Прикарпатський шлях реформування

Реформи швидко дали українцям надію на краще «завтра». Після гучних подій Євромайдану люди потребували змін, і президент та парламент обіцяли їх втілити. Процес реформування активно обговорюють експерти та пересічні жителі, і сьогодні вже можна казати, що вдалося, а що – ні. Так чи інакше, Прикарпаття може похвалитися певними результатами. Не «відмінники», але впевнені «четвірочники», ми маємо чому навчити і чого вчитися. Нові освіта та медицина, адміністративно-територіальний устрій – як живе реформоване Прикарпаття, дізнавався «Галицький кореспондент».
Результат пошуку зображень за запитом "шлях реформ"

Успішність реформи децентралізації прикарпатці показали усій країні. Першопроходцями у нас стала Печеніжинська громада. Бажання об’єднуватися, розвиватись і вчитися новому подарувало їм перемогу у соціальному реаліті-шоу «Громада на мільйон», а разом із тим – один мільйон гривень на втілення свого бізнес-проекту. Для цього печеніжинці запрошували до себе туристів, вирощували малину та власноруч видобували екологічну сіль. Вони гучно заявили про те, що тут успіх і об’єднання у громади матиме багато позитивів. Втім, це далеко не єдина успішна громада на Франківщині.

Сам процес децентралізації об’ємний та складний і потребує постійної роботи. Влада звикає до більшої відповідальності на місцях, а українці – до нового адміністративного устрою.

Суть реформи адміністративно-територіального устрою полягає у тому, щоб надати більших повноважень органам місцевого самоврядування і змінити адміністративно-територіальний поділ. Згідно з планами, замість понад 11 тисяч місцевих рад в Україні утворять 1500-2000 спроможних територіальних громад.

Зміни розпочалися у 2015 році і мали виключно добровільний характер. Тоді перші сміливці ризикнули, а різні державні структури та громадські організації всіляко намагались їм допомогти. Зокрема, Центр розвитку місцевого самоврядування щорічно проводить для прикарпатців понад 300 подій: зустрічі, семінари, лекції та подорожі, аби наші краяни могли перейняти найкращий досвід.

«У перспективних планах області – створити 60 ОТГ. Наразі ми переступили екватор і маємо 32 громади. Площа ОТГ складає 23,78% від загальної площі Івано-Франківської області. Ми очікуємо, що протягом року прикарпатці об’єднуватимуться добровільно, а решта згодом об’єднаються відповідно до закону. Тому на виборах у 2020 році ми обиратимемо депутатів не в сільські і селищні ради, а до громад», – розповідає Руслан Панасюк, директор Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування.

За його словами, великі міста були не надто включені у процес, тому, аби заохотити їх, їм дали можливість об’єднувати довкола себе населені пункти за спрощеною процедурою. Так зробила Коломия, цим зараз користується Івано-Франківськ. Незважаючи на позитивні результати, Прикарпаття не мало на меті створити громади будь-якою ціною – спиралися насамперед на якість. Експерт вважає, що рішення було правильним – створені поспіхом громади показують гірші результати.

«Самим себе оцінити складно, і це нетактовно, а ось європейці швидкість реформування в Україні з 2015 року і до сьогодні оцінюють дуже високо. Ми хотіли, щоб громади почувалися впевнено, а реформа була справді успішною», – наголошує Руслан Панасюк.

На Франківщині з кожним днем набирає обертів також реформа освіти. Нова українська школа невеликими, але впевненими кроками заповнює шкільні класи та коридори. Освітяни мали на меті також зберегти вже наявні успіхи, адже приватні школи міста й Українська гімназія №1 демонстрували виняткові методи навчання ще до того, як про них заговорили у реформі.

Напередодні навчального року у 2018-му поточні та капітальні ремонти проводили в усіх 89 івано-франківських та у багатьох обласних навчальних закладах. Освітяни розповідають про те, що сучасні парти і техніку закупити всім і одразу складно, але з усіх сил намагаються створити сприятливе освітнє середовище. Матеріальне забезпечення планують здійснювати впродовж усього року, а наразі школи, які ще не мають європейського вигляду, активно переймають європейські звички.

Неозброєним оком реформування помітне у дошкільних закладах – таких у місті за минулий рік з’явилося шість. 95 відсотків дітей віком від трьох до шести років охоплені дошкільною освітою. Зважаючи на те, що малят у місті багато, а освітяни хочуть, щоб вони в майбутньому усі отримали якісну шкільну освіту, для цього будуть максимально використовувати наявні приміщення шкіл.

У Департаменті освіти кажуть, що реформа здебільшого тримається саме на вчителеві і те, чи заживе школа по-новому, залежить здебільшого від педагогів.

«Саме на вчителеві тримається реформа освіти в усі часи. Тому він має йти в ногу з часом, бути творчим, незалежним, конкурентоспроможним. Сучасна освіта каже, що вчитель повинен присісти перед вихованцем, щоб бути на рівні з дитиною. Місія сучасного вчителя – не лише самому вчитися, але й навчати дітей бути гнучкими, адаптуватися до змін, вміти самостійно вчитися і застосовувати знання на практиці», – пояснює Світлана Бойчук, головний спеціаліст з питань загальної середньої освіти Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради.

Про великі успіхи медичної реформи на Прикарпатті говорити складно, адже більшість закладів лише увійшли у «третю хвилю» укладання договорів. Фактично перші виплати від Національної служби здоров’я України вони отримали лише в січні. Зараз керівники закладів думають, як оптимізувати процес виплати заробітної плати відповідно до вже підписаних декларацій – угоди підписало вже близько 60% населення. Тому про значні результати можна буде говорити після першого кварталу 2019 року.

Втім експерти зазначають, що ті заклади, які почали реформуватися швидше, мають значні результати. Гарну роботу демонструють Коломийський міський центр первинної медико-санітарної допомоги та Тлумацький районний центр первинної медико-санітарної допомоги. Там, зазначають експерти, вже значно вища заробітна плата, лікарі забезпечені усіх необхідним, добре налагоджена сервісна служба – з цих медзакладів радять брати приклад.

Наталія Гусак, регіональний координатор з підтримки реформи охорони здоров’я програми “U-LEAD з Європою”, каже, що недоліків у медицині Прикарпаття немає – є свої особливості. В першу чергу, йдеться про велику кількість фельдшерсько-акушерських пунктів в області, здебільшого – у гірській місцевості.

«Їх дуже багато у гірській місцевості, у віддалених селах. Створені вони були задля доступної медичної допомоги, але доступність не завжди означає якість. Реформа є успішною, коли працівники вмотивовані відповідною зарплатою, а медичні центри оснащені всім необхідним. Варто подумати над тим, щоб використовувати нові способи доступності – мобільні медичні пункти», – зазначає Наталія Гусак.

Експерт зауважує, що в Прикарпаття можна повчитися тому, як організовують первинну медичну допомогу завдяки приватному сектору. Це стане рушієм покращення якості, здорової конкуренції.

Складнощі виникали і з тим, що кампанія з декларування «Лікар для кожної сім’ї» стартувала ще у квітні, тому працівники окремих новостворених комунальних некомерційних підприємств (КНП) укладали декларації на ліцензію і код ЄДРПОУ центральних районних лікарень. Наразі потрібно владнати питання щодо перенесення укладених декларацій на нову юридичну особу.

Реформи на Прикарпатті тривають. Представники різних сфер вчаться працювати за новими правилами і коригувати їх відповідно до особливостей регіону. Люди звикають до реформ і готуються до змін. Назвати реформування в Івано-Франківській області невдалим, звичайно, не можна, втім попереду ще дуже багато роботи, спрямованої на те, щоб українське Прикарпаття мало європейську освіту, владу та медицину.

Марта БАРАНЕЦЬКА

(Visited 54 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5558

загрузка...

Пісня "Червона рута" була присвячена дівчині з Прикарпаття 13:43

Легендарну "Червону руту" Володимир Івасюк присвятив одній із подруг юності - студентці медичного інституту Марії Соколовській. Про це розповіла сестра композитора Оксана Івасюк. "Володя дуже подобався дівчатам, мав багато приятельок...

В медицину Франківщини вкладуть 50 мільйонів гривень 13:22

Департамент охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА отримає 50,2 млн. гривень субвенцій з державного бюджету. Зокрема, 28 млн. гривень витратять на реконструкцію та придбання обладнання для відділення екстреної медичної допомоги Івано-Франківської обласної...

На Прикарпатті негода знову наробила людям шкоди (фоторепортаж) 13:16

Негода тривала всього 20 хвилин, але наробила страшної біди. Про це пише Богородчанська селищна рада, інформує Бліц-Інфо. Проїзд по дорогах з залученням техніки ДСНС оперативно відновлено, комунальні служби продовжують працювати....

Івано-Франківськ підтримав угоду про співпрацю ще з одним селом 13:02

Сесія міськради підтримала угоду з Чукалівкою.Про це інформує Правда.іф. з посиланням на прес-службу міського голови. Це вже сьоме село, з яким підпишуть такий договір. До цього місто підписало договори про...

У Івано-Франківську вчителі демонстрували свої таланти (фотофакт) 12:55

Вчителі демонструють таланти на сцені школи №3. В глядацькому залі — поважні гості, заступник президента міста Рибнік (Польща) Войцех Сьвєркош. Про це написав міський голова Івано-Франківська Руслана Марцінківа у соцмережі...

У Коломиї завершують будівництво дзвіниці (відеосюжет) 12:46

Ще одна візитівка Коломиї. Біля церкви Святого Йосафата зводять унікальну дзвіницю. Геодезичні роботи тут розпочали ще восени минулого року, а в березні заклали капсулу під будівництво. На цьому місці вже...

У Коломиї заборонили купатися 12:26

У коломийських водоймах купатись заборонено! Усе через те, що у місті та в районі немає спеціально облаштованих місць для купання. Та, незважаючи на попередження, люди продовжують рятуватись від спеки, занурюючись...

Викладач франківського вишу написав унікальну книгу про спортивну історію університету 12:18

Викладач Івано-Франківського національного медичного університету, заслужений працівник фізичної культури і спорту України Ярослав Остафійчук написав книгу про історію кафедри фізичної реабілітації, ерготерапії та фізичного виховання. Днями її довгоочікуваний тираж прибув...

Майже 100 прикарпатських кандидатів-мажоритарників змагатимуться за депутатські мандати 11:45

26 червня ЦВК оприлюднила остаточний перелік зареєстрованих кандидатів в народні депутати за мажоритарними округами. Загалом, у семи мажоритарних округах Прикарпаття висуваються 97 кандидатів, з них 57 висунуті партіями, а 40...

На Тисменичиині реконструюють стадіон за шість мільйонів гривень 11:22

Черніївська сільська рада визначила виконавця реконструкції футбольного поля в с. Черніїв Тисменицького району. Переможцем тендеру стало ТОВ «Княжий Галич Будівельна компанія» (м.Галич). Вартість робіт становить 5,948 млн. гривень. Планується, що...

Кандидат в депутати з Прикарпаття похвалився своїми дипломами і сказав, що готовий пройти IQ тест (фотофакт) 11:13

Кандидат в народні депутати від виборчого округу №87 Святослав Никорович опублікував в мережі Фейсбук фото своїх дипломів. За словами чоловіка, днями команда одного з конкурентів поширювала чутки, що йому начебто...

У Івано-Франківську хочуть заборонити використання поліетиленових пакетів 11:00 2 коментарі

Заборонити використання поліетиленових пакетів в Івано-Франківську запропонував депутат Сергій Палійчук. Його пропозицію підтримав мер Руслан Марцінків. Сьогодні на позачерговій сесії міської ради депутат Сергій Палійчук звернувся до міського голови і депутатів з...

У Івано-Франківську МАРСіани освоюють нову техніку (фотофакт) 10:57

Комунальна установа "Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба" допомагаємо комунальгникам. Про це інформують на офіційній сторінці в мережі Фейсбук. Девіз МАРСіан "Завжди і всім приходи на допомогу". "Сьогодні ми прийшли на допомогу...

Триває ремонт в закладах культури Івано-Франківська 09:41

Сезон відпусток у розпалі, та не для працівників департаменту культури міської ради. Окрім щоденних заходів вони готують також заклади дозвілля до нового сезону. Зараз поточними ремонтами охоплено 5 приміщень. Однак...

У Франківську відбулись змагання з багатоборства серед поліцейських (фоторепортаж) 09:22

Вчора, 26 червня, відбулися змагання з багатоборства серед особового складу територіальних відділів та відділень поліції, спеціальних підрозділів ГУНП в області, а також управління захисту економіки в Івано-Франківській області. Відповідно до...

Колишній керівник молодіжного крила "Партії регіонів" Прикарпаття і керівник обласного штабу Мураєва балотується до парламенту за списком "Опозиційного блоку" 09:15 3 коментарі

Прикарпатець балотується за списком "Опозиційного блоку". Про це повідомляють в мережі Фейсбук на сторінці НАШІ Прикарпаття обирають Опозиційний БЛОК. "Центральна виборча комісія затвердила список кандидатів від Політичної партії "Опозиційний блок" в...

У Івано-Франківському Центрі сучасного мистецтва відбулося відкриття виставки молодої львівської художниці Уляни Кульчицької «Покоління. Теорія» 09:10

Авторка представила серію із 21 графічної роботи виконаних комбінованою технікою друку, як на папері так і на металевих листах. Поштовхом до створення такої графіки стала участь художниці у польсько-українському пленері. Саме там Уляна Кульчицька...

На одній із вулиць Івано-Франківська через прорив водопроводу просідає асфальт 08:53

Сьогодні, 27 червня на вулиці Галицькій в Івано-Франківську прорвало трубу з водою. Як повідомляють свідки у телеграм-чаті 112. Аварія трапилася на перехресті вулиць Галицька і Військових ветеранів. "Прорвало трубу посеред...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

27 червня – 95 років від дня народження Івана Тинкалюка (1924-1991), майстра художньої обробки металу, уродженця с. Річка Косівського району; 50 років від дня народження Тетяни Мурафи (1969), івано-франківської художниці. Рубрика...

У Івано-Франківську автівка наїхала на 68-річного пішохода. Чоловіка забрали в лікарню 08:24

У Івано-Франківськутрапилася аварія, інформує Правда.іф. з посиланням на Управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації.   26 червня близько 15:00 53-річний водій,жит. с. Княждвір, вул. Тисова, тверезий, керуючи автомобілем «Тойота...
  • ріел ІФ виринаюча