pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

«Відчуття польоту, свободи, відчуття, що ти можеш зробити щось значиме, серйозне». Сьогодні відзначають День парашутиста26 Лип, 08:57

Сьогодні, 26 липня, професіонали і любителі відзначають День парашутиста. Чи кожен може стрибнути з парашутом, які існують протипокази, з якого віку можна стрибати? На ці та інші запитання читачам Правда.іф відповідає парашутист з Івано-Франківська Роман Прокопишин.

– Романе, який в тебе досвід стрибків з парашутом і як почалося твоє захоплення цим видом спорту?

– Почалося все досить незрозуміло, був у житті складний етап ще й наприкінці року. І щось мені захотілося стрибнути з парашутом. Доти я ніколи не думав, що стрибну. А в той час сидів з колегами в офісі і раптово побачив у Гуглі групу, в якій можна було записатися на стрибки. Приїхав вперше на аеродром, нікому не сказав, що буду їхати, цілу ніч не спав, набирався сміливості, важко добирався. Приїхав електричкою, йшов через поле, добрався до аеродрому: падає сніг, на мене дивляться здивовано і кажуть, що ніяких стрибків немає. Так і поїхав ні з чим.

Через кілька днів мені подзвонили, запропонували стрибнути 31-го грудня. Я подумав, що на закінчення року можна поставити таку жирну галочку до всього, що було зроблено за рік. В результаті вночі був сильний мороз, машина так замерзла, що ми її навіть відкрити не могли.

Потім мені запропонували стрибнути на Вербну неділю, я знову цілу ніч настроювався, нікому нічого не казав і знову в останній момент не склалося.

А згодом мені розповіли про організацію «Західноукраїнська парашутна асоціація», яка активно займається стрибками. Приїхав на аеродром і одразу здійснив два стрибка – на зло долі, як то кажуть. Почав стрибати, спочатку приблизно раз на три тижні, і так здійснив за перший рік біля десяти стрибків.

– Скільки стрибків у тебе на рахунку?

– На даний час – трохи більше 250-ти.

– А чи багато твоїх друзів наслідували твій приклад?

– Коли я вперше стрибав, у мене не було друзів, які б захоплювалися цим видом спорту. Я знав лише про одних знайомих, які «стрибнули і вижили» і тоді для мене це було питання життя і смерті. Я не знав, чи люди виживають після такого екстриму. А коли сам почав стрибати, багато друзів із моєї компанії зрозуміли, що все нормально, почали й собі приїжджати. Бувало таке, що ми з Івано-Франківська цілим бусом на 25 людей могли приїхати з ночівлею і стрибнути. Багато моїх знайомих і друзів не стрибають постійно, але час від часу приїжджають для стрибка.

– Чи будь-хто може стрибнути з парашутом?

– Дуже серйозних протипоказів немає. Є свої правила для різних типів стрибків, але якщо у загальному, то, звісно, існують обмеження по вазі: потрібно важити більше 40 кілограмів і менше 120-ти. Потрібно не мати якихось суттєвих травм опорно-рухової системи протягом року. І потрібно нормально себе почувати, не мати серйозних серцево-судинних захворювань.

– А як щодо людей з обмеженими фізичними можливостями? Чи можна їм здійснити стрибок з парашутом?

– З деякими видами інвалідності можна стрибнути в тандемі з інструктором. Тут головне питання в тому, чи людина може себе контролювати і повністю розслабитися. Коли людина не контролює себе, то виникнуть проблеми при вільному падінні, адже тоді потрібно прийняти правильну позу або хоча б розслаблену позу. Якщо людина не може бути розслабленою, те саме стосується приземлення, то це може стати проблемою.

– А як щодо вікової категорії? У якому віці уже можна стрибати?

– Стрибати можна від 10 років. Правда, років до 12-14 діти, навіть, які мріють про це, не до кінця розуміють, що це таке, і не прокайфовують так, як старші. У них ще замало життєвого досвіду. Для самостійних стрибків – допуск з 16 років з обов’язковою запискою від батьків або ж за їхньої присутності. А верхньої вікової межі немає.

– 26 липня відзначають День парашутиста. Як відзначатимеш цей день?

– День парашутиста усі парашутисти традиційно відзначають у небі. Ми приїжджаємо на аеродром, організовуємо стрибки, а потім придумуємо для себе якусь культурну програму. Те саме стосується відкриття і закриття сезону. Зазвичай закриваємо сезон 31 грудня, а відкриваємо уже 15 січня.

– А чим відрізняються стрибки в зимовий період і в інші пори року? Чи є якісь особливості?

– Взимку повітря краще тримає, воно жорсткіше. Але основне – температура, на одну тисячу метрів різниця у температурі приблизно 7 градусів. І взимку вгорі значно холодніше. Знову ж таки – сніг, все навколо біле, цікаве. І приземлятися м’якше.

– На твою думку, що дає людині парашутний спорт?

– В першу чергу, відчуття польоту, відчуття свободи, відчуття, що ти можеш зробити щось значиме, серйозне. Чому люди роблять перший самостійний стрибок? Щоб пересилити себе і показати самому собі, що вони це можуть. Коли уже стрибаєш постійно, то вивчаєш різні дисципліни, різні навички. Доходиш до певного рівня і бачиш, що є чому вчитися і вчитися. Навіть люди з тисячами стрибків постійно вчаться, адже завжди є куди рости. Є люди, які стараються скласти у повітрі різні фігурки і при цьому потрібно уміти володіти своїм тілом, адже якщо затиснеш хоча б один м’яз, то нічого не вийде. Є дисципліни із пілотування, коли при приземленні люди стараються потрапити п’яточкою в точку, розміром, як п’ятикопієчна монетка. Тобто є дуже багато різних моментів, у яких можна прогресувати.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 406 times, 11 visits today)