Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Як витрачати гроші на себе без відчуття провини

-Реклама-spot_img
spot_img

Останні 2 роки українці, як ніколи раніше стикаються із соромом за витрату грошей. Ми слухаємо про те, що потрібно відмовлятись від розкошей. Та багатьом з нас зараз і справді не до розкоші, доводиться економити на кав’ярні та новому взутті, щоб здійснити певні великі покупки та регулярно донатити. При цьому відмова від малих задоволень майже не допомагає швидше накопичити. Проте постійні обмеження можуть призвести до збільшення стресу. І, коли ви постійно відмовляєте собі у всьому, легко втратити контроль і купити щось зайве під впливом емоцій.

Наприклад серед затятих гравців існує певний патерн поведінки: якщо вони довго відмовляють собі у задоволенні скачати VIP casino, то скоріш за все після звантаження закинуть туди набагато більше грошей, ніж збирались. Найімовірніше, саме кава з кав’ярні не є основною причиною ваших фінансових труднощів. Скоріше, проблема полягає у відсутності чіткого бюджетування та корисних фінансових звичок. 

Що можна виправити

Можливо, у вас виникає враження, що гроші, витрачені на власні потреби, могли б бути витрачені на більш важливі речі. Ви відчуваєте певний дискомфорт, якщо не знаєте чи вистачить вам грошей на весь місяць. Особливо якщо потрібно здійснити великі покупки. Впоратись з такою тривожністю допоможе фінансовий план. Найпростіша форма ведення бюджету передбачає витрати в пропорції:

- Advertisement -
  • 50% доходу на обов’язкові платежі та основні потреби;
  • 30% — на розваги;
  • 20% — на майбутнє (велика ціль, інвестиції чи резервний фонд).

Створення та дотримання фінансового плану допомагає чітко визначити витрати по кожній категорії. Звісно, можна адаптувати цей підхід під свої особисті умови:

  • якщо є мета погасити борги — варто зменшити відсоток на розваги, і з цих коштів здійснювати погашення;
  • якщо потрібно накопичити на відпустку — цю ціль варто ставити в пріоритет серед інших накопичень на певний період;
  • якщо збільшилась частка на проживання чи харчування  — потрібно переглядати відсоток витрат на ці пункти.

Коли є чітка визначеність, скільки потрібно витрачати на основні потреби та накопичення, залишок можна витрачати на себе.

Як витрачати гроші на себе без відчуття провини

Витрати на себе з погляду психології

Не варто вимагати від себе більшого та карати себе за відхилення від плану. Просто внесіть коригування у бюджет на наступний місяць, зменшивши витрати в відповідній категорії. Важливо розуміти, що план є інструментом, який допомагає контролювати витрати та підтримувати фінансову дисципліну.

Є такий вираз “платити собі”. В контексті фінансів він вказує на важливість відкладання частини доходу для особистих потреб, майбутніх цілей чи непередбачених обставин. Ця практика є ключовою складовою ефективного фінансового управління. Витрати на розваги та відкладання на майбутні цілі — це і є та сама зарплата собі. Отримуючи задоволення від витрат на себе, ви вчите себе ефективно керувати фінансами. Це робить вас більш свідомим споживачем та допомагає уникати необґрунтованих витрат.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні