Труднощі переговорів: чому бюджетні установи Прикарпаття ризикують залишитися без тепла

Закупівельне законодавство дозволяє в окремих випадках укладати з постачальником договір без проведення тендеру, застосувавши, так звану, переговорну процедуру. Її перевагою є мінімальна затрата часу – здебільшого процедура триває до двох тижнів. Але для Галицької ЦРЛ “переговорка” на закупівлю тепла затягнулася на 5 місяців. Чому так сталося, розбиралася “Антикорупційна платформа”.

Картинки по запросу нема тепла бюджетні установи

ЗУ “Пропублічні закупівлі” дозволяє як виняток застосовувати переговорну процедуру закупівель, за якої замовник укладає договір з постачальником після переговорів замість звичного аукціону. За такою процедурою закуповують товари та послуги, які може запропонувати, як правило, лише один безальтернативний постачальник. Зазвичай це послуги із теплопостачання, розподілу газу тощо. Але кого сааме запросити на переговори без попереднього оголошення про них у Prozorro, замовник визначає самостійно.

Наприкінці 2018 року Галицька центральна района лікарня оголосила переговорну процедуру на закупівлю теплопостачання, яка згодом була оскаржена в Антимонопольному комітеті. Всі подальші переговорні процедури теж були оскаржені. В результаті укласти договір на поставку тепла лікарні вдалося лиші з третьої спроби.

Першу переговору процедуру, розпочату Галицькою ЦРЛ у грудні, оскаржило підприємство “Альтеко”. Лікарня запросила до участі в закупівлі лише одного постачальника – “Європейську енергетичну компанію”. У свою чергу оскаржувач вважав, що теж може надавати послуги теплопостачання, адже у 2018 році саме “Альтеко” обслуговувало медичний заклад. У лютому закупівля була скасована на підставі рішення колегії АМКУ. Цим же рішенням було розірвано договір, укладений між лікарнею та новим постачальником, “Європейською енергетичною компанією”.

Друга спроба закупити послуги з теплопостачання розпочалася відразу після скасування першої і також виявилася невдалою. “Альтеко” в обох випадках наполягало на проведенні конкурентної переговорної процедури. Звісно, поборотися було за що, ціна питання – майже 2 млн гривень.

Раніше, у листопаді 2018 року, “Альтеко” надіслало листа головному лікарю Галицької ЦРЛ, де просило достроково розірвати договір у зв’язку з неможливістю виконати свої зобов’язання через скрутне фінансове становище. Сторони уклали додаткову угоду, якою зменшили обсяг закупівлі і вартість договору – з 2,7 млн гривень до 2 мільйонів.

Не пройшло і тижня, як Галицька районна рада прийняла рішення про забезпечення безперебійного функціонування КЗ «Галицька ЦРЛ», яким передали котельню лікарні в оренду “Європейські й енергетичні й компанії” до кінця 2018 року.

Між додатковою угодою та рішенням Галицької РДА різниця у кілька днів. У Галицькій ЦРЛ нам пояснили, щоще у грудні тепло надходило від “Альтеко”. Це підтверджують і дані пошуково-аналітичної системи 007, де  остання проплата за послуги теплопостачання датується 20 грудня. По ній “Альтеко” булоперераховано майже 400 тис. гривень.

До речі, вартість теплової енергії в “Альтеко” протягом минулого року булла не високою – 1485,6 грн/Гкал. Для порівняння, відділ освіти Галицької РДА закуповував теплопостачання для освітніх закладів у РКП “Галич теплосервіс” за ціною 1744 грн/Гкал.

 

Кримінальне тепло

Врешті-решт, лікарні таки вдалося укласти договір з “Європейською енергетичною компанією”, хоч і з третьої спроби. На початку квітня заклад повторно оголосив переговорну процедуру з одним учасником, яку “Альтеко” оскаржило втретє.

Цього разу тендерний комітет лікарні згадав про статтю закону, що забороняє укладати договір з учасником, який протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за вчинення антиконкурентних узгоджених дій. А якраз у 2016 році територіальне відділення Антимонопольного комітету визнало ТОВ “Альтеко” і ТОВ “Гріненерджі” винними у змові на тендері Погонянського психоневрологічного інтернату.

Дивно, що лікарня не вважала це перешкодою, коли укладала договіріз “Альтеко” у минулому році. До речі, “Антикорупційна платформа” раніше писала про те, як бюджетні замовники “забувають” про статтю 17 Закону “Про публічні закупівлі” і укладають контракти з фірмами з “чорного списку” АМКУ.

Загалом, негаразди у фірми “Альтеко” були не завжди. Ще у  2010 році облрада затвердила Регіональну программу підвищення енергоефективності на 2010-2014 роки. За цією программою місцеві органи самоврядування укладали договори з підприємцями на переобладнання газових котелень під використання альтернативної сировини – головним чином відходів деревини, брикетів і пелет.

Протягом виконання програми в області вдалося переобладнати 31 котельню. Дві третини цих котелень були реконструйовані двома фірмами – “Альтеко” та “Гріненерджі”. На той час директором обох підприємств був Михайло Петрів. Справи у компаній йшли непогано. У 2015 році Михайло Петрів навіть був нагороджений грамотою голови Івано-Франківської облдержадміністрації.

Проте того ж року діяльністю “Альтеко” зацікавились правоохоронні органи. Зокрема, було відкрито кілька кримінальних проваджень різними районними підрозділами Нацполіції, що тривають донині.

Як йдеться в ухвалі суду, перше провадження було відкрите через безпідставне внесення у вартість тарифу на поставку тепла для Богородчанської ЦРЛ власних втрат котельні та втрат теплових мереж лікарні. Ще одна кримінальна справа стосувалася поставки тепла для Галицької центральної районної лікарні, де “Альтеко” закидають  завищення вартості надання послуг з постачання теплоенергії.

У 2017 році було відкрито кримінальне провадження на підставі завищення вартості надання послуг на постачання пари та гарячої води для Вигодської міської лікарні, а наступного року “Альтеко” вже фігурувало у справі на поставку тепла для санаторію “Ясень” імені Андрея Шептицького.

Також у зловживанні службовим становищем та заволодінням бюджетними коштами було обвинувачено і директора “Альтеко” Михайла Петріва.

Ще у 2016 році Михайло Петрів висловив свою позицію у ЗМІ, де спростував звинувачення, а відповідальність за тарифи перекладав на місцеві ради, адже це вони приймають рішення, скільки має коштувати теплопостачання в конкретному випадку.

Тим не менш, у червні мають розглядати справи Болехівський, Тисменицький, Галицький, Калуський та Долинський суди, а в липні – Надвірнянський районний суд. Всі провадження порушенні за фактом привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

Ми намагалися отримати роз’яснення безпосередньо від фірми “Альтеко”. Проте вказані у відкритих реєстр ахномери телефонів належать експрацівникам підприємства. Щось коментувати люди відмовляються, посилаючись на те, що вже не співпрацюють із фірмою.

Між іншим, на початку 2018 року в “Альтеко” змінився керівник. Замість Михайла Петріва директором став один із співзасновників підприємств Ігор Карпенко. Проте фінансове становище фірми похитнулося. Минулого року податкова через суд стягнула з “Альтеко” борг на понад 600 тис. гривень.

А ось підприємство “Гріненерджі” продовжує отримувати замовлення від бюджетних установ. Серед найбільших замовників – Обласна психіатрична лікарня №2 з договором на 1,5 млн гривень, Калуська района лікарня – понад 1,2 млн гривень та інші. Всього з початку 2019 року фірмів далося укласти 13 договорів на загальну суму понад 5 млн гривень.

Насам кінець наголосимо, що закон “Про публічні закупівлі” застерігає відукладення договорів з фірмами, які мають податкову заборгованість або внесені у “чорний список” АМКУ. Відтак, доволі дивним виглядає вибір постачальника деякими бюджетними закладами, адже, порушуючи обмеження закону, вони ризикують зірвати собі опалювальний сезон.

(Visited 360 times, 14 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4457

загрузка...

Івано-Франківськ потребує понад 120 мільйонів гривень на заробітні плати медикам та освітянам 22:44

Сьогодні на засіданні виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради розглянули питання про виконання бюджету за перше півріччя 2019 року. За словами начальниці фінансового управління Вікторії Сусаніної, на заробітні плати медикам та освітянам потрібно...

Прикарпатців запрошують на Всеукраїнську прощу до Крилоса 22:10

3-4 серпня відбудеться Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони, що в с. Крилос. Традиційно 3 серпня паломники, одночасно вирушатимуть пішою прощею із Івано-Франківська, Калуша, Галича та велопрощею із Голині, інформує пресслужба УГКЦ...

Учасники АТО з Калущини зібрали для тяжкохворої дружини ветерана 50 тисяч гривень 21:41

З метою збору коштів для допомоги онкохворій матері чотирьох дітей та дружині ветерана АТО Світлані Ткачук у Калуші відбулися три благодійні “Музичні марафони”. Як повідомив голова Спілки учасників АТО Калущини Олександр Соколовський, на...

Франківські школярі запропонували зробити пішохідні переходи у місті кольоровими 21:15

Вихованці навчального центру "Англійська Хелен Дорон" запропонували міській раді Івано-Франківська нанести кольорову розмітку на пішохідні переходи в місті. З такою пропозицією сьогодні вони прийшли до міського голови Руслана Марцінківа, передає Фіртка. "Сьогодні...

У Франківську муніципали допомогли чоловікові, який розбив собі голову (фотофакт) 20:56

Сьогодні, 18 липня, в Івано-Франківську близько 13 години працівники Комунального підприємства “Муніципальна варта” по вулиці Мазепи виявили чоловіка з травмою голови. Коли ми до нього підійшли, то він лежав на...

В Івано-Франківську відбудеться традиційний велопарад дівчат 19:46

Франківських велокрасунь запрошують долучитися до дев'ятого велопараду. Збір та реєстрація на площі "Бастіону" Маршрут: Площа Бастіону - Низова - Майдан Шептицького - Галицька – Шеремети - Лесі Українки -Сотника Мартинця...

На Прикарпатті чоловік з вистрілив в голову молодику – потерпілому ампутували око 18:55 1 коментар

Конфлікт стався 14 липня у Калуші. Місцевий житель побачив компанію молодих людей і вирішив, що вони поводять себе неадекватно. Він витягнув із рюкзака травматичний пістолет з гумовими кулями та вистрілив...

Прикарпатця звільнили із високої чиновницької посади 18:37 8 коментарів

Президент України Володимир Зеленський оголосив про відсторонення від виконання обов'язків керівника Укртрансбезпеки Михайла Ноняка. Про це він заявив під час засідання Нацради з питань антикорупційної політики. "Якщо взяти Укртрансбезпеку. Україна...

На Яремчанщині укріплюють схил на дорозі держзначення (фотофакт) 18:13

У селі Татарів Яремчанської міськради на дорозі Н-09 Мукачеве – Львів взялися за укріплення схилу. Про це повідомили на сторінці у соцмережі Служби автомобільних доріг в області. Укріплення відбувається за рахунок влаштування...

В центрі Івано-Франківська діють шахраї (відео) 17:49 1 коментар

У Івано-Франківську активізувались шахраї. Не приємний випадок трапився у кафе-ресторані Бест Бургер в середмісті Франківська. "Вчора, о 19:30 до нас в заклад зайшли особи ромської національності, замовили 1 фанту, а потім -...

Прикарпатські рятувальники пильнують громадян, які приходять відпочивати до водойм 17:13

17 липня 2019 року черговою зміною Івано-Франківської рятувально-водолазної станції в м. Івано-Франківську на міському озері здійснено 4 рейди моточовном. З 11.00 до 21.20 в районі міського пляжу виставлено рятувальний пост,...

У Галичі невідомі замінували водоканал 17:11

У зв'язку з анонімним телефонним дзвінком про мінування водопроводу та зараженням води, зараз проводяться заходи по евакуації працівників водоканалу (с.Шевченкове) та перекриття постачання води водопроводом в місто (на невизначений час),...

Страли відомі нові подробиці ДТП на Прикарпатті, в якій загинув велосипедист 16:52

Як повідомлялось раніше, дорожньо-транспортна пригода трапилася 17 липня в селі Бовшів, що в Галицькому районі. Велосипедист 1959 р. н., житель села Задністрянське Галицького району, виїжджаючи з спуску другорядної дороги на головну дорогу, проявив...

Аналог "Синього кита": в Україні почали бити на сполох через нову небезпечну гру 16:30 1 коментар

Міністерство внутрішніх справ України  попередило про нову небезпечну для дітей гру під назвою "Зникнути на 24 години". Про це повідомила пресслужба відомства на сторінці у Facebook, порівнявши її з суїцидальним "Синім...

Франківські патрульні впіймали двох юнаків з наркотиками (фотофакт) 16:20

Здійснюючи патрулювання, близько 18-ої години інспектори роти ТОР (тактико-оперативного реагування) помітили на вулиці Миру двох невідомих громадян, які, побачивши транспортний засіб поліцейських, почали тікати. Патрульні наздогнали й зупинили незнайомців, які...

Президент відзначив прикарпатських спортсменів, які здобули нагороди на Європейських іграх 15:55

Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про відзначення державними нагородами України членів національної збірної команди України на II Європейських іграх». Серед нагороджених є і представники Івано-Франківщини. Чемпіона з легкої атлетики Станіслава...

Кандидатка у Верховну Раду з Прикарпаття агітує за марихуану та лає політиків (фото+відео) 15:44 9 коментарів

За звання найскандальнішої кандидатки до Верховної Ради в Івано-Франківській області може позмагатися 26-річна модель Любов Филюк. Вона балотується у 86 окрузі з центром у місті Долина від політичної партії “Опозиційний...

Кандидат від партії Медведчука годував виборців морозивом (відео) 15:38

У Миколаєві кандидат у народні депутати агітував за себе безкоштовним морозивом. Про це повідомляють спостерігачі "Опори" 12 липня у центрі міста відбувся концерт "за підтримки" кандидата-мажоритарника по 129-му округу Максима Невінчанного. Той...

Подружка Богдана розказала про їхні стосунки: "Він прийшов до мене на день народження і вкрав моє серце" (фото) 15:06

Дама серця голови Офісу президента Андрія Богдана, Анастасія Слічна вирішила поділитися деякими подробицями їхнього роману. Зокрема, у коментарі "Страна.ua" власниця бренду купальниківрозказала про знайомство з Андрієм та про те, чим саме...

Візит Зеленського до Івано-Франківська перенесли 14:51 1 коментар

Приїзд президента України Володимира Зеленського в Івано-Франківськ перенесли на наступний тиждень. Про це Фіртці повідомили власні джерела. Він завітає в обласний центр не в четвер-п'ятницю, як планувалося раніше, а вже наступного тижня....
  • ріел ІФ виринаюча