Актуально зараз

-Реклама-spot_img

В Україні введуть “податок” на смартфони та телевізори: що буде з цінами та хто заплатить

-Реклама-spot_img
spot_img

В Україні після прийняття закону про управління майновими правами правовласників з’явиться збір за приватне копіювання, що призведе до подорожчання майже на 5% смартфонів, планшетів, ноутбуків, телевізорів, жорстких дисків, принтерів, офісного паперу.

Про це повідомляє “Апостроф” з посиланням на “Економічну правду“.

Вважається, що кожен власник смартфона або телевізора завантажує на пристрій музику, фільми та електронні книги і безкоштовно ними користується, через що страждають автори контенту. Для виплати правовласникам винагороди імпортери техніки повинні включити у вартість товару збір за приватне копіювання та виплачувати його організації колективного управління (ОКУ), а вона вже буде виплачувати винагороду авторам.

- Advertisement -

Імпортери спочатку повинні узгодити з ОКУ розмір збору за кожним видом техніки. Переговори з цього приводу почалися в квітні 2020 року, але результатів досі немає через кардинальні протиріччя між учасниками.

Імпортерів представляє Європейська бізнес-асоціація, яка вважає запропоновані тарифи пережитком минулого. В асоціації переконані, що введення збору дасть ще більше переваг продавцям нелегальної техніки.

Організація колективного управління представлена Українським музичним альянсом та Всеукраїнським агентством авторських прав. Вони стверджують, що в частині приватного копіювання система відрахувань існує в більшості країн світу.

Збір за приватне копіювання був введений в Україні ще в 2003 році в епоху аналогових пристроїв. Тоді відбувалося копіювання аудіо- та відеокасет, були відсутні технології прямої комунікації між споживачем та автором.

Якщо споживач робив удома копію касети і передавав її друзям, то автору завдавалися матеріальні збитки. Тому створювалися ОКУ, які стягували збори відрахування з аудіо- та відеокасет, а також з обладнання для копіювання. Потім ОКУ мали розподіляти ці кошти між авторами.

Згодом технології змінилися, проте збір в старому вигляді залишився. У травні 2018 року парламент прийняв закон про управління майновими правами. Документ пропонує платити відсоток за потенційну можливість здійснення копії.

Якщо раніше покупка порожньої касети означала, що на ній щось запишуть, то зараз придбання смартфона або телевізора не гарантує завантаження контенту.

Крім того, закон “обкладає” звичайний офісний папір та копіювальні машини. Збір вводиться за можливість того, що за допомогою паперу або копіювальної машини буде зроблена копія книги, і це завдасть матеріальної шкоди автору.

Мінекономіки надало право стягувати відрахування тільки двом організаціям: Українському медіа альянсу (УМА) та Всеукраїнському агентству авторських прав (ВААП). Перша організація буде стягувати винагороду зі смартфонів, планшетів, ноутбуків та телевізорів, друга – з паперу та копіювальних пристроїв.

Переговори між імпортерами та ОКУ про розмір тарифів поки призупинені до завершення карантину на прохання Європейської бізнес-асоціації.

Асоціація запропонувала призупинити дію закону до кінця 2020 року через економічну кризу, від якої страждають імпортери та продавці побутової техніки.

В УМА виступають проти цього, оскільки вважають, що від кризи страждають також автори і виконавці.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.
-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні