Претенденти на Київський престол. Хто очолить незалежну українську Церкву

У листопаді-грудні 1918 року у буремному Києві в стінах Києво-Печерської лаври дискутували щодо питання автокефалії Української Православної Церкви.

Результат пошуку зображень за запитом "Претенденти на Київський престол. Хто очолить незалежну українську Церкву"

Павло Скоропадський та його міністри намагались підтримати автокефалістів з числа єпископів, але “єдинонеділимці” на чолі з митрополитом Київським Антонієм вистояли, зберігши свою вірність РПЦ.

Останнє засідання того Православного Собору відбулося 16 грудня 1918 року. За день до того, 15 грудня, пав режим Скоропадського, а разом з ним – і реальний історичний шанс збудувати незалежну від Москви Церкву.

Рівно через 100 років після тих подій, 15 грудня 2018 року, у Києві знову скликають православний Собор для створення автокефальної церкви.

Атмосфера цих двох історичних подій до болю схожа. Україна знову воює з Росією, у повітрі знову висить запах зміни влади, митрополит Київський з-за стін Лаври так само відстоює канонічну єдність з Москвою.

Але є й те, що відрізняє Собори 1918 і 2018 років, – реальність успіху. Теперішній Собор є завершальним кроком на довгому шляху до томосу.

Але, з іншого боку, зараз доля самостійної Церкви залежить від того, чи зуміють українці в архієрейських ризах домовитись між собою.

Неузгодженості починаються на першому ж важливому питанні – хто має очолити нову Православну Церкву в Україні.

Зараз доля самостійної Церкви залежить від того, чи зуміють українці в архієрейських ризах домовитись між собою

Зараз доля самостійної Церкви залежить від того, чи зуміють українці в архієрейських ризах домовитись між собою
ФОТО: CERKVA.INFO

Два архіпастирі й один престол: Філарет і Макарій

11 жовтня 2018 року Синод Константинопольського патріархату остаточно запевнив, що надасть Українській Церкві томос про автокефалію.

Після цього рішення епопея зі створенням самостійної церкви в Україні перетворилась на дорогу з одностороннім рухом – розвернутися і здати назад було вже ніяк. Але разом з цим з’ясувалося, що на цій дорозі в одну смугу не вистачає місця для одразу двох патріархів.

Православна Церква в Україні, як попередньо називають нову структуру в документах Вселенського патріархату, буде утворена на базі трьох церков: УПЦ Київського патріархату, Української Автокефальної Православної Церкви та незначної частини Московського патріархату.

Зрозуміло, що остання група, в силу своєї нечисельності, не зможе претендувати на місце предстоятеля нової церкви. Архієреїв МП буде менше десятка, і вони не є якось оформлені у єдиний колектив.

Однак їхня мала кількість має і зворотній ефект.

Оскільки для Вселенського патріарха Варфоломія принципово, щоб в об’єднавчому Соборі взяли участь представники усіх православних Церков України, ціна кожного представника Московського патріархату дуже висока. Це дозволяє їм вибити для себе високі посади в церковному “уряді”, Синоді майбутньої церкви. Однак зажадати ще й місце предстоятеля для перехідців з МП було б занадто.

Проросійські політики та ієрархи непублічно озвучували версію, що, начебто, президент Петро Порошенко протегує митрополита Вінницького і Барського Симеона із МП в очільники нової церкви. Але ця версія була аж надто конспірологічна.

Тим паче, що два першоієрархи в Україні уже було: очільники Київського патріархату Філарет та УАПЦ Макарій.

Останній, чия церква у порівнянні з КП має досить скромні масштаби, фактично одразу зрозумів, що очолити нову Церкву йому не судилося. Макарій вів принципові суперечки з Філаретом про назву, статут, форму незалежної Церкви, але від наміру балотуватися на її предстоятеля відмовився одразу.

Соціологічні опитування українців показували, що 30% підтримують Філарета як очільника нової Церкви, 7% – митрополита Онуфрія, який розірвав будь-яке спілкування з автокефалістами та Константинополем, а за Макарія висловилось лише 3%. Було і 11% українців, які вважали, що нову Церкву має очолити новий лідер.

Ніби зумисне для них із середовища Московського патріархату почала поширюватись інформація, що Константинополь “заборонив” Макарію і Філарету висувати свої кандидатури.

Оскільки джерело інформації було сумнівне, то особливої віри їй не було. Сам же патріарх Філарет випустив окрему заяву, що свого служіння на користь Церкви не припинить, а про рішення щодо висування скаже на об’єднавчому Соборі.

Однак, за даними джерел УП із навколоцерковного середовища, принаймні частина правди у тому, що Філарет не висуватиметься на пост предстоятеля нової Церкви, є.

За нашими даними, листа з таким змістом патріарху Варфоломію написали і Макарій, і Філарет.

Офіційних підтверджень цієї інформації до Собору ніхто з експертів та кліриків дати не захотів. Єдиний, хто відкрито це ствердив, був прес-секретар спікера парламенту Парубія Андрій Ковальов в ефірі Громадського.

Щоправда, коли Філарет натякав, що нікуди з керівництва Церкви не подінеться, то також говорив правду.

Патріарх і його наступники

Є щонайменше дві форми участі патріарха Філарета у керівництві нової автокефальної Церкви у разі його відмови від балотування у предстоятелі.

Перша – почесне предстоятельство. Подібний прецедент в українських церквах уже був. Покійний митрополит Любомир Гузар передав формальну владу в греко-католицькій церкві митрополиту Святославу, але залишився почесним лідером УГКЦ і беззаперечним авторитетом для її прихожан.

На подібний крок може піти і патріарх Філарет, чий авторитет в середовищі автокефалістів безсумнівний.

Якщо він поступиться формальною владою, аби сконцентруватися на тому, щоб виростити гідного наступника, то навряд чи знайдеться хтось, хто скаже, що це роль недостатня для морального лідера і архіпастиря.

Тут доречніше інше питання – чи знайдеться хтось інший, кому така роль буде під силу?

З цього запитання витікає друга форма впливу Філарета на життя майбутньої автокефальної Церкви – через наступника.

В медійному плані Київський патріархат завжди був представлений двома фігурами – самим Філаретом та речником КП архієпископом Євстратієм (Зорею).

Однак всередині цієї великої структури є свої групи впливу та дуже активні, так би мовити, лідери думок.

Глобально в середовищі Київського патріархату можна виокремити дві великі групи, кожна з яких має своє уявлення про можливого наступника.

Перша група – найближче оточення Філарета. Найпотужнішою фігурою в ньому слід вважати Митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія.

Саме він є фактичною “десницею” Філарета – патріаршим намісником.

У 2013 році синод КП вирішив, що у разі смерті патріарха Церква не обиратиме наступного аж до того моменту, поки не відбудеться об’єднання з УПЦ Московського патріархату. Керувати УКЦ КП до моменту такого об’єднання і мав патріарший намісник Епіфаній.

 

Митрополит Епіфаній вважається дуже близьким з іншим соратником Філарета – архієпископом Євстратієм (Зорею). На Епіфанія орієнтуються давні друзі патріарха, але наразі не дуже зрозуміло, чи вистачить цієї підтримки, аби обрати митрополита главою нової церкви
ФОТО: VIDOMOSTI.KIEV.UA

Більшого підтвердження близькості та довіри від патріарха годі й шукати.

Митрополиту Епіфанію (в миру Думенко Сергій Петрович) 3 лютого наступного року виповниться всього 40 років.

Він виріс у Чернівецькій області, тобто у разі його обрання усіма православними церквами в Україні керуватимуть вихідці з Буковини, адже митрополит Онуфрій так само родом звідти.

У 1996 році Епіфаній вступив до Київської Духовної Семінарії КП, а у 1999 році – до Київської Духовної Академії. Має ступінь кандидата богословських наук.

