Побачити Франківськ: місця, які не можна оминути (фоторепортаж)

Івано-Франківськ був заснований як Станиславів. За час своєї історії він змінив обриси, ландшафт, висоту – виріс і здобув, але також і втратив. Теперішній Франківськ – місто контрастів, де сучасні будівлі сусідують із затишними вілами, де вектори руху задають неймовірно красиві вулички давнього середмістя, а маяком є шпиль Ратуші. Місто неквапливе і драйвове водночас, добре до гостей і постійних мешканців, готове приймати і відкриватися, вести і дивувати.

Щоби відкрити Франківськ, зрозуміти його характер і полюбити, досить прожити з ним день  – роздивитися ті 11 локацій, які пропонує Sotka.

Виїзд з оркестром: франківський вокзал

Залізничний вокзал у місті Станиславів, теперішньому Івано-Франківську, збудували у 1866 році. Ця дата зафіксована на металевих опорах станційного навісу. Колони, на які опирається дашок, є зразком художнього литва. А сама вокзальна споруда – пам’яткою архітектури.

Цегляна будівля у стилі Rundboden втілювала австрійсько-німецьку архітектурну школу і спершу була без купола. У 1906 році її перебудували – підняли, розширили і осучаснили в стилі неоренесансу. Таким вокзал зберігся дотепер.

Залізниця, що проходила через Станиславів, сполучала Львів, Ходорів і Чернівці. Перший поїзд пішов по цій гілці 1 вересня 1866 року – зі Львова до Чернівців. Тільки через рік потяги почав приймати Київ, а через три роки – Харків. Залізниця через Станиславів була другою в Галичині і є третьою за давністю на території сучасної України.

Кілька сотень безстрашних галичан погожим вересневим днем 12 годин мандрували у першому потязі. В нього було 9 зупинок. Майже годину, – в історичних джерелах зафіксовано 47 хвилин, – потяг  стояв у Станиславові. Подивитися на небачену атракцію і привітати подорожніх зійшлося все місто. На пероні грав оркестр – про це подбала дирекція залізниці. Панство танцювало.

Вже на початку 1890-х років Станиславів став крупним залізничним вузлом, потяги ходили в п’ятьох напрямках, зокрема до румунського міста Ясси. Вокзал був першою в місті спорудою, яку освітили електричними лампами – в 1897 році. У 1930-ті роки  залізницею можна було без пересадок дістатися до Відня та до Берліна.

Історичне серце: Ратуша і площа Ринок

Кожне галицьке місто, яке отримувало Магдебурзьке право, обов’язково мало Ратушу – в ній знаходився магістрат, тобто мерія. Теперішня Ратуша у Франківську – четверта по рахунку, збудована в 1935 році, і єдина в Україні, виконана в стилі конструктивізму. Її висота – 49,5 метрів.

Ратуша має оглядову галерею. З висоти можна оглянути архітектурний ансамбль середмістя, помилуватися церквами, площами, віялом вулиць. А ще – переконатися, що місто провадить у Карпати: в ясну погоду на обрії у південно-західному напрямку видніються пасма гір. Найвищі карпатські масиви Горгани і Чорногірський хребет – рукою подати.

У самій ратуші розташувався обласний Краєзнавичй музей. В його експозиції представлений макет міста 18 ст. – фортеця між двома річками, Бистрицею Солотвинською і Бистрицею Надвірнянською. Є цікава колекція артефактів з археологічних експедицій НАН України, які досліджували кургани Давнього Галича та трипільські поселення уздовж Дністра, на території сучасного села Незвисько Городенківського району. Зброя, прикраси, посуд, реманент ілюструють нашу історію.

У підвалах ратуші, де колись розташовувалася поліція і була в’язниця, тепер відкритий Туристично-інформаційний центр. Тут можна замовити екскурсію, придбати мапи, поцікавитися принадами міста та околиць, вибрати сувеніри.

Сакральний простір: храми й крипта

Площа Шептицького – духовний центр Івано-Франківська. Площу, на якій знаходиться пам’ятник знаковій особистості української церкви митрополиту Андрею Шептицькому та ротонда Божої Матері, з двох боків обрамляють храми 18 ст. – діючий архикатедральний собор Святого воскресіння УГКЦ та колегіальний костел Пресвятої Діви Марії. Катедра та колегіата, як кажуть франківці.

Колегіата – одна з найдавніших і найвеличніших будівель міста. Першу деревяну споруду, що її заклав засновник міста граф Анджей Потоцький, замінили мурованою у 1672-1703 роках. Бароковий костел звели за проектом французьких архітекторів Франсуа Корассіні та Кароля Бенуа і під їхнім безпосереднім керівництвом.

До початку 1960-х костел був діючим. З 1980 року в колегіаті, що на той час вже була визнана пам’яткою національного значення, оселився обласний художній музей. Нині – Музей мистецтв Прикарпаття. Окрасою музею є постійна виставка сакрального мистецтва Галичини 15-20 ст., в якій представлені унікальні пам’ятки іконопису й барокової скульптури. Як от роботи Іоанна Пінзеля, середини 18 ст. Ця колекція вважається однією з кращих в Україні.

У костелі, який свого часу був усипальницею роду засновників міста магнатів Потоцьких, збереглася крипта. До фамільного склепу у підземелля ведуть масивні залізні двері у підлозі. На них вибитий герб Потоцьких – Пилява. До наших днів збереглося три сильно понищені кам’яні саркофаги.

Недалеко від колегіати та катедри знаходиться вірменська церква. Колишній вірменський костел Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії – національна архітектурна памятка 18 ст, виконана у бароковому стилі. Нині – діючий православний храм Покрови Пресвятої Богородиці.

Мистецька територія: бастіон із галереєю

Фортечна галерея «Бастіон» у Франківську – це частина справжніх укріплень давнього Станиславова.

Із самого початку Станиславів закладався як фортеця, місто з усіх боків оточене захисними стінами. Дата надання місту-фортеці Магдебурзького права, а це 1662 рік, сьогодні вважається датою заснування Івано-Франківська.

Фортецю будували за наказом засновника міста – правильний шестикутник з бастіонами на краях. Бастіони — зовнішні п’ятикутні укріплення. Творцем укріплень був військовий інженер Франсуа Корассіні. На фортечних мурах у часи небезпеки встановлювали до 200 гармат. В 1676 році Станиславівська фортеця успішно витримала облогу багатотисячної турецької армії. Пізніше, у 1734-1750 роках, її перебудували, зміцнили та прикрасили в’їзні брами. Але з початку 19 ст. оборонна споруда втратила своє фортифікаційне значення – місто розросталося, вихлюпувалося за межі мурів. Цеглу з мурів використовували на новобудовах, камінь – для брукування вулиць. За якихось два десятиліття справжнє місто, яке знаходилося усередині фортеці, з’єдналося з передмістям і знесло оборонні укріплення. На місці засипаних ровів з’явилися нові вулиці.

Із шести фортечних бастіонів вцілів один, він був відновлений і став частиною виставкового комплексу «Бастіон». Це зовнішній цегляний мур у Фортечному провулку та його внутрішня частина, схована під скло у галереї. Архітектори  в такий спосіб підкреслили історичне значення цієї частини міста та зберегли пам’ятку.

Комплекс фортечної галереї «Бастіон» окрім самої галереї, де розташовані крамнички, майстерні, виставкова зала «Арт-на-Мур», ресторан «Корассіні» і кав’ярня, має терасу – вона замкнена у площу позаду катедри. Тут проходять численні міські фестивалі і свята. У галереї постійно змінюються виставки. А ще в просторі «Бастіону» відбуваються покази мод, читання, майстер-класи.

Презентаційний пасаж: кава від Гартенбергів

Пасаж Гартенбергів особливий вже тим, що відкриває франківську «стометрівку» – пішохідну вулицю Незалежності. Торговий пасаж звели в 1904 році – по типу тодішніх торговельних центрів Західної Європи. Криту галерею з двома рядами крамниць в обидва боки від входу на замовлення найбагатших у місті людей, купців і домовласників братів Ігнація й Давида Гартенбергів спроектував провідний архітектор відомої віденської фірми «Ф. Фельнер та Г. Гельмер».

Пасаж мав п’ять входів. Одноповерховий спочатку він завершувався двома поверхами. Другий поверх у формі восьмигранника накривав купол. Скляний дах був прозорим, а купол виконали в комбінації прозорого та кольорового скла. Сучасники описували багато оздоблені інтер’єри, картини на стінах. В нішах стояли скульптури. При вході бив фонтан.

Під час Першої світової війни у 1917 велетенська кам’яниця була зруйнована і більше не відновлювалась. Пасаж відбудували у 1925-1927 роках – повторили попередні форми. Приблизно таким пасаж бачимо і сьогодні.

