Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як «фантастична» компанія Кремнієвої долини виманила в інвесторів майже 1 мільярд доларів США

-Реклама-spot_img
spot_img

«Прикидайся, поки не зробиш». Ця яскрава фраза є досить популярною в Кремнієвій долині, каліфорнійському районі, відомому своїми технологічними інноваціями. Переважно вона стосується підприємців із розпливчастими ідеями, які забезпечують собі інвестиції задовго до фактичного вироблення продукту.

Сталося так, що дана практика завдала проблем кільком великим технологічним інвесторам. Елізабет Голмс, засновницю стартапу з аналізу крові Theranos. визнали винною в розкраданні 900 млн дол. США в підприємців після того, як прокуратура дійшла висновку, що її «чудодійні» медичні послуги були фікцією.

Теорія Theranos

Уявіть собі світ, у якому для діагностики таких серйозних захворювань, як-от рак і діабет вистачить усього декілька крапель крові. Звичайний аналіз крові зможе попередити про небезпечну для життя хворобу ще на ранній стадії: така новація врятувала б незліченну кількість життів, а також зменшила б навантаження на служби охорони здоров’я.

- Advertisement -

Саме це пропонував стартап Theranos при запуску в 2004 році. Ще будучи студенткою Стенфордського університету, Елізабет Голмс мала ідею створення пластиру з даними про кров пацієнта, який можна було носити на собі. Вона втілила цю ідею в життя за допомогою технології «лабораторія на чипі» (LOC) — таким чином було створено пристрій, який би міг виявляти ці попереджувальні знаки у зразках крові.

Покинувши коледж для реалізації своєї ідеї, Голмс пообіцяла, що машина, яку вона охрестила «пристроєм Едісона», зробить революцію в галузі охорони здоров’я. Вона назвала свій стартап Theranos — від слів «терапія» та «діагностика», а її знання та харизма дозволили Голмс завоювати прихильність потрібних людей.

Протягом наступного десятиліття Голмс отримала понад 900 млн дол. США фінансування. Мережа супермаркетів Safeway інвестувала 350 млн дол. США на встановлення лабораторій у 800 своїх магазинах, де можна було б здавати аналізи крові. Їх підтримали такі відомі особи, як медіа-магнат Руперт Мердок та технічний гігант Ларрі Еллісон. Якоїсь миті компанія досягла оцінки в 6,5 млрд дол. США, що зробило Голмс наймолодшою мільярдеркою в історії.

Біля ніг Елізабет Голмс був цілий світ: їй вдалося відкрити революційну технологію, яка назавжди змінить життя, що б могло піти не так?

У такому разі непогано почати з самого пристрою Едісона. Його було названо на честь американського винахідника Томаса Едісона, який одного разу сказав: «Я не зазнав невдачі. Я щойно знайшов 10 000 способів, які не працюють».

До цього списку незабаром додали і Theranos.

Як почалося розслідування

Як згадується в народній приказці: «Якщо щось звучить надто добре, щоб бути правдою, швидше за все, так і є». Це пояснює, чому ми перевіряємо первинну ціну продукту, перш ніж купити «два за ціною одного», або читаємо про те, як працюють бонуси казино, перш ніж прийняти їх від онлайн-оператора.

Саме це бажання знати відповіді призвело виникнення сумнівів щодо Theranos. Журналісти, інвестори та політики — всі хотіли знати, як працює цей революційний продукт, але у відповідь було лише мовчання. Цього вистачило для того, щоб Wall Street Journal у 2015 році розпочали розслідування. Допоміг їм у цьому співробітник лабораторії Theranos. У звіті було виявлено, що технологія аналізу крові не працює, а Theranos насправді використовує існуючі методи, створені іншими компаніями та доступні для покупки на загальному ринку для тестування пацієнтів.

Реакція була стрімкою та лютою. Пізніше того ж року Safeway скасувала угоду, після чого аналогічні дії зробила аптека Wallgreens. Компанія Theranos намагалася врятувати ситуацію, заявляючи, що звинувачення були «фактично та науково невиправданими», але було вже надто пізно. У квітні 2016 року федеральна прокуратура порушила кримінальну справу щодо діяльності стартапу, і до жовтня того ж року у Theranos звільнили 40 % працівників та закрили свої підприємства.

Це був початок катастрофічних п’яти років для Елізабет Голмс, кульмінацією яких стало нещодавнє рішення суду.

Визначний суд

 

Судовий процес США проти Елізабет Голмс розпочався в середині 2021 року у Федеральному суді Сан-Хосе в Каліфорнії. Присяжні вислухали 30 свідків і несподівану заяву захисту Голмс, та через 15 тижнів винесли свій вердикт.

 

По суті це був розділений вердикт. Голмс визнали винною за чотирма пунктами: змова з метою шахрайства проти інвесторів і три звинувачення в шахрайстві з використанням електронних засобів: кожне з них спричиняє максимальний термін ув’язнення до 20 років. Проте вони також визнали її невинною за чотирма звинуваченнями, пов’язаними з обманом громадськості, і не змогли ухвалити рішення ще за трьома пунктами.

 

37-річна жінка не виявила особливих емоцій, почувши вирок, незважаючи на те, що лише недавно народила свою першу дитину. Це також різко контрастувало з її пристрасною заявою на свій захист, у якій вона стверджувала, що ніколи свідомо не обманювала пацієнтів чи інвесторів. Вона також переклала провину на свого колишнього хлопця та ділового партнера Рамеша «Санні» Балвані, який, за її словами, мав на неї негативний вплив і багато років піддавав її емоційному та сексуальному насильству.

Винесення вироку відбудеться в 2022 році: якщо суддя вирішить застосувати максимальне покарання, то, можливо, 20 років життя Елізабет Голмс проведе за ґратами: темний кінець експерименту Theranos.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні