Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Росіяни використали новину про померлу породіллю з Прикарпаття для пропаганди

-Реклама-spot_img
spot_img

Пропагандисти зманіпулювали смертю 25-річної породіллі з Надвірнянщини для створення пропаганди.

Жінка померла від ускладнень грипу, вакцинованою вона не була. Росіяни використали це як аргумент, що в Україні до пацієнтів не приїжджає швидка допомога. Насправді ж це вигадка — жодних свідчень, що медики не надали жінці потрібної допомоги, немає.  Аналітики фактчекінгового проєкту VoxCheck спростували фейк російських пропагандистів.

Відсутність швидкої та багато смертей: деталі російського фейку

У мережі поширюють інформацію, нібито українці масово помирають через неприїзд швидкої. Наводяться скриншоти новин українських ЗМІ про смерті людей від різних хвороб. Зокрема пишуть і про те, що на Прикарпатті дівчина померла від грипу, додають ще кілька випадків, коли педагогам та вихователям ставало погано з серцем, а лікарі начебто не приїжджали до них. Також додається фрагмент діалогу, нібито швидка відмовилась їхати на виклик, коли в дитини розболівся зуб.

- Advertisement -

Відсутність доступних карет швидкої пояснюють використанням медичних автомобілів працівниками ТЦК для проведення мобілізації. Усе це буцімто призвело до створення корупційних схем, коли лікаря викликають лише за гроші. 

Немає опису.

Спростування російської пропаганди

Перелічені смертельні випадки не вказують на проблему роботи системи швидкої допомоги, говорять аналітики VoxCheck, які разом з проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» спростовують пропаганду рф стосовно медицини. У жодній з новин не вказано, що смерть настала через відсутність належної допомоги. 

Перевірити достовірність діалогу про виклик швидкої дитині із зубним болем неможливо. Однак, згідно з Правилами виклику бригад швидкої допомоги, бригада не виїжджає до пацієнтів для надання стоматологічної допомоги. Тож за такої ситуації диспетчер мав право відмовити у виїзді за викликом. 

Немає опису.

Джерело: Правила виклику бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги

Загалом звернення до швидкої поділяють на критичні та екстрені. Критичним звернення вважається за умов відсутності чи неефективності дихання або ж масивної крововтрати/кровотечі, що зумовлені травмою, впливом зовнішніх факторів (ураження електричним струмом, блискавкою тощо), інтоксикацією та отруєнням, у тому числі укусами тварин, комах тощо, гострими та хронічними захворюваннями.

До екстрених належать звернення при станах, що супроводжуються: порушенням свідомості; ознаками кровотечі; ознаками гострого коронарного синдрому; ознаками гострого мозкового інсульту; розладами дихання і т.д. 

Норматив прибуття за зверненнями, що належать до категорії критичних, —  10 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера та приймання виклику, екстрених —   20 хвилин. 

Масового дефіциту карет швидкої чи застосування їх як транспорт для роботи ТЦК також немає. Жодних офіційних повідомлень про нестачу карет швидкої, бо їх віддали на потреби ЗСУ, теж не було, телеграм-канали вигадали цю новину. 

Як вберегтися від пропаганди рф

Росіяни навмисно використовують реальні випадки, аби зробити пропаганду більш схожою на правду, говорить заступниця керівниці VoxCheck Валерія Степанюк.

«Пропагандисти збирають докупи справжні новини, нанизуючи на них вигадані деталі та свої “експертні” висновки. Їм потрібно створити враження, що навколо українців панує хаос. Такими маніпуляціями росіяни хочуть дискредитувати українську медицину та посіяти серед населення паніку», — говорить Степанюк. 

Степанюк радить ігнорувати проросійські інформаційні ресурси, критично ставитися до повідомлень на анонімних каналах та читати надійні джерела інформації — це і офіційні сторінки державних установ (наприклад, МОЗ України), і медіа з високим рейтингом довіри (їх перелік можна знайти на інтерактивній мапі від нацпроєкту з медіаграмотності).

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні