pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

“Прикарпатці вирізняються правовою культурою”, – Володимир Голубош розповів про рік роботи на посаді начальника Національної поліції в області04 Лип, 08:43

Ми можемо ставитися до них по-різному. Хтось постійно критикує правоохоронців, а хтось навпаки – завжди підтримує. Одні поважають їхню роботу, інші – не дуже. І якщо для більшості людей о 17.00 годині завершується робочий день, то для них він тільки починається. Адже всі знають, в яку пору добу зазвичай найбільше порушень громадського порядку чи інших злочинів.

Чим живе прикарпатська Національна поліція, як на правоохоронців вплинула реформа і чи потрібна нам легалізація зброї? Про це та інше читачам Правди.іф. розповів начальник Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Володимир Голубош.

Це був для мене рік досвіду, адже раніше я ніколи не працював на таких високих посадах, з таким обсягом роботи і великим колективом. Я вважаю, що за цей рік спільно з колегами у різних сферах поліцейського життя, ми зробили не мало. Вдалося облаштувати умови праці самих поліцейських, стабілізувати криміногенну ситуацію та налагодити комунікацію з населенням. Якщо говорити більше детальніше, то в області відкрили 8 поліцейських станцій і забезпечили поліцейських новим транспортом у кількості 35 одиниць. Зробили капітальний ремонт в роті спеціального призначення, корпусі оперативно-раптової дії (КОРД), відремонтувати міський відділ поліції і Надвірнянський відділ поліції. На 50% зроблені ремонтні роботи в кінологічному центрі, думаю що до кінця літа все буде зроблено і ми матимемо кращий кінологічний центр в західному регіоні. Розпочинаємо будівництво тренінгового центру для навчання прикарпатських працівників поліції. Для цього є відповідна база і ми уже визначили, що перш за все потрібно зробити. Окрім того, запроваджуємо проект «Поліцейський офіцер громад». Щодо забезпечення правового порядку в області то все можна побачити у Івано-Франківську. Пропрацювавши у різних містах України я з впевненістю можу сказати, що тут жити дуже комфортно і спокійно.

Якщо щось поки не зроблено, це ще не означає, що мені не вдалося. Я над цим працюю і якщо буде можливість, то всі плани будуть втілені в життя.

Якою була прикарпатська поліція, коли ви сюди прийшли, і якою є зараз?

Якою була поліція до мого приходу сказати важко, на це питання може відповісти або громада, або самі поліцейські. Знаєте, кожен керівник на своїй посаді робить певний обсяг роботи. І коли людина йде з посади, а новий очільник починає критикувати і говорити, що все не так, все не правильно, то мабуть це не дуже гарно і не приємно.

Зараз є думки, що реформа не спрацювала і тут я хочу сказати наступне. В Литві близько 11 тисяч поліцейських, так от там реформа поліції триває уже близько 10 років. В тій країні шість разів повністю змінювали склад поліції. Тож не можна говорити, що реформа провалена. Вона проводиться на належному рівні. Робота Національної поліції змінилася кардинально. Я можу про це багато розповідати, бо маю досвід. Коли говорити про критику, в першу чергу треба дивитися хто критикує і дає оцінку. Звісно, у будь-якій діяльності можна знайти певні мінуси. Бездоганний тільки той, хто ще нічого не зробив. Недоліки є, ми над ними працюємо, спілкуємося з людьми у різних містах і селах. І це не просто формальні зустрічі, ми хочемо почути думку громади на що нам звернути увагу. Я бачу, що треба зробити: перш за все має бути безпечне місто зі встановленими відеокамерами. Потрібно збільшити кількість нарядів для оперативного реагування. В Івано-Франківській області спостерігаємо великий відсоток порушення правил дорожнього руху, що призводить до ДТП. Близько двох місяців у нас працювали наряди з інших регіонів і це значно покращило ситуацію на дорогах .

Ведеться досудове розслідування по обидвох випадках. Відкриті кримінальні провадження за ч.1 ст.115 ККУ (умисне вбивство). Висунуті робочі версії, в тому числі й самогубство. На даний час ці версії відпрацьовуються. У справах призначено ряд експертиз, також перевіряються інші версії.

