У небі Галичини: якою була авіація Галицької армії (фоторепортаж)

Першого грудня 2018-го виповнилось 100 років з часу утворення авіації Галицької армії. Формування цього роду військ відбувалось майже на порожньому місці, до того ж, за умов війни проти поляків, які прагнули оволодіти Галичиною

Літаки авіації Галицької армії на аеродромі Красне, весна 1919-го

Розпорядженням Державного Секретаріату Військових Справ (ДСВС – військового міністерства ЗУНР) від 1 грудня 1918-го у складі Галицької армії (ГА) був утворений “летунський відділ”. Тим же документом при ДСВС створювалась референтура летунства. Цей орган мав займатись адміністративними справами, тоді як на летунський відділ покладалось оперативне керівництво авіацією. Однак спочатку розподіл функцій між цими інституціями був досить умовним, бо очолювала їх одна й та сама людина – поручник Українських Січових Стрільців Петро Франко (старший сина Івана Франка). Після початку Першої світової війни він вступив до війська, а 1916-го закінчив авіаційну школу в Сараєві, де здобув фах повітряного спостерігача пишуть Версії з посиланням на ДСnews.

Петро Франко – перший командир летунського відділу Галицької армії

Петро Франко – перший командир летунського відділу Галицької армії

Напередодні створення ЗУНР на теренах Галичини знаходились дуже нечисленні авіаційні частини – цей район був для Австро-Угорщини глибоким запіллям, основні ж сили зосереджувались на Італійському фронті. Так, в 4-му авіаційному паркові, який дислокувався у Львові (на летовищі Левандівка) налічувалось 18 літаків, але справних з них було лише два. До того ж, це летовище одразу було захоплене поляками – як і інший важливий аеродром під Перемишлем. Тому базою для летунського відділу ГА обрали станцію Красне, розташовану за 45 км на схід від Львова. Тут раніше дислокувалась авіаційна рота австро-угорської армії, від якої залишилась непогана інфраструктура: льотне поле, житлові бараки й добре обладнана майстерня. До того ж, Красне знаходилось неподалік Львова, довкола якого розгортались основні події першого етапу польсько-української війни.Таким чином, база була. Технічним персоналом летунський відділ теж вдалось укомплектувати, а ось льотного складу катастрофічно не вистачало: 5 грудня в летунському відділі був єдиний пілот (Степан Кузьмович) і два повітряних спостерігачі (Петро Франко і Євген Городиський). Бракувало й літаків. До Красного вдалось притягти кілька недоламаних біпланів, які зусиллями техніків намагались “реанімувати”. З трьох-чотирьох літаків з великими труднощами вдавалось скласти один, придатний до польотів. Часом лише винахідливість виручала аваіторів – наприклад, коли виявилось, що єдиною перешкодою для початку польотів є брак гумових покришок, колеса літаків обмотали сплетеними з соломи “косами”, і так літали! Проблему забезпечення паливно-мастильними матеріалами Франку вдалось розв’язати завдяки старим знайомствам – його однокурсник по Львівській політехніці завідував нафтовим складом в Дрогобичі. Завдяки зусиллям українських авіаторів вже наприкінці листопада 1918-го, ще до офіційного створення летунського відділу, вдалось розпочати польоти для перевірки відремонтованих літаків і тренувань пілотів. А час не чекав – поляки вже з 5 листопада використовували авіацію для розвідки й бомбардування українських комунікацій та позицій.

Допомога надійшла з-за Збруча. Значною мірою завдяки міжособистісним контактам галичанам вдалось домовитись про переведення до Красного одного з авіаційних загонів 2-го Подільського дивізіону колишньої армії гетьмана Павла Скоропадського. Він налічував 21 особу і мав кілька винищувачів “Ньюпор”. Льотний склад загону становили досвідчені пілоти, які мали за плечами повітряні бої Першої світової війни: сотники Борис Губер, Джамбулат Кануков, Никандр Залозний, поручники Федір Алелюхін і Микола Сєріков. Згодом “приватним порядком” до Галичини прибули ще кілька офіцерів-авіаторів з Великої України. Поповнився летунський відділ і кількома авіаторами колишньої австро-угорської армії – поручником Францем Рудорфером, чотарем Феліксом Шепаровичем, десятником Рудольфом Томасом та ін.

Борис Губер

Борис Губер

Поява в повітрі українських літаків поставила питання щодо їхньої ідентифікації. Перші розпізнавальні знаки для авіації ГА були впроваджені 6 грудня 1918-го, коли наказом ч. 22 було визначено, що українські літаки мають кольорові квадрати, нанесені на нижню поверхню крила: синій під правим крилом і жовтий – під лівим. Пізніше з’являються ронделі – круглі знаки з жовтим внутрішнім і синім зовнішнім колами. Такі ронделі малювались на верніх і нижніх поверхнях крила, а іноді – на боках фюзеляжу. Траплявся й інший тип розпізнавального знаку – жовтий тризуб, часом на тлі синього квадрату. Нарешті, частина “Ньюпорів” певний час зберігала розпізнавальні знаки російського взірця, а також успадковану ще від російської 1-ї бойової авіагрупи (часів Першої світової війни) емблему – череп з кістками. А ось однострій авіаторів нічим не відрізнявся від загальновійськового. Лише у квітні 1919-го для льотного складу був запроваджений особливий знак: нашиті на лівий рукав однострою літери “Лт”.

Федір Алелюхін

Федір Алелюхін

В середині грудня 1918-го у Красному вже існував цілком боєздатний летунський відділ, який налічував 14 старшин, 140 стрільців та сім справних літаків – чотири розвідники типів “Альбатрос” і “Бранденбург” і три винищувачі “Ньюпор”. Оскільки прибулі з Наддніпрянщини авіатори були більш досвідченими, ніж галичани, командиром відділу призначили Бориса Губера. Та він, по суті, самоусунувся від виконання обов’язків, і був замінений Джамбулатом Кануковим (осетином за походженням). Франко ж лишився референтом летунства при ДСВС.

Яку ж бойову роботу виконували галицькі літуни? Першочерговим їхнім завданням була повітряна розвідка, яка часто слугувала єдиним джерелом інформації про пересування ворожих військ. Тривалість розвідувального польоту могла сягати 5-6 годин – за цей час літак долав 600-700 км. Єдиною перешкодою в перші місяці війни був зенітний вогонь – саме через нього ледь не загинув Франко. 4 січня 1919-го він вилетів на розвідку разом з пілотом – десятником Василем Кавутою. Поблизу Володимира-Волинського їхній “Альбатрос” був підбитий вогнем з землі. Пілотові вдалось посадити пошкоджений біплан на зайнятій поляками території, обидва авіатори опинились в полоні. Вже на другий день Франко примудрився втекти з потяга, яким полонених везли в табір. Після довгої мандрівки через Прагу, Відень, Будапешт він 21 січня повернувся до Красного. Кавуті ж пощастило менше – він пробув в полоні кілька місяців і зумів втекти лише з четвертої спроби.

Авіатори летунського відділу біля винищувача "Ньюпо"

Авіатори летунського відділу біля винищувача “Ньюпо”

Описи деяких розвiдувальних мiсiй галицької авiацiї збереглися в архiвах та спогадах учасникiв подiй. Скажiмо, Рудольф Земик змальовує досить драматичний полiт, що мав мiсце в останнiх числах квiтня 1919-го. Його виконували два лiтаки – двомiсний розвiдник, пiлотований четарем Шепаровичем i поручником Клiщем, та винищувач типу “Ньюпор” iз пiлотом поручником Рудорфером. Їхнім завданням було здiйснення розвiдки залiзничної лiнiї Львiв-Перемишль та бомбардування залiзничних станцiй (для чого перший лiтак нiс 100 кг бомб). Виконати завдання вдалось лише частково – українськi лiтаки зазнали нападу кількох польських винищувачiв i лише вiйськове щастя та виняткова мужнiсть поручника Рудорфера дозволили авiаторам вийти з бою без втрат. В iншiй операцiї, здiйсненiй 6 квiтня 1919-го, Рудольфер пiлотував розвiдувальний лiтак типу “Бранденбург”. Разом з ним летiв спотерiгач Василь Костiв, а на винищувачi “Ньюпор XXIII” їх супроводжував пiлот Супiй. Українськi авiатори здiйснили розвiдку району Львiв-Городок. У звiтi про полiт детально аналiзувався рух на залiзничних та шосейних шляхах, а також константувалось зосередження на станцiї Пiдзамче до 300 вагонiв.

Повітряні бої в небі Галичини були вкрай рідкісними – у противників не було багато літаків, тому ймовірність зустрічі в повітрі була малою. Перше документально пiдтверджене повiдомлення про повiтряний бiй за участю летунського відділу датоване 24 грудня 1918-го. В цей день польський розвiдувальний лiтак, здiйснюючи полiт в напрямку на Тернопiль, необачно з’явився просто над аеродромом у Красному. Пiднятi в повiтря українськi винищувачi змусили його повернути назад, припинивши виконання бойового завдання. У квiтнi 1919-го з’являються повідомлення про повітряні бої над Ставучанами і Львовом. Найвідоміший повітряний бій відбувся 29 квітня 1919-го. Того дня ас австро-угорської авіації, а в період українсько-польської війни – командир 7-ї авіаційної ескадри Війська Польського Стефан Стець, на своєму “Фоккері” атакував над Львовом три українських літаки – два “Бранденбурги” і “Ньюпор”. В повітряній сутичці пілот українського винищувача Франц Рудорфер зв’язав боєм польського пілота, давши змогу “Бранденбургам” повернутись на аеродром неушкодженими. “Ньюпор” же був підбитий Стецем, але Рудорфер зумів благополучно повернутись на аеродром Красне. За польськими даними ця сутичка була першим повітряним боєм ВПС Польщі і взагалі єдиним повітряним боєм за час польсько-української війни.

Пошкоджений під час вимушеної посадки літак-розвідник "Бранденбург"

Пошкоджений під час вимушеної посадки літак-розвідник “Бранденбург”

Поряд із розвідкою українські літаки здійснювали і бомбові нальоти – півтора десятки разів вони бомбили окупований поляками Львів (головно, електростанцію і вокзал), десяток – Перемишль (вокзал і аеродром), скидали бомби й на інші цілі. Оскільки авіаційних бомб було обмаль, то в артилерійській майстерні в Коломиї налагодили переробку на авіабомби мінометних боєприпасів. Головним же джерелом поповнення авіаційного парку летунського відділу став колишній німецький склад у Проскурові (нині м. Хмельницький), де була зосереджена техніка, залишена після виведення німецьких військ з теренів України. Звідси до Галичини потрапили добрі як на той час літаки-розвідники марок DFW та LVG.

Летунський відділ Галицької армії ніколи не був надто численним – одночасно у його складі налічувалось не більше десятка-півтора боєздатних аеропланів. Однак він узяв участь у всіх значних операціях польсько-української війни в Галичині – аж до Чортківської офензиви і переходу Галицької армії у червні 1919-го за Збруч. Подальший шлях галицьких літунів був непростим і звивистим: послужили вони і Директорії, і білим, і червоним…

(Visited 219 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5715

загрузка...

Сонце, пальми і яскраві сукні: Джамала показала фото з відпочинку (фото) 12:03

Співачка з чоловіком відпочиває на острові Марвирій. На знімках, які зірка опублікувала у соціальній мережі Instagram, вона купається, плаває у човні і засмагає серед мальовничих пейзажів екзотичної країни. "Вражаюча природа острова...

Дружина українського футболіста шокувала фанатів відвертими світлинами в міні-бікіні (фото 18+) 11:34

Ірина, дружина захисника турецького "Різеспора" Миколи Морозюка поділилася постом в соцмережах. Про це повідомляє Depo.Сектор. Цієї зими подружжя відпочивало на Мальдівах.   Джерело

Легендарного прикарпатського підпільника та в'язня концтабору Аушвіц, який помер напередодні, поховають у середу на Личаківському цвинтарі (фото) 00:15 1 коментар

Ділимося сумною вісткою, що в суботу, 19 січня 2019 року, на празник Богоявлення у Львові на 99-му році життя упокоївся в Бозі провідний член Організації Українських Націоналістів, видатний громадський діяч,...

«Прикарпаття» вирушило на перший тренувальний збір до Яремче 23:21

Триває підготовка івано-франківського "Прикарпаття" до весняної частини чемпіонату Першої ліги. Минулого тижня команда готувалася на стадіоні "Рух", де футболісти займалися біговою роботою, а у п'ятницю провели тренування і двосторонній поєдинок...

В Івано-Франківську депутат від партії Коломойського спробував пропіаритись на пам’яті полеглих «кіборгів» 23:08 9 коментарів

У неділю, 21 січня в Івано-Франківську панахидою та пам'ятною ходою вшанували загиблих захисників Донецького аеропорту. Все дійство відбулось без жодної патрійної символіки. Втім, за деякий час на сайті Укропу з'явилась...

Станиславівські оголошення: шкіряні магнати старого міста 22:44

Одним з найбагатших людей Станиславова був промисловець Якуб Маргошес (1873-1939), власник фабрики з обробки шкіри, яка розкинулися на величезній території по сучасній вул. Ленкавського. Підприємство починало свою роботу з 20...

У Франківську мама з маленькою дитиною виявила біля смітника пробірки з кров’ю (фотофакт) 21:47 2 коментарі

Працівники комунального підприємства “Муніципальна варта”, знайшли пробірки наповнені кров’ю, які хтось викинув у звичайний смітник. Знахідку виявили в Івано-Франківську біля будинку на вулиці Сніжній. “Вартові” відразу виїхали на місце події...

Коломийський фотограф опублікував чарівні світлини Карпат (фоторепортаж) 20:09

Фотограф з Коломиї Василь Іваночко опублікував у соцмережі світлини з карпатських гір. Фотограф поділився фотографіями з ранкової прогулянки на полонину Григорівка, г. Під-Берди. Нагадаємо, нещодавно у мережі з’явилось фото святкування Водохреща...

“Хто ліпше всіх бадяжить газ, хто чесний до людей?” – франківці з гумором просять дати їм якісний газ (відеокліп) 19:27 2 коментарі

Творча студія “З понеділка” презентували пісенну комедію «Облгаз не бадяж газ».   Герої відео у шубах та зимовому одязі у квартирі читають заголовки місцевої преси “У Івано-Франківській області найкраща в...

В Івано-Франківську запрацював ще один комунальний транспортний маршрут №41 сполученням "Каскад" - Онкодиспансер (фоторепортаж) 18:12 8 коментарів

Вранці 21 січня в Івано-Франківську офіційно стартував новий комунальний маршрут №41К “Каскад-Онкодиспансер”. 41К перевозить пасажирів за маршрутом м-н Каскад – ТРЦ “Велес” – Вокзал – готель “Надія” – Коновальця –...

У франківському аеропорту оркестр Національної гвардії вшанував пам'ять полеглих "кіборгів" (фоторепортаж) 17:09 2 коментарі

У понеділок, 21 січня, у франківському аеропорту вшанували захисників Донецького аеропорту. Зіграв тернопільський військовий оркестр спільно з франківським оркестром національної гвардії. Виступ оркестру відбувався в рамках проведення всеукраїнської акції, присвяченої...

Як у Франківську проходила урочиста розколяда (фоторепортаж) 16:23

Вчора у Франківську пройшла урочиста розколяда з нагоди завершення циклу різдвяних свят Світлини із заходу в соціальній мережі опублікував міський голова Руслан Марцінків: Ось і завершились Різдвяні свята, а в...

Машина часу: якими були зірки і політики 10 років тому (фото) 15:38

Уже кілька днів у соцмережах не вщухає флешмоб під назвою #10yearsChallenge. У рамках нього зірки та звичайні люди показують, як вони виглядали у 2008 чи 2009-му роках порівняно із тим, які вони...

Скандальний екс-очільник Прикарпаття часів Януковича, засвітився під час висунення прокремлівського кандидата у Президенти Вілкула (фотофакт) 15:21 12 коментарів

20 січня в Запоріжжі пройшов форум «За мир та розвиток», який об'єднав понад 5000 учасників - представників ділових, промислових кіл, профспілок і роботодавців країни, громадських діячів. Це найбільший подібний форум,...

Ісус живе біля ратуші. У Франківську вже четвертий рік діє шопка з музикою, інтерактивом і місцевим Єрусалимом (фоторепортаж) 14:58

У самому центрі Франківська, на площі Ринок, уже кілька років стоїть шопка, яка навіть стала туристичною принадою. Тут завжди лунає музика, для дітей є цікаві механізми, які можна випробувати на...

Путін на Водохреще пірнав у ополонку таємно (фото) 14:37

Президент Росії Володимир Путін вирішив цього року, як і минулого, також пірнути в ополонку. Щоправда, таке купання господар Кремля приховав від очей звичайних росіян. Про цьогорічний президентський ритуал сповістив у...

Напевно, фотографи, що співпрацювали зі станиславівськими видавцями поштівок, були занадто теплолюбові, і в холоди воліли сидіти вдома. Інакше як пояснити майже повну відсутність листівок із краєвидами зимового міста? На австрійських і польських картках майже завжди літо чи весна, і лише епізодично вкрапляється осінь. 14:27 1 коментар

Напевно, фотографи, що співпрацювали зі станиславівськими видавцями поштівок, були занадто теплолюбові, і в холоди воліли сидіти вдома. Інакше як пояснити майже повну відсутність листівок із краєвидами зимового міста? На австрійських...

Світ побачити й від холоду втекти. Куди вирушають франківці, аби зігрітися взимку (фоторепортаж) 13:43

Поки одні збирають гроші на відпочинок влітку, інші обирають зимові мандри – аби не лише світ побачити, а ще й від холоду втекти. «Репортер» розпитав франківських мандрівників, куди вони літають...

На виїзді з міста ДТП, рух в бік Тисмениці ускладений (фоторепортаж) 13:36

Близько 11 години 21 січня на виїзді з Івано-Франківська в бік Тисмениці сталася ДТП.   Свідки з місця події інформують, що посеред дороги стоїть пошкоджений “Фольксваген Кадді”, є затор автомобілів. ...

Митрополит Галицький Кир Андрій відзначив 70-літній ювілей (фоторепортаж) 13:11

Вчора, у свято Собору святого Предтечі і Хрестителя Господнього Івана, Митрополит Галицький, священноархимандрит Спасо-Преображенського Угорницького монастиря Андрій відзначив 70-літній ювілей. Привітати Владику з Днем народження до Кафедрального собору Покрови Пресвятої...
  • ріел ІФ виринаюча