Після реконструкції в 2000-х пасажу повернули імя Гартенбергів і перетворили його на світський простір. Тепер він бавить франківців і гостей міста – як нічний клуб з дискотекою, як бар, ресторан, кав’ярня і піцерія. Найчастіше тут влаштовують модні дефіле.

Атмосферний променад: «Стометрівка»

Щоби відчути місто, треба конче пройтися «Стометрівкою», або ж «Соткою». Кожен другий будинок на ній є пам’яткою історії та архітектури.

Автором створення першої в Україні пішохідної зони у Івано-Франківську в середині 1980-х був відомий в той час архітектор Володимир Мартинюк. За проект комплексної реконструкції  вулиці Радянської, теперішньої Незалежності, він отримав Державну премію 1988 року.

«Сотка» дуже жваве місце постійно, але вирує перед вікендом та на вихідних. Магазини, книгарні, затишні кав’ярні, голосні паби, розкішні і не дуже ресторани є місцем зустрічі для багатьох містян. На «стометрівці» художники розгортають вернісажі і малюють портрети. Музиканти грають класику і рок, виконують джаз і попсу.

Поетична зупинка: площа Міцкевича

Так і просять присісти на лавки обабіч вишуканих квітників столітні липи у невеликому сквері в середмісті. Площа Міцкевича не змінювала своєї назви від 1870-х років – від часу появи на місці еспланади колишньої Станіславської фортеці. Площу, звісно ж, прикрашає пам’ятник відомому польському поету Адаму Міцкевичу.

Спочатку Міцкевича викарбували з білого, дуже коштовного, італійського мармуру. Скульптуру робив краківський скульпторТадеуш Блотницький – у розпорядженні митця була посмертна маска поета. Памятник відкрили наприкінці 1898 року. Під час польсько-української війни його пошкодили. З відбитим носом Міцкевич простояв до 1930-го року, а тоді його відлили у бронзі.

Територія таємниць: Палац Потоцьких

Палац Потоцьких – найменше досліджена й найбільш загадкова історична памятка Станиславова-Франківська. Письмові джерела розповідають, що палацовий комплекс був сімейним осередком роду польського коронного гетьмана, засновника міста. Споруджений 1672-1682 роках палац відвідували король Речі Посполитої Ян III Собеський, трансильванський князь Ференц II Ракоці.

У радянські часи палац перебудували. В будівлях розгорнули військовий госпіталь, що працював до 2004 року.

З 2010 року у Франківську стартував проект з реставрації палацу Потоцьких. У 2013 році відновили в’їзні ворота.

В підсумку після реставрації весь комплекс планують відкрити для відвідувачів. Частково його використовуватимуть як громадський простір, частково як виставкові галереї та мистецьку територію, а також як екскурсійну атракцію – для цього мають підготувати підземелля і частково відкрити підземні ходи.

Шарм Мельпомени: театр, соцреалізм і «вибухи»

Івано-Франківський обласний музично-драматичний театр імені Івана Франка додає сучасному місту, відомому як літературний та мистецький центр, ще й сценічного шарму.

У 1980 році будівлю театру звели на теперішній вулиці Незалежності за типовим проектом радянського конструктивізму. Щоправда, на відміну від типових прямокутних сірих радянських забудов, театр має фасад з білого каменю, великі вітражні вікна у вестибюлях, оригінальну ковку та барельєф, присвячений Мельпомені. Інтер`єр оздобили дубовими панелями із багатим різьбленням у псевдо-гуцульському стилі. Сорок років по тому, все це сприймається як відображення епохи – і є цінним.

Івано-Франківський театр завжди відзначався творчими «вибухами», які періодично нагадували українському культурному світу про мистецьку позицію колективу. У 1990-х театр ставив гострі соціальнол-політичні постановки, повертав забуту українську класику. Останній «вибух» триває досі – Івано-Франківський академічний обласний український театр ім. Івана Франка визнано одним з найуспішніших театральних колективів України.

Місце пам`яті: Меморіальний сквер

Меморіальний сквер облаштували на місці старого християнського цвинтаря 1782 року.

Станіславський некрополь, як називали поховання містяни, був одним із найстаріших цвинтарів на Західній Україні – старший від відомого Личаківського цвинтаря, що у Львові. Багато відомих людей Станіслава-Івано-Франківська були поховані саме тут. На кладовищі ховали не лише цивільних. Останній спочинок тут знайшли і польські вояки, і січові стрільці, і угорські солдати часів Другої світової війни. Історичні джерела зберігають пам’ять про 152 січових стрільців та воїнів УГА.

