Під час Другої світової війни за Хорватію воював Український легіон

У лавах армії Незалежної Хорватії в Другу світову війну був створений Легіон українських добровольців. Сформований Організацією українських націоналістів Андрія Мельника – ОУН(м), підрозділ налічував до 1500 вояків. Багато його бійців були нагороджені за мужність, сотні загинули в бою
Результат пошуку зображень за запитом "Під час Другої світової війни за Хорватію воював Український легіон"

Про це розповідає Вголос.

На початку 1920-х років на Балкани емігрували кілька тисяч кубанських козаків та інших українців, переважно з центральних та східних земель України. Зокрема тут утворилася велика громада українських студентів. Спочатку ці студенти, прибувши до щойно утвореного Королівства сербів, хорватів та словенців, оселялися переважно у Сербії. Однак вже незабаром стало зрозуміло, що серби найменше з-поміж усіх південнослов’янських народів прихильні до національно-визвольних прагнень українців. Зважаючи на це, центр організованого українського життя перемістився у Хорватію та Словенію, де були створені різноманітні культурницькі, просвітні, та релігійні організації українців

У період між двома світовими війнами налагодились тісні зв’язки між Організацію Українських Націоналістів та хорватським націоналістичним рухом усташів. Особисто дружили другий керівник ОУН Андрій Мельник та лідер усташів Анте Павелич. Також, деякі історики згадують, що українець Петро Мілюта був близьким товаришем головнокомандувача хорватської армії Славка Кватерника. У Першій світовій війні Мілюта служив в Генеральному штабі Української галицької армії, як керівник штабу “Сірої дивізії”, а пізніше в югославській армії, де і познайомився з Кватерником. Після створення усташами своїх військових підрозділів, Мілюта полишив армію Югославії і приєднався до хорватських націоналістів.

6 квітня 1941 року на хорватську землю ступили німецькі та італійські військові частини,  а з ними і  підрозділи усташів (хорватських націоналістів) сформовані в Італії. На території Хорватії, Боснії та Герцеговини була проголошена Незалежна Держава Хорватія (НДХ) на чолі з поглавником-вождем, головою усташів Анте Павеличем. 10 квітня, у день вступу хорватських та союзницьких військ до Загребу, голова ОУН в Югославії Василь Войтанівський привітав від імені українців по  радіо державну незалежність Хорватії.

З числа активістів студентських організацій, “Просвіти” та ОУН було створено Українське Представництво у НДХ, яке очолив Василь Войтанівський. Українське Представництво, користуючись прихильним ставленням Павелича, розгорнуло широку діяльність з організації суспільно-політичного та культурно-освітнього життя балканських українців. У 1941 році в Загребі був сформований Студентський військовий відділ ім. Головінського на чолі з Антоном Іванюком.

Незабаром українська громада звернулися з проханням про підтримку до військовода (головнокомандувач Збройних сил) Славка Кватерника. Той дав своє добро на створення підрозділу, який стали називати Українським легіоном. Вже восени 1941 року почався набір добровольців. Начальник штабу Хорватського домобранства (збройних сил) Август Марич 2 липня 1941 року видає указ про створення підрозділу.

За неповний місяць у Вараждині зголосилось 1200 добровольців-українців. Однак з них відібрали лише 505 найкращих. Зокрема, великій кількості було відмовлено через вік – більше сорока років. Підготовкою займалися переважно колишні офіцери армії УНР, які емігрували до Італії та Хорватії.

Навесні 1942 року легіон отримав свою офіційну назву: 1-а рота українських легіонерів (хорв. 1ša satnija Ukrajinska Legionara). Імовірно, він входив до складу 369-го піхотного полку. Український легіон вважався частиною хорватської армії – Домобранства, його вояки носили хорватську військову форму, базовану на німецьких зразках. Українські добровольці мали синьо-жовті пов’язки та нарукавні нашивки у формі білого щита з чорним тризубом.

Загальна чисельність Легіону в найкращі часи становила до 1500 бійців

Передбачалося, що Легіон буде відправлено на Східний фронт, на територію України для участі у боях проти Червоної армії. Однак мріям націоналістів не було суджено здійснитись. Через проголошення бандерівцями 30 червня 1941 року у Львові “Акту відновлення Української Держави”, німецька влада заборонила відправлення українських добровольців в Україну. Український Легіон було відправлено до Боснії на боротьбу з комуністичними партизанами Тіто, що викликало різке невдоволення добровольців.

