з візитом в Анапу. Зокрема,...

Прийшли з "Кварталу 95": у Зеленського зізналися, хто пише промови президенту 15:38 1 коментар

Заступник глави Офісу Президента Володимира Зеленського Юрій Костюк розповів, що глава держави під час написання промов вдається до допомоги вузького кола своїх соратників. Подробицями поділився він в інтерв'ю "Громадському". У Костюка запитали, хто ж...

Андрій Богдан потанцював на фестивалі та покурив кальян (фото) 15:06

Андрей Богдан, глава Офиса президента, вечером пятницы побывал на танцевальном фестивале "Белые ночи", который устраивают на Арт-заводе"Платформа" в Киеве (станция метро "Лесная"). Помимо того, что Богдан посетил несколько сцен, где...

Кліпмейкер Алан Бадоєв показав нові фото з репетиції ходу до Дня Незалежності 14:37 5 коментарів

Кліпмейкер та режисер Алан Бадоєв та хореограф Олена Коляденко, яким президент України довірив важливу місію – підготувати ходу до Дня Незалежності, від самого ранку перебувають на авіаційному заводі "Антонов" у...

Відома українська співачка вагітна первістком (фото) 14:05

Зіркова родина невдовзі стане більшою. Українська співачка Наталка Карпа невдовзі стане мамою. Подейкують, що артистка перебуває на четвертому місяці вагітності. Про цікавий стан знаменитості свідчать й її світлини, якими вона...

Субсидії доведеться повернути в бюджет: у частини українців заберуть допомогу 13:36

В Україні після перевірки всіх, хто незаконно отримував субсидію, зобов'яжуть повернути її в державний бюджет. Про це йдеться в матеріалі OBOZREVATEL. У постанові Кабміну сказано, що повернути субсидію потрібно добровільно. А...

Фільм Зеленського "пограбував" бюджет України на мільйони гривень 13:04 1 коментар

Фільм "Я, Ти, Він, Вона" виробництва студії "Квартал 95" (ТОВ "Кварталкіно") у 2017 році отримав державну підтримку, однак за результатами прокату зміг повернути в бюджет суму на 4 млн гривень меншу від отриманої....

Відома спортсменка взяла участь у відвертій фотосесії (фото 18+) 12:35

Відома британська важкоатлетка Сара Девіс взяла участь у відвертій фотосесії. Спортсменка, яка виступає в категорії 69 кг, сфотографувалася повністю голою. У кадрі роздягнена 26-річна Девіс, регулярно входить в десятку кращих...

Філатов: "Коломойський хоче, щоб я йому поцілував руку" 12:03 2 коментарі

Мэр Днепра рассказал "Стране" о начале войны с Коломойским, которого он послал на х*й. мэр Днепра Борис Филатов на своей странице в Facebook написал, что некий телеканал готовит кино про...

Офіс президента причепурили новими картинами: з шаурмою та пінгвінами-депутатами (фото) 11:34 1 коментар

Зеленський обрав собі картину з шаурмою. Пише Главком. Стіни Офісу президента України прикрасили картинами молодих українських художників з колекції Музею історії Києва. Роботи вибирав особисто Володимир Зеленський. Про це повідомила...

Відома українська дизайнерка народила первістка (фото) 11:02

Дизайнерка Лілія Літковська вперше стала мамою. У неї народилася донечка. Радісну новину породілля повідомила в Instagram, виклавши ніжну світлину з ручкою немовляти. Нагадаємо, тато первістка Лілії - діджей Микита Потапчук. Про те, що вони...

Лобода влаштувала у Монако в ресторані на столі танці (фото) 10:33

Співачка Світлана Лобода на своїх концертах витанцьовує так завзято, що аж коліна розбиває, але їй усе одно замало. Гайнула до запального танцю зірка й на відпочинку, причому на столі в громадському місці....

Як насправді виглядало життя в СРСР. Архівні фото, які забороняла радянська пропаганда 10:01 10 коментарів

Головний принцип роботи фотографів з творчої групи «Трива» - повна відмова від ретуші і постановочних кадрів. Пише Главком. Реальне життя в СРСР доволі сильно відрізнялося від фантазій верхівки КПРС. Щоб...

Новий шанувальник? Загадковий чоловік подарував Ірині Білик електрокар (фото) 16:30

Ірина Білик відверто розповіла, що пов’язує її з чоловіком, який нещодавно подарував їй дороге авто. Нещодавно Ірина Білик у своєму аккаунті в Instagram опублікувала фото, на якому вона позує з...

Дональда Трампа запідозрили у спробі депортувати Меланію 15:38 1 коментар

Тревор Ноа - південноафриканський комік і актор, ведучий сатиричної передачі The Daily Show на американському каналі Comedy Central. У свіжому випуску шоу Ноа викрив спробу Дональда Трампа депортувати дружину, чий міграційний статус...

"Іди гуляй, Господи!". Головні розноси Зеленського 15:06 1 коментар

Українська політика буває всякою, але не нудною. У цьому плані нашій країні завжди "щастило" і на президентів, і на інших високопоставлених державних мужів. Часом здається, що уміння формулювати свої думки...

Відверті купальники та бюст Леніна. Як проходив перший конкурс краси в СРСР (фото) 14:37

У конкурсі дозволили брати участь дівчатам із будь-якими параметрами. Пише Главком. Перший офіційний радянський конкурс краси «Московська красуня 1988» пройшов у Палаці спорту «Лужники». Його спонсорував німецький журнал мод «Burda Moden»....

Відома українська співачка показала свій відпочинок в Карпатах (фото) 14:05 2 коментарі

Співачка Злата Огнєвіч гайнула до Карпат підзарядитися енергією природи. У сукні-вишиванці вона попозувала на тлі гарних краєвидів і осідлала коника. Як написала артистка в Instagram, у планах у неї суцільний релакс:...

Донька "кварталівця" Кошового може представити Україну на Євробаченні (фото) 13:36 1 коментар

Старшій доньці актора "95 Кварталу" Євгена Кошового, Варварі не вдалося вибороти перемогу в українському дитячому вокальному телешоу, тож вона націлилася на Євробачення. Поки що - дитяче. 11-річна Варвара стала фіналісткою Нацвідбору на...

"Твоє місце на сцені!" Новообраний депутат зі "Слуги народу" розізлив мережу (фото) 13:04 2 коментарі

Український шоумен Олександр Скічко, який пройшов до парламенту від партії "Слуга народу", розлютив користувачів мережі політичними планами. На своїй сторінці в Instagram він зізнався, що обговорив законопроект в сфері інфраструктури, на...
  • ріел ІФ виринаюча