Репортаж з табору. Чому роми називають берег Бистриці домом (фоторепортаж)

Вони кажуть, що ніколи не мерзнуть, а їхні діти ніколи не хворіють. Берег річки вони називають домом, а найбільше цінують сім’ю та документи.

До табору через хащі

У Франківську, на Пасічній, берег Бистриці-Солотвинської вже давно облюбували й заселили закарпатські роми. Чому вони їдуть до нас? Найпопулярніша версія – через конфлікт з місцевим бароном, бо той наче захотів доньку когось із родини. Але це на рівні легенди.

Насправді, оселилися, бо кажуть, що люди тут добріші й допомагають. Більшість ромів живе з того, що жебракують. З роками тягнуть на Прикарпаття й родичів.

Соцпрацівники місцевого Будинку нічного перебування часто навідуються до поселень на Бист­риці, бо там багато дітей. Везуть їм допомогу. Минулого тижня поїхав і «Репортер».

На Пасічній повним ходом йде будова. Не проїхати, бо дорога розбита вантажівками. Паркуємо авто наприкінці асфальту, а далі продираємося до поселення хащами і мокрою стежкою. Трохи грузнемо у болоті. Про те, що майже на місці, вказують купи сміття.

Десь далі видно невеликі халупки. Обвішані клейонкою, тканиною, кавалками дошок, бляхи, старих віконних рам і дверей. У такій стилістиці тут усі сім хат поселення.

У перших двох – нікого. Біля наступної граються троє малюків. Побачили чужих і втекли до хати. Звідти виходить Гіта – чорнява жінка у синьому фартусі поверх довгої спідниці. Кутається у светр, бо надворі вітер. Має гарну зачіску, вищипані та помальо­вані брови, на руках манікюр. Впізнає соц­працівників і запрошує до хати.

Всередині значно просторіше, ніж здавалося з вулиці. Стіни теж застелені чим можна. Більшу частину кімнати займає ліжко. Воно на голій землі. Збоку поскладані обвуглені від диму матраци. Купи одягу. Там, де кухонний куток, більш-менш прибрано. На гачках висять горнята. На полиці – турка для кави. На землі одна на одній поскладані миски.

Тут живуть Гіта з чоловіком, їхні 13 дітей, а ще приїхали старша сестра та батько.

Гіта каже «Ай»

Менші діти обступили матір. Гіта майже не говорить українською і не дуже розуміє. На все відповідає: «Ай». Діти трохи говорять, але не знають української грамоти, бо ходили до угорської школи. Їхня родина із Мукачівсь­кого району. У Франківську живуть десь шість років. Жінка каже, що трьох дітей родила тут. Її старшому сину – 17 років, найменшій доньці – два. Самій Гіті скоро буде 40.

На гаку при вході в очі кидаються дві гітари. То її чоловіка – Робі. Його зараз нема вдома, бо на роботі – десь на будові. Цікаво, що саме з цієї родини ніхто не жебракує. Робі до роботи бере й старшого сина. Гіта теж працює, каже, збирає по смітниках вторсировину і здає.

Здалека стежкою йде худий чоловік у чорній балоновій куртці з хутром на комірі, у чорних джинсах. Несе наперед себе білий мішок. Це Роберт, Робі. Прийшов на обід, а зараз знову має їхати працювати десь на дачу.

«Зайшов трохи металу, та й думаю, принесу додому. Дай Боже здоров’я», – вітається Робі.

Розказує соцпрацівникам, що благодійники пообіцяли купити хату в селі Побережжі, але «селяни циган не хочуть». А тут, у поселенні, їм дозволили жити лише до червня, бо йде розбудова. Каже, певно, вертатимуться на Закарпаття.

То не наш

До гурту чорнявих та смаглявих малюків прибіг світлий русявий хлопчик.

«То не наш», – каже Робі. «Та помітно», – сміються соцпрацівники.

Малого звати Максим. Він теж із ромів – з поселення, що трохи далі від Робі та Гіти. Йдемо з ним берегом, попри річку, до його табору.

З-за кущів вибігає з десяток гавкучих собак. Малий піднімає зі стежки якусь гілку та кричить на псів. Каже, аби ми не боялися, бо то такі собаки, що «покажеш їм патичок і вони втікнуть».

Йдемо добре втоптаною стежкою. Тут значно чистіше, ніж біля попереднього поселення. Десь лежать дитячі машинки, іграшки, велосипед. Від дерева до дерева протягнуті мотузки, на них сушиться кольоровий одяг – теж переважно дитячий.

Біля одної з хат двоє маленьких дівчаток. Щось кричать, коли побачили чужих. Миттю з хати виходить худа молода жінка з килимком і віником – Наталя. Довго мовчки розглядає гостей, а потім запрошує досередини.

Наталю часто можна побачити біля церкви, де жінка жебракує. Соцпрацівники застерігають, мовляв, не дай Боже візьме з собою дітей. «Я знаю це, панночку», – запевняє Наталя.

Каже, в Закарпатті їй нема куди їхати. Мовляв, хату там продали, аби поховати батька, і так лишилися без даху. Тепер її хата тут. Показує на маленьку халупку, де живе з двома дітьми – дев’ятирічним Максимом та чотирирічною Валею.

Ліжко застелене рожевою білизною, на ньому акуратно поскладані м’які іграшки. Підлога застелена килимками. Прикрашають помешкання і штучні вазони.

Буржуйка, що в куті хати, таки добряче нагріває приміщення. Жінка каже, що вони тут не мерзнуть ніколи. Сміється, що якось знімала квартиру в районі аеро­порту, то там її діти мерзли й дуже слабували, а тут – ніколи! Говорить, що тут завжди в теплі та щосуботи купані.

Наталя пробувала влаштувати Максима у школу № 24, але там не взяли, мовляв, буде приносити з поселення різну інфекцію. Жінка дістає з шафи папку, а там зошит з медичною довідкою, яку зробила для сина. Все одно не взяли.

Цікаво, що раз на тиждень до табору приходить вчителька-волонтерка зі «Спільноти Святого Егідія», яка займається з малим. Наука Максиму дається. Сів біля гарячої грубки та показує зошит зі списаними літерами.

На одній каструлі

Крім Наталі, в поселенні живе її мати Лєна, сестри та брати. Каже, мати мала 12 дітей. Двох уже поховали на Чукалівці. У Франківську вони всі мешкають вже років 15.

Лєна – старша худа жінка у червоному светрі. У неї якогось оливкового кольору очі, а з-під хустки виглядає темно-русе волосся, де-не-де з сивиною. Бідкається соцпрацівникам, що недавно від свічки була пожежа і загоріли її та синові документи. Просить допомогти зробити нові.

Наталя каже, її намет теж згорів, але вона встигла врятувати дітей і свої документи. Зараз живе у халупі сестри. «До літа, а потім брат мені збудує, – говорить Наталя. – Сестра зараз у Надвірній. Вона там на квартирі живе. Вона без чоловіка, без дітей і сама хоч куди».

Сім’я Лєни живе з того, що жінки жебракують, а чоловіки підробляють вантажниками.

«Мої брати ще не жонаті і ми живемо на одному місці, на одній каструлі, – пояснює Наталя. – Одному 22, другому – 20, а меншому наступного місяця буде 19 років».

Каже, ще не женяться. Весілля з її сім’ї ніхто ніколи не робив. Каже, на Закарпатті гучно святкують лише багачі.

Свого чоловіка Ігоря Наталя вісім років чекала із тюрми. «Прийшов, посидів чотири місяці, я якраз малим завагітніла, і знову посадили, – розказує жінка. – Мала теж від нього. Він довше місяця на волі й не був. Виходив, крав та йшов далі з Богом. Зараз оженився, живе у Тисмениці. Дітям не помагає. Йому пусто до них».

Валя приходить звідкись з великим куснем гарно запеченого хліба й смачно хрумкає. Наталя сміється, що мала дуже любить хліб. На обід та вечерю у них прий­нято сідати всім разом. Для великої родини готує Наталя. Розказує, що вчора був зелений борщ, гречка…

Окремо від всіх з малям на руках стоїть 19-річна Віра. Вона тут за невістку. Показує своє житло в кінці поселення. Оглядається, чи йде за нами її старша трирічна Сабінка. Каже, народила її в 16 років, то в пологовому з нею сварилися, бо рано родила.

У її хаті також тепло. Нічого зай­вого – буржуйка й велике ліжко. Над ним сушиться дитячий одяг. Тут теж багато рожевого кольору. На вулиці під наметом стоїть дитячий візок, з яким вовтузиться мала Сабіна. У дівчинки на чолі велика червона пляма.

«Це шрам такий від опіку, – розказує Віра. – Їй ще року не було. Поставила дитину спати, а сама пішла по воду для прання. Якось так сталося, що палатка загорілась. Добре, що недалеко був брат чоловіка, забіг, загорнув дитину в куртку та й виніс. Лиш ото вискочив, а палатка і впала».

Віра зізнається, що раніше вагітною жебракувала у місті, а зараз ні, бо чоловік заробляє. Їм цього вистачає.

Проводить до машини. Каже, й так іде з малими до магазину, бо там є гойдалки. Цього року на Великдень піде з дітьми святити паску.

Чому не шукають нормальну роботу? Та без документів не хочуть брати. А в неї нема й не було. Віру мати залишила в пологовому. Потім бабуся забрала на виховання, а коли та померла, то дівча росло біля батькової сестри. А потім, посміхається, «спуталась з чоловіком і вже не сама».

(Visited 812 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Микола Красуляк,

  А дроти, звідки живлення?

  Гість,

  Текст звучить як анекдот:
  1. «Не шукають роботу, бо немає документів». Лише через це? Чи просто взападло? Легше красти чи жебракувати.
  2. «Знайшов трохи металу». У когось на дачі знайшов?
  3. І головне – а чому соц. працівники не забирають дійтей у інтернати?

  Гість,

  у світі тварин.Напевно засрали весь берег.Що їх не можна звідти вигнати, ще й плодять ту гидоту, як щурі.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6667

загрузка...

Перші візитери Адміністрації нового президента: хто приходив до Зеленського і навіщо (фото+відео) 16:30 1 коментар

Всі гості Банкової відвідували Адміністрацію президента у першій половині дня та заходили з вулиці Лютеранської.Пише Главком. За тиждень після інавгурації президента Володимира Зеленського на Банкову приходили директор Національного антикорупційного бюро...

Каменських викликала захват у мережі спокусливим образом: гаряче фото 15:06

Українська співачка Настя Каменських (NK)  розбурхала мережу пікантним фото. Зірка позувала в яскравій сукні з відкритими плечима і спиною, оголивши також стрункі ноги, а фотографію опублікувала на своїй сторінці в Instagram. На...

В Івано-Франківську відзначили 30-річчя першої публічної молитви УГКЦ (фоторепортаж) 13:53 1 коментар

Цьогоріч Івано-Франківська Архієпархія УГКЦ, в рамках відзначення 30-ї річниці виходу з підпілля, вирішила по-особливому вшанувати жертв наших попередників, які взяли участь в першому публічному богослужінні УГКЦ в м. Івано-Франківську. На...

Сенсація року: мандрівник Дмитро Комаров таємно одружився (фото, відео) 12:03 1 коментар

Ведучий зумів зберегти у таємниці важливу подію. Ведучий програми "Світ навиворіт" Дмитро Комаров приголомшив шанувальниць новиною. Виявляється, знаменитий телемандрівник більше не завидний холостяк. Комаров одружився, а його обраницею стала партнерка...

Вакцинація та правильний спосіб життя. Прикарпатців навчатимуть, як слідкувати за своїм здоров'ям (фоторепортаж) 11:36

На Прикарпатті розпочинається реалізація проекту "Популяризація громадського здоров'я в ОТГ Прикарпаття - обов'язок кожного". По це повідомили сьогодні під час пресконференції в Агенції розвитку об'єднаних територіальних громад Прикарпаття, інформує Правда.іф....

24 футбольні герої. Хто зробив Україну чемпіоном світу (фото) 11:34

Ці хлопці зробили Україну щасливою. Пише Главком. День 15 червня 2019 року увійде в історію. Молодіжна збірна України вперше в незалежній історії українського футболу виграла золото чемпіонату світу. Очолювана Олександром...

"Котів більше, ніж туристів!" Опубліковані світлини пляжів Криму (фото) 10:33

В окупованому Росією Криму зривається туристичний сезон, практично немає відпочивальників на популярних курортах. Про це в Twitter повідомляє користувач RoksolanaToday&Крим25%, опублікувавши фото порожніх пляжів із Ялти. "Ялта. "Пляж біля Леванту з якої...

«Дякую тим, хто перераховує навіть 1 гривню»: мати двох дітей продовжує боротись з раком 4 стадії 23:14

Онкохвора волинянка Тетяна Куценко продовжує боротись з хворобою. Для порятунку їй потрібен препарат Ібранс, доза якого на місяць коштує 44 тисячі гривень. Разом з іншими препаратами вартість лікування сягає 50...

Хто такий Олексій Петечел, який на окрузі №83 в Івано-Франківську представлятиме партію Петра Порошенка (фото) 10:05 15 коментарів

Науковець, викладач, юрист, інтелектуал, батько двох дітей. Олексій Петечел, кандидат у народні депутати по одномандатному виборчому окрузі №83 (м. Івано-Франківськ) від політичної партії Петра Порошенка "Європейська солідарність" Олексій Петечел, член...

Як відбувався фестиваль "Полонинське літо-2019" (фоторепортаж) 07:55

Вчора у Верховині відбувся щорічний фестиваль "Полонинське літо-2019", інформує Правда.іф. Фестиваль відвідало тисячі гостей, щоб насолодитися колоритом гуцулів. Гості могли почути гуцульську трембіту, гуцульські коломийки та інші гуцульські традиції. Нагадаємо,...

Родичі та близькі просять урятувати життя 4-річного хлопчика 00:02

Родина з Володимира-Волинського просить допомогти їхньому синові чотирирічному Ромчику. У хлопчика - ушкодження кори головного мозку після двотижневої коми. Щоби покращити стан дитини, потрібні курси з реабілітації.   В 11...

Небайдужих прикарпатців просять допомогти врятувати життя батька двох маленьких дітей 22:44

Зібрати гроші на термінове лікування батька двох маленьких дітей просить його сестра Юлія. "В нашій родині сталась біда. Захворів мій рідний брат Андрій Лідиховський. Коротко про початок хвороби: від 21.05...

Центром Івано-Франківська гуляє Петро Порошенко із родиною (фоторепортаж) 16:23 33 коментарів

Центром Івано-Франківська гуляє Петро Порошенко із родиною. Про це у мережі повідомляє відразу декілька користувачів. Так франківська журналістка Ольга Суровська написала: "Біжу на Портнікова, дорогою на стометрівці зустрічаю Порошенка. А...

Знайомство Європи з українцями: 110 років тому в Коломиї відбулося гучне січове свято (фотофакт) 14:32 2 коментарі

На початку червня 1909 року увагу європейської преси привернув великий національний фестиваль українців, який влаштувало недавно створене в Галичині товариство «Січ». Організатором цього пожежно-спортивного (так було записано у статуті) товариства...

Фестиваль "Полонинське літо" відвідав Петро Порошенко (фоторепортаж) 13:20

Як повідомляла Правда.іф. сьогодні на Прикарпатті відбувається народне гуцульське дійство "Полонинське літо-2019". Як повідомлялося раніше, вчора у Івано-Франківську перебував п'ятий президент Петро Порошенко. "Тут багато гостей можуть почути гуцульську трембіту, гуцульські коломийки...

Петро Порошенко відвідав на Прикарпатті форум «Via Carpatia» (фоторепортаж) 11:21 6 коментарів

У минулому році в Україні видали найбільшу кількість назв україномовних книжок за всю тисячолітню історію – про це під час форуму Центральної та Східної Європи «Via Carpatia 2019» заявив український...

На сцені прикарпатського мегафестивалю Underhill запалював популярний гурт MOZGI (фоторепортаж) 09:42

Вчора, 15 червня, на сцені в рамках фестивалю Underhill в селі Під’гір’я Богородчанського району, запалили відомі українські гурти та виконавці, пише Правда.іф. Хедлайнером фесту були популярний гурт MOZGI на чолі з репером Потапом, що...

Фекальний теракт. Як використовували лайно у боротьбі з політичними конкурентами понад 100 років тому 09:31

Традиція поливати одне одного нечистотами у політичній боротьбі – давня галицька традиція. Інцидент із екс-кандидатом в президенти, народним депутатом Олександром Шевченком, якого облили фекаліями в парку Військових ветеранів в Івано-Франківську,...

Для участі в фестивалі у Підгір’ї до Івано-Франківська прибули шість літаків балтійських авіаторів (фотофакт) 08:29

Вчора в рамках фестивалю Underhill в селі Під'гір'я Богородчанського району, на Прикарпаття прибула для виступу команда авіаторів з Балтії "Baltic Bees Jet Team". Фото з івано-франківського аеродрому розмістили у себе...

Франківець став лауреатом Всеукраїнського конкурсу молодих акторів ім. І. Франка (фоторепортаж) 22:33

Мешканець Івано-Франківська серед лауреатів Всеукраїнського конкурсу молодих акторів ім. І. Франка. За результатами ІІІ етапу конкурсу ними стали: ЮНІОРИ І місце – Алексєєва Катерина, м. Київ, ІІ місце - Панас Олег, м....
 • ріел ІФ виринаюча