В обласній Спілці художників стався розкол? (фото)

Вибори голови обласної Спілки художників у Франківську призвели до протистояння. Скандал вийшов за межі творчого об’єднання і дійшов до Києва.

Сьогодні обласна Спілка художників поділена на два табори. Формально – на тих, хто підтримує теперішнього голову Миколу Якимечка, який знову кандидує очолити Спілку, і на тих, хто бажає підтримати іншого кандидата. По суті йде боротьба за свободу  вибору, проти авторитаризму, пояснили КУРСу представники “альтернативної” групи, відомі у Франківську митці – скульптор Богдан Гладкий, художники Богдан Бринський,Володимир Лукань та художниці-дизайнерки Світлана Повшик https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32739188_1578188915636631_8157632896568393728_n.jpgіОксана Бейлах.

 

Вони наголосили, що в цьому випадку не йдеться про матеріальне, як-от майстерні та інша спілчанська нерухомість. Хоч це ті речі, які завжди супроводжують творчий процес. Спілка художників дає можливість організувати робочий простір, допомагає працювати і рости – виставлятися, їздити на пленери, з виставками до колег і приймати їх у себе. Принаймні так би мало бути, кажуть художники. Але так не є – блага дістаються “придворним”, близьким і лояльним до голови Спілки. У творчих об’єднаннях, створених в минулому столітті радянською державою, так було завжди – митці і їхня творчість мали бути контрольовані. У теперішній Івано-Франківській обласній організації Національної спілки художників України, каже Богдан Гладкий, залишився https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32584474_1578189095636613_7627968656223240192_n.jpgвиразний радянський дух із культом особи її голови Миколи Якимечка.

 

З приходом Миколи Якимечка головою в обласну Спілку художників у 2014 році з організації вийшли 12 художників. Коломияни створили окрему регіональну спілку. Серед тих, хто покинув СХУ, такі знані майстри як Мирослав Ясінський, Катерина Каркадим, Володимир Дувірак, Михайло Дейнега, Василь Андрушко.

“У Миколи Якимечка упереджене ставлення до окремих членів Спілки. Він дозволяє собі принижувати людей. Спілкується зверхньо, з виразним нарцисизмом. Одразу після обрання головою у франківській газеті заявив, що 98% членів Спілки –  непрофесійні аматори”, – каже Світлана Повшик.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32399355_1578189305636592_6272070416001400832_n.jpg

 

“Якимечко дозволяє собі вказувати спілчанам: ти – художник, а ти – не художник”, – підтримують художницю колеги.

Розповідають, що за час Якимечка до обласної Спілки художників прийняли лише двох людей, оскільки решта, за його словами, не достойні. “Зарізали вступ перспективним студентам-художникам, бо вони, бачите, не в тих вчилися. Якимечко всюди підкреслює, що витягає Франківськ і Спілку на новий мистецький рівень. А про який розвиток може йти мова, коли ми, 45-річні, є https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32892530_1578190908969765_8862367859393691648_n.jpgв ній наймолодшими!” – обурюється Оксана Бейлах.

 

Наразі в обласній Спілці 64 митці, більшість вступили в організацію у 1980-1990 роках.

Художників, які вирішили не мовчати про ситуацію в Спілці, не влаштовують одноосібні рішення її голови в тих питаннях, які мали би обговорюватися і прийматися колегіально. Наприклад, коли до Франківська за спілчанські внески (320 грн в рік) запрошують художників з інших областей або коли готують спілчанську виставку і визначають, чиї роботи будуть на ній представлені. Не погоджуються вони і з тим, що з легкої руки Миколи Якимечка Спілка художників втратила свій салон – зараз на його місці розмістилася кав’ярня. А проблема із місцем, де спілчани могли би виставляти на продаж свої роботи, не вирішується в принципі. Не поділяють його заяв, що художнику не потрібно їздити на пленери, відтак вони не проводяться. Що інсталяція і перформанс – не мистецтво, відтак такі роботи не беруть до уваги і не представляють на рівні Спілки.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32838643_1578190925636430_9135577936047374336_n.jpg

 

“Ми хочемо бачити головою Спілки людину – знаного художника, який творчо працює, коректного, який би дбав для колективу, враховував різні “вектори”, бо серед нас є і художники, і скульптори, і дизайнери”, – пояснює Богдан Гладкий.

Запропонувати альтернативного кандидата вирішили на перевиборах голови обласної Спілки художників. Але вже півроку як не можуть це зробити – Микола Якимечко і члени правління організації не дають внести зміни в Статут організації. Зміни розширили би коло осіб, що можуть претендувати на цю посаду. Чинний статут укладений таким чином, що головою Спілки може бути тільки людина з “наближених” – мусить мати 4 роки досвіду в правлінні Спілки. Пікантність ситуації в тому, що правління призначає сам голова СХУ.

22 членів Спілки створили  ініціативну групу, яка добивається скасування цих положень Статуту. Звернулися до юристів по правову оцінку документу – ті виявили порушення конституційної норми на вільні вибори. А ще виявилося, що Статут сфальшований, розповідає Світлана Повшик.

Представники ініціативної групи звернулися з приводу ситуації, що склалася, до Ради спілок у Києві. Звідти їх відправили вирішувати проблему на місцевому рівні.

Ще в лютому на зборах обласної організації Спілки художників 38 із 56 присутніх висловилися за зміни. Доручили голові Миколі Якимечку підготувати на наступне засідання документи і вилучити норму про обов’язкові 4 роки для кандидатів на голову СХУ у правлінні спілки. Він не виконав доручення.

 

“Це означає, що він хоче буде єдиним кандидатом і не мати жодного опонента. Ми вважаємо, що це неконституційно. І просто нечесно щодо нашої спільноти”, – каже Богдан Гладкий.

На наступних зборах, які відбулися 15 травня, Якимечко ніби забув, про що йшлося, і оголосив, що вибори будуть проходити за чинним статутом. Вибухнув скандал. Під час з’ясування стосунків Микола Якимечко порівняв опонентів із гнидами. Сказав буквально: “Гниди кусають лева”. Пізніше пояснював, що вдався до цитати з класичної французької літератури.

https://kurs.if.ua/media/gallery/full/3/2/32691694_1578191058969750_4232530785187397632_n.jpg

 

“Сумно! Вчора був присутній на одній події, одне розчарування. Лякають старших метрів зміни. При зустрічах ласкаві і облесні. Насправді – лживі й вперті. Немов у стаді барани. Два крісла мучити, не личить, Ой, ще доскочиш ти біди: Ти маєш, звісно, два обличчя, Та ж не, пробачте, два зади”, – відгукнувся про збори обласної Спілки художників оператор ТБ “Галичина” Тарас Майстришин.

Врешті 15 травня після бурхливої дискусії, під час якої часто не добирали слів, вирішили перервати збори і процес перевиборів голови Спілки – до з’ясування ситуації зі Статутом.

“Все це ми робимо, щоби зробити в Спілці чесні і прозорі вибори, щоби головою Спілки була молода людина, яка забезпечить їй професійний ріст”, – додає Богдан Бринський.

Як стало відомо КУРСу, опонентом Миколі Якимечку на виборах голови обласної Спілки художників ініціативна група бачить художника, викладача Володимира Сандюка.

Нагадаємо, недавно на виставці у Музеї мистецтв Прикарпаття з виставки зняли сатиричну картину – один з персонажів дуже нагадував голову місцевої організації НСХУ Миколу Якимечка.

Джерело

(Visited 315 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Взагалі то у нас -дивні-керуючі митці ось судіть самі один казав що готовий руку пожати кацабі за його позицію!!!і дальше керує інша звєзда колись тихо сиділа поряд лдепутата ВРУ який непризнав ГОЛОДОМОРі брала шикарні інтервю а недавно ще одна кинула звання журналіста людині яка до цього має таке ж відношення як ми до космосу у цьому випадку також є елементи серйозні політичного обслуговуванняіодного з майбутніхніх-типа призидентів ще один за ремонт різко почав працювати з людьми які мають вину за ситуацію в УКРАЇНІ і всі ці жиють на наші податки і роблять такі куревські речі а тому гнати їх і ніякі розколи недопускати а ні то розпустити такі орг

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8160

загрузка...

Лікування необхідно продовжувати: онкохвора матір двох дітей потребує допомоги 21:53

Онкохвора волинянка із міста Нововолинськ Тетяна Куценко потребує фінансової допомоги на лікування. Про це повідомляє мама Тетяни – Людмила Цимбалюк. За її словами, боротьба з тяжкою недугою триває сьомий рік. Єдиний  препарат,...

У Франкіську водій автівки врізався у паркан (фотофакт) 21:05

Сьогодні, 15 вересня, в Івано-Франківську трапилась дорожньо-транспортна пригода. Як повідомляють очевидці в Телеграмі у “Чаті 112”, аварія сталась на вулиці Йосипа Сліпого. Там водій автомобіля Audi врізався у паркан. На...

У Івано-Франківську розпочався щорічний фестиваль "Свято хліба" (фоторепортаж) 13:18

На Площі Ринок у Івано-Франківську розпочався фестиваль "Свято хліба", інформує Правда.іф. Цей фестиваль став традиційним для міста, адже проходить уже 10 років поспіль. "Немає нічого більш традиційного, ніж хліб, і в...

В середмісті Франківська правоохоронці затримали дівчину, ймовірно, з наркотиками (фоторепортаж) 15:29 4 коментарі

Сьогодні, 14 вересня, в Івано-Франківську правоохоронці серед вулиці затримали дівчину. Про це повідомляють з місця події. Затримання відбулось на вулиці Січових Стрільців, навпроти центрального поштового відділення, пише Правда.іф з посиланням...

У Івано-Франківську розпочався пластовий рік (фоторепортаж) 15:23

Сьогодні,14 вересня, відбулося відкриття пластового року, інформує Правда.іф. Урочистості розпочалися вимаршем з пластової домівки до пам’я тника «Пластунам, що не зламали своїх присяг». Офіційна частина відкриття розпочнеться з молебеня, церемоніалу...

Як старий завод «Промприлад» змінює Івано-Франківськ 23:21 14 коментарів

У 2017 році Юрко Филюк разом з командою партнерів почав перетворення старого заводу «Промприлад»* у центрі Івано-Франківська на сучасний бізнес-кластер із залученням інвестицій від громадян та бізнесу. Серед партнерів є...

Загинув в умовах максимально наближених до бойових - стали відомими деякі подробиці загибелі прикарпатського офіцера "Альфи" (фото) 21:58 7 коментарів

Загинув в умовах максимально наближених до бойових - стали відомими деякі подробиці загибелі прикарпатського офіцера "Альфи". Офіцер з Коломийщини загинув позавчора, 11 вересня на території Одеської області. Спецназівець загинув виконуючи...

У Берліні відбувся показ «Гуцулки Ксені»: літній німець поділився спогадами про родину з Прикарпаття 21:19

Прем’єра українського мюзиклу Олени Дем'яненко «Гуцулка Ксеня» з великим успіхом пройшла в столиці Німеччини. У цьому особисто пересвідчився кореспондент Укрінформу. «Ми відчуваємо себе культурними послами, показ відбувається у день, коли...

Стало відомо, коли у Франківську запустять комунальний маршрут до Підлужжя 20:35

В Івано-Франківську з’явиться новий комунальний маршрут. Автобус їздитиме з міста до села Підлужжя. Запустити його планують 16 вересня. Відомо, що перший автобус виїжджатиме з села о 6:47, пише ГК. Як...

У Карпатах віднайшли криївку, де жили очільники пропаганди націоналістів (фоторепортаж) 19:53

12 вересня працівники комунального підприємства “Пам’ять” вирушили в урочище Зелена Яворина, що за селом Осмолода Рожнятівського району. Все тому, що до директора підприємства Василя Тимківа звернулись лісівники, які під час...

Острівці безпеки у Франківську вирішили не фарбувати у жовтий колір 18:12 1 коментар

На останній оперативній нараді у міського голови Івано-Франківська у вівторок, 10 вересня, обговорювали ідею розмалювати острівці безпеки. Так, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків доручив розфарбувати бордюри на острівцях безпеки у...

Найвисокогірніша ОТГ Прикарпаття створила опорну школу (фоторепортаж) 17:30

У Білоберізькій об’єднаній територіальній громаді, яка є найвисокогірнішою прикарпатською ОТГ, запрацював опорний навчальний заклад з трьома філіями. Від створення опорного навчального закладу у Білоберізькій громаді «виграли» всі учасники процесу. Насамперед,...

Один мільярд двісті мільйонів гривень - вартість наркотиків вилучених у Косівському районі 17:10 12 коментарів

Для визначення міри запобіжного заходу до Івано-Франківського міського суду було доставлено трьох жителів Івано-Франківської області, яких органи досудового слідства підозрюють у злочинах передбачених ч. 2 ст. 310, ч. 3 ст....

У Прикарпатському військово-спортивному ліцеї влаштували флешмоб на звільнення полонених моряків (фото) 17:09

У Прикарпатському військово-спортивному ліцеї майже рік щодня піднімали прапор – висловлювали підтримку полоненим українським морякам у Росії. З 30 листопада 2018 року в ліцеї на щоглі поруч із прапором України...

Прикарпаття втратило ще одного героя (фото) 16:57 2 коментарі

Помер старший лейтенант Іваньков Олександр Сергійович (22.08.1986 – 12.09.2019) учасник бойових дій, співробітник Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України....

Сексапільна франківчанка Тіна Кароль в пікантному купальнику поринула в басейн (фото) 16:30 9 коментарів

Співачка красувалася в сріблястому купальному вбранні. Тіна Кароль – одна з найсексуальніших жінок українського шоу-бізнесу. Запаморочливі вбрання і нові відверті фотосесії нікого не залишають байдужим – багатотисячна армія шанувальників поп-діви...

Сексапільна франківчанка в пікантному купальнику поринула в басейн (фото) 15:44 2 коментарі

Співачка красувалася в сріблястому купальному вбранні   Тіна Кароль – одна з найсексуальніших жінок українського шоу-бізнесу. Запаморочливі вбрання і нові відверті фотосесії нікого не залишають байдужим – багатотисячна армія шанувальників...

Хто і як будує амбулаторії на Прикарпатті 15:12

На Прикарпатті заплановано побудувати 26 нових амбулаторій сімейної медицини. Від початку року в області відкрили три медзаклади, хоч попередньо всі амбулаторії мали бути побудовані до кінця серпня. «Антикорупційна платформа» проаналізувала,...

Кудлата і без макіяжу: Надя Дорофєєва показала щасливий домашній ранок (фото) 15:06

Артистка зізналася, що дуже рідко виходить поснідати вдома На своїй сторінці в Instagram виконавиця показала рідкісний ранок, коли їй вдалося поснідати вдома. На фото Надя відображена в спортивній туніці і...

До Франківська приїде відомий кулінарний експерт Євген Клопотенко 14:58 3 коментарі

Кулінарний експерт Євген Клопотенко приїде до Івано-Франківська. 17 вересня о 12:00 годині у приміщенні СШ № 11 (вул. Б. Лепкого, 9, актова зала) відбудеться зустріч із відомим шеф-кухарем і кулінарним...
  • Калуський бровар