Все про життя Січинського

Сповнюється 40 років від часу відходу за межу в США 91-річного Мирослава Січинського (10 листопада 1887 р. – 16 березня 1979 р.) – відомого громадського діяча Галичини, сина посла до Галицького сейму о. Миколи Січинського і двоюрідного брата міністра закордонних справ УНР Володимира Темницького та члена УСДП, який 12 квітня 1908 року здійснив у Львові чин атентату проти галицького цісарського намісника графа Анджея Потоцького.
news-image: Згубник графа Потоцького Мирослав Січинський переховувався у селі Вікторові

Син греко-католицького священика з Тернопілля, випускник Коломийської і Перемишльської гімназій, студент філософських факультетів Львівського і Віденського університетів – 20-річний юнак вчинив одне із найрезонансніших убивств початку минулого століття як відплату наміснику Галичини за знущання над українським народом. Про цю подію складали міфи і легенди, а перекази про втечу Мирослава Січинського з в’язниці «Діброва» в Станиславові були оповиті таїною і домислами, пише газета Галичина.

Поляки вдалися до помсти та антиукраїнських погромів, галицьке греко-католицьке духовенство на чолі з митрополитом Андреєм Шептицьким та єпископами Станиславівським – Григорієм Хомишиним і Перемишльським – Костянтином Чеховичем засудило вчинок Мирослава Січинського і називало його політичним терором, а національно свідомі галичани та громадськість славили українського патріота і співали: «Наш Січинський най жиє, а Потоцький най гниє!». Проте історія й досі дивує нас, вряди-годи відкриваючи унікальні подробиці минулого.

Розповісти про маловідомі життєві дороги Мирослава Січинського на Прикарпатті після втечі з тюрми і до виїзду за кордон спонукали жительку села Вікторова Галицького району Марію Глум (Мартин) статті у періодичних виданнях, в яких автори розповідають про подробиці втечі М. Січинського 10 листопада 1911 року зі станиславівської в’язниці з народною назвою «Діброва» (нині на вул. В. Чорновола, 119-а в Івано-Франківську розташована військова частина). Втечу організували і реалізували Дмитро Вітовський і Микола Цегельський, а кошти для цього (мовляв, для підтримки багатодітної родини Січинських) за ініціативи сестри Ірини збирали діаспора у США та молодіжні корпорації в багатьох країнах Європи, згромадження та приватні особи в Станиславові й інших галицьких містах і селах. Отож засуджений до смертної кари через повішення, яку згодом замінили, помилувавши, 20 роками ув’язнення, Мирослав Січинський відбув у тюрмі лише трохи більше двох років – з 29 липня 1909-го по 10 листопада 1911 р.

У більшості матеріалів, на думку пані Марії, бракує подробиць про перебування після втечі М. Січинського у селі Вікторові. Адже деякі автори з тих чи інших міркувань обмежилися лише згадкою, що Мирослав до виїзду за кордон якийсь час переховувався у селі Вікторові, чи інформацією про те, що свідки «бачили неподалік в’язниці запряжену бричку, яка поїхала до приміських Опришівців, а також автомобіль, що швидко рухався в напрямку Угорщини…», і т. ін. Є чимало й інших наукових і краєзнавчих досліджень про чин атентату, резонансну втечу зі станиславівської в’язниці «Діброва» і переховування у селі Вікторові перед виїздом за кордон М. Січинського. Проте й досі, повторимо, чимало цікавих подробиць з часу його перебування у селі Вікторові залишаються за лаштунками наукових студій.

Марія ГЛУМ (МАРТИН), заступник голови осередку «Просвіти» с. Вікторів:

– Про деякі деталі втечі Мирослава Січинського із «супернадійної» в’язниці «Діброва» у Станиславові 1911 року свого часу мені розповідала батькова рідна сестра – Євгенія Теодорівна Ковальчук (Глум). Тому що вивіз Мирослава з в’язниці її батько і мій дід Теодор (Федір) Юрійович Глум, який був у Вікторові громадським активістом. Із охороною тюрми було домовлено, і мій дід кіньми приїхав до Станиславова.

Тета розказувала, що дід поїхав не сам, а з бабусею. Коней залишив у провулку, а сам пішов у бік в’язниці. Коли звідти вивели М. Січинського, то вони з дідом Теодором пішли спацером (прогулюючись. – І. Л.) по вулиці, щоб не привертати уваги і не викликати підозри. Коли дійшли до коней і сіли у бричку, то погнали щодуху, щоб швидко втекти з міста. У Вікторові Мирослава привезли до тодішнього сільського війта Юрка Салиги. У нього втікач переховувався приблизно три тижні.

Був випадок, що жандарми ледь не схопили втікача, коли той у канцелярії війта щось писав. Та війт швидко замкнув двері на ключ, а з жінкою вони розіграли скандальну сцену сварки через те, що вона, мовляв, загубила ключі від канцелярії. Тож жовніри, побачивши сімейну сцену, пообіцяли прийти іншим разом – коли знайдеться ключ.

Того разу обійшлося. Але увечері Юрко Салига прийшов до мого діда радитися, куди перевезти втікача для безпеки. Вирішили – до Германовича, який працював у пана побережником (лісником. – І. Л.) і мешкав недалеко від мого діда. У Германовича Мирослав Січинський жив до місяця. Якось Германович прийшов до діда і сказав, що потрібно щось вирішувати. Річ у тім, сказав він, що між його дочкою, котра носила у сховок їсти Мирославові, та ним самим спалахнуло кохання. Тож Германович забідкався, що може бути біда. Тому сільські активісти почали думати, як виготовити втікачеві фальшиві документи і відправити за кордон. Так і зробили. І довгий час про нього ніхто не чув. Мій старший брат розказував, що його відпровадили (переказують, що вікторівці Федір Глум і Семен Салига. – І. Л.) на потяг до Єзуполя, а звідти він поїхав на Чернівці і далі – за кордон: Німеччина, Норвегія, Швеція, США…

…Попри те, що замолоду жодного року не ходив до школи (прислуговував у священика і знав кілька мов), 78-річний Теодор Глум із Вікторова після смерті 1958 року залишив рукописні спогади, де є й такі слова про Мирослава Січинського: «Великого розголосу – хоч і таємно між українцями – принесла подія 1911 року. В тому році сім тижнів пробув у Викторові по визволенні із Станиславівської тюрми «На діброві» борець проти австро-польського режиму в Галичині студент Львівського університету революціонер Січинський Мирослав, який 1908 р. вистрілом з револьвера вбив цісарського намісника Галичини графа Андрія Потоцького в його резиденції у Львові. За що був засуджений на 20 літ тюрми і для «безпеки» переведений в Станиславівську тюрму «На діброві».

– Я чула, – розповіла Марія Глум, – що свого часу М. Січинський надіслав дідові з Америки подячного листа. Але чи так було, чи ні – не знаю, бо той лист не зберігся. Пам’ятаю лише, що про нього дорослі говорили поміж собою. Думаю, що мій дід із Дмитром Вітовським – начальним командантом УГА і уродженцем села Медухи, який доклався до визволення з тюрми Мирослава Січинського, також були особисто знайомі. Прикро, що з трьох зошитів дідових спогадів сьогодні у родині маємо лише один, який зберігався у мого старшого брата Богдана. А кожен з родини має його рукописну копію.

…Федір Глум народився 1880 року в селі Вікторові, де й помер 1958-го і похований на сільському цвинтарі. Багато років був у селі війтом і членом громадської ради з трьох осіб, які працювали три роки безоплатно і відповідали за розбудову села. За той час вони заснували молочарню, де виробляли сири і реалізовували за кордоном. Під їх керівництвом також збудували і 1936 року відкрили двоповерховий Народний дім, де знаний композитор Денис Січинський, який у Вікторові навчав музики дітей священика, на пропозицію громадської ради створив відомий хор. Перед Другою світовою війною працював Федір Глум директором маслозаводу в Галичі, а перед приходом німців все обладнання заводу під його керівництвом заховали аж до приходу радянської влади. За це, на відміну від інших його побратимів, одержував пенсію. Розробляв проект відродження Вікторова після занепаду.

…Постать атентатника Мирослава Січинського, зокрема і причини, які спонукали його до вбивства намісника Галичини графа Потоцького, дуже суперечливі. Минуло 100 років: хтось його вчинок і досі глорифікує, а хтось засуджує. Одні вважають його героєм і заступником скривджених галичан, інші – суїцидальним вбивцею, одні – твердим націоналістом, а інші – лукавим радянофілом… Але попри все 29 січня 2014 року на фасаді будинку Львівської обласної ради на вул. В. Винниченка, 18 урочисто відкрили меморіальну дошку Мирославу Січинському з написом: «Тут у колишньому будинку Австро-Угорського намісництва 12 квітня 1908 року український патріот Мирослав Січинський скарав на смерть намісника Галичини шовініста А. Потоцького за кривавий терор проти українського народу та фальшування виборів». Свої останні роки М. Січинський провів в одному з американських притулків для літніх людей, а свій вчинок вважав виправданим і справедливим.

Та окрім людського, є ще Божий суд. Чи простив Бог убивцю? Немає настільки великого гріха, окрім хули на Святого Духа, який Бог не зміг би пробачити. Тому що визначальним чинником є не розмір гріха, а розмір викупної жертви Христа.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9008

загрузка...

Рятувальники пильнують людей, які плавають на човнах по франківському озері 12:32

Рятувальники пильнують людей, які плавають на човнах по франківському озері 18 травня 2019 року черговою зміною Івано-Франківської рятувально-водолазної станції в місті Івано-Франківську на міському озері здійснено рейд. Зафіксовано порушення Правил...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

19 травня – День пам’яті жертв політичних репресій в Україні; 130 років від дня народження Миколи Євшана (Федюшки, 1889-1919), критика, літературознавця, уродженця смт. Войнилів Калуського району. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської...

Завтра у Франківську обмежать проведення розважальних заходів 20:59

Щороку у третю неділю травня в Україні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій. У 2019 році вшанування пам’яті жертв політичних репресій припадає на 19 травня, пише Репортер. Виконавчий комітет Івано-Франківської...

Бур‘яни, поламані дерева та гілки, купи сміття: у Івано-Франківську не доглядають за сквером (фотофакт) 19:45

У Івано-Франківську не доглядають за сквером, що на вулиці Дорошенка. Про це Ruslan Anatolych написав у спільноті Комуналка ІФ. "Кілька років тому на Дорошенка облаштували гарний скверик. Урочисто відкривали, перерізали стрічки, все...

Очільник Івано-Франківська похвалився новиною: сьогодні його доньці – 3 місяці 19:31 1 коментар

Сьогодні на свої сторінці у соціальній мережі Фейсбук міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків похвалився гарною новиною, інформує Правда.іф. "Нашій Сольці сьогодні 3 місяці!", - йдеться в дописі.

Відтепер при в'їзді в Солотвин мешканців та гостей селища зустрічає новий креативний знак (фотофакт) 19:12 1 коментар

При в'їзді в селище Солотвин з'явився новий креативний знак. Про це написав у соцмережі Фейсбук Володимир Безгачнюк. "Ось такий новий знак з"явився при в"їзді в Солотвин. Креативний. Ось ще б дорогу...

На центральній вулиці Надвірної утворилася яма глибиною більше одного метра (фотофакт) 18:59 1 коментар

 Яма глибиною в один метр утворилася в центрі Надвірної. Про це написала Наталя Кочержук в спільноті НАДВІРНЯНЦІ. "Ось таке в центрі міста. Глибина більше 1 метра, діаметр 40 см. Будьте уважні!", -...

Прикарпатцям на замітку: оплата за спожиту електроенергію здійснюється до 20 числа 18:41

У зв’язку зі змінами на ринку електроенергії , з початку 2019 року світло потрапляє в домівки прикарпатців зусиллями двох компаній: постачальника універсальної послуги ТОВ «Прикарпатенерготрейд», яке займається продажем електроенергії, та...

Всім байдуже: Волонтерка розповіла, як на Прикарпатті зустрічали тіло загиблого Героя 18:16 44 коментарів

16 травня, в зоні бойових дій загинув Василь Джус - військовослужбовець Івано-Франківської бригади тактичної авіації повітряного командування ''Захід''. Як повідомило Повітряне командування "Захід" загинув внаслідок мінометного обстрілу бойових позицій на Приазов’ї, під...

ДТП на Калущині: Мерседес злетів у кювет 18:10

Дорожньо-транспортна пригода трапилася сьогодні на Калущині, інформує Правда. іф. "За попередньою інформацією 18 травня о 11:35 год. на лінію 102 надійшло повідомлення про ДТП в селі Студінка, Калуського району. Виїздом...

У Івано-Франківську відбувся конкурс краси для дівчат з обмеженими можливостями (фоторепортаж) 17:02

Сьогодні в Івано-Франківську відбувся Конкурс краси для дівчат з інвалідністю «Королева Прикарпаття 2019», інформує Правда.іф. Конкурс розпочався із дефіле-знайомства, де дівчата більше розповіли про себе. Під час відсутності дівчат на...

Прикарпатські рятувальники пильнують біля водойм дітей та осіб, які вживають алкоголь 14:36 1 коментар

Прикарпатські рятувальники пильнують біля водойм дітей та осіб, які вживають алкоголь 17 травня 2019 року черговою зміною Івано-Франківської рятувально-водолазної станції в м. Івано-Франківську на міському озері здійснено рейд. Зафіксовано порушення...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

18 травня – Міжнародний день музеїв; 70 років Снятинському літературно-меморіальному музею Марка Черемшини (1949). Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка. Окрема подяка відділу краєзнавчої літератури....

В Івано-Франківську перевірятимуть систему оповіщення 22:27 2 коментарі

23 травня цього року о 14.00 год управлінням з питань цивільного захисту ОДА буде проведено комплексну перевірку обласної системи централізованого оповіщення із запуском сирен та передачею мовної інформації до населення...

На Прикарпатті вперше провели «Дні формування для молоді» (фоторепортаж) 21:30

З 8 по 12 травня вперше в Україні були проведені «Дні формування для молоді» організовані отцями та сестрами Чернечої родини Воплоченого Слова. Захід проводився в смт. Яблуниця, Івано-Франківської області. Більш...

У Івано-Франківську помер видатний професор неврології та нейрохірургії 20:22

Сьогодні на сторінці Лікарня Перша соціальної мережі Фейсбук з’явилося повідомлення про те, що відійшов у вічність знаний невролог та нейрохірург, інформує Правда.іф. «Адміністрація та колектив Івано-Франківської міської клінічної лікарні №1...

Прикарпатцям на замітку: оплата за спожиту електроенергію здійснюється до 20 числа 20:15 2 коментарі

У зв’язку зі змінами на ринку електроенергії , з початку 2019 року світло потрапляє в домівки прикарпатців  зусиллями двох компаній: постачальника універсальної послуги ТОВ «Прикарпатенерготрейд», яке займається продажем електроенергії,  та...

Під Івано-Франківськом побудують потужну сонячну електростанцію 19:15

ТОВ «Санні Сіті» отримало дозвіл на будівництво сонячної електростанції «Пшеничники» у с.Пшеничники Тисменицького району (урочище «Жидівське»). На території сільської ради відведена в оренду земельна ділянка площею 15,65 га для розміщення,...

Громадська організація «Мами Прикарпаття» урочистим концертом привітала усіх матусь з Днем матері (фоторепортаж) 18:33

Для мам організували чудове концертне дійство під назвою «Дякую, мамо» на Вічевому майдані. Вітали матусь дітки з вокальної студії «Солоспів» та вихованці Танцювальної школи «Паблік Елемент». Матусі отримали задоволення не...

Долинська міськрада передала обладнання для військових (фотофакт) 17:30

16 травня Долинська міська рада передала військовим обладнання та інвентар, які закупили на прохання новоствореної військової частини в зоні ООС. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написав міський голова...
  • ріел ІФ виринаюча