Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Уряд змінив умови програми 5-7-9%

-Реклама-spot_img
spot_img

11 вересня 2023 року Міністерство економіки відзвітувало про результати роботи програми пільгового кредитування бізнесу 5-7-9%.

На звітну дату загальний обсяг кредитування за програмою становив 231,6 мільярдів гривень. Таким чином від початку війни за підтримки держави було видано пільгові кредити на понад 140 мільярдів гривень.

Програма доступні кредити 5-7-9% стала одним з ключових стабілізаційних чинників для бізнесу під час війни. Дорожнеча комерційних кредитів через антикризове збільшення облікової ставки, зробила програму майже безальтернативною для багатьох компаній.

Відтак кожна четверта позика бізнесу, що була видана банками з 24 лютого 2022 року, оформлювалася на пільгових умовах держпрограми.

- Advertisement -

До речі, цей факт став одним з питань, що викликало неабияке занепокоєння в МВФ. Звісно, Фонд стурбований не самими пільгами, а фіскальними ризиками для держави, що збільшуються у міру зростання обсягу програми.

Проте попри це програма фактично є якірним інструментом підтримання економічної стабільності. В особливих умовах війни бізнес відчуває особливі проблеми. Часто вони є не стільки питанням виживання самих компаній, скільки питанням безпеки національного масштабу.

Взяти хоча б енергетичний сектор. Або бізнес, який втратив майже все під час окупації і зараз не має ресурсів для відновлення діяльності на деокупованих територіях.

Саме тому в середині вересня 2023 року уряд ухвалив рішення про розширення програми пільгового кредитування 5-7-9%. Зокрема компанії енергетичного сектору та переробна промисловість отримали доступ до збільшених кредитів в межах ліміту 150 млн грн на довший (до 10 років) строк під ставку 5-7-9%.

А бізнес на деокупованих територіях може скористатися пільговими кредитами до 10 років. Ставка впродовж перших двох років для них становитиме 1% річних у гривні, а впродовж наступних років 5% річних на інвестиційні цілі та 3% річних для поповнення оборотного капіталу.

Це вкрай важлива ініціатива не тільки з огляду на потреби у дешевому фінансуванні підприємств, що тимчасово опинилися під окупацією. Це важливий сигнал для банківського ринку, що має зменшити рівень настороги, яку фінустанови відчувають по відношенню до таких територій.

Разом з тим уряд переглянув умови кредитування інших підприємств, що залучали пільгові кредити для поповнення оборотного капіталу. Зокрема ставка по таких позиках буде компенсуватися до 13% річних. Тобто ближчого до комерційних ставок рівня.

Остання зміна має на меті зменшити навантаження на бюджет за рахунок меншої частки вартості позики, що компенсується державою. Хоча слід відзначити, що цей напрям застосування пільгових кредитів 5-7-9% не є домінуючим. Згідно з статистикою  Міністерства фінансів, близько 20% усіх позик від початку війни припадали на фінансування оборотного капіталу.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні