Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Яка така східна любов …

-Реклама-spot_img
spot_img

Яка така східна любов …

Туреччина і Україна переживали злети і падіння, іноді їх відносини були вкрай складними – до воєн. Тепер же, за законами нового, цивілізованого світу, Київ і Анкара – партнери з усіма наслідками, що випливають: дипломатичними візитами, міцними торговельно-економічними відносинами і політичними підтримками в танцях на міжнародних аренах. Так було не завжди. І так буде не завжди.

Навіщо ти мені будуєш очі?

- Advertisement -

Починаючи з Османської панування в Чорноморському басейні Туреччина ніколи не була Україна щирим другом і завжди мала ті чи інші впливові домагання на наші ресурси. Рабовласницькі ринки в Феодосії торгували живим товаром, і тільки лише Роксолана стала винятком у цьому принизливому торжище. У той же час войовничі і вміють воювати турки пам’ятають козацькі шаблі.

Географічна близькість двох наших країн була і причиною близькості ідейної. Але не завжди приклад одних держав могли повторити другі. На відміну від Туреччини, Україна досі, на жаль, так і не змогла побудувати справді національну державу, що згуртувало навколо себе всіх українців, але це свого часу зумів зробити Ататюрк, незважаючи на великі зовнішні загрози і протиріччя всередині країни (і то, і інше зараз є і в України).

У зв’язку з цим будь-які українські сусіди – не більше ніж важливі стратегічні партнери (це свідчить прийнята при Зеленський «Стратегія національної безпеки України»), але ніяк не друзі. Приклад – та ж Туреччина.

Незважаючи на активні візити президента Ердогана в Україну, на створення і роботу Організації чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС), покликаної активізувати ділові зв’язки в Причорноморському регіоні, на слова всілякої політичної підтримки територіальної цілісності України, Туреччина все ж намагається вести подвійну гру і так чи інакше мухлює з Україною.

Чий Крим?

По-перше, і ми про це вже згадували, турки відчувають по відношенню до України якесь національну перевагу. По-перше, турки дуже добре пам’ятають, як володарювали над частиною нинішньої території України, до сих пір турецькі фортеці стоять на північному березі Чорного моря як пам’ять про ті часи. По-друге, вони пам’ятають і про те, як частиною нинішньої України володіли австро-угорці. І до сих пір національний менталітет цих територій різний: у народу України і через кілька десятиліть після проголошення незалежності, на жаль, немає єдиної точки зору на те, що ж таке Україна і куди їй слід рухатися, до чого прагнути, немає єдиної національної мети. Протилежне спостерігається в Туреччині, де національні цілі ставляться понад будь-якого іншого.

По-третє, незважаючи на офіційні заяви турецьких політиків про територіальну цілісність України, Стамбул досі прагне мати вплив в Криму, носячи за пазухою в тому числі і далекосяжні територіальні претензії на цю українську територію. Робиться це за допомогою кримських татар, чия діаспора має сильні зв’язки в Криму, просто під час анексії півострова Росією ці зв’язки стали таємними, але не ослабли. Саме Туреччина в 2000-і роки створила масу освітніх, культурних і релігійних проектів в Криму, діючи за допомогою м’якої гуманітарної сили. Вплив це не ослабло і тепер, коли частина кримських татар з Криму виїхали в Україну і тепер підтримують відносини з Туреччиною з Києва.

Це в першу чергу послідовники Фейтхуллаха Ґюлена, який після спроби держперевороту в Туреччині в 2016 році був оголошений ворогом держави і отримав притулок в США. Рух гюленістов, шириться в Україні як серед проживаючих в нашій країні турків, так і серед кримських татар, викликає у Туреччині певні побоювання.

Манішь, дурманом, кличеш піти з собою …

Зовні гладкі україно-турецькі відносини захмарюються зовнішньою політикою Туреччини. Ну як можна одночасно висловлювати повну підтримку України і навіть поставляти озброєння для АТО і в той же самий час будувати і запускати «Турецький потік» -газопровод по дну Чорного моря з Росії до Туреччини?

А справа всього лише в тому, що, на відміну від України, Туреччина політично діє тільки в своїх власних інтересах, приймаючи то ту, то іншу сторону і спритно лавіруючи між Сциллою і Харибдою російської-українських взаємин. Вона орієнтується виключно на власні вигоди.

Звичайно ж, така політика ховається з типово східною хитрістю. І, тим не менш, іноді іскри цього полум’я прориваються назовні.

Так, вельми високопоставлені турецькі експерти на круглому столі 23 жовтня, яке транслювалося по одному з центральних турецьких телеканалів, заявили, що мати відносини з Україною для Туреччини дуже не вигідно, а Росія є потенційно більш корисним союзником. Причиною турецькі експерти в першу чергу називали те, що Україна – слабкий партнер, який рветься в НАТО і на захід. Якщо підтримувати Київ, то можна втратити Росію реалізовує привабливу для Туреччини стратегію багатополярного світу.

«Світ переміщається в Євразію», – досить образно заявив президент Євразійського союзу Туреччини Хасан Дженгиз.

Він і його колеги в першу чергу стурбовані тим, що НАТО за допомогою України прагне заволодіти Чорноморським басейном, і якщо кораблі Альянсу встануть в Чорному морі, Туреччина опиниться під загрозою з півночі.

«Якщо Україна і Грузія увійдуть в НАТО, Чорне море стане озером НАТО. Це не проблема між США і Росією – це проблема між США і всім світом, фактично всієї Євразією, це те, що вплине на стабільність і можливості розвитку всіх країн регіону », – заявив Дженгиз.

Він і його колеги – нові пантюркісти Туреччини, новий голос регіону, знову повертається до того, що Туреччині заповідав Ататюрк і до чого так прислухається президент Ердоган. Їх голос чути і важливий для турків. Примітно, але експерти порівняли підтримку Росією турецького суверенітету з тим, як свого часу становлення Туреччини Кемаля підтримував Ульянов (Ленін), а впливовий військовий, полковник штабу авіації у відставці Іхсан Сефа назвав нашу країну «неспокійної», не уточнивши, що саме він має на увазі.

«Спочатку ми збираємося співпрацювати з Росією в Сирії, а потім звертаємося до ворогів Росії. Це неправильна політика », – відповідально заявив він.

На думку турків, саме США, бажаючи використати Чорноморський басейн як базу для свого озброєння, штовхає Туреччину в обійми України і змушує Стамбул вести двосторонню політику.

«Підтримка, яка надається Україні, спрямована на те, щоб втомити Туреччину і Росію», – сказав член факультету Університету Уфук професор сенсерія Имер: «Це абсолютно суперечить інтересам Туреччини».

Йому вторить журналіст, який живе в Києві Деніз Берктай:

«Реальна загроза Туреччині виходить з Заходу. Те, що в Києві дуже виріс вага НАТО, звичайно, створило небажану ситуацію з точки зору інтересів Туреччини ».

Здається, цілком досить цитат, щоб розуміти, яку політику веде Туреччина, готова заради визнання турецького Кіпру рано чи пізно оголосити Крим російським і не бажає втрачати дохід на експорті російського газу в Європу по дну Чорного моря. Але більш за все – бажає бути на Чорному морі повноправною володаркою, зберігши за собою протоки і, відповідно, істотне економічне вплив.

У цій великій турецької грі Україна виявляється всього лише розмінною монетою євразійської політики.

Разом з тим, подібні звістки з того берега Чорного моря дозволяють нашим політикам підготуватися до того, щоб рано чи пізно турецька ятаган в українську спину не став для Києва одкровенням і ми вчасно змогли перехопити завдає удар руку.

Джерело: NEW KOBZAR

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-
Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні