Репортаж з табору. Чому роми називають берег Бистриці домом (фоторепортаж)

Вони кажуть, що ніколи не мерзнуть, а їхні діти ніколи не хворіють. Берег річки вони називають домом, а найбільше цінують сім’ю та документи.

До табору через хащі

У Франківську, на Пасічній, берег Бистриці-Солотвинської вже давно облюбували й заселили закарпатські роми. Чому вони їдуть до нас? Найпопулярніша версія – через конфлікт з місцевим бароном, бо той наче захотів доньку когось із родини. Але це на рівні легенди.

Насправді, оселилися, бо кажуть, що люди тут добріші й допомагають. Більшість ромів живе з того, що жебракують. З роками тягнуть на Прикарпаття й родичів.

Соцпрацівники місцевого Будинку нічного перебування часто навідуються до поселень на Бист­риці, бо там багато дітей. Везуть їм допомогу. Минулого тижня поїхав і «Репортер».

На Пасічній повним ходом йде будова. Не проїхати, бо дорога розбита вантажівками. Паркуємо авто наприкінці асфальту, а далі продираємося до поселення хащами і мокрою стежкою. Трохи грузнемо у болоті. Про те, що майже на місці, вказують купи сміття.

Десь далі видно невеликі халупки. Обвішані клейонкою, тканиною, кавалками дошок, бляхи, старих віконних рам і дверей. У такій стилістиці тут усі сім хат поселення.

У перших двох – нікого. Біля наступної граються троє малюків. Побачили чужих і втекли до хати. Звідти виходить Гіта – чорнява жінка у синьому фартусі поверх довгої спідниці. Кутається у светр, бо надворі вітер. Має гарну зачіску, вищипані та помальо­вані брови, на руках манікюр. Впізнає соц­працівників і запрошує до хати.

Всередині значно просторіше, ніж здавалося з вулиці. Стіни теж застелені чим можна. Більшу частину кімнати займає ліжко. Воно на голій землі. Збоку поскладані обвуглені від диму матраци. Купи одягу. Там, де кухонний куток, більш-менш прибрано. На гачках висять горнята. На полиці – турка для кави. На землі одна на одній поскладані миски.

Тут живуть Гіта з чоловіком, їхні 13 дітей, а ще приїхали старша сестра та батько.

Гіта каже «Ай»

Менші діти обступили матір. Гіта майже не говорить українською і не дуже розуміє. На все відповідає: «Ай». Діти трохи говорять, але не знають української грамоти, бо ходили до угорської школи. Їхня родина із Мукачівсь­кого району. У Франківську живуть десь шість років. Жінка каже, що трьох дітей родила тут. Її старшому сину – 17 років, найменшій доньці – два. Самій Гіті скоро буде 40.

На гаку при вході в очі кидаються дві гітари. То її чоловіка – Робі. Його зараз нема вдома, бо на роботі – десь на будові. Цікаво, що саме з цієї родини ніхто не жебракує. Робі до роботи бере й старшого сина. Гіта теж працює, каже, збирає по смітниках вторсировину і здає.

Здалека стежкою йде худий чоловік у чорній балоновій куртці з хутром на комірі, у чорних джинсах. Несе наперед себе білий мішок. Це Роберт, Робі. Прийшов на обід, а зараз знову має їхати працювати десь на дачу.

«Зайшов трохи металу, та й думаю, принесу додому. Дай Боже здоров’я», – вітається Робі.

Розказує соцпрацівникам, що благодійники пообіцяли купити хату в селі Побережжі, але «селяни циган не хочуть». А тут, у поселенні, їм дозволили жити лише до червня, бо йде розбудова. Каже, певно, вертатимуться на Закарпаття.

То не наш

До гурту чорнявих та смаглявих малюків прибіг світлий русявий хлопчик.

«То не наш», – каже Робі. «Та помітно», – сміються соцпрацівники.

Малого звати Максим. Він теж із ромів – з поселення, що трохи далі від Робі та Гіти. Йдемо з ним берегом, попри річку, до його табору.

З-за кущів вибігає з десяток гавкучих собак. Малий піднімає зі стежки якусь гілку та кричить на псів. Каже, аби ми не боялися, бо то такі собаки, що «покажеш їм патичок і вони втікнуть».

Йдемо добре втоптаною стежкою. Тут значно чистіше, ніж біля попереднього поселення. Десь лежать дитячі машинки, іграшки, велосипед. Від дерева до дерева протягнуті мотузки, на них сушиться кольоровий одяг – теж переважно дитячий.

Біля одної з хат двоє маленьких дівчаток. Щось кричать, коли побачили чужих. Миттю з хати виходить худа молода жінка з килимком і віником – Наталя. Довго мовчки розглядає гостей, а потім запрошує досередини.

Наталю часто можна побачити біля церкви, де жінка жебракує. Соцпрацівники застерігають, мовляв, не дай Боже візьме з собою дітей. «Я знаю це, панночку», – запевняє Наталя.

Каже, в Закарпатті їй нема куди їхати. Мовляв, хату там продали, аби поховати батька, і так лишилися без даху. Тепер її хата тут. Показує на маленьку халупку, де живе з двома дітьми – дев’ятирічним Максимом та чотирирічною Валею.

Ліжко застелене рожевою білизною, на ньому акуратно поскладані м’які іграшки. Підлога застелена килимками. Прикрашають помешкання і штучні вазони.

Буржуйка, що в куті хати, таки добряче нагріває приміщення. Жінка каже, що вони тут не мерзнуть ніколи. Сміється, що якось знімала квартиру в районі аеро­порту, то там її діти мерзли й дуже слабували, а тут – ніколи! Говорить, що тут завжди в теплі та щосуботи купані.

Наталя пробувала влаштувати Максима у школу № 24, але там не взяли, мовляв, буде приносити з поселення різну інфекцію. Жінка дістає з шафи папку, а там зошит з медичною довідкою, яку зробила для сина. Все одно не взяли.

Цікаво, що раз на тиждень до табору приходить вчителька-волонтерка зі «Спільноти Святого Егідія», яка займається з малим. Наука Максиму дається. Сів біля гарячої грубки та показує зошит зі списаними літерами.

На одній каструлі

Крім Наталі, в поселенні живе її мати Лєна, сестри та брати. Каже, мати мала 12 дітей. Двох уже поховали на Чукалівці. У Франківську вони всі мешкають вже років 15.

Лєна – старша худа жінка у червоному светрі. У неї якогось оливкового кольору очі, а з-під хустки виглядає темно-русе волосся, де-не-де з сивиною. Бідкається соцпрацівникам, що недавно від свічки була пожежа і загоріли її та синові документи. Просить допомогти зробити нові.

Наталя каже, її намет теж згорів, але вона встигла врятувати дітей і свої документи. Зараз живе у халупі сестри. «До літа, а потім брат мені збудує, – говорить Наталя. – Сестра зараз у Надвірній. Вона там на квартирі живе. Вона без чоловіка, без дітей і сама хоч куди».

Сім’я Лєни живе з того, що жінки жебракують, а чоловіки підробляють вантажниками.

«Мої брати ще не жонаті і ми живемо на одному місці, на одній каструлі, – пояснює Наталя. – Одному 22, другому – 20, а меншому наступного місяця буде 19 років».

Каже, ще не женяться. Весілля з її сім’ї ніхто ніколи не робив. Каже, на Закарпатті гучно святкують лише багачі.

Свого чоловіка Ігоря Наталя вісім років чекала із тюрми. «Прийшов, посидів чотири місяці, я якраз малим завагітніла, і знову посадили, – розказує жінка. – Мала теж від нього. Він довше місяця на волі й не був. Виходив, крав та йшов далі з Богом. Зараз оженився, живе у Тисмениці. Дітям не помагає. Йому пусто до них».

Валя приходить звідкись з великим куснем гарно запеченого хліба й смачно хрумкає. Наталя сміється, що мала дуже любить хліб. На обід та вечерю у них прий­нято сідати всім разом. Для великої родини готує Наталя. Розказує, що вчора був зелений борщ, гречка…

Окремо від всіх з малям на руках стоїть 19-річна Віра. Вона тут за невістку. Показує своє житло в кінці поселення. Оглядається, чи йде за нами її старша трирічна Сабінка. Каже, народила її в 16 років, то в пологовому з нею сварилися, бо рано родила.

У її хаті також тепло. Нічого зай­вого – буржуйка й велике ліжко. Над ним сушиться дитячий одяг. Тут теж багато рожевого кольору. На вулиці під наметом стоїть дитячий візок, з яким вовтузиться мала Сабіна. У дівчинки на чолі велика червона пляма.

«Це шрам такий від опіку, – розказує Віра. – Їй ще року не було. Поставила дитину спати, а сама пішла по воду для прання. Якось так сталося, що палатка загорілась. Добре, що недалеко був брат чоловіка, забіг, загорнув дитину в куртку та й виніс. Лиш ото вискочив, а палатка і впала».

Віра зізнається, що раніше вагітною жебракувала у місті, а зараз ні, бо чоловік заробляє. Їм цього вистачає.

Проводить до машини. Каже, й так іде з малими до магазину, бо там є гойдалки. Цього року на Великдень піде з дітьми святити паску.

Чому не шукають нормальну роботу? Та без документів не хочуть брати. А в неї нема й не було. Віру мати залишила в пологовому. Потім бабуся забрала на виховання, а коли та померла, то дівча росло біля батькової сестри. А потім, посміхається, «спуталась з чоловіком і вже не сама».

(Visited 807 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Микола Красуляк,

  А дроти, звідки живлення?

  Гість,

  Текст звучить як анекдот:
  1. «Не шукають роботу, бо немає документів». Лише через це? Чи просто взападло? Легше красти чи жебракувати.
  2. «Знайшов трохи металу». У когось на дачі знайшов?
  3. І головне – а чому соц. працівники не забирають дійтей у інтернати?

  Гість,

  у світі тварин.Напевно засрали весь берег.Що їх не можна звідти вигнати, ще й плодять ту гидоту, як щурі.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6266

загрузка...

Забудовник-вандал продовжує знищувати архітектурну пам’ятку у центрі Івано-Франківська (фоторепортаж) 23:21

Не пройшло і тижня, як «Муніципальна інспекція» демонтувала будівельний паркан на Василіянок, а на цьому місці «виросла» нова огорожа – самовільний будмайданчик огородили сіткою. Будівельний скандал розгорівся на початку квітня,...

Зима не відступає: у Карпатах відомий курорт засипало снігом (фоторепортаж) 22:06

Від початку тижня на Закарпатті різко похолодало. Місцями в області температура опустилася майже до нуля. Вночі у низинних районах стовпчики термометрів опустилися до 1-5 градусів тепла, а вдень — від...

«Укрнафта» передасть Долині три соціальних об’єкта 21:47

Відбулось підсумкове засідання спільної комісії з питань передачі у власність територіальної громади міста Долини об’єктів соціальної сфери ПАТ «Укрнафта». Про це повідомили в Долинській міській раді. Йдеться про дитячий садок...

Нових автобусів більше не буде, зараз зосереджені на оновленні тролейбусного парку, – Марцінків 21:18

Франківців, які сподіваються на продовження традиції майже щомісячного запуску нового автобусного комунального маршруту, чекає розчарування – мерія не має наміру цьогоріч купувати нові автобуси. З початку року у Франківську вже...

Як у Франківську всіх охочих вчать розписувати писанки (фоторепортаж) 21:07

Готуючись до свята кожен намагається зробити свій кошик оригінальним і неповторним. І одним з головних атрибутів великоднього кошика є писанки. Звісно писанку можна купити завчасно на великодніх ярмарках чи на...

На Прикарпатті міністр оборони зустрівся з родинами загиблих військовослужбовців та волонтерами (фоторепортаж) 20:07 1 коментар

Сьогодні, 18 квітня, перебуваючи з робочим візитом на Івано-Франківщині у Коломиї, Міністр оборони України Степан Полторак зустрівся з родинами військовослужбовців 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади та волонтерами. "Ми дуже часто спілкуємося з військовими...

Франківці, яка сама виховує доньку, потрібна допомога на ремонт 19:53 8 коментарів

Франківка живе у двокімнатній квартирі з 13-річною донькою. Раніше з ними жив брат жінки, який постійно пиячив. Зараз квартира у неналежному стані, а матір сама не може забезпечити дитину нормальними...

Франківців закликають зібрати великодній кошик для бідних 19:41

Великодню акцію в Івано-Франківську ініціювала Спільнота Святого Егідія. Її активісти щотижня роздають безпритульним і стареньким людям гарячу їжу. А цьогоріч вирішили зробити їм сюрприз – подарувати продукти для святкового кошика,...

З червоними волоссям: відома франківчанка Тіна Кароль несподівано змінила імідж (фотофакт) 19:27

Шанувальники Тіни Кароль залишилися в захваті від нового образу артистки. Українська співачка Тіна Кароль здивувала шанувальників зміною образу. Артистка сфотографувалася в чорній міні-сукні, блискучих високих чоботях і яскравій двоколірній перуці....

Прикарпатців просять повідомляти про випадки браконьєрства 18:51

На Івано-Франківщині триває операція “Нерест”. Про це повідомляють активісти Івано-Франківського осередку Національних Дружин, які продовжують акцію спільно з ГО “Івано-Франківський риболовний клуб”. Зазначається, що протягом останніх кількох днів, проводилося патрулювання...

У Франківську письменник з Прикарпаття презентував нову книгу 18:12

Вчора, 17 квітня, у Франківську презентували нову книгу. Презентацію проводили в Підземному Переході Ваґабундо, там і відбулась зустріч із автором книги Мирославом Лаюком. Модерував зустріч Юрій Андрухович, пише МІСТО. Письменник...

Місто без людей. Франківців запрошують пройтися порожніми вулицями й зафіксувати цей стан 18:01

Засновник антифестивалю Blank Андрій Назаренко вп’яте запрошує мешканців Івано-Франківська прогулятися безлюдним містом, пише Репортер. Цього року антифест  відбудеться 29 квітня, як завжди – ранком Поливаного понеділка, повідомляє Назаренко. “Раз на...

Замело посеред квітня: на гірськолижному курорті в Карпатах випав сніг (фото) 16:30

Карпати у середу замело снігом. Фото / snig.info Зокрема, снігом замело на гірськолижному курорті Драгобрат на Закарпатті, повідомляє УНІАН. Опадів випало чимало. У той же час в Українському гідрометцентрі попередили, що через снігопад 17 квітня у високогір'ї Івано-Франківської області очікується значна...

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку 16:01 35 коментарів

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку. Вказану заяву розмістив заступник голови Міської Асоціації учасників АТО   Vasul Andriyv розмістив у соцмережі Фейсбук: Ми вирішили заявити про...

Чотири нові ділянки та автівка: як змінився дохід голови Калуської РДА за рік 14:58

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews аналізує декларації і показує, як змінилися статки чиновників за минулий 2018...

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 14:47

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 19 квітня у високогір'ї  Івано–Франківської області збережеться значна сніголавинна небезпека  (3 рівень). Ввечері 18 квітня із збереженням протягом ночі...

Міністр оборони перевірив, як на Прикарпатті будують гуртожитки для військових (фоторепортаж) 14:37

Сьогодні, 18 квітня, в рамках робочої поїздки на Івано-Франківщину Міністр оборони України Степан Полторак перевірив хід будівництва гуртожитків поліпшеного планування та об’єкти військової інфраструктури. В ході роботи глава вітчизняного оборонного...

Відома співачка з Івано-Франківська похизувалася оригінальним подарунком (фотофакт) 14:27

Відому франківчанку Тіну Кароль зобразили звабливим зайчиком на оригінальній картині. Співачка показала прихильникам, який оригінальний презент їй піднесли, інформує ТСН. Так, виконавиці подарували незвичну картину, де у неї замість обличчя...

Будинок, автомобіль та вісім земельних ділянок задекларував голова Старобогородчанської ОТГ 13:43

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews показує, як змінилися статки чиновників. За 2018 рік свою щорічну декларацію подав і...

Відтепер бійці-добровольці отримуватимуть безкоштовні медичні послуги у міській лікарні (фоторепортаж) 12:57

У середу, 17 квітня, між Івано-Франківською міською радою, ГО «Добровольчий Український Корпус» та Центральною міською клінічною лікарнею підписали тристоронній меморандум про співпрацю. Відтепер добровольці отримуватимуть фахове й безкоштовне медичне обслуговування....
 • ріел ІФ виринаюча