Щодо цього питання, то усі наводять приклад Америки, бо там з 1791 року користуються вогнепальною зброєю. У їхній Конституції є близько 20 тисяч підзаконних актів на підставі яких вони користуються цією зброєю. У Швейцарії люди є військовозобов’язаними і вони мають вогнепальну зброю тому, що в будь-який момент громадянин цієї держави може зібратися і піти на війну з цією ж зброєю. Кожен знає, що у будинку військовозобов’язаного швейцарця є зброя. Є ряд країн де немає таких законів. Згідно зі статистикою, з людьми котрі володіють вогнепальною зброєю трапляється менше злочинів чи розбійних нападів саме з цієї зброї.

Як громадянин України теоретично можу сказати, що легалізація короткоствольної вогнепальної зброї дасть можливість захищатися кожному. В той час у свідомості злочинця буде  інформація, що у людини може бути зброя і він не наважиться на злочин. Але як правоохоронець, як практик, з огляду на ситуацію в нашій державі, можу висунути ряд заперечень з даного приводу. Перше, в Україні відсутня культура поводження з вогнепальною зброєю.  Друге – соціальна напруга серед населення, третє – військові дії, четверте – високий корупційний ризик, хочемо ми це визнавати чи ні, але так є. Також не кожен може собі дозволити, або не кожному можна дозволити мати зброю. Є злочини, які відбуваються із зареєстрованими короткоствольними пістолетами, які називаються спецпристрої для відстрілу гумових куль. Нещодавно у Івано-Франківську чоловік негативно відреагував на зауваження охоронця і вистрелив, а це була зареєстрована зброя. Зараз відкрито кримінальне провадження за ч.4 ст.296 ККУ.

На цю тему можна довго дискутувати. В загальному це добре, але якщо переносити ситуацію на сьогодення – я б не наважився таке зробити. Адже є ймовірність, що усі словесні конфлікти можуть перейти в застосування вогнепальної зброї з летальними наслідками. От наприклад в нашій області де понад 1 000 000 населення за рік трапилося 38 вбивств, 5 з них – з використанням вогнепальної зброї. У місті Детройт (США), де населення близько 600 тисяч осіб, зафіксовано 200 вбивств з використанням вогнепальної зброї.

Звичайно. В таких питаннях треба бути дуже обережними.

Звісно, прикарпатська поліція готова до забезпечення прозорих і об’єктивних виборів. Ми працюємо на превенцію, спільно з громадянами та громадськими організаціями виявляємо порушення виборчого законодавства. На сьогодні зареєстровано 58 повідомлень по 130-ти фактах порушень виборчого законодавства. Нами складно 35 адміністративних протоколів які скеровані до суду, по одному вже є рішення суду і особа притягнута до відповідальності. Хочу наголосити, що відсоток виявлених порушень і складених протоколів в Західній частині держави є найвищим.

На забезпечення виборчого процесу ми залучаємо 1700 поліцейських. Також буде близько 1000 працівників ДСНС та приблизно 200 військовослужбовців Національної гвардії. Нам надає допомогу Державна прикордонна служба і Державна міграційна служба. З 15 липня всі працюватимуть у посиленому режимі. На базі управління буде цілодобово працювати ситуаційний центр де прийматимуть повідомлення. Точно так, як це було на президентських виборах.

Я тут навчався з 1995 по 1998 рік, тож був знайомий з Прикарпаттям раніше. Хтось казав, що на Прикарпатті складні люди. Я не згоден з таким твердженням, бо в кожного є свої амбіції. Деякі поліцейські кажуть, що їм простіше працювати на Центральній чи Східній Україні. Вони розглядають людей з двох сторін: як простого жителя Прикарпаття і людину, яка порушила закон.  І якщо прикарпатець порушив закон, то з ним важче спілкуватися  ніж з порушником у іншій області.

Мабуть так вже склалося історично, що в різні періоди тут змінювалася влада, свого час були поляки, угорці та радянська влада. І людям треба було в цих умовах виживати, тож мабуть такий вже у них характер. Але це суб’єктивна думка окремих людей, я так не вважаю. Прикарпатці вирізняються правовою свідомістю та правовою культурою. З огляду на оперативну обстановку можу сказати, що тут працювати спокійніше. Проблеми, нещасні випадки, злочини є завжди. Ми реагуємо на них без огляду на те, відносно кого вони вчинені. Всі включаються в роботу, особливо коли мова йде про зникнення дітей. Тут ніхто не дивиться котра година доби.

Здоров’я, витримки, не зупинятися на досягнутому, постійно розвиватися в здобутті знань та йти в ногу з часом.

 

 

 

Розмовляла Марія Франчук

 

 

(Visited 886 times, 1 visits today)