Вибори у шапіто. Звідки беруться преZEденти-коміки

Найвдаліший жарт завжди той, який залишає певну недомовленість, інтригу, місце, аби виявитись правдою.

Якщо придивитись під цим кутом до творчості коміка Володимира Зеленського, то найкращим жартом виявиться його президентський рейтинг.

 Результат пошуку зображень за запитом "Вибори у шапіто. Звідки беруться преZEденти-коміки"

Без жодних видимих зусиль, без партій, штабів, фракцій чи міністрів він якимось ледь не магічним чином прописався у трійці лідерів президентської гонки. І міг спокійно сміятись в обличчя всьому політичному класу, якому, проте, було зовсім не до сміху.

Це окремий вид задоволення – спостерігати, як щирі й пихаті насмішки з рейтингів Зеленського на обличчях “серйозних” кандидатів поступово перетворювались на кривенькі усмішечки. Аж поки остаточно не зникли під бій новорічних курантів, коли з екранів телевізорів комік оголосив про похід у президенти.

Зрозуміло, що будь-хто, навіть комік, має право стати президентом. У цьому якраз нічого особливого немає. Дивина починається тоді, коли задуматися, звідки у коміка можливість реалізувати своє право бути обраним?

Коли український народ перейшов ту психологічну межу, що “отаманом” може бути і “скоморох”? Як це сталося? Коли?

Щоб це зрозуміти, слід озирнутись на кілька років назад.

Прецедент: Ляшко і його “команда”

Запит на зміну еліт, від яких усі втомилися, бажання простих рішень і швидких твітабельних відповідей – це глобальний тренд останнього десятиліття. У цих умовах дуже швидко зросла роль ексцентричних, не-таких, нових політичних лідерів.

Мабуть, найкраща ілюстрація цього тренду зараз сидить у кріслі президента Сполучених Штатів Америки і керує світом через свій Twitter.

Але коли у 2016 році американці тільки готувались обрати не-такого президента, в Україні уже два роки як був реалізований проект по перетворенню одного із парламентських “коміків” у цілком серйозний політичний проект.

У 2014 році колишній рядовий депутат опозиційної “Батьківщини” Олег Ляшко, якого у партії та й усьому парламенті сприймали не більше як вправного скомороха, несподівано провів у Верховну Раду окрему фракцію, яка була навіть більша, ніж у Юлії Тимошенко.

 

Успіх партії Ляшка у 2014 році став чи не першим випадком в історії політики в Україні, коли у політичний вплив була конвертована гола креативність, акторська гра і, якщо хочете, комедійний талант
фото з фб сторінки олега ляшка

22 депутати з фракції Радикальної партії Ляшка були яскравим свідченням того, що політичні технології можуть якщо не все, то дуже багато.

До Майдану, розкрутка Ляшка була своєрідним жартом тодішнього глави адміністрації Януковича Сергія Льовочкіна. Ексцентричний і рішучий Ляшко, який у прямому сенсі був готовий землю їсти, чудово підходив на роль політичного троля для тодішніх лідерів опозиції. УП уже писала детально про той період біографії Ляшка.

Зараз важливо лише зафіксувати сам прецедент. До того в українській політиці були свої клоуни і дотепники, згадати хоча б автора найвідоміших парламентських афоризмів Івана Плюща.

Але політика як процес завжди була грою “серйозних людей”, великих партій і фінансово-промислових груп. У цій грі оперували такими поняттями, як мільярдні потоки, силові органи, ЗМІ, адмінресурс тощо.

Успіх партії Ляшка у 2014 році став чи не першим випадком в історії політики в Україні, коли у політичний вплив була конвертована гола креативність, акторська гра і, якщо хочете, комедійний талант.

Апробація технології: від Киви до Рабіновича

Прецедент Ляшка у 2014 році був одним з головних підсумків тодішніх парламентських виборів. Розбирати цей феномен в умовах війни й економічного колапсу часу не було.

Однак одразу після успіху “головного радикала” з’явилися ті, хто вирішив апробувати нехитру формулу його перемоги. Здавалося, усе просто: береш ефектного хлопця з підвішеним язиком, додаєш трохи політичної провокації, множиш на медійну підтримку і – отримуєш дивіденди.

 

Ілля Кива поступово прописався у студіях більшості ток-шоу, у тому числі на РосТВ
фото: unian

Перш за все цим зайнявся “автор Ляшка” Сергій Льовочкін, у якого був вже готовий конвеєр.

Після того, як Олег Валерійович зумів вирватись із тісних обіймів свого “творця”, Льовочкіну потрібно було замінити у випусках новин на “Інтері” прізвище Ляшка на прізвище Сергія Капліна. Теж, до речі, кандидат у президенти.

Але якщо Ляшко у часи свого злету, був “єдиним у полі воїном”, то у Капліна уже була колосальна конкуренція

Головні його суперники зібралися у мандрівний цирк “радників” навколо глави МВС Арсена Авакова.

Лідирував у цьому цирку Ілля Кива, який поступово прописався у студіях більшості ток-шоу, у тому числі на РосТВ. Дійшло до того, що він навіть відібрав у згаданого Капліна половину Соціалістичної партії, яка і висунула Киву у президенти.

Але поки “соціалісти” чубились між собою, по-справжньому успішно “технологія Ляшка” вистрілила дуплетом Вадима Рабіновича та Євгена Мураєва на іншому фланзі електорального поля.

Щодо того, чи смішні взагалі єврейські анекдоти Рабіновича, можна сперечатися. Але те, що кількарічне безперервне повторювання їх на власних каналах зробило із нього кандидата у президенти з дуже високим рейтингом – науковий, чи точніше клінічний, факт.

Кульмінація: Зеленський

У всіх, хто досі намагався застосувати технологію перетворення жартів на відсотки рейтингу, була одна спільна проблема.

Левова частка їхньої роботи йшла на те, щоб глядач і виборець почали ідентифікувати їх, вирізняти зі стрімкого і мутного телевізійного потоку інших політологів-експертів-депутатів.

 

Але головна перевага Зеленського перед конкурентами – це його позасистемність
фото: unian

Крім того, так чи інакше, усі згадані персонажі грали за давно заданими правилами, намагаючись вписатись в існуючу політичну парадигму. А звідси – усі вони отримали іншу спільну проблему так званої “електоральної стелі”.

Перефразовуючи жарт олігарха Ігоря Коломойського з нещодавнього його інтерв’ю, скільки б Ахметов не вкладав грошей в Ляшка, той має свою “межу росту”, вище якої стрибнути не може. Так само було і з рештою подібних кандидатів.

Аж поки не з’явився Зеленський. Перед актором, якого в буквальному розумінні, знає кожна баба на селі, проблема впізнаваності не стоїть. А питання “електоральної стелі” якщо і постає, то висота цієї стелі настільки висока, що її цілком вистачає, щоб пройти у другий тур президентських виборів.

Але головна перевага Зеленського перед конкурентами – це його позасистемність.

Йому не треба, як Юлії Тимошенко, витрачати величезні гроші на рекламу в Facebook чи YouTube, щоб “залучити” людей до написання нової Конституції. До Зеленського цілком безкоштовно за кілька днів самі прийшли півмільйона людей.

Для більшості з них головний козир конкурентів Зеленського, мовляв “А хто його команда?”, має просту і зрозумілу відповідь. Вони і є його команда, кожен окремо.

 А все, що Зеленський для цього зробив – записав відео і кинув його в Instagram. Соцмережа, назву якої добра частина нинішніх політиків, мабуть тоді тільки і почула, як дивилась звернення Зеленського. Виявляється, все можна робити ледь не задарма.

Більше того, центральний елемент кампанії Зеленського – це реклама його серіалу “Слуга народу”. Ще раз – реклама комерційного продукту, яка окупиться після запуску серіалу в ефір. Тобто Зеленський не тільки не витрачається на кампанію, а може на ній ще й заробити! А це взагалі уже щось нечуване.

Українська політична тусовка – це закрита, самозациклена і зверхня публіка. Останні місяці там важко і масштабно розігрується чергова штабна баталія з умовною назвою “Він і Вона”.

Про фактор позасистемних гравців у цій грі, звичайно, говорили, але мало хто сприймав його як реальну загрозу. Куди важливішим для штабів було вигадати, що робити із тим, що Її рейтинг далі не росте, або як змусити Його рейтинг не падати далі.

Зате тепер про “фактор Ze” говорять усі, хоч і не тямлять до ладу, що з ним робити.

Є варіант: почекати, поки сам Зеленський прийде по допомогу.

Зрозуміло, що зараз Зеленський намагається всіляко дистанціюватись від Коломойського чи будь-кого з олігархів. Але чим далі триватиме ця політична гра, тим вищими ставатимуть ставки, і тим серйознішими будуть гравці.

Рано чи пізно перед Зеленським постануть настільки масштабні проблеми, що своїми силами він їх просто не зможе вирішувати. Для перемоги буде потрібна серйозна мережа довірених людей по країні, здатна не тільки дати, але й захистити результат. Ще потрібна присутність у медіа, регіональні штаби, прихильність поліції і членів дільниць…

Це питання до гравців такого рівня, до яких не пускають без “рекомендації” когось із “членів олігархічного клубу”. І Зеленський не виняток.

Тоді й буде видно, чи такий “слуга народу” сам собі господар, яким хоче здаватися зараз.

А поки можна констатувати: те, що починалось, як технологія тролінгу у 2010-2011 роках, несподівано перетворилося на дуже серйозний інструмент. Саме він багато в чому підготував виборця до того, що “можна і так”, “чому б і не комік”.

Якось головний стратег Порошенка пояснював, що за чинного президента проголосують, бо немає нікого кращого.

Можливо, кращого і немає. Зате тепер є зовсім інший.

 

Роман Романюк, УП

(Visited 108 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Звідти звідки і президенти алкаші, брехуни та злодії. Кожен з цих що на фото кращій за Порошкнка. З кількох сортів лайна виберають те що найменше смердить. Порошенко навіть якщо відрубати пяну макитру вона все одно буде смердіти перегаром і волати про Томас. Сцука як не ввімкнеш телевізор з усіх каналів цей урод зі своїм томасом вже так дістав дивитися на нього не можемо. А цим часом в державі бардак і з кожним днем все гірше. Притому з березня знов ціна на газ на 50% зросте. Пішов він нах, краще клоуни

    Противсіх,

    Це так слуга народу вплинув на рейтинг. Бо вже всі кандидати дістали! Обирати в президенти треба українця! Поки Україною будуть керувати євреї,армяни,росіяни і інші національності українці будуть жити в сраці.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6911

загрузка...

Стильные секционные ворота для гаража от R-Premium 17:38

Искусство комфорта Створку открывают вверх или в сторону. R-Premium производит секционные ворота для гаража из прозрачных или глухих секций. В первом случае полотно заполняет стеклопакетами с прочной рамой, которую окрашивает...

Зеленський вивчає нові українські слова. Візит "Зе-команди" до "Дудя" (відео) 16:30 4 коментарі

У свіжому випуску програми "Вєсті.UA" за 23 квітня – Володимир Зеленський вивчатиме українську мову. Стандартна ситуація для України, коли державну мову президент покращує впродовж своєї каденції. Дмитро Разумков подякував польському...

Відразу і закриємо: у мережі висміяли спробу окупантів почати літній сезон у Криму (фото) 15:38

Окупаційна влада Криму вирішила "відкрити" на українському півострові літній сезон, однак їхній задум їм традиційно не вдався. Місцеві жителі на цей захід практично не прийшли. Опубліковані користувачами соцмереж фото напівпорожньої...

Вибори у фотожабах: як у мережі реагують на ЗеПеремогу 15:06

21-го квітня відбувся другий тур виборів президента, у якому з приголомшливим результатом 73 відсотки переміг актор і продюсер Володимир Зеленський. Зірки українського і російського шоубізу наввипередки вітають новообраного президента. Соцмережі гудуть реакціями і фотожабами....

Вакарчук відповів на чутки про №1 у списку БПП 14:37

Музикант Святослав Вакарчук спростував інформацію, що він може очолити список "Блоку Петра Порошенка". Про це лідер "Океану Ельзи" написав у Twiiter. Журналістка Христина Бердинських запитала музиканта, чи правду пишуть у соцмережах, що він може...

Unusual Activities in Riga for The Curious Traveler 14:35

Art Nouveau style quarters in Riga are worth seeing in order to see something truly unique that you can see only here. Art Nouveau in Riga’s architecture can be found...

Attractive Minsk: Interesting Places You Didn't Know About 14:28

Belarus is a beautiful country that is rich in unique natural beauty, gorgeous forests, historical sights and architecture monuments. This country has its own particular culture and way of life....

Злата Огневич засвітила стрункі ноги в ефектній міні-сукні (фото) 14:05

Українська співачка Злата Огневич прибула не премію "Золота Жар-птиця-2019" у сексуальній міні-сукні. Ефектне вбрання дозволило знаменитості продемонструвати усі плюси своєї фігури – стрункі ноги, тонку талію та пишне декольте. Популярна...

Під Радою показали "смертельний поцілунок" Зеленського з Коломойським (фото) 13:36

Заступник керівника фракції БПП Олексій Гончаренко влаштував перформанс біля Верховної Ради. Він вивісив на паркані Маріїнського палацу плакат, на якому зображений поцілунок нібито олігарха Ігоря Коломойського з переможцем виборів президента Володимиром Зеленським. "Є відоме графіті...

Яку країну приймає Зеленський. Запам’ятайте основні цифри 13:04 5 коментарів

Зовнішній борг – $50 млрд, середня зарплата за 2018 рік – 8 713 грн. Пише Главком. У новообраного президента Володимира Зеленського ще є час до інаугурації, аби оглянутися навколо і...

Фактор К: чи чекати реваншу Коломойського після перемоги Зеленського (відео) 12:35

Питання імовірного впливу олігарха Ігоря Коломойського – це головне питання, яке хвилює, чи принаймні має хвилювати, сьогодні виборців, та й навіть іноземних інвесторів і кредиторів України. В Україні Коломойського не...

Маша Єфросиніна у самому лише халаті показала стрункі ноги (фото) 12:03 1 коментар

Знаменитість насмішила юзерів своїм сексуальним look-ом. Телеведуча Маша Єфросиніна, яка у яскравих лосинах та боді запалила "дикі" танці, насмішила юзерів свіжим фото у своєму Instagram. Знаменитість запостила світлину, де зображена...

Зеленський розпрощався з Лещенком, – джерело (фото) 11:34 3 коментарі

Обраний до Верховної Ради за списком БПП народний депутат Сергій Лещенко більше не є членом команди Володимира Зеленського. Про це ІНФОРМАТОРу повідомило джерело в штабі переможця президентських виборів. За словами...

Доленосне та історичне рішення: Верховна Рада прийняла закон про державну мову 11:32 2 коментарі

Верховна Рада України сьогодні, 25 квітня прийняла Закон "Про функціонування української мови як державної". "За" проголосувало 278 депутати. Верховна рада розглянула всі поправки до другого читання "мовного закону" - законопроекту...

«Символ надії»: у Росії Зеленського вирішили увіковічнити на монетах 11:02

У Росії планують випустити срібну монету із зображенням Володимира Зеленського, який переміг на виборах президента України. Про це повідомляє «Еспресо» із посиланням на російські ЗМІ. За задумом монета покликана «стати символом надії на поліпшення відносин Росії та України». Всього...

За агітацію проти Зеленського можлива кримінальна відповідальність - Штаб Зе 10:33 4 коментарі

У штабі кандидата в президенти Володимира Зеленського заявили, що за агітацію проти нього можлива кримінальна відповідальність. Про це заявив юрист штабу кандидата в президенти Вадим Галайчук. Зокрема, в штабі заявили,...

Чистий четвер: прикмети та звичаї - що треба і не можна робити 10:01

Чистий четвер – один з найважливіших днів Страсного тижня. Пише Главком. Цього року Чистий четвер випав на 25 квітня. Це один з найважливіших днів Страсного тижня і всього Великого посту,...

Депутат БПП: Ідеологія партії Порошенка буде правого спрямування 09:47

Ідеологія оновленої партії "Блок Петра Порошнека" буде правого спрямування. Про це заявила народна депутатка, голова комітету Верховної Ради Ніна Южаніна в ефірі програми "Нині вже" на Громадському. "Щодо ідеологічної платформи,...

Гривня на міжбанку й надалі зміцнюється 09:14 1 коментар

24 квітня котирування гривні до долара на закритті міжбанку встановилися на рівні 26,63 - 26,67 гривні за долар. Про це повідомляє Finance.ua. На 16:59 середні курси валют на міжбанку були...

"Квартал 95" знайшов заміну Зеленському (фото) 08:24 1 коментар

Після виборів президента шоумен Володимир Зеленський залишить проекти студії "Квартал 95", в яких багато років був режисером-постановником, ведучим і актором. Про це повідомляє 24 квітня прес-служба проекту. Відзначається, що замінять...
  • ріел ІФ виринаюча