pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

Як працює Товариство Червоного Хреста на Прикарпатті08 Тра, 17:42

8 травня у всьому світі відзначається Всесвітній день Червоного Хреста. Як працює та які саме програми реалізовує Товариство Червоного Хреста на Прикарпатті, читачам Правда.іф розповідає голова Івано-Франківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Валерій Васильович Старченко.

 

– Валерію Васильовичу, чим саме займається Товариство Червоного Хреста?

– Червоним Хрестом Івано-Франківської області я керую уже 35 років, за цей час відбулося дуже багато змін. Спочатку розкажу вам історію українського Червоного Хреста.

На початку 1930-х років Червоний Хрест України мав у своїй власності 119 медичних, 206 профілактичних та дитячих закладів, четверту частину всіх протитуберкульозних диспансерів, 36 оздоровчих установ, 800 лазень, 300 фельдшерсько-акушерських пунктів, 400 аптек і магазинів санітарії та гігієни. Але в 1937 році постановою Раднаркому все це було забрано і на багато років Червоний Хрест став додатком до системи охорони здоров’я, соціального захисту і цивільної оборони. Лише починаючи з 90-х років ми почали відновлювати діяльність Червоного Хреста, тобто працювати так, чим має займатися Червоний Хрест у світі. І на сьогоднішній день Товариство Червоного Хреста працює по 25 програмах.

 

– Які це програми? Розкажіть про них детальніше.

– Основною нашою програмою була Допомога соціально-незахищеним верствам населення, мова про програму «Патронажна сестра». Це була єдина програма, яка фінансувалася за рахунок держави, але, на жаль, наприкінці 2017 року Уряд припинив її фінансування.
ми обслуговували 6500 самотніх громадян похилого віку. Допомога наших патронажних сестер від медсестер охорони здоров’я відрізняється тим, що наші працівники, окрім виконання медичних призначень, надавали ще й соціальні послуги: нагодувати, приготувати поїсти, прибрати в помешканні, принести продукти, тощо.

Серед інших програм: медико-соціальні центри, у яких люди отримують медично-соціальну допомогу. Вони діють у Івано-Франківську, Коломиї, Калуші, Косові, Болехові.

Допомога дітям-інвалідам чорнобильцям – з цією програмою ми почали працювати в 1986 році, з часу вибуху на Чорнобильській АЕС. Червоний Хрест приймав переселенців з Чорнобильської зони і надавав їм потужну допомогу.

Шефство над Залучнянським будинком-інтернатом для дітей-інвалідів. Надаємо, в першу чергу, медичну допомогу, привозимо оснащення, одяг, білизну, предмети догляду за хворими.

Програма «Хоспіс» – також допомога оснащенням, предметами догляду за хворими.

Програма «Шефство над Івано-Франківським центром реабілітації дітей, хворих на ДЦП».

У нас діє дуже гарна програма – Постійно діючий семінар з підготовки домашніх медсестер та масажистів, навчання навичкам надання першої допомоги. Дуже багато людей з Прикарпаття їдуть працювати за кордон, часто – доглядати за хворими. Після проходження наших курсів, ми видаємо сертифікат двома мовами і заробітна плата у людей з таким сертифікатом у півтора-два рази вища, аніж у тих, хто не проходив таке навчання.

Протягом останніх років ми працюємо з програмою щодо навчання населення наданню першої медичної допомоги. Маємо 21 інструктора з міжнародними сертифікатами і проводимо навчання на базі обласної організації, а також в різних установах. Лише цього року ми провели навчання для понад 500 людей. Вважаю, що кожна людина повинна вміти надавати першу допомогу.

Ще одна цікава програма – допомога багатодітним сім’ям, які мають 10  і більше дітей. Під нашою опікою семеро таких сімей.

Дуже цікавою є програма «Навчання дітей  діям в надзвичайний ситуаціях», під час якої ми навчаємо дітей, що робити, якщо потрапили в біду. За 14 років дії програми ми провели навчання для близько 300 інструкторів, які працюють на території Івано-Франківської області.

– Чи співпрацюєте ви з міжнародними організаціями? Якщо так, то якою є така співпраця?

– Протягом 28-ти років обласна організація Товариства працює з німецьким Червоним Хрестом м.Дахау, Новий Ульм, Аусбург, Штарнберг. Останні чотири роки ще з Італійським та Шведським Червоними Хрестами, неурядовими організаціями США.

За цей час в область привезено тонни гуманітарної допомоги, я вже не кажу про одяг чи білизну, але й медичне обладнання, предмети догляду за хворими. Із гордістю можу сказати, що за цей час в нашій області немає жодного лікувального закладу, який би не отримав допомогу від Червоного Хреста. Мова про, в першу чергу, функціональні ліжка, кожне з яких коштує в середньому 20 тисяч гривень. За цей час ми привезли в область до 3000 ліжок, тобто можна підрахувати, наскільки Червоний Хрест зберіг бюджет області.

 

– Скільки людей працюють в Червоному Хресті Прикарпаття?

– Штатних працівників у нас, на жаль, дуже мало, адже наше фінансування – лише за рахунок членських внесків і благодійних пожертв. З тих коштів, що ми отримуємо – лише 20% можемо перераховувати на заробітні плати і на утримання організації, мова про газ, світло, інші комунальні послуги.

Тому працівників у нас мало, люди переважно працюють на громадських засадах, як волонтери Червоного Хреста.

Після Майдану завданням Червоного Хреста стало створення загонів швидкого реагування, учасники яких мають надавати першу медичну допомогу при різній кризовій ситуації.

 

– Якщо говорити про реалізацію ваших програм, то вони діють рівномірно в різних районах Прикарпаття, чи окремі програми актуальніші саме в тих чи інших регіонах?

– Ми не згадали одну із важливих програм, яку реалізовувало Товариство Червоного Хреста при допомозі людям – повінь 2008 року. Червоний Хрест надав допомогу 21800 людям на суму 3 700 000 грн. Мова про обігрівачі, ковдри, миючі засоби, предмети гігієни, продукти, одяг, білизну, навіть кухонний посуд.

 

– Якщо говорити про ваші потреби, то в чому вони? Чого не вистачає для роботи?

– Це – фінансова потреба. Ми живемо за рахунок членських внесків, просимо людей вступити до Товариства Червоного Хреста, щоб сплачувати внесок – 10 грн. Така сума для людини не є відчутна, але для нас – це великі гроші. Збираємо кошти по скриньках, одна з них стоїть у «Епіцентрі».

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 344 times, 1 visits today)