В обласній Спілці художників стався розкол? (фото)

Вибори голови обласної Спілки художників у Франківську призвели до протистояння. Скандал вийшов за межі творчого об’єднання і дійшов до Києва.

Сьогодні обласна Спілка художників поділена на два табори. Формально – на тих, хто підтримує теперішнього голову Миколу Якимечка, який знову кандидує очолити Спілку, і на тих, хто бажає підтримати іншого кандидата. По суті йде боротьба за свободу  вибору, проти авторитаризму, пояснили КУРСу представники “альтернативної” групи, відомі у Франківську митці – скульптор Богдан Гладкий, художники Богдан Бринський,Володимир Лукань та художниці-дизайнерки Світлана Повшик https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32739188_1578188915636631_8157632896568393728_n.jpgіОксана Бейлах.

 

Вони наголосили, що в цьому випадку не йдеться про матеріальне, як-от майстерні та інша спілчанська нерухомість. Хоч це ті речі, які завжди супроводжують творчий процес. Спілка художників дає можливість організувати робочий простір, допомагає працювати і рости – виставлятися, їздити на пленери, з виставками до колег і приймати їх у себе. Принаймні так би мало бути, кажуть художники. Але так не є – блага дістаються “придворним”, близьким і лояльним до голови Спілки. У творчих об’єднаннях, створених в минулому столітті радянською державою, так було завжди – митці і їхня творчість мали бути контрольовані. У теперішній Івано-Франківській обласній організації Національної спілки художників України, каже Богдан Гладкий, залишився https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32584474_1578189095636613_7627968656223240192_n.jpgвиразний радянський дух із культом особи її голови Миколи Якимечка.

 

З приходом Миколи Якимечка головою в обласну Спілку художників у 2014 році з організації вийшли 12 художників. Коломияни створили окрему регіональну спілку. Серед тих, хто покинув СХУ, такі знані майстри як Мирослав Ясінський, Катерина Каркадим, Володимир Дувірак, Михайло Дейнега, Василь Андрушко.

“У Миколи Якимечка упереджене ставлення до окремих членів Спілки. Він дозволяє собі принижувати людей. Спілкується зверхньо, з виразним нарцисизмом. Одразу після обрання головою у франківській газеті заявив, що 98% членів Спілки –  непрофесійні аматори”, – каже Світлана Повшик.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32399355_1578189305636592_6272070416001400832_n.jpg

 

“Якимечко дозволяє собі вказувати спілчанам: ти – художник, а ти – не художник”, – підтримують художницю колеги.

Розповідають, що за час Якимечка до обласної Спілки художників прийняли лише двох людей, оскільки решта, за його словами, не достойні. “Зарізали вступ перспективним студентам-художникам, бо вони, бачите, не в тих вчилися. Якимечко всюди підкреслює, що витягає Франківськ і Спілку на новий мистецький рівень. А про який розвиток може йти мова, коли ми, 45-річні, є https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32892530_1578190908969765_8862367859393691648_n.jpgв ній наймолодшими!” – обурюється Оксана Бейлах.

 

Наразі в обласній Спілці 64 митці, більшість вступили в організацію у 1980-1990 роках.

Художників, які вирішили не мовчати про ситуацію в Спілці, не влаштовують одноосібні рішення її голови в тих питаннях, які мали би обговорюватися і прийматися колегіально. Наприклад, коли до Франківська за спілчанські внески (320 грн в рік) запрошують художників з інших областей або коли готують спілчанську виставку і визначають, чиї роботи будуть на ній представлені. Не погоджуються вони і з тим, що з легкої руки Миколи Якимечка Спілка художників втратила свій салон – зараз на його місці розмістилася кав’ярня. А проблема із місцем, де спілчани могли би виставляти на продаж свої роботи, не вирішується в принципі. Не поділяють його заяв, що художнику не потрібно їздити на пленери, відтак вони не проводяться. Що інсталяція і перформанс – не мистецтво, відтак такі роботи не беруть до уваги і не представляють на рівні Спілки.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32838643_1578190925636430_9135577936047374336_n.jpg

 

“Ми хочемо бачити головою Спілки людину – знаного художника, який творчо працює, коректного, який би дбав для колективу, враховував різні “вектори”, бо серед нас є і художники, і скульптори, і дизайнери”, – пояснює Богдан Гладкий.

Запропонувати альтернативного кандидата вирішили на перевиборах голови обласної Спілки художників. Але вже півроку як не можуть це зробити – Микола Якимечко і члени правління організації не дають внести зміни в Статут організації. Зміни розширили би коло осіб, що можуть претендувати на цю посаду. Чинний статут укладений таким чином, що головою Спілки може бути тільки людина з “наближених” – мусить мати 4 роки досвіду в правлінні Спілки. Пікантність ситуації в тому, що правління призначає сам голова СХУ.

22 членів Спілки створили  ініціативну групу, яка добивається скасування цих положень Статуту. Звернулися до юристів по правову оцінку документу – ті виявили порушення конституційної норми на вільні вибори. А ще виявилося, що Статут сфальшований, розповідає Світлана Повшик.

Представники ініціативної групи звернулися з приводу ситуації, що склалася, до Ради спілок у Києві. Звідти їх відправили вирішувати проблему на місцевому рівні.

Ще в лютому на зборах обласної організації Спілки художників 38 із 56 присутніх висловилися за зміни. Доручили голові Миколі Якимечку підготувати на наступне засідання документи і вилучити норму про обов’язкові 4 роки для кандидатів на голову СХУ у правлінні спілки. Він не виконав доручення.

 

“Це означає, що він хоче буде єдиним кандидатом і не мати жодного опонента. Ми вважаємо, що це неконституційно. І просто нечесно щодо нашої спільноти”, – каже Богдан Гладкий.

На наступних зборах, які відбулися 15 травня, Якимечко ніби забув, про що йшлося, і оголосив, що вибори будуть проходити за чинним статутом. Вибухнув скандал. Під час з’ясування стосунків Микола Якимечко порівняв опонентів із гнидами. Сказав буквально: “Гниди кусають лева”. Пізніше пояснював, що вдався до цитати з класичної французької літератури.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32691694_1578191058969750_4232530785187397632_n.jpg

 

“Сумно! Вчора був присутній на одній події, одне розчарування. Лякають старших метрів зміни. При зустрічах ласкаві і облесні. Насправді – лживі й вперті. Немов у стаді барани. Два крісла мучити, не личить, Ой, ще доскочиш ти біди: Ти маєш, звісно, два обличчя, Та ж не, пробачте, два зади”, – відгукнувся про збори обласної Спілки художників оператор ТБ “Галичина” Тарас Майстришин.

Врешті 15 травня після бурхливої дискусії, під час якої часто не добирали слів, вирішили перервати збори і процес перевиборів голови Спілки – до з’ясування ситуації зі Статутом.

“Все це ми робимо, щоби зробити в Спілці чесні і прозорі вибори, щоби головою Спілки була молода людина, яка забезпечить їй професійний ріст”, – додає Богдан Бринський.

Як стало відомо КУРСу, опонентом Миколі Якимечку на виборах голови обласної Спілки художників ініціативна група бачить художника, викладача Володимира Сандюка.

Нагадаємо, недавно на виставці у Музеї мистецтв Прикарпаття з виставки зняли сатиричну картину – один з персонажів дуже нагадував голову місцевої організації НСХУ Миколу Якимечка.

Джерело

(Visited 293 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Взагалі то у нас -дивні-керуючі митці ось судіть самі один казав що готовий руку пожати кацабі за його позицію!!!і дальше керує інша звєзда колись тихо сиділа поряд лдепутата ВРУ який непризнав ГОЛОДОМОРі брала шикарні інтервю а недавно ще одна кинула звання журналіста людині яка до цього має таке ж відношення як ми до космосу у цьому випадку також є елементи серйозні політичного обслуговуванняіодного з майбутніхніх-типа призидентів ще один за ремонт різко почав працювати з людьми які мають вину за ситуацію в УКРАЇНІ і всі ці жиють на наші податки і роблять такі куревські речі а тому гнати їх і ніякі розколи недопускати а ні то розпустити такі орг

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5043

загрузка...

Українська легкоатлетка знялася у рекламі купальників: пікантні фото 15:38

Українська легкоатлетка, яка спеціалізується на стрибках у довжину, Марина Бех-Романчук знялася у рекламі купальників, де приміряла до 20 різних образів. Фото спортсменки опублікував відповідний бренд на своїй сторінці в Instagram....

Віктор Павлік покинув дружину і закрутив роман з молодою колегою (фото) 14:05

Знаменитий український артист Віктор Павлік приголомшив прихильників несподіваною новиною. Вже понад три роки він не перебуває у шлюбі з дружиною Ларисою. Співак покинув її заради 25-річної Катерини Реп'яхової, яка є...

В яку суму обійшлось італійське весілля Аліни Гросу: приголомшливі дані (фото) 13:36 1 коментар

Співачка Аліна Гросу, яка тривалий час живе та виступає в Росії, вийшла заміж. Розкішне весілля вона організувала в Італії. У ЗМІ підрахували, скільки могла коштувати церемонія. Відомо, що весілля Аліни...

Куди поділися 22 мільйони гривень на ремонт доріг у Космачі? - відомий журналіст звинувачує депутата облради, який наразі намагається проскочити до парламенту 07:24 2 коментарі

Куди поділися 22 мільйони гривень на ремонт доріг у Космачі? - відомий журналіст звинувачує депутата облради, який наразі намагається проскочити до парламенту. Про це вихідець із Космача Роман Реведжук написав...

Монатік-колекціонер: на що артист витрачає тисячі доларів (фото) 15:06

У кожної зірки є своє захоплення: одні колекціонують машини, інші – монети чи картини. А от український поп-співак полюбляє збирати особливі іграшки, які інколи коштують не одну тисячу доларів. Свою...

Українська співачка відгуляла розкішне весілля у Венеції (фото) 12:03 2 коментарі

У мережі з'явилися нові фото з розкішного весілля української співачки Аліни Гросу. Так, на святі були присутні Ірина Білик, Павло Зібров, Віталій Козловський і Катерина Осадча. Весілля відбулося у Венеції. Знімками знаменитості поділилися на своїх сторінках...

Як у Івано-Франківську масово «працевлаштовували» дітей (фоторепортаж) 10:48

У місті Івано-Франківськ у парку ім. Тараса Шевченка 15 червня 2019 р. малечі міста запропонували стати на кілька годин дорослими. Вже традиційно, влітку, до Івано-Франківська  завітав міжнародний проект «Місто професій»,...

Розвиток спорту: в Угорниках відкриють новий сучасний стадіон (фоторепортаж) 14:47

30 червня о 17:00 год. в селі Угорники Івано-Франківської міської ради відбудеться відкриття сучасного стадіону з ініціативи депутата міської ради Романа Онуфріїва та сільського голови Любові Атаманчук, за сприяння міського...

КиївПрайд-2019. Великий фоторепортаж із Маршу рівності 14:37 7 коментарів

Марш рівності 2019 року виявився найдовшим і найбільшим. Пише Главком. 23 червня 2019 року, вулицями столиці пройшов Марш рівності. Його гасло цього року – «Наша традиція – це свобода!». Захід проводився  на...

Руда бестія. Пристрасні фото франківської спринтерки Христини Стуй 10:01 1 коментар

Найближчими днями Христина Стуй спробує заявити про себе на повен голос на Європейських іграх. Пише Главком. 21 червня у Мінську (Білорусь) стартували ІІ Європейські ігри. Однією з найяскравіших зірок у...

Прикарпатський нардеп різко розкритикував вчорашній парад секс-меншин у столиці 09:26 5 коментарів

Прикарпатський нардеп різко розкритикував вчорашній парад секс-меншин у столиці. Про це народний обранець від прикарпатського округу №89 Юрій Соловей написав на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук: "Якщо ви вже...

Міський голова Франківська завітав на ринок, щоб поспілкуватися з місцевими продавцями (фоторепортаж) 18:15 6 коментарів

Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків розповів про свої відвідини місцевого ринку. "Ну як в такий погожий день не піти на базар? Для нашого чоловіка - то вже як своєрідний культ! Бо й...

У Калуші невдовзі з'явиться новий торговий центр (фоторепортаж) 13:45 1 коментар

Новий торговий центр, який з'явиться між Фуршетом та колишнім банком, повільно завершують. Дах уже накрили металочерепицею та встановлюють вікна з коричневим профілем, — повідомляють "Вікна" з посиланням на Калуш Урбаністичний. Процес будівництва був доволі...

В Івано-Франківську провалля на дорозі залатали старими шинами (фоторепортаж) 13:06 4 коментарі

В Івано-Франківську провалля на дорозі залатали старими шинами та гілками. Про це написав у спільноті Комуналка ІФ Igor Kanyuka.   "Що нового...а нічого....перше провалля на розі вулиць Богунської і Лермонтова залатали старою...

Раніше збитковий Івано-Франківський локомотиворемонтний завод, сьогодні активно працює (фоторепортаж) 10:18 8 коментарів

Франківський локомотиворемонтний завод активно працює. Про це написав на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук міський голова Руслан Марцінків, передає Правда.іф. "Локомотиворемонтний завод активно працює. Нещодавно тут виконано модернізацію автомотриси АДМскм-068...

Жахлива ДТП на Прикарпатті: авто на швидкості злетіло в кювет, водійка – у лікарні (фоторепортаж) 22:50 14 коментарів

22 червня близько 19:20 в селі Насташине Галицького району трапилася дорожньо-транспортна пригода. Водійка Мерседеса, мешканка міста Бурштин, при вході в поворот не впоралася з керуванням і злетіла в кювет. Про...

Марцінків заявив, що полотно нового моста на Пасічну майже готове (фоторепортаж) 22:28 21 коментарів

У Франківську тривають роботи з будівництва нового моста через Бистрицю, який з’єднає вулицю Надрічну та мікрорайон Пасічна.  За словами міського голови Руслана Марцінківа, полотно моста майже готове. Про це мер написав на...

У Франківську відкриють оновлений дитячий садок (фоторепортаж) 20:53

У дитячому навчальному закладі “Калинова сопілка”, що знаходиться у Франківську по вулиці Вовчинецькій, завершують ремонт приміщень. Про це на своїй сторінці в соцмережі Facebook повідомив міський голова Руслан Марцінків. “Літо – час...

На Косівщині провели в останню путь Василя Кравчука, який був обличчям “Пістинської Джерельної” (фоторепортаж) 16:23 1 коментар

Як повідомлялося раніше, 20 червня на 69-му році життя після важкої хвороби відійшов у вічність Василь Кравчук з села Пістинь Косівського району. Чин похорону провели сьогодні, 22 червня,  в 11:00...

Ветерани та волонтери АТО показали франківцям виставу Шекспіра мовою оригіналу (фоторепортаж) 12:46

У Франківську театр ветеранів АТО показав виставу Шекспіра англійською мовою. 21 червня франківці побачили прем’єру комедії Шекспіра “12 ніч, або Що захочете”. Це копродукція Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім....
  • ріел ІФ виринаюча