pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

Станиславів перед Першою світовою війною: бійка судових урядників, ображені будівельники і сморід в Пасажі Гартенбергів (фоторепортаж)22 Лип, 13:53

Останній передвоєнний тиждень мешканці Станиславова (тепер  – Івано-Франківськ) провели в цілком мирних клопотах, пише Правда.іф.

У суспільстві обговорювали майбутні вибори до Галицького сейму, які в жовтні того року мали відбутися за новою системою, що дозволяла збільшити представництво в регіональному парламенті українських послів. У залі засідань Крайового сейму у Львові (тепер — приміщення Львівського університету імені Франка) навіть розпочали ремонт, щоб доставити необхідні нові крісла для більшої кількості депутатів.

Військовий гарнізон міста чекав приїзду ерцгерцога Леопольда Сальватора, який був генерал-інспектором артилерії і саме здійснював ревізійну поїздку Галичиною. Австрійському вельможі були добре знайомі місця на Прикарпатті, він неодноразово сюди приїжджав на полювання у знаменитих на цілу Європи “Мізунських ріверах” (мисливських угіддях — тепер на території Долинського району) і навіть мав тут власний мисливський будиночок. Цього разу ерцгерцога чекали у приміських Підпечарах, де 3 серпня мали розпочатися навчальні артилерійські стрільби.

А поки гармати мовчали, у Станиславові з’ясовували між собою стосунки служителі правосуддя. Робили вони це навкулачки і просто посеред вулиці.  Як повідомляла газета “Кур’єр Станиславівський”, інцидент за участі судових урядників стався 5 липня на вулиці Сапєжинській (тепер – “стометрівка” на вулиці Незалежності).

На директора канцелярії окружного суду Владислава Флоранського несподівано напав старший судовий офіціал (службовець) Владислав Лісовський і двічі вдарив його рукою в обличчя. Інший судовий урядник Мечислав Бурчик, який супроводжував пана директора, заступився за свого супутника і вдарив нападника ціпком по голові.

У вівторок, 21 липня, розбишаці Лісовському судовий радник Шнайдер визначив покарання у вигляді 10 діб арешту або 200 корон (приблизно дві місячні зарплати тогочасного чиновника) штрафу. Удар ціпком він оцінив удесятеро менше: Мечиславу Бурчику присудив всього 1 день арешту або 20 корон штрафу. З таким вироком Владислав Лісовський не погодився, вважаючи його надто суворим.

Тим часом станиславівські будівельники розпочали війну із підприємцями, які отримали підряд на спорудження в місті військових казарм та приміщення для нової польської гімназії. “Підприємці Рогатин і Улам замість того, щоб найняти, як би належало, місцевих майстрів і віддати їм роботи земляні, мулярські, столярські, бляхарські, малярські тощо, законтрактували львівських майстрів, майже без залучення станиславівських, яким кинули лише якийсь дріб’язок”, – писала газета “Кур’єр Станиславівський”.

Станиславівські будівельники намагалися легальними шляхами відвоювати своє право на працю в рідному місті. Вони написали петицію до старости Прокопчиця, посла до парламенту Рауха та бургомістра Артура Німгіна, щоб вони якось вплинули на підприємців, які приїхали робити бізнес у Станиславові. На 28 липня було скликане загальне віче усіх працівників будівельної галузі міста, деякі з яких уже були готовими і до нелегальних методів боротьби із незговірливими підприємцями Рогатином і Уламом.

У липневу спеку відвідувачам торговельних закладів у пасажі Гартебергів (у його рештках тепер перебуває однойменний розважальний заклад) дошкуляв нестерпний сморід. “Через розташування у пасажі Гартенбергів крамниць із оселедцями та милом панує там часом такий сморід, що пройти через пасаж неможливо. Дивує, що власники інших торгових та громадських закладів не протестують з цього приводу і не звертаються до панів Гартенбергів зі скаргами”, – писала газета “Кур’єр Станіславівський”.

А щоб не нюхати сморід, мешканці Станіславова могли розважитися на свіждому повітрі, спостерігаючи черговий футбольний поєдинок. В неділю, 26 липня 1914 року, на стадіоні “Сокола” (“за червоною корчмою”, уточнювала газета) мав відбутися матч між коломийськими та станиславівськими футболістами. Вхідні квитки продавали по 40 гелерів (приблизно 40 гривень на теперішні ціни), для студентів та військових — за півціни.

 

(Visited 154 times, 1 visits today)