pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

Війна за галицьку нафту: як родовища Східної Галичини допомогли Гітлеру02 Вер, 17:09

1 вересня 1939 року нацистська Німеччина розпочала окупацію Польщі, звинувативши підрозділи польської армії в обстрілі своєї території та провокаціях на кордоні. Упродовж перших тижнів війни, яка згодом переросла у світову, німецькі війська швидко просувалися вглиб території Польщі. Одним із важливих напрямків наступу були нафтові родовища Східної Галичини. Третій Рейх мав потребу в енергоресурсах для здійснення свої маніакальних цілей світового панування, пише Правда іф.

Як повідомляла тогочасна газета  Oedenburger Zeitung,  15 вересня польські нафтові родовища, розташовані в південній Галичині, були захоплені німецькими військами, за винятком кількох об’єктів в Станіславському повіті (тепер – Івано-Франківщина).

«Таким чином, видобуток німецької сирої нафти зросте на 500 000 тонн на рік – це приблизно стільки ж, скільки Німеччина отримує зараз від власного видобутку. Галицька нафта, однак, мє показники інакші, ніж німецьку сировина. Вона містить значно більше бензину, тому є важливішою для німецьких потреб у паливі. Галицька нафта також забезпечує в своїх залишках важливий сировинний продукт для виробництва свічок, взуттєвого лаку та воску. У безпосередній близькості від галицьких нафтових шахт знаходяться також значні родовища природного газу, для яких вже завершено трубопровід до запланованої нової польської промислової зони на центральній Віслі (Сандомир). Галицька нафта включає цінні мастила, які отримують на місцевих рафінеріях. Тому швидке просування на півдні Польщі ще більше посилило німецький сировинний баланс», – йшлося у повідомленні німецької преси.

Газета Das kleine Volksblat уточнила, що йдеться про родовища у Дрогобичі, Ясло та Бориславі. «Зважаючи на велику роль, яку моторизація відіграє в сучасній війні, ця втрата настільки ж чутлива і серйозна для Польщі, як, з іншого боку, є помітним полегшенням для Німеччини в її постачанні нафтою», – зауважили німецькі газетярі.

За даними тогочасної преси, на той час Польща за рахунок галицьких родовищ входила у вісімку найбільших нафтовидобувних країн Європи. У 1938 році із польської нафти було вироблено близько 140 000 т бензину, 141 000 т гасу, 91 000 т газу і мазуту, 47 000 тонн мастила, 4 000 т жирів і вазеліну, 23 000 тонн парафіну і 57 800 тонн асфальту, нафтового коксу та інших нафтопродуктів.

Виробництво природного газу в Польщі також було досить значним. У 1938 році  видобуток становив 586 000 000 кубометрів.

Після 17 вересня відповідно до пакту Молотова-Рібентропа територію Західної України зайняла радянська армія. Однак поставки нафти зі Східної Галичини до Третього Рейху не припинилися. Відповідно до торговельно-кредитної угоди від 19 серпня 1939 року Німеччина отримувала нафту з СРСР за фіксованими цінами і розраховуватися марками, які втратили свою ліквідність із початком Другої світової війни.

(Visited 484 times, 12 visits today)