Тому провідник ОУН Андрій Мельник, звернувся з листом до легіонерів, в якому, зокрема, сказав:

“Сьогодні, коли рішається доля України на довгі роки, на кожному місці, де лиш не жили б українці, ми зобов’язані усюди доложити свою цеголку до Великої Спільної Справи. То тим більшої ваги набирає Ваша посвята, коли Ви свою жертву крови для Батьківщини готові зложити на чужині… Я знаю, що серця Ваші линуть на Україну. Боротьба, однак наша ще не скінчена, ворог ще не знищений. Будьте видержливі та терпеливі. Прийде слушний час і для Вас. Перед нами – великий ще змаг, тож кожний український патріот матиме нагоду сплатити довг супроти Батьківщини на Рідній Землі”.

30 листопада, після зачитання звернення полковника Мельника, Український Легіон присягнув на вірність Україні у селі Пискавиця біля Бані Луки (нині Боснія і Герцеговина). Загальна чисельність Легіону в найкращі часи становила до 1500 бійців.

З весни 1942 легіоном командував колишній сотник Дієвої армії Української народної республіки Дмитро Луценко, який був нагороджений хорватським командуванням двома медалями за відвагу. Та весною 1943-го Луценко помирає, імовірно загинувши у бою. Очолити Легіон був призначений підполковник Володимир Паньків. Колишній сотник УГА, був засуджений 28 лютого 1930 року в Самборі польською владою до 15 років в’язниці за діяльність в лавах УВО. Та був звільнений через 9 років, імовірно після приходу німців.

За спогадами сучасників, добровольці проявили хоробрість та високий бойовий дух у боях з комуністичними партизанами. Зокрема, за хоробрість у боях Павелич нагородив багатьох легіонерів Малою Срібною Медаллю і Бронзовою Медаллю.

Проте, частина українців потрапила під вплив комуністичної пропаганди тітовських партизан. Керівництво однієї з сотень легіону вело з ними перемовини, що було згодом викрито хорватською контррозвідкою. Всю сотню, 150 чоловік, було заарештовано.

Навесні 1943 року легіон вступив в бій під Біхачем проти сербських партизан. Сили супротивника виявилися значними: до кінця року, після безупинних кровопролитних боїв в легіоні налічувалося лише 50 бійців.

На допомогу були покликані нові українські добровольці, однак четники (сербські націоналісти) не дали змоги великій кількості української молоді добратися до призовних пунктів.

Навесні 1945 року, коли сербська партизанська комуністична армія майже повністю захопила Хорватію, Легіон разом з іншими хорватськими військами почав відступ до австрійського кордону.

На кордоні Словенії українці були перехоплені партизанами Йосипа Броза Тіто й розстріляні. Ті ж, хто вижили, були засуджені югославським судом як “українські фашисти”.

Як вже зазначалося, Луценко, сотник армії УНР, перший командир Легіону – імовірно загинув в бою навесні 1943-го.

Володимир Паньків, сотник УГА, другий командир Легіону – був заарештований комуністами, 14 жовтня 1947 року (на Покрову), перебуваючи у полоні, наклав на себе руки.

(Visited 60 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Понятно!теперь понимаете,почему вас выблядков все ненавидят!бандерье никто на нюх не переносит!такое вот блядское создание!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5408

загрузка...

Возможности, которые предоставляет дом престарелых "Турбота" 11:26

Однажды, переступив определённый возрастной рубеж, человек начинает понимать, что сил у него становится всё меньше и меньше. На привычные ежедневные действия, которые ещё недавно не составляли труда, уходит больше времени...

MONATIK показав, як відпочиває з дружиною у Дубаї (фото) 16:30 3 коментарі

Популярний український мультиартист MONATIK разом з дружиною  вирушив на відпочинок. Місцем для релаксу та відновлення стали ОАЕ, де за збігом обставин відпочиває інше зіркове подружжя Володимира Дантеса. Світлинами з палкої зустрічі...

Готуйтеся до сильних морозів: синоптики прогнозують до -20 у найближчі дні 15:38

Вже з 19 січня в Україні очікується похолодання. Фото / Наталія Діденко Про це написала народний синоптик Наталія Діденко у своєму блозі. «Поки ми ще не захопилися морозними візерунками прийдешнього похолодання, варто нагадати, що 18 січня в Україні...

Гигиена полости рта у подростков: 4 эффективных совета для родителей 15:31

Что нужно знать о гигеене полости рта для детей-подростков? Подростковый возраст – это время, полное сюрпризов. Не только для родителей, но и для самих детей, откровенно шокированных скоростью и глубиной...

Перша леді у вишитій сукні сходила на прийом до дипломатів (фото) 15:06 7 коментарів

Традиційно 16-го січня президент Петро Порошенко з дружиною Мариною приймали дипломатів іноземних держав у Мариїнському палаці. І якщо торік перша леді була у бежевій сукні 7-річної давнини, то цього разу вона...

Скільки років треба українцю, щоб назбирати на власну квартиру: інфографіка по містах 14:37

З іпотекою в Україні сутужно. І навіть якщо й пощастить взяти кредит на житло, відсотки за нього досить немалі. Та й виплачувати його треба буде років 20. Журналісти 24 каналу...

Телезірка Маша Єфросиніна  показала свої канікули в ОАЕ (фото) 14:37 1 коментар

Телезірка Маша Єфросиніна відпочиває з родиною в Абу-Дабі, але не лише купається та засмагає, але й робить суспільно корисну справу. Будучи апологетом здорового способу життя, Маша вирішила показувати своїм підписникам свій...

Появился самый полезный «переходник» для MacBook 14:27

Linedock - универсальный хаб для MacBook, объединяющий несколько полезных функций. Переходник был представлен на выставке CES 2019, его возможности не оставили публику равнодушной, поэтому интернет-магазин Цифра решил поделиться с вами...

"Відійди від мене, нечисть": Парубій під час засідання Ради прогнав Новинського із президії (відео) 14:05 7 коментарів

17 січня під час розгляду законопроекту про перехід релігійних громад спікер Верховної Ради Андрій Парубій обізвав опоблоківця Вадима Новинського "нечистю", коли той підійшов до президії. Відомо, що перед голосуванням Новинський...

Українська тенісистка Еліна Світоліна закрутила роман з французьким тенісистом (фото) 13:36

Українська тенісистка Еліна Світоліна офіційно підтвердила, що вона зустрічається з французьким тенісистом Гаелем Монфісом. Нагадаємо, під час матчу другого кола Australian Open французьким тенісист підтримував українку у її боксі. Тож...

Пушилін втрачає розум через паніку та погрозу закінчити як Захарченко 13:04 6 коментарів

Ватажок терористичного осередка "ДНР" виявився зовсім не відмороженим адептом "русского мира", а всього лише махінатором-кон'юнктурщиком. Через це він не може діяти тверезо, що постійно викликає незадоволення його кураторів. Після того,...

Через рекламу Порошенка розгорівся скандал (фото) 12:35 1 коментар

На Тернопільщині розмістили агітаційну рекламу за президента Петра Порошенка, в якій використали фото священика Української греко-католицької церкви Ігоря Джиджора. Однак той про це не знав і жодної згоди не давав....

Безпечна школа: як каратимуть за цькування дітей 12:03 1 коментар

Новини про насилля в школах стали мало не буденністю. Останнім часом учні не лише знущаються з однолітків, а й знімають це на відео та викладають в соціальні мережі, тим самим...

Який сценарій готує Росія в Україні у 2019 році: гучна заява Порошенка 11:34 4 коментарі

Кремль хоче підірвати Україну зсередини, відтак 2019 рік для Києва стане визначальним. Зокрема, на президентських і парламентських виборах Москва має намір провести підконтрольну собі владу. А мета таких кроків є...

"Крим – це територія України": в УПЦ МП відзначилися несподіваною заявою 11:02 2 коментарі

Українська православна церква Московського патріархату вважає анексований РФ Крим територією України, тому її парафії на півострові не переходять до складу Російської православної церкви. Про це заявив голова інформаційно-просвітницького відділу УПЦ...

Зупинятися лише на Україні Кремль не планує: яку загрозу для світу становить Москва 10:33 5 коментарів

Президент України Перо Порошенко переконує, що Росія сьогодні в Україні випробовує нові методи гібридної війни, однак вже завтра може вдарити по зовсім іншій країні. До прикладу, Кремль може "перезапустити" заготовлені...

Усик радикально поміняв зачіску: фото 10:01 12 коментарів

17 січня 2019 року абсолютному чемпіону світу з боксу Олександру Усику виповнилося 32 роки. Ранок у свій день народження він розпочав зі зміни іміджу. Усик у своєму Instagram виклав фото,...

Яким буде курс гривні — прогноз бізнесу 09:47

Український бізнес в найближчий рік очікує обмінний курс гривні до долара на рівні 29,99 гривні за долар. Про це йдеться в даних опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком в IV...

"Укроборонпром" показав топ-5 розробок минулого року (фоторепортаж) 09:14 2 коментарі

У Державному концерні "Укроборонпром" заявили, що за 2018 рік було розроблено, продемонстровано та направлено на випробування декілька десятків нових та модернізованих зразків озброєння, військової техніки та їх основних складових частин....

Президентські #10yearschallenge. Що робили кандидати 10 років тому 08:24

Останні кілька днів із далеких американських берегів до українського закутка Facebook докотилася хвиля досить душевного флешмобу #10yearschallenge. Суть його проста, і правила нескладні: кожен має знайти своє фото десятирічної давнини...
  • ріел ІФ виринаюча