Під час Другої світової війни за Хорватію воював Український легіон

У лавах армії Незалежної Хорватії в Другу світову війну був створений Легіон українських добровольців. Сформований Організацією українських націоналістів Андрія Мельника – ОУН(м), підрозділ налічував до 1500 вояків. Багато його бійців були нагороджені за мужність, сотні загинули в бою
Результат пошуку зображень за запитом "Під час Другої світової війни за Хорватію воював Український легіон"

Про це розповідає Вголос.

На початку 1920-х років на Балкани емігрували кілька тисяч кубанських козаків та інших українців, переважно з центральних та східних земель України. Зокрема тут утворилася велика громада українських студентів. Спочатку ці студенти, прибувши до щойно утвореного Королівства сербів, хорватів та словенців, оселялися переважно у Сербії. Однак вже незабаром стало зрозуміло, що серби найменше з-поміж усіх південнослов’янських народів прихильні до національно-визвольних прагнень українців. Зважаючи на це, центр організованого українського життя перемістився у Хорватію та Словенію, де були створені різноманітні культурницькі, просвітні, та релігійні організації українців

У період між двома світовими війнами налагодились тісні зв’язки між Організацію Українських Націоналістів та хорватським націоналістичним рухом усташів. Особисто дружили другий керівник ОУН Андрій Мельник та лідер усташів Анте Павелич. Також, деякі історики згадують, що українець Петро Мілюта був близьким товаришем головнокомандувача хорватської армії Славка Кватерника. У Першій світовій війні Мілюта служив в Генеральному штабі Української галицької армії, як керівник штабу “Сірої дивізії”, а пізніше в югославській армії, де і познайомився з Кватерником. Після створення усташами своїх військових підрозділів, Мілюта полишив армію Югославії і приєднався до хорватських націоналістів.

6 квітня 1941 року на хорватську землю ступили німецькі та італійські військові частини,  а з ними і  підрозділи усташів (хорватських націоналістів) сформовані в Італії. На території Хорватії, Боснії та Герцеговини була проголошена Незалежна Держава Хорватія (НДХ) на чолі з поглавником-вождем, головою усташів Анте Павеличем. 10 квітня, у день вступу хорватських та союзницьких військ до Загребу, голова ОУН в Югославії Василь Войтанівський привітав від імені українців по  радіо державну незалежність Хорватії.

З числа активістів студентських організацій, “Просвіти” та ОУН було створено Українське Представництво у НДХ, яке очолив Василь Войтанівський. Українське Представництво, користуючись прихильним ставленням Павелича, розгорнуло широку діяльність з організації суспільно-політичного та культурно-освітнього життя балканських українців. У 1941 році в Загребі був сформований Студентський військовий відділ ім. Головінського на чолі з Антоном Іванюком.

Незабаром українська громада звернулися з проханням про підтримку до військовода (головнокомандувач Збройних сил) Славка Кватерника. Той дав своє добро на створення підрозділу, який стали називати Українським легіоном. Вже восени 1941 року почався набір добровольців. Начальник штабу Хорватського домобранства (збройних сил) Август Марич 2 липня 1941 року видає указ про створення підрозділу.

За неповний місяць у Вараждині зголосилось 1200 добровольців-українців. Однак з них відібрали лише 505 найкращих. Зокрема, великій кількості було відмовлено через вік – більше сорока років. Підготовкою займалися переважно колишні офіцери армії УНР, які емігрували до Італії та Хорватії.

Навесні 1942 року легіон отримав свою офіційну назву: 1-а рота українських легіонерів (хорв. 1ša satnija Ukrajinska Legionara). Імовірно, він входив до складу 369-го піхотного полку. Український легіон вважався частиною хорватської армії – Домобранства, його вояки носили хорватську військову форму, базовану на німецьких зразках. Українські добровольці мали синьо-жовті пов’язки та нарукавні нашивки у формі білого щита з чорним тризубом.

Загальна чисельність Легіону в найкращі часи становила до 1500 бійців

Передбачалося, що Легіон буде відправлено на Східний фронт, на територію України для участі у боях проти Червоної армії. Однак мріям націоналістів не було суджено здійснитись. Через проголошення бандерівцями 30 червня 1941 року у Львові “Акту відновлення Української Держави”, німецька влада заборонила відправлення українських добровольців в Україну. Український Легіон було відправлено до Боснії на боротьбу з комуністичними партизанами Тіто, що викликало різке невдоволення добровольців.

Тому провідник ОУН Андрій Мельник, звернувся з листом до легіонерів, в якому, зокрема, сказав:

“Сьогодні, коли рішається доля України на довгі роки, на кожному місці, де лиш не жили б українці, ми зобов’язані усюди доложити свою цеголку до Великої Спільної Справи. То тим більшої ваги набирає Ваша посвята, коли Ви свою жертву крови для Батьківщини готові зложити на чужині… Я знаю, що серця Ваші линуть на Україну. Боротьба, однак наша ще не скінчена, ворог ще не знищений. Будьте видержливі та терпеливі. Прийде слушний час і для Вас. Перед нами – великий ще змаг, тож кожний український патріот матиме нагоду сплатити довг супроти Батьківщини на Рідній Землі”.

30 листопада, після зачитання звернення полковника Мельника, Український Легіон присягнув на вірність Україні у селі Пискавиця біля Бані Луки (нині Боснія і Герцеговина). Загальна чисельність Легіону в найкращі часи становила до 1500 бійців.

З весни 1942 легіоном командував колишній сотник Дієвої армії Української народної республіки Дмитро Луценко, який був нагороджений хорватським командуванням двома медалями за відвагу. Та весною 1943-го Луценко помирає, імовірно загинувши у бою. Очолити Легіон був призначений підполковник Володимир Паньків. Колишній сотник УГА, був засуджений 28 лютого 1930 року в Самборі польською владою до 15 років в’язниці за діяльність в лавах УВО. Та був звільнений через 9 років, імовірно після приходу німців.

За спогадами сучасників, добровольці проявили хоробрість та високий бойовий дух у боях з комуністичними партизанами. Зокрема, за хоробрість у боях Павелич нагородив багатьох легіонерів Малою Срібною Медаллю і Бронзовою Медаллю.

Проте, частина українців потрапила під вплив комуністичної пропаганди тітовських партизан. Керівництво однієї з сотень легіону вело з ними перемовини, що було згодом викрито хорватською контррозвідкою. Всю сотню, 150 чоловік, було заарештовано.

Навесні 1943 року легіон вступив в бій під Біхачем проти сербських партизан. Сили супротивника виявилися значними: до кінця року, після безупинних кровопролитних боїв в легіоні налічувалося лише 50 бійців.

На допомогу були покликані нові українські добровольці, однак четники (сербські націоналісти) не дали змоги великій кількості української молоді добратися до призовних пунктів.

Навесні 1945 року, коли сербська партизанська комуністична армія майже повністю захопила Хорватію, Легіон разом з іншими хорватськими військами почав відступ до австрійського кордону.

На кордоні Словенії українці були перехоплені партизанами Йосипа Броза Тіто й розстріляні. Ті ж, хто вижили, були засуджені югославським судом як “українські фашисти”.

Як вже зазначалося, Луценко, сотник армії УНР, перший командир Легіону – імовірно загинув в бою навесні 1943-го.

Володимир Паньків, сотник УГА, другий командир Легіону – був заарештований комуністами, 14 жовтня 1947 року (на Покрову), перебуваючи у полоні, наклав на себе руки.

(Visited 72 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Понятно!теперь понимаете,почему вас выблядков все ненавидят!бандерье никто на нюх не переносит!такое вот блядское создание!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7553

загрузка...

Дно пробито: Зеленський назвав російських окупантів на Донбасі «повстанцями» 21:25 31 коментарів

Поставлене Порошенку запитання кандидат у президенти читав з аркуша Кандидат у президенти України Володимир Зеленський під час запитання до Петра Порошенка назвав бойовиків ОРДЛО повстанцями. «Чи є це правда, я...

Команда Володимира Зеленського: Хто ці люди? 21:19 6 коментарів

Вчора кандидат у Президенти Володимир Зеленський показав представників своєї команди. Він прийшов у телестудію програми "Право на владу" разом із представниками своєї команди. Володимир зеленський показав два десятки людей, які...

15 років лелека, долаючи 13 тисяч кілометрів, прилітає до своєї пораненої коханої (фото) 16:30

Кожного серпня лелека на імя Клепатан змушений залишати свою подругу Малену, щоб мігрувати в Південну Африку. На жаль, Малена не може полетіти разом з ним – 22 роки тому її...

НАБУ візьметься за розтрату Зеленським державних коштів (фото) 15:38 7 коментарів

Засновник ТОВ «Кіноквартал» Зеленський отримав від Держкіно кошти, що були витрачені на зйомки повністю російськомовного фільму «Я, ти, він, вона». Повідомляє Главком. Солом'янський районний суд Києва зобов'язав Національне антикорупційне бюро...

Армійський товариш Порошенка поділився відвертими історіями служби в армії президента 15:06 9 коментарів

У легендарному містечку Ніжин, що на Чернігівщині, живе життєрадісний, амбітний, успішний чоловік, у житті якого була дуже цікава сторінка – служба в армії із майбутнім Президентом України. Саме так. Ніжинець Роберт...

А вам досі ще смішно: Антиукраїнський гумор Зеленського (відео) 14:37 4 коментарі

Група аналізу гібридних загроз Українського кризового медіа-центру підготувала відеоролик, у якому зібрано всі антиукраїнські кпини лідера президентських перегонів, шоумена Володимира Зеленського та його “Кварталу 95”. Сюжет “Антиукраїнський гумор Зеленського” містить різні скетчі за майже півтора...

Відома українська фехтувальниця похизувалася фото в білизні і розповіла про свою дієту 14:05 1 коментар

Олена Кривицька вже більше місяця не їсть м'яса, риби і морепродуктів. Пише Главком. Дворазова бронзова призерка з фехтування на шпагах, 32-річна тернополянка Олена Кривицька розмістила у власному Instagram спокусливе фото...

Нові обличчя команди Зеленського починали свій трудовий шлях при Брєжнєві 13:36 1 коментар

Про кадри «Зе команди». Ну що? Нових облич забаглося? А як вам, панове зе-країнці, така постать, як Олег Дубина? Новизна аж пре – він ще при Брєжнєві починав. Передає Главком. Ну...

Петро Порошенко: Я закликаю кожного стати "україноботом" 13:04 8 коментарів

Ризики, які зараз концентруються навколо державності України, мають мотивувати кожного небайдужого виборця стати "україноботом" - про це Петро Порошенко заявив в ефірі каналу "112 Україна". «Я не закликаю нікого бути...

Зеленський: В Україні забагато вулиць Степана Бандери та Тараса Шевченка 12:35 6 коментарів

Володимир Зеленський пропонує більше називати вулиці іменами сучасників, які прославляють нашу країну. Повідомляє Главком. Кандидат в президенти Володимир Зеленський вважає неправильним, що в Україні так багато вулиць названі в честь...

«Я не здаюся і не здамся»: Порошенко звернувся до виборців методом Зеленського (відео) 11:34

«Зараз я намагаюся достукатися до вас усіма засобами», - заявив у відеоролику Порошенко. Пише Главком. Президент України Петро Порошенко звернувся до виборців за допомогою відеоролика, якими активно користується його опонент...

ЗМІ відстежили, хто відвідував офіс Коломойського після першого туру виборів (відео) 11:02

Біля офісу олігарха та його помешкання в Ізраїлі, зокрема, помітили Віталія Хомутинніка, Андрія Шипка, Геннадія Кернеса, Павла Фукса та Едуарда Ставицького.Пише Главком. Українські журналісти зʼясували, що між першим та другим...

"Зробити Лас-Вегас": Зеленський пропонує легалізувати марихуану, проституцію та гральний бізнес 10:33 6 коментарів

Кандидат у президенти, шоумен Володимир Зеленський вважає, що гральним бізнесом і проституцією можна підняти українське місто, в яке ніхто не приїжджає. Про це він сказав у інтерв’ю РБК-Україна. Журналісти поцікавились у шоумена, що він...

Передвиборчі дебати: чому українофобка Скабєєва розповсюджує відео Зеленського та навіщо Зе-команда наполягає на об'єднаній фан-зоні 10:01 1 коментар

Кандидат у президенти України Володимир Зеленський продовжує уникати прямих ефірів та зустрічей з журналістами. Натомість, записує черговий ролик, в якому висуває чергові вимоги. Перше, що не може не викликати подиву,...

Кум Путіна Віктор Медведчук заявив про підтримку Зеленського 15:38 11 коментарів

Політик і кум російського президента Віктор Медведчук має намір підтримати на виборах України кандидата в президенти Володимира Зеленського. Про це сказав Медведчук в інтерв'ю Financial Times. "Якщо Зеленський дійсно хоче...

"Вас усіх зберуть у відхожому місці": Добкін почав відверто погрожувати прихильникам Порошенка (фото) 15:06 9 коментарів

Відповідні слова одіозний нардеп розмістив у соцмережі. Народний депутат України Михайло Добкін грубо відповів на пост у Twitter української телеведучої Яніни Соколової. Вона запитала в аудиторії: "Стадіон. Гра. У світі активних уболівальників...

Політтехнолог Зеленського Разумков відмовився говорити українською в ефірі (відео) 14:37 8 коментарів

Представник штабу Володимира Зеленського Дмитро Разумков у прямому ефірі відмовився розмовляти українською мовою і наголосив на свої принципах: «Питання не в російськомовному населенні та виборах». Про це він завив в...

Суд визнав незаконною націоналізацію ПриватБанку 14:30 7 коментарів

Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Нацбанку й Кабміну щодо націоналізації ПриватБанку. Суд визнав протиправним і скасував рішення про виведення неплатоспроможного "Приватбанку" з ринку за участю держави....

Міжнародний скандал: Британська поліція звинувачує Тігіпка у викраденні внуків (фото) 14:05

Поліція Британії розслідує справу, у якій фігурує 34-річна донька політика Сергія Тігіпка Ганна. Жінка вивезла двох своїх дочок із Британії і відмовилася повертатися. Тож тепер її екс-чоловік не має змоги...

Коломойський: Ми воюємо на Донбасі самі з собою. Це ніякий не Путін (відео) 13:36 5 коментарів

Ігор Коломойський в другій частині інтерв’ю журналістці Соні Кошкіній на її YouTube-каналі відповів на питання про те, як Україні повернути Донбас. Його відповідь можна оцінювати як рекомендацію розпочати переговори з...
  • ріел ІФ виринаюча