pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

Стали відомими подробиці проведення останнього дзвоника в Івано-Франківську23 Тра, 13:55

24 травня у освітніх закладах Івано-Франківська прозвучить останній дзвоник. Чи в усіх школах відбудуться традиційні лінійки, чи підтримають школярі міста заклик не купувати повітряні кульки, а посадити дерева, чи хоча б один клас Івано-Франківська відмовився від випускного, аби заощаджені кошти витратити на благодійність, читачам Правда.іф розповідає директор департаменту освіти та науки Ігор Максимчук.

– Пане Ігорю, уже цієї п’ятниці в школах Івано-Франківська прозвучить останній дзвоник. Яким буде це свято для школярів та скільки дітей відвідує школи міста?

– Свято останнього дзвоника є традиційним для будь-якої школи і воно завжди має відбуватися в урочистій обстановці. Форма проведення свята може бути різноманітною, є безліч різних моментів, які можна використовувати для свята: традиційну звичну лінійку, у формі флешмобу, фестивалю, екскурсії, тощо. Але, як на мене, це підсумкове свято обов’язково потрібно проводити. Освіта не лише Івано-Франківська, але й України живе навчальними роками, тому, коли закінчується рік, потрібно підбити певний підсумок. Спілкуючись з дітьми та з батьками, знаю, що вони очікують цього свята і особливо його чекають випускники.

Справді, 24 травня в усіх навчальних закладах Івано-Франківська відбудеться свято останнього дзвоника. Коли я працював директором школи, у мене був символічний дзвоник, який зберігся з 1840 року. І я завжди на лінійці наголошував, скільком поколінням він дзвонив, здавна і до наших днів.

На сьогоднішній день в закладах загальної середньої освіти Івано-Франківська навчається 28045 учнів і саме для них якраз і пролунає прощальний дзвоник. У нас є 1090 випускників – учнів 11-класів та 2345 випускників 9-х класів.

 

– Ви згадували, що свято останнього дзвоника можна проводити у різній формі. Власне, від департаменту освіти є певні вказівки, яким саме має бути це свято чи вибір залишається за кожною школою?

– Уже майже два роки функціонує Закон України про освіту, який дає широку автономію навчальним закладам і в освітньому, і у виховному процесі, і у організації того чи іншого дійства. Як на мене, це питання має вирішуватися в кожному навчальному закладі, адже є специфіка тієї чи іншої школи, є своє бачення, креативізм. Департамент освіти не дає жодних обмежень і навчальний заклад сам може обирати певну форму проведення свята. Є школи, де навчається до півтори тисячі дітей і вивести їх одночасно на лінійку дуже важко. Тому деякі заклади розділяють класи і проводять свято дзвоника в різний час і у різний день. Адже, якщо школа велика і на свято приходять діти, їхні батьки, родичі і друзі, то це уже свято для мікрорайону.

 

– А як ви проведете свято останнього дзвоника?

– Зранку, на 8.00 я буду в церкві святої Параскеви, у селі Опришівці, на урочистій літургії. А на 9.00 поїду до ЗОШ №23 на свято останнього дзвоника.

 

– З чим пов’язано те, що усі лінійки відбудуться не на одну годину, а кожна школа обирає для себе зручний час?

– Все залежить від певних традицій, специфіки. Якщо глянути на графік останніх дзвоників в школах Івано-Франківська то переважно лінійки почнуться о 9.00.

У ЗОШ №6 вся школа, учні, батьки і вчителі підуть до церкви на літургію, а після неї – на лінійку. У ЗОШ №1 традиційно лінійка відбувається пізніше, це пов’язано з професійним озвученням заходу. Тобто в кожному освітньому закладі склалися певні традиції проведення свята останнього дзвоника і вони мають тільки розвиватися.

Традиційно природничо-математичний ліцей проводять свято не на території навчального закладу, а на Валах. Вибивається із загальної канви і приватна школа «Перша ластівка», бо це єдина школа, яка проводить свято останнього дзвоника 25 травня і в обласній філармонії.

А так, традиційно свято останнього дзвоника проводять на майданчиках біля шкіл і, зізнаюся, мені дуже не хочеться, аби в цей час падав дощ. Бо свято у спортивному залі не настільки урочисте, в ньому беруть участь лише окремі класи.

 

– Зараз по соціальних мережах активно ширяться заклики відмовитися від певних традицій свята останнього дзвоника, натомість, замість повітряних кульок – висадити дерева, не купувати вчителям квіти, а на ці кошти закупити книги до шкільної бібліотеки, тощо. Чи знаєте ви про якісь схожі ініціативи, які будуть відбуватися у Івано-Франківську?

– Минулого тижня у мене був великий семінар за участю керівників закладів освіти, де я доніс свою пропозицію щодо відмови від повітряних кульок. Є хороша пропозиція – садити дерева. Коли я був директором школи, наш випускний клас завжди садив дерева. Наприклад, посадили клени, і зараз вони вже дуже високі, посадили сакури, які уже гарно цвітуть.

Знаю, що цього року учні ЗОШ №5 також будуть садити сакуру, і в інших школах садитимуть символічні дерева. Знаю, що існують учнівські клумби, як пам’ять про певний клас. Я активно підтримую заклики берегти довкілля і завжди кажу, що школа починається із території.

Не бачу нічого поганого в даруванні квітів вчителям, коли учень подарує букет квітів вчителю, який його навчав впродовж певного часу, то це непогано. Хоча зараз існує багато благодійних акцій, завдяки яким учні, замість проведення випускних вечорів, допомагають, скажімо, дітям з особливими потребами.

 

– Власне, чи знаєте ви хоч один клас Івано-Франківська, у якому випускники готові відмовитися від вечірки, витративши ці кошти на якусь добру справу?

– Важливо розділяти свято випускних вечорів і свято останнього дзвоника. Свято випускних вечорів – це свято для одинадцятикласників, воно відбудеться після здачі учнями ЗНО. Випускні вечори відбуваються в різних формах, їхня програма і форма залежать суто від батьків випускників та від адміністрації школи. Тому інформацією, чи якісь класи відмовляться від випускних, я не володію.

Що стосується останнього дзвоника, то навчальні заклади дуже активно підтримали програму секретаря міської ради Оксани Савчук «Місто квітів» і в багатьох школах були висаджені квіти. Загалом я дуже хочу, щоб ми реалізовували якомога більше екологічних проектів, зокрема для випускників. Може, на наступний рік ми започаткуємо проект, щоб кожен випускний клас міг висадити в місті свою алею дерев.

 

– Деколи трапляються випадки, що після свята останнього дзвоника старшокласники, особливо випускники організовують купання у фонтанах. Чи будуть у Івано-Франківську відключати фонтан цього дня?

– У Івано-Франківську я не бачив такої традиції, як купання у фонтані, хоча в інших містах таке існує. Чи будемо відключати фонтан? Не знаю, не можу відповісти на це питання. Коли я виступаю під час певних заходів, зокрема шкільних лінійок, то завжди наголошую учням, щоб вони зважали на правила і норми поведінки. Для мене дуже важливо, щоб на святі останнього дзвоника учні завжди були у національному одязі.

 

– Часто свято останнього дзвоника перетворюється на безкінечні промови різних чиновників, батьки скаржаться на тривалі лінійки, на те, що дітям важко вистояти такі свята. Чи існує час обмеження проведення свята останнього дзвоника?

– Свято має бути недовгим, тривати, максимально, як шкільний урок – тобто 45 хвилин. Як правило, лінійка триває довше, адже під час неї учням вручають багато нагород. Довгі промови, довгі виступи – це перебільшення і все це не сприймається. Має звучати гарна українська пісня, має бути гарний танок, калатання в дзвоник, звучання гімну України. Тому можна провести гарне свято, цілком вклавшись в термін 45 хв. Звісно, інколи до школи приходять високопосадовці, тоді треба мати тверду позицію керівника закладу освіти і обмежити чиновників у тривалості виступів.  Адже усім шкільним процесом керує директор закладу освіти. Як він поставить ці питання, так вони і будуть. Тому свято має бути урочисте, гарне, барвисте, із яскравими фотозонами.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 930 times, 1 visits today)