Починав служіння у Рівненській єпархії та викладав там у духовній семінарії.

У 2006-2007 Епіфаній вивчав філософію у Греції в Афінському Національному Університеті. Після того став викладачем Київської православної богословської академії.

У 2007 році прийняв монаший постриг. На початку 2008 року став секретарем патріарха Філарета. Через кілька місяців після цього став намісником Видубицького монастиря. Ще через два місяці став керуючим справами всієї Київської Патріархії.

У жовтні 2009 року був обраний єпископом Вишгородським, а в липні 2010 року призначений єпископом Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським та ректором Київської православної богословської академії, яку сам же і закінчував.

23 січня 2012 року указом Філарета возведений в сан архієпископа, а 28 червня 2013-го – митрополита. Тоді ж він стає патріаршим намісником.

Митрополит володіє іноземними мовами і має дуже добру освіту. Іншого ієрарха, який би зробив таку стрімку кар’єру при патріархові Філареті, мабуть, немає.

Митрополит Епіфаній вважається дуже близьким з іншим соратником Філарета – архієпископом Євстратієм (Зорею). На Епіфанія орієнтуються давні друзі патріарха, але наразі не дуже зрозуміло, чи вистачить цієї підтримки, аби обрати митрополита главою нової церкви.

Друга група впливу у середовищі КП орієнтується на митрополита Луцького і Волинського Михаїла (в миру Зінкевич Тимофій Семенович).

 

Глобально в середовищі Київського патріархату можна виокремити дві великі групи, кожна з яких має своє уявлення про можливого наступника
ФОТО: VIDOMOSTI.KIEV.UA

Владиці Михаїлу 52 роки, він родом з Тернопільщини. Релігійну освіту здобув у навчальних закладах Московського патріархату: спершу закінчив Санкт-Петербурзьку духовну семінарію, а потім – Київську духовну академію.

Михаїл служив моряком на флоті, а на початку служіння працював у Почаївській лаврі. Але рукоположений був у 1997 році у Київському патріархаті дуже відомим митрополитом Луцьким і Волинським Яковом.

Останній був свого роду легендарною постаттю, співмірною з Філаретом, адже коли Митрополит Московського патріархату Філарет перейшов у Київський патріархат, то Яків був намісником у Почаївській лаврі і пішов за Філаретом. Щоправда, проросійськи налаштована братія лаври за намісником не пішла і вигнала його з обителі.

Митрополит Михаїл

Михаїл відомий своїм відкритим патріотизмом, він сам відспівує добровольців та учасників АТО, а його проповіді рясніють дуже різкими антиросійськими висловлюваннями
ФОТО: ВОЛИНСЬКІ НОВИНИ

10 жовтня 1997 року Михаїл був пострижений у чернецтво, а вже за три роки, 22 жовтня 2000-го, був одразу хіротонізований (висвячений) на єпископа Сумського і Охтирського.

Потім якийсь час був єпископом Чернігівським і Ніжинським, аж поки у травні 2004-го не був призначений єпископом Луцьким і Волинським, яким залишається досі.

У січні 2009 року стає архієпископом, а ще через три роки – митрополитом.

На Волині митрополит Михаїл дуже медійна фігура. Місцеві видання навіть включають його у ТОП-10 впливових людей регіону.

Михаїл відомий своїм відкритим патріотизмом, він сам відспівує добровольців та учасників АТО, а його проповіді рясніють дуже різкими антиросійськими висловлюваннями. Для прикладу наведемо одну із таких проповідей, яка розкаже про Михаїла дуже багато.

Митрополит Михаїл – дуже енергійний і навіть жорсткий, в позитивному значенні слова, церковний менеджер. Волинська єпархія під його керівництвом стала однією з найбільших та найпотужніших в КП. Владика може собі дозволити “підтримувати” кілька інших єпархій, де справи йдуть не так добре.