Збереглися могили композитора і диригента Дениса Січинського, професора та українського мовознавця Євгена Желехівського, політика, діяча ЗУНР Лева Бачинського, педагога та науковця-філолога Миколи Сабата. А також поховання Йосифи Дзвонковської, що була другим коханням Івана Франка – поет присвячував їй свої вірші.

Сьогодні Меморіальний сквер Івано-Франківська, незважаючи на недавні поховання, має статус історико-меморіального заповідника. До могили 20-річного іванофранківця Романа Гурика, що був застрелений снайпером на Майдані, та до шістьох надгробків місцевих правоохоронців, які одними з перших полягли в російсько-українській війні на захисті України, містяни постійно несуть свічки і квіти. Тут встановлена пам’ятна стела «Небесній Сотні».

Міський парк

Улюблене місце відпочинку франківців – міський парк імені Тараса Шевченка, що лежить між вулицями Гетьмана Мазепи та Чорновола.

Власне як громадський парк заснований у 1896 році. В той час тут посадили рідкісні дерева, завезені з Франції, Америки та Польщі. Власником тутешніх земель була багата вірменська родина з Молдавії – Ромашкани. У кінці XIX ст. Франц Ромашкан на місці літнього мисливського будиночка Потоцьких звів парковий палац у чистому стилі пізнього класицизму. Довкола своєї вілли Ромашкан також розбив парк. Місто викупило частину Ромашканівських земель, на них розбили головну алею парку.

З парку через вулицю Мазепи виходимо до великого міського озера. На озері є «Острів любові», названий, мабуть, на честь гарячих побачень у відлюдному місці.

(Visited 1 604 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6014

загрузка...

В День Прапора Дзвиняцька громада підкорила Говерлу (фоторепортаж) 20:54

Сьогодні, 23 серпня, в Україні відзначають День Прапора. Учасники Молодіжної ради Дзвиняцької ОТГ ще зранку вирушили в дорогу, щоб втілити в життя свій нещодавній задум. Близько 20 людей з Дзвиняча,...

Мешканці міста насолодилися вечірніми краєвидами з міської Ратуші (фоторепортаж) 20:30

Сьогодні, 23 серпня, по всій Україні відзначається День Прапора. У Івано-Франківську протягом дня відбувся ряд заходів, а вже ввечері був вечірній підйом на оглядовий майданчик на міській Ратуші, інформує Правда.іф.

У прикарпатському селі оселяться доісторичні тварини (фоторепортаж) 20:23 3 коментарі

На Прикарпатті в селі Підгір'я активно тривають роботи із виготовлення вражаючих скульптур мамонтів. Сімейство доісторичних гігантів «оживе» просто неба вже у жовтні місяці. Зараз скульптори брати Пилипонюк (Богдан, Тарас і...

Поліклініки міста провели флешмоб до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України (фоторепортаж) 19:10 3 коментарі

Сьогодні, 23 серпня, працівники поліклінік Івано-Франківська провели флешмоб до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України, інформує Правда.іф. "Україна-це Ти! Флешмоб для Структурних підрозділів. Ви - найкращі та найкреативніші! Підтримаймо код...

Мешканці міста можуть переглянути виставу під відкритим небом (фоторепортаж) 19:10

Сьогодні у Івано-Франківську розпочалася вистава "Нового театру" - "Абрикосовий Рай", пише Правда.іф. Перегляд вистави проходить у Палаці Потоцького під відкритим небом. Мешканці міста мають змогу насолодитися ліричною драмою за п'єсою...

Не зраджують традиціям: в Угорниках влаштували патріотичний велопробіг (фоторепортаж) 18:55

Сьогодні, 23 серпня, в Угорниках влаштували традиційний велопробіг. Про це на своїй сторінці у Фейсбук написав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, передає Правда.іф. "В Угорниках своя традиція. Вони організовують патріотичний...

У центрі Івано-Франківська відбувається молодіжна мистецька акція "Прапор України" (фоторепортаж) 17:38

Молодіжна мистецька акція "Прапор України" проходить у середмісті Івано-Франківська, пише Правда.іф.  Для франківців організували святковий концерт та вікторину. Також усім присутнім роздають синьо-жовті стрічки, як символ свята. На завершення учасники...

До Дня Незалежності у франківському спортклубі InterFit 50% знижки на абонементи 15:33

До Дня Незалежності України у спортклубі InterFit в Івано-Франківську 50% ЗНИЖКИ на 3, 6 і 12-місячні абонементи в тренажерний зал (повний безлім)! Щоб скористатися цією класною пропозицією, є два варіанти. INSTAGRAM. Зробіть...

Відома гімнастка розлучилася з одіозним олігархом (фото) 15:06 1 коментар

Про те, що гімнастка Ганна Різатдінова вже не разом із депутатом-утікачем Олександром Онищенком, стало відомо ще на початку червня. Але сама спортсменка підтвердила це лише зараз у коментарі JetSetter.ua. "Так, ми з...

Сексуальна Настя Каменських похизувалася формами у крихітному бікіні 14:37

Українська поп-виконавиця Настя Каменських насолоджується останніми літніми днями, проводячи їх поруч з басейном. Зваблива співачка, яка полюбляє продемонструвати свій стрункий животик та сідниці, не змогла не засвітити ще кілька подібних...

Потребуючим франківським родинам передали благодійну допомогу з Франції (фоторепортаж) 14:23

Міський центр соціальних служб для дітей, сім' ї та молоді надає соціальні послуги та здійснює соціальний супровід різних категорій населення, серед яких сім' ї, що потрапили у складні життєві обставини....

«Чорна п'ятниця» - за розкладом: Марцінків перевірив чистоту в місті перед Днем Незалежності (фоторепортаж) 13:16

Чиновники на велосипедаї та самокатах проінспектували місто. Про це написав на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук міський голова Руслан Марцінків, передає Правда.іф. "Свято, а чорна п'ятниця - за розкладом. Бо...

На Площі Ринок розпочався ярмарок "Прикарпатський вернісаж" (фоторепортаж) 12:36

 Сьогодні, 23 серпня, в Івано-Франківську в рамках святкування Дня Прапора та Дня Незалежності України розпочався святковий ярмарок "Прикарпатський вернісаж", інформує Правда.іф. На ярмарку представлені вишивки, кераміка, сувенірна продукція, сири, мед та...

У дитячій лікарні Івано-Франківська презентували відремонтовані відділення (фоторепортаж) 11:47

Сьогодні у Івано-Франківській міській дитячій лікарні відкрили відремонтовані хол та інфекційне відділення грудного вигодовування, інформує Правда.іф. "На сьогоднішній день ми повністю завершили ремонт інфекційного відділення грудного вигодовування, облаштували його меблями,...

Даша Астаф'єва знялася в сексуальній фотосесії на даху 11:34

Екс-учасниця гурту NikitA Даша Астаф'єва взяла участь у фотосесії на даху. Чорно-білими знімками вона поділилася на своїй сторінці у Instagram. Зйомка вийшла дуже сексуальною і драматичною. На фото Астаф'єву можна побачити в...

Франківські красуні змагалися у “перегонах на підборах” (фоторепортаж) 10:35

Традиційну акцію «Перегони на підборах» під відкритим небом провели 18 серпня ТРЦ «Велес» та спортивний клуб «Альянс». Участь у перегонах взяли дівчата віком від 18 років на підборах від 9...

Українська фітнес-модель викликала справжній фурор "гарячими" світлинами з відпочинку (18+) 10:33 5 коментарів

Українська фітнес-модель і тренер Юлія Мішура викликала справжній фурор у мережі, показавши знімки зі свого відпочинку на Кіпрі. 27-річна киянка, яка в 2016 році виграла чемпіонат Європи WBPF (Всесвітня федерація...

Рятувальники Прикарпаття отримали подяки та грамоти з нагоди Дня Незалежності України (фоторепортаж) 09:50

Рятувальники Івано-Франківщини отримали подяки та грамоти від міського голови Руслана Марцінківа за сумлінне виконання службових обовя`зків та з нагоди відзначення 28-ї річниці Незалежності України та Дня Державного Прапора України.  

"Живий прапор": у Івано-Франківську провели святковий флеш-моб (фоторепортаж) 08:47

Флеш-моб та сотні франківців. Так, сьогодні Івано-Франківськ відзначає День прапора. На площі перед облдержадміністрацію мешканці міста створили так званий "живий" синьо-жовтий прапор, пише Правда.іф. "Щороку ми робимо флешмоб. Цього року...

Франківський митець передав свою нагороду за найкращий дворик міста у фонд Мистецького братства (фоторепортаж) 22:41

Як повідомляла раніше Правда.іф, у Івано-Франківську нагородили переможців конкурсу “Кращий дворик”. Відомий митець Ігор Роп’яник здобув третє місце у номінації «Краще приватне подвір’я (садиба)». Свою нагороду чоловік передав у фонд Мистецького братства....
  • ріел ІФ виринаюча