-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Під Львовом археологи розкопали слов’янське житло, якому тисяча років

-Реклама-spot_img
spot_img

Працівники історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ” у Золочівському районі під Львовом виявили під час розкопок та дослідили 11 нерухомих об’єктів, яким близько тисячі років. З них 7 – житлово-господарські забудови, ще 4 – об’єкти мілітарного призначення.

Про це передали у Департаменті архітектури та містобудування Львівської ОДА на сторінці у Facebook, інформує Правда.іф.

За результатами проведення сьомого польового сезону Пліснеської археологічної експедиції виявили сотні музейних експонатів. Серед знайдених предметів є фрагменти керамічного посуду різного часу, вироби із кісток, каменю та металів.

“Загалом вдалося виявити 302 музейні предмети. Також спільно з “Рятівною археологічною службою” ми досліджували територію Підгорецького монастиря. Тут вивчали 7 нерухомих об’єктів серед яких господарські ями, житла XI ст. і рештки двох кам’яних фундаментних кладок”, – розповів директор заповідника. Володимир Шелеп.

- РЕКЛАМА-

Зазначається, що загальна площа археологічних досліджень складає 400 квадратних метрів.

Також науковці проводили археологічні розвідки, суть яких полягає у виявленні місцезнаходження стародавніх історичних пам’яток та їх наукової реєстрації. У 2022-му такі розвідки працівники заповідника провели у 7 населених пунктах та 4 городищах: вдалося відкрити пам’ятник археології у селі Боратин.

Під Львовом археологи розкопали слов'янське житло, якому тисяча років
Під Львовом археологи розкопали слов'янське житло, якому тисяча років
Під Львовом археологи розкопали слов'янське житло, якому тисяча років
Артефакти, виявлені під час розкопок на території заповідника “Давній Пліснеськ” (фото: facebook.com/architecturelvivregion)

Як уточнив Шелеп, виявлені під час розкопок 612 музейних експонатів – це уламки посуду, металеві елементи, передає ZAXID.NET. При цьому серед знайдених дослідниками предметів близько 50 – унікальні. Зокрема, це вістря стріл, бронзові каблучки, хрестик.

Директор заповідника пояснив, що виявлені мілітарні об’єкти – це оборонна лінія, траншеї, недобудовані оборонні лінії, контрфорси між валами.

У ході проведення археологічної експедиції було виявлено два житла, одне з них повністю розкопали.

“Це житло XI ст, в якому всередині був нижній жорновий камінь. Це є свідченням того, що люди поспіхом втікали, верхній камінь забрали з собою, бо він цінніший. Ним мололи збіжжя. Біля житла виявили господарські ями X-XII ст. Видно, що це був комплекс: 2-3 житла, господарські будівлі і ями”, – розповів Шелеп.

На території заповідника одна з ділянок скансену була пристосована під бортництво – цим промислом займалися давні слов’яни. Там відтворили 3 борти (найпростіші вулики), 2 колоди-заготівлі для бортів та стебло (місце для зберігання бортів взимку). Город засіяли пшоном. А для юних відвідувачів заповідника “Давній Пліснеск” створили “археологічну пісочницю”.

Під Львовом археологи розкопали слов'янське житло, якому тисяча років
Під Львовом археологи розкопали слов'янське житло, якому тисяча років
Розкопки у “Давньому Пліснеську” та “археологічна пісочниця” на території заповідника (фото: facebook.com/architecturelvivregion)
Під Львовом археологи розкопали слов'янські житла, яким тисяча років: фото артефактів
Під Львовом археологи розкопали слов'янські житла, яким тисяча років: фото артефактів
Побут давніх слов’ян у пліснеській хижі та бортництво у “Давньому Пліснеську” (фото: facebook.com/architecturelvivregion)

У Львівській ОДА нагадали, що минулого року було реконструйовано автентичне слов’янське житло Х століття, де продемонстровано побут древніх слов’ян.

Пліснеське городище – Пліснесько – біля села Підгірці у Львівській області є одним із найбільших в Україні давньослов’янським та давньоруським поселенням. З VII ст. цю територію населяли слов’янські племена карпатських хорватів, яких у Х столітті завоював Великий князь Київський Володимир Великий. Літописне місто пережило свій розквіт у складі Київської Русі-України, поки його не спалили монголи у XIII столітті.

Зазначимо також, що площа давньослов’янського міста Пліснеськ наприкінці Х століття сягала близько 450 га – тобто майже у 45 разів більше, ніж тодішній Київ.

-РЕКЛАМА-

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні