Василь Тимків: «На Прикарпатті кожен районний центр став епіцентром терору, де були катовані і мордовані сотні українських патріотів»

 

Днями директор комунального підприємства з питань пошуку та перепоховання жертв воєн, депортацій та репресій тоталітарних режимів «Пам’ять» Василь Тимків опублікував на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук фотографії з експедиції до лісового урочища на околиці міста Надвірна – Буковинка. «Попри свою милозвучну назву, це місце стало місцем страти і поховань сотень українців, замордованих комуністичними катами в 1939-1941, а також після 1944 року. 26 липня 1941 року місцевий житель, коли косив траву, випадково виявив ці поховання, зачепивши косою взуття однієї із жертв. Всього тоді було ексгумовано 82 особи», – йдеться в пості.

Чи й досі на Прикарпатті виявляють місця масових поховань закатованих українців? Чи багато таких місць, які й досі невідомі дослідникам та як відбувається процес пошуку інформації про недосліджені поховання читачам Правда.іф розповідає Василь Тимків.

– Василю, на своїй сторінці у Фейсбуці ти опублікував пост про поїздку до Надвірнянського району до місць масових поховань. Що це була за поїздка і що це за місце?

– Це була експедиція до лісового урочища Буковинка на околиці міста Надвірна, де в 1941 році, з відступом більшовиків, було віднайдено масове поховання жертв комуністичного терору. Якщо говорити про мету поїздки, то ми хотіли локалізувати це місце, зробити історичний опис, з’ясувати деякі деталі. Це відбувалося в рамках поїздок по всіх колишніх  районних центрах тодішньої Станиславівської області, адже фактично кожен такий районний центр став епіцентром терору, де були катовані і мордовані сотні українських патріотів, учасників національно-визвольних змагань від 1939 до 1943 років і після 1944 року. Власне Станиславівська область поділялася на 36 районних центрів і кожен з них можна назвати епіцентром терору.

 

– Тобто в кожному районному центрі Прикарпаття можна знайти місця репресій?

– Безумовно. На жаль, такою є трагічна і важка наша історія, адже фактично з поверненням так званих «других совітів» у 1944 році, продовжив діяти механізм комуністичного терору, найактивніша фаза якого припала на 1944-45 роки, а потім все це дещо спадало, із спадом національно-визвольного руху. В той час, коли увесь цивілізований світ і вся Європа відходили від жахіть Другої світової війни, у нас ці жахіття повною мірою тривали: масові депортації, масові арешти, розстріли. Днями розмовляв із активістом Меморіалу села Коршів Коломийського району, і він розповідав, як в самісінькому центрі Коршева, колишнього районного центру, здійснювали прилюдні страти українських повстанців навіть перед вікнами школи. Можете собі це уявити: приїхала вантажівка, вивели декількох підпільників, зробили шибеницю, вантажівка рушила – і на очах  дітей відбулася страта українських патріотів. Безумовно, такі місця нашої трагічної історії не можуть залишатися у небутті, їх потрібно якось відзначити. Зокрема у нас є така ініціатива – встановлення невеличких пам’ятних таблиць на приміщеннях, які використовувалися органами МГБ, НКВД, різними органами радянської безпеки, хоча вони й не були офіційними в’язницями, але де-факто там утримувалися сотні в’язнів: хтось очікував судового рішення, хтось був катований і загинув. Дуже багатьох підпільників привозили з околиць: вбитих, поранених і вони десь на подвір’ях тих будівель закопані. Все це і є меморіальні місця, які потрібно відзначити.

 

– Що саме називають місцем масових поховань чи репресій? Про яку кількість жертв ми говоримо, згадуючи такі місця?

– Саме слово «масові» говорить, що кількість жертв не одна, не двоє і не троє. Чітких кількісних показників я не можу назвати, але мова про десятки загиблих чи страчених людей. Є поховання одиничні, а є масові.

 

– Якщо говорити про Прикарпаття, чи відомі усі місця таких масових поховань, як відбувається пошук місць, де вони можуть бути?

– Зараз ми якраз активно працюємо над складенням реєстру таких місць. Безумовно, кожне з них ще потребує свого вивчення, певної локалізації, збору свідчень, тощо. Навіть оця наша поїздка на Буковинку: я знав лише назву лісового урочища і якусь історію, яка з ним пов’язана. Але яка його площа? Можливо, в тій же Буковинці хтось зможе підказати відповідь на наші запитання? Ми там виявили два встановлені великі металічні хрести, висотою понад три метри. І от питання: на честь якої події вони встановлені? Відомо, що Буковинка, як місце поховань, використовувалося і після 1944 року. Може, хтось в 90-ті роки ще пам’ятав, що там хтось із родичів був похованим і  встановив ці хрести в їхню пам’ять? Може, є якась інша історія. Нам зараз ось такі моменти дуже потрібно з’ясувати.

Дуже нам пощастило записати спогади очевидця, місцевого старожила з Надвірної, який був свідком ось цих ексгумацій ще тоді, в 1941 році. Він бачив, як все це відбувалося.

 

 

– Маєш на увазі час, коли прийшли німці і дозволили відкрити ці могили?

– Так, саме це. Звісно, німці робили це для власної пропаганди, щоб показати звірства радянських військових і виставити себе визволителями. Те саме було і з Дем’яновим Лазом біля Станіславова. Але в Надвірній якраз відбулася цілковита ексгумація, було розкопано і ексгумовано 82 особи, на відміну від  Дем’янового Лазу, де німці боялися поширення якихось епідемій, а власне Надвірна цікава тим, що усі тіла повністю ексгумували і перепоховали належним чином на цвинтарі. Там встановлений пам’ятний знак – великий хрест.

 

– Скільки може бути ще таких місць на Прикарпатті?

– Навіть в самій Надвірні є декілька меморіальних місць. Це будівля, де зараз знаходиться музей визвольних змагань, яка використовувалася, як в’язниця НКВД після 1944 року. В період з 1939 по 1941 рік таким місцем була Надвірнянська загальноосвітня школа. Ще одне місце масових поховань – Буковинка, є ще Городище. Була так звана Пнівська лавка: це місце зараз знищене, бо під час повені в 50-ті роки масове поховання було забране водою. Але люди пам’ятають, що там так само були такі поховання. Лише в одній Надвірні ми називаємо п’ять місць, які здалося б якось відзначити, меморіалізувати.

 

– Чи часто від місцевих мешканців з’являється інформація про місця, які досі не відомі історикам і дослідникам?

– Нам зараз дуже важливо зібрати бодай ту інформацію, яка була відомою в 90-роки. Тоді відбулася понад сотня неофіційних ексгумацій, я б ще їх назвав народними ексгумаціями. Тобто ще були живими ті люди, які добре знали, де був похований їхній вуйко чи брат, чи якийсь інший родич, знайомий чи товариш десь в лісі. Вони знали про ці місця і самі займалися перепохованням. А офіційно все це не відбулося. А нам потрібно зробити науковий реєстр цих усіх розкопок. Може там, крім їхнього родича, похований ще хтось, а вони про це не знали? Тобто цю ділянку треба ретельно вивчити і дослідити. І це є метою наших експедицій.

От уже згадані два металічні хрести у Буковинці. Яке їхнє походження? Для чого вони були поставлені? Це ми й маємо вивчати і все це називається пошукова робота, бо самі розкопки і сама ексгумація – це лише 10-15% нашої праці.

 

– Що потрібно для того, аби провести таку роботу: поїхати на певне місце, все перевірити? Як відбувається сам процес? Чи складно організувати розкопки і ексгумацію?

– Якихось особливих складнощів немає. Найбільше – це пошукова робота, адже не завжди вдається точно знайти те чи інше поховання. Навіть збір матеріалів, збір свідчень сам по собі вже є результатом. Коли масове поховання виявлене, тоді готується відповідна дозвільна документація, аби провести всю роботу. Виникають різні моменти, наприклад, власник земельної ділянки може мати заперечення проти проведення робіт. Має бути співпраця з органами місцевого самоврядування, адже потрібно виділити земельну ділянку для перепоховання…

Головне зараз – пошукова робота, бо інформація губиться. От не застанеш свідків тих чи інших подій – і все. Якщо говорити про ту ж Буковинку, то при змозі ми б поїхали туди із пробним шурфуванням, спробували викопати кілька пошукових ям в тому лісовому урочищі і можливо нам вдасться щось з’ясувати. Також нас цікавить методичний бік справи. Знаємо, що НКВД часто використовувало колишні фронтові позиції ще часів Першої світової війни: окопи, вирви від ям. От у Буковинці під час тієї війни снаряд потрапив у артилерійський склад, був величезний вибух і утворилася вирва. І саме цю вирву найлегше було використовувати для поховання, совіти особливо не переймалися спеціальним копанням землі.

Навіть вивчення методики того, як енкаведисти здійснювали усі ці поховання, в який спосіб вибирали місце, можуть нам допомогти. Перша ознака – близькість до населеного пункту і водночас віддаленість від людських очей, як правило, лісове урочище, безпосередньо на околиці населеного пункту. Друга – наявність фронтових позицій часів Першої світової війни. За такими параметрами й обирали такі місця.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 475 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  скільки -гарних -спогадів нам залишила історія про сусіда-монстра і все це застереження для нас а ми і дальше шукаємо собі ЗЕЛЕНСЬКИХ ТИМОШЕНКІВ ляшків і прочою русзаразу так якби були мазохістами або дураками І нехочемо бротися за свої права як роблять французи іспанці а все тільки міняти владу а пораЇЇ ВЧИТИ і вимагати бо якщо хтось вірить у добро від зеленського чи юльки то подивіться ті передачі де один нагло висміює нас і нашу релігію а друга нам газ вставила по саме нехочу-подумайте для чого купувати 52млдр газу якщо ми спожили на сьогодні менше половини!!!-і де були ті знижки коли бабЮЛЬКА керувала всім цим -НУ ДЕ

  Гість,

  все рівно було більше порядку чим зараз

  Гість,

  Не знаю чи кожен, але в Рогатині і районі терор точно був і є. Чого тільки ватрий терор районного суду в 2000 році на замовлення місцевих “авторитетів” і їх покровителів проти тих жителів села Васючин, які твердо сповідують християнські і українські цінності.
  До терору також причетна сільська рада, яка стоїть на стороні тих, в кого більше грошей, блатів і зв’язків, впливових родичів типу депутат облради, технічний директор Укрнафти, заступник головного лікаря райлікарні, колишні компатрійці.
  Вони фальшиві, жорстокі, жадібні, агресивні, аморальні, ласі до чужого майна і чужої землі.
  Вони знають тільки себе і свої родини, а ті, хто не може себе захистити і не має впливових покровителів – це для них не люди.
  Вони згуртовують навколо себе злочинні і антисуспільні елементи (злодіїв, пияків, аферистів, скандалістів та інший “цвіт нації”) і, обіцяючи їм “дах” і покровительство, використовують проти чесних і порядних людей, особливо проти тих, на чию землю і майно “кинули око”, або проти можливих і реальних конкурентів в боротьбі за владу і посаду.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5027

загрузка...

На посаду директора школи №10 претендує всього один кандидат 20:56

18 березня відбулося засідання конкурсної комісії з відбору претендентів на заміщення вакантної посади директора Івано-Франківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №10. Члени конкурсної комісії ознайомилися з пакетом документів, поданих претендентом на...

У Долині тендер на харчування школярів розпиляли підприємці, які подали документи з однаковими помилками 20:35

Управління освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації за результатом відкритих торгів підписало договір з приватним підприємцем Галиною Савчук на послуги з харчування учнів на 288 тис. грн. За...

Де в Івано-Франківську вже можна зустріти весну. ТОП-5 місць 18:51

Парки, алеї та сади в Івано-Франківську помалу перетворюються на пахуче царство. Вже який тиждень погода дає можливість франківцям насолодитись усіма принадами ранньої весни. Редакція Бліц-Інфо зібрала ТОП-5 місць, де точно...

Запізнився на годину: до Івано-Франківська приїхав Петро Порошенко (фотофакт) 18:43 23 коментарів

Сьогодні з робочим візитом до Івано-Франківська завітав Президент Петро Порошенко, повідомляє Правда.іф. Сотні мешканців міста прийшли на зустріч до Президента. На підтримку Петра Порошенка виступили: військовий фельдшер Вадим Свереденко, ветеран...

Сотні іванофранківців очікують на Президента (фотофакт) 18:06 5 коментарів

Як писала раніше Правда.іф. на Прикарпатті перебуває Президент України Петро Порошенко.  Спершу він приїхав до Коломиї на засідання Ради регіонального розвитку. А потім мав зустріч з громадою Косова. На 17.00...

Прикарпатці онлайн можуть перевірити чи внесли їх у списки виборців  17:56

До президентських виборів залишилося менше ніж два тижні. Правда.іф. рекомендує перед виборами обов'язково перевірити себе у списках виборців. Щоб уникнути неприємностей. Списки виборців для голосування виборців за місцем проживання формуються...

Перехід на літній час 2019: коли переводять годинники в Україні 15:06

Перехід на літній час у 2019 році в Україні відбудеться в останню неділю березня. Українці переведуть стрілки годинника на одну годину вперед. А це означає, що спати будемо на годину...

У Івано-Франківську провели «Чорноволівські читання» 14:52

Днями у Івано-Франківську відбулася V Всеукраїнська конференція «Чорноволівські читання». Співорганізаторами заходу стали: Університет Короля Данила, Український інститут національної пам’яті та Інститут історії України НАН України. Особливим співорганізатором і модератором конференції...

На Прикарпатті оприлюднили список податкових боржників. Їх є понад тридцять тисяч (документи) 14:27

В Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області оприлюднили інформацію про прикарпатських суб’єктів господарювання, які мають податковий борг. Йдеться про боржників у державний і місцевий бюджети. Їх в області, станом на...

В Івано-Франківськ завітав відомий телеведучий(фото) 14:21

Сьогодні в Івано-Франківськ завітав телеведучий Олександр Педан зі своєю командою спортивного руху JuniorZ. Спільно з Івано-Франківською міською радою вони провели шкільний спортивний турнір, повідомляє Правда.іф. Організатор заявив, що це масштабна...

Президент на Івано-Франківщині розповів, як побороти бідність 13:57 9 коментарів

У Коломиї триває засідання Ради регіонального розвитку. Участь у засіданні бере Президент України Петро Порошенко, представники влади та урядовці, повідомляє Правда.іф. Гарант розповів, як планує боротися з бідністю. «Не лише...

Як Івано-Франківськ готується зустрічати Гаранта(фотофакт) 13:53 1 коментар

Нагадаємо, що сьогодні з робочим візитом на Прикарпатті перебуває Президент Петро Порошенко. Вже з обіду поліцейські патрулюють центр міста, ставлять огорожі та підготовлюють місто до зустрічі Гаранта. Вечері Петро Порошенко...

Петро Порошенко закликав усіх приїжджати до Коломиї 13:40 8 коментарів

Нагадаємо, що сьогодні на Івано-Франківщині перебуває Президент України Петро Порошенко. У Коломиї він взяв участь у засіданні Ради регіонального розвитку, інформує Правда.іф. Виступаючи перед прикарпатцями Гарант наголосив на красі Карпат....

В Україні з 1 квітня стартує призов до армії: деталі 13:36

Згідно з відповідним указом президента, з 1 квітня по 30 червня, а також з 1 жовтня по 31 грудня 2019 року в усіх областях України триватиме набір на строкову військову...

Президент у Коломиї згадав перші місяці на посаді 13:34 1 коментар

Як повідомляла раніше Правда.іф , сьогодні, 19 березня, з робочим візитом на Прикарпатті перебуває Президент України Петро Порошенко. Гарант взяв участь у засіданні Ради регіонального розвитку. Під час свого виступу...

"Росії потрібна українська кров",- Петро Порошенко на Прикарпатті (фоторепортаж) 13:31 5 коментарів

Сьогодні, 19 березня, з робочим візитом на Прикарпатті перебуває Президент України Петро Порошенко. Гарант спершу відвідав Коломию, де взяв участь у засіданні Ради регіонального розвитку, пише Правда.іф. Також участь у...

Ведучий Нацвідбору 2019 Сергій Притула розповів шокуючі подробиці шоу 13:04 1 коментар

Як відомо, в цьому році Україна відмовилася від участі в «Євробаченні», що викликало безліч суперечок, сварок і пошуки винних. Ведучий шоу Сергій Притула ще на початку березня пообіцяв розкрити шокуючі подробиці Нацвідбору, і це сталося. Фото з відкритих джерел...

Тимошенко на заправці поласувала хот-догом (фото, відео) 12:03 7 коментарів

Виявляється, кандидатка у президенти Юлія Тимошенко здатна знехтувати своєю дієтою не лише заради тортика, а й заради улюбленої сосиски на заправці. У неділю 17-го березня депутатка поласувала хотдогом на шляху до Слов’янська. Але їсти на...

На медичний форум до Франківська з'їхалися фахівці з України та з-за кордону (відеосюжет) 11:23

Участь у форумі візьмуть близько 400 медичних працівників. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Замінили всі підрядні організації, – Марцінків про реконструкцію навколо міського озера 10:55 3 коментарі

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що влада розірвала контракти на реконструкцію навколо міського озера з підрядними організаціями.   “Зараз відбулися тендери на світло, на подальше брукування, велодоріжку, встановлення покриття…Думаю...
 • ріел ІФ виринаюча