Проєкти, гроші, прозорість. Чому у Франківську бракує інвесторів

У рейтингу Transparency International Івано-Франківськ – найбільш інвестиційно привабливе місто України. За версією агентства «Євро-Рейтинг» місто замикає трійку лідерів, пише “Репортер“.

Скоріш за все, дані різняться через різну методику оцінювання. У будь-якому разі показники високі, а результати?

Допоможе сайт

Минулого року Івано-Франківськ став лідером у рейтингу прозорості інвестиційного сектору серед українських міст. Його розробляла антикорупційна організація Transparency International Україна. Оцінку складали на основі 17 індикаторів. Зокрема перевіряли наявність антикорупційних програм, кредитний рейтинг міста, об’єкти для інвестування, програми підтримки бізнесу і т. д. Франківськ набрав 15 балів із 20. Аби отримати максимальну оцінку, місту рекомендували: «впровадити електронні аукціони, підключитися до платформи ефективного регулювання, опублікувати чинні регуляторні акти на data.gov.ua та включити підприємців до членів виконкому».

«Рейтинг складається з пунктів, за які відповідають різні управління. Наприклад регуляторними актами, у більшості випадків, займається управління економіки, – розповідає начальник управління інвестиційної політики Ігор Попадюк. – Один із напрямків, за які ми відповідали, – наявність інвестиційного сайту. Портал двомовний, тобто є українська та англійська версії, та максимально простий для інвестора. В принципі, у цьому рейтингу наш сайт був визнаний найкращою практикою».

За словами Попадюка, на сайті інвестор може знайти всю необхідну інформацію про індустріальну галузь, стартапи та експортерів. Також є карта, де позначені місцеві підприємства, вільні земельні ділянки й виробничі площі.

«Для того, аби не збирати паперові документи в одну купу, а потім пересилати їх емейлом інвестору, ми розмістили їх на інтерактивній мапі і відправляємо одним лінком», – пояснює Ігор Попадюк.

Ставка на місцевих

Нині у Франківську є три компанії з переважною часткою іноземних інвестицій: ТОВ «Електролюкс Україна», ДП ВО «Карпати» та ТОВ «Імперово Фудз». Раніше у цьому переліку ще була «Тайко електронікс», але у травні завод оголосив про закриття.

«Ми повинні розуміти, якщо до нас приходить зовнішній інвестор, то він приходить з конкретною ціллю – заробити кошти за певний період часу, – говорить Ігор Попадюк. – Це дуже чіткий розрахунок. Такі компанії, як «Тайко електронікс», Leoni чи Electrolux, дивляться, чи їм вигідно ставити завод на наступні 15 років, чи ні».

Якщо інвестор втрачає вигоду, то просто переводить виробництво до іншої країни. Розраховувати на такого інвестора – короткострокова стратегія, каже Попадюк. Натомість, на його думку, Франківську потрібна довгострокова стратегія, наприклад, ставка на малий і середній бізнес, який працює на експорт.

«Недавно в нас була зустріч з виробниками меблів, – розповідає Ігор Попадюк. – Ми домовились, що підтримаємо проведення їхнього форуму на «Промприладі». Меблевики мають об’єднатися для того, аби збільшувати виробництво, експортувати продукцію, збільшувати кількість робочих місць. Зі свого боку місто може запропонувати їм комфортні умови для розвитку, відсутність тиску контролюючих органів та допомогу в об’єднанні».

Разом з тим відмовлятися від іноземного інвестора ніхто не збирається. Управління інвестиційної політики підготувало ініціативні листи українською, англійською та польською мовами, їх відправили у понад 500 польських і німецьких фірм.

«Там ми описуємо інвестиційний сайт, ІТ-кластер, концепцію приватного індустріального парку Arkan, – каже Попадюк. – Чому так? Ми бачимо перелокацію виробництва на Схід. Ми знаходимось у конкурентоспроможному середовищі, куди можуть прийти інвестори, які раніше розміщали своє виробництво в Польщі, Угорщині, Румунії».

Однак на масштабні виробництва наразі не розраховують, адже в місті бракує землі.

«У нас є невеликі ділянки, які розкидані по місту, – розповідає Попадюк. – У Хриплинській промзоні є 2-4 гектари. Там є газ, світло, вода, каналізація. Але немає дорожньої інфраструктури, такої, як би хотів інвестор, і це потребує великих капіталовкладень. Також немає єдиної земельної ділянки, яку б ми могли відвести під індустріальний парк. Думаю, після об’єднання територіальних громад, коли до нас включаться навколишні села, земля з’явиться».

Плани є – грошей нема

Крім того, місто працює з грантами, адже є чимало європейських програм. Так, на Прикарпатті реалізуються три транскордонні: Польща-Білорусь-Україна, Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна, Україна-Румунія, та одна траснаціональна – Дунайська. Саме в рамках Дунайської програми Франківськ мав отримати 218 тисяч євро на проєкт у Вовчинецьких горах, але грошей поки нема.

«Наразі ми стикнулися із проблемою, – каже Попадюк. – В рамках угоди спершу ми мусимо витратити свої гроші, потім нас має перевірити держаудит, далі перевіряє аудит європейський, і аж після того нам повертають кошти. Але щоб ми пройшли першу лінію контролю, Мінрегіонбуд мав прийняти відповідні процедури. Нині це питання гальмують. І якщо європейцям кошти за програмою надходять кожні пів року, то ми отримаємо їх значно пізніше».

Інший проєкт, уже в рамках програми Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна, передбачає встановлення 19 електрозаправок. За словами Ігоря Попадюка, нині він на стадії підписання партнерської угоди.

«У вересні маємо підписати угоду і з жовт­ня почати реалізовувати проєкт, – говорить Попадюк. – Під електрозаправки визначили три локації. Перша – це «Промприлад», як точка креативної економіки. Друга, транзитна, на Калуському шосе, біля ВО «Карпати». І третя, скоріш за все, буде десь в центрі. Ми зараз з обленерго обговорюємо можливість встановлення, потрібно підготувати пакет документів».

Третій проєкт будуть реалізовувати в рамках програми Україна-Румунія. Івано-Франківськ має отримати 1,3 млн євро на створення дата-центрів.

«Будемо створювати серверні, які управлятимуть всією інформацією з відеокамер, та зводити аналітичну інформацію з різних служб, – пояснює Ігор Попадюк. – До кінця року маємо підготувати технічні документи, стратегію – прописати, як ми будемо працювати з партнерами. Попередній пакет документів буде напрацьований до кінця серпня, потім ми маємо провести ще одну робочу зустріч, проаналізувати напрацювання».

А от історія зі створенням коворкінгу для ІТ-спільноти – iHUB на Гординського, 10 затихла. У 2016 році місто передало будівлю в оренду норвезькому інвестору. Це пам’ятка архітектури, тому там багато нюансів. За попередньою домовленістю місто мало відремонтувати дах, третій поверх і мережі. Дах зробили, а от iHUB-ом навіть не пахне.

(Visited 93 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3634

загрузка...

Прикарпатські підприємства сплатили до бюджету 296,3 мільйони гривень податку на прибуток 19:19

З початку року підприємства Івано-Франківщини перерахували до зведеного бюджету 296,3 мільйони гривень податку на прибуток, що на 64,9 мільйона більше, ніж за відповідний період 2018 року. До державного бюджету надійшло...

Прикарпатці сплатили до державного бюджету майже 800 мільйонів гривень податку на додану вартість 14:47

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, з початку року суб'єкти господарювання Прикарпаття сплатили до державного бюджету 776,3 млн грн податку на додану вартість. Це на 85,9 млн...

На Франківщині податківці нарахували більше сотні власників елітних автівок 10:17 2 коментарі

На Івано-Франківщині власники дорогих автівок сплатили 1,85 мільйонів гривень транспортного податку. Про це повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області. «Цього року під оподаткування транспортним податком потрапили 106 осіб,...

Прикарпатці сплатили до бюджету більше 2,8 мільярдів гривень податку на доходи фізичних осіб 13:22

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області за січень-липень 2019 року до бюджетів усіх рівнів надійшло 2846,6 млн грн податку на доходи фізичних осіб. У порівнянні з відповідним...

Платники Прикарпаття сплатили до бюджету майже 359 млн грн плати за землю 11:22

З початку 2019 року до місцевих бюджетів Прикарпаття платники податків сплатили 358,7 млн грн плати за землю. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження зросли на 64,1 млн гривень....

До місцевих бюджетів Прикарпаття надійшло понад 100 мільйонів гривень рентної плати 17:30

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області  з початку року платники податків Івано-Франківщини перерахували до місцевих скарбниць 100,9 млн грн рентних платежів. В порівнянні з відповідним періодом  минулого...

На Прикарпатті сплата податку на нерухоме майно зросла на 32% 15:25

Платники Івано-Франківщини вже сплатили до місцевого бюджету понад 63,0 млн грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що на 31,7 відсотка більше за минулорічну сплату. Про це повідомили...

Більше 29 тисяч осіб працевлаштували за сприяння служби зайнятості Івано-Франківщини 11:22 2 коментарі

«За сім місяців 2019 року більше 29 тисяч осіб працевлаштували за сприяння служби зайнятості Івано-Франківщини. 631 особа отримала місце праці за умови компенсації роботодавцям витрат єдиного соціального внеску. Одноразова виплата...

На Прикарпатті офіційно більше 8 тисяч безробітних 14:14 3 коментарі

Соціально-економічне становище Івано-Франківської області за січень-червень 2019 року (за  даними  Головного  управління статистики  в Івано-Франківській області)   Короткий  огляд Населення Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 червня...

Понад 280 мільйонів «екоподатку» сплатили прикарпатці за забруднення довкілля 13:22

За забруднення навколишнього середовища прикарпатські платники перерахували до бюджету 280,8 млн грн екологічного податку. Про це повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області. Із загальної суми надходжень, до державної...

На Франківщині виробили більше 2 тисяч тонн меду 11:22

На початок 2019 року в Івано-Франківській області нараховувалося 143 тис. бджолосімей, що складає 5,5% від їх загальної кількості в Україні. Про це повідомили у Головному управлінні статистики в Івано-Франківській області....

Субсидії доведеться повернути в бюджет: у частини українців заберуть допомогу 13:36 1 коментар

В Україні після перевірки всіх, хто незаконно отримував субсидію, зобов'яжуть повернути її в державний бюджет. Про це йдеться в матеріалі OBOZREVATEL. У постанові Кабміну сказано, що повернути субсидію потрібно добровільно. А...

В Івано-Франківську та селах, підпорядкованих міськраді налічується понад 260 тисяч жителів 11:53

Соціально-економічне становище м. Івано-Франківська за січень-червень 2019 року (за даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області) Короткий огляд Населення Станом на 1 червня 2019р. у м.Івано-Франківську та селах, підпорядкованих міськраді,...

У Долині планують побудувати гіпермаркет «Епіцентр» 18:51

3 вересня 2019 року о 17.00 год. в приміщенні залу засідань Долинської районної ради (м. Долина, пр. Незалежності, 5, 1 поверх) відбудуться громадські слухання щодо затвердження детального плану території для...

Нова ціна на газ для українців: скільки платитимуть прикарпатці 17:46

Виходячи з озвученої "Нафтогазом" вартості газу для населення в серпні, найвищі роздрібні ціни на паливо будуть у споживачів, які приєднані до мереж підприємств "Миколаївгаз", "Газовик" (Вінницька область) і "Рівнегаз". Про...

Платники Прикарпаття спрямували для розвитку української армії майже 205 мільйонів гривень 17:30 1 коментар

За січень-липень 2019 року платники податків перерахували до держбюджету 204 млн 184 тисячі гривень військового збору. Цьогорічні надходження на обороноздатність армії  перевищили минулорічні на 14,3 відсотка. Про це повідомили в...

У Коломийському центрі зайнятості з'явилися кар'єрні радники (відеосюжет) 16:45

Кар'єрні радники. Коломийська міськрайонна філія Івано-Франківського обласного центру зайнятості впровадила нову послугу. Тепер, згідно із чинним законодавством, тут діє інститут кар'єрного радника. Детальніше дивіться у сюжеті: НТК

Надходження податків до місцевих «скарбниць» Прикарпаття зросли на півмільйона гривень 14:14

За підсумками семи місяців ц.р. місцеві скарбниці поповнено на 3 млрд 338 млн грн. податків і зборів, що на 574,8 млн грн більше за минулорічні надходження. Про це повідомили в...

Вже у вересні: в Україні зростуть ціни на два популярних продукти 10:33

У вересні в українських магазинах подорожчають молокопродукти і яйця. Такий прогноз дає гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, повідомляє "Голос.юа". За його словами, молочка буде дорожчати невеликими темпами. "У вересні ціна на молочну...

Гривня на закритті міжбанку зміцнилась 09:13

15 серпня котирування гривні до долара на закритті міжбанку встановилися на рівні 25,15 - 25,18 гривні за долар. Про це повідомляє Finance.ua. На 16:55 середні курси валют на міжбанку були наступними:...
  • ріел ІФ виринаюча