Як розповідають у навколоцерковних колах, розмови про те, що саме Михаїлу варто бути наступником Філарета, точаться уже дуже давно. Але зараз почали набувати цілком практичних обрисів.

Більше до митрополита Михаїла, ніж до митрополита Епіфанія, схиляється і частина перехідців з Московського патріархату. Однак патріарх Філарет швидше підтримує кандидатуру свого намісника, ніж дуже амбітного Михаїла.

Хоча жодних остаточних рішень щодо кандидатури майбутнього предстоятеля нової автокефальної Церкви у Київському патріархаті поки не ухвалено.

Такі рішення будуть мати вагу лише в тому разі, якщо КП зуміє узгодити своє бачення майбутньої церкви з УАПЦ, і головне – зі Вселенським патріархом. А відкритих питань залишається ще багато: від назви церкви до її статуту і титулу предстоятеля.

Владика Євстратій у понеділок ввечері запевнив, що КП активно готується до Собору і готовий дискутувати про усі свої пропозиції. Однак остаточний список цих пропозицій стане відомий лише після Собору УПЦ КП, який призначений на 13 грудня – за два дні до великого об’єднавчого Собору.

Роман Романюк, УП

Джерело

(Visited 283 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4996

загрузка...

В Україні почнуть масово забирати субсидії (відео) 13:04

Українці, які отримують зарплату «в конвертах», залишаться без субсидій через урядову кампанію з боротьби з нелегальним працевлаштуванням. Про це розповів в.о. заступника голови Державної фіскальної служби Євген Бамбізов, повідомляє «Обозреватель». За його словами, ДФС для...

Ані Лорак розлучається із чоловіком (фото) 12:35

Судячи з реєстру столичного Шевченківського суду, слухання у справі про розлучення Ані Лорак та її чоловіка, бізнесмена Мурата Налчаджиоглу, призначено на 11:00 31 січня, пише ТСН. У справі №761/46326/18 йдеться, що...

Сонце, пальми і яскраві сукні: Джамала показала фото з відпочинку (фото) 12:03

Співачка з чоловіком відпочиває на острові Марвирій. На знімках, які зірка опублікувала у соціальній мережі Instagram, вона купається, плаває у човні і засмагає серед мальовничих пейзажів екзотичної країни. "Вражаюча природа острова...

Дружина українського футболіста шокувала фанатів відвертими світлинами в міні-бікіні (фото 18+) 11:34

Ірина, дружина захисника турецького "Різеспора" Миколи Морозюка поділилася постом в соцмережах. Про це повідомляє Depo.Сектор. Цієї зими подружжя відпочивало на Мальдівах.   Джерело

Разом із Зеленським в політику хоче піти ще один "кварталівець" 11:02 1 коментар

З "Кварталу 95" хоче піти в політику ще один актор. Про це заявив шоумен, кандидат в президенти Володимир Зеленський в інтерв'ю "Українській правді", передає Depo.ua. "Одна людина хоче. Це буде сюрприз....

Як Кремль віддячує своїм пропагандистам за брехню 10:33 1 коментар

У Всеросійській державній телерадіокомпанії, куди входять такі пропагандистські телеканали, як "Росія 1" і "Росія 24", оклади є дуже мізерними, однак це не заважає деяким ведучим приїжджати на роботу на розкішних...

"Назва ПЦУ неправильна": Філарет розповів, як правильно називати українську церкву 10:01 4 коментарі

Назва "Православна церква України" є неправильною, адже новостворену помісну церкву потрібно називати Українська православна церква. Про це заявив патріарх Філарет в інтерв'ю ТСН. Зараз поширюють неправильну назву "ПЦУ" − Православна церква...

Як вибрати якісну витяжку на кухню? 21:38

Чи не кожен українець бодай раз стикався з покупкою такого механізму як витяжка. Але не кожен знає в чому відрізняються сучасні вентиляційні прибори. Які функції потрібні, а які ні. Перед...

Українка народила 19-ту дитину (фото) 16:30 6 коментарів

На Рівненщині жінка встановила новий рекорд із народжуваності. Жителька села Глинне Рокитнівського району Світлана Ковалевич народила 19-ту дитину. Хлопчик з'явився на світ у день народження свого батька Петра - на Водохреща. Старші сестри назвали...

Машина часу: якими були зірки і політики 10 років тому (фото) 15:38

Уже кілька днів у соцмережах не вщухає флешмоб під назвою #10yearsChallenge. У рамках нього зірки та звичайні люди показують, як вони виглядали у 2008 чи 2009-му роках порівняно із тим, які вони...

Хто може стати наступником Путіна на посаді президента РФ: політолог озвучив імовірні варіанти 15:06 2 коментарі

Перед тим, як інша людина змінить Володимира Путіна на посаді президента, на Росію очікує перебудова, причому крах системи буде нагадувати крах злощасного "русского мира". Також перед битвою за Кремль буде...

Путін на Водохреще пірнав у ополонку таємно (фото) 14:37

Президент Росії Володимир Путін вирішив цього року, як і минулого, також пірнути в ополонку. Щоправда, таке купання господар Кремля приховав від очей звичайних росіян. Про цьогорічний президентський ритуал сповістив у...

В Україну повертаються сильні морози 14:05

В Україні упродовж наступного тижня збережеться морозна погода, в окремих областях очікується невеликий сніг, а на дорогах ожеледиця. Варто додати, що упродовж 21-22 січня утримається хмарна з проясненнями погода. 21...

Чи почне Росія широкомасштабну війну проти України: відповідь експерта 13:36 1 коментар

Володимир Путін розуміє, що повномасштабна війна – це кінець не тільки Україні та Росії, але й всій земній кулі, яка сам завдяки цивілізації наближається до якогось закінчення. Про це розповів...

Оформлення ID-картки: як не переплатити посередникам (відео) 13:04 1 коментар

Втративши ID-картку, більшість із нас шукає поради у всесвітній мережі, де на таких клієнтів "полюють" фірми-посередники, пропонуючи свою дорогу допомогу. Люди вірять гарним обіцянкам та платять шахраям чималі гроші за...

Компенсація за неякісне електропостачання: як вона діятиме 12:35

Разом з реформуванням системи електропостачання в Україні новим законодавством передбачена відповідальність надавачів послуг з розподілу та постачання електроенергії за неналежну якість цих послуг. Хто і за що відповідає та як...

У Коломойського знайшли великий бізнес у США 12:03 1 коментар

Відомий український олігарх Ігор Коломойський має власні активи в Сполучених штатах Америки, прибуток від яких може досягати сотень мільйонів доларів. Про це йдеться на сайті інформаційного видання "Новое время". Коломойський...

Перша ракетка України Еліна Світоліна показала, як проводить час зі своїм новим хлопцем: відео 11:34

Перша ракетка України Еліна Світоліна та її новий бойфренд Гаель Монфіс зареєстрували спільну сторінку в соцмережі Instagram. Сторінка названа G.E.M.S, що може відповідати абревіатурі з перших букв імен та прізвищ...

Як українці називали немовлят у 2018 році: найпопулярніші та екзотичні імена 11:02 1 коментар

У 2018 році українські батьки найчастіше називали своїх новонароджених дітей Матвієм, Дмитром, Максимом, Златою, Софією та Євою. Серед екзотичних – Дельфіна, Принцеса, Космос і Сонцемір. Про це повідомила заступник міністра...

"Ми не говоримо про об’єднання": Епіфаній зробив заяву щодо взаємин з УГКЦ 10:33

Глава Православної церкви України митрополит Київський і всієї України Епіфаній сподівається на поглиблення співпраці з Українською греко-католицькою церквою. Про це пише "Інтерфакс". Так, про об’єднання церков не йдеться, однак Предстоятель ПЦУ...
  • ріел ІФ виринаюча