pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

“Песах та Великдень – абслютно різні теми”,- як у Івано-Франківську відзначається юдейське свято20 Кві, 15:10

Ще вчора, 19 квітня, після заходу сонця усі іудеї розпочали святкування найважливішого свята в році – Песах. Цього року свято розпочалося 19 квітня та триватиме 7 днів, до ночі 27 квітня. Журналісти Правда.іф поспілкувалися з Головним рабином Івано-Франківського регіону Мойше Лейб Колесником. Ось що він розповів:

– Пане Мойше Лейб, розкажіть нам про Песах?

– Це свято вже святкується дуже давно, приблизно 3000 з гаком років, коли ми виходили з Єгипту. Святкуємо з тих пір, як вийшли. В Ізраїлі святкується 7 днів, а за межами 8 днів. Перші 2 дня свято та останні 2 дні закривають святковий період, у проміжку в нас святкові будні, але ми працюємо.

– Чим відрізняється Песах від Великодня?

-Принципово інша тема. Православні святкують Воскресіння Ісуса, а ми відзначаємо вихід євреїв з Єгипту. Православні цієї теми торкаються лишень поверхнево.

-З чого складається ваша вечеря?

-В нас це називається – Седер, тобто порядок. Готуємо мацу (прісні хлібці), відповідно не можна нічого квасного. Ще їмо хрін (він більш символічний), картоплю, яйця, овочі, фрукти. А також харосет – так звана глина з яблук, горіхів та фініків.

Перед Песахом ми викидамо усі заборонені продукти, міняємо старий посуд на новий. Все вимивамо та готуємося до Седер.

-Чи дотримуєтесь ви посту перед святом?

-Як такого, посту в нас немає, але останній день перед Песахом, то піст тільки для первенців.

-Яких традицій ви дотримуєтеся?

-Я повторюся, але ми дотримуємося всього, що прописано. Основне, зрозуміло, що в будь-яке свято не можна нічого робити, не їмо нічого квасного, читаємо потрібну літературу, щоб про все собі нагадати.

Не їмо заборонених продуктів усі 7 днів, а не працюємо перші та останні 2 дні.Святкуємо відповідно порядку, який написаний: вчимося, молимося, їмо.

-Як проходить ваше свято?

-Ми збираємося ввечері на Седер, вечеряємо та молимося. У суботу – ранішня молитва та додаткові суботні.

-Чи багато людей відвідує Синагогу?

-На перший вечір я маю надію, що прийде хоч 50 чоловік. Взагалі в Івано-Франківську наших людей залишилося не більше 200 чоловік. В основному бабусі та дідусі, яким вже важко пересуватися. А молодь уся виїхала ще при радянській владі.

-Скільки синагог у місті?

-Після радянської влади відібрали одну єдину будівлю і тепер в нас в місті лишень одна синагога. До війни в нас було 56 синагог по цілому місту.

Розмовляла Влада Карєва

(Visited 807 times, 1 visits today)