Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Які річки є найбільш чистими, а які найбільш забрудненими на Прикарпатті

-Реклама-spot_img
spot_img

Сьогодні, у першу неділю червня, в Україні відзначають День працівників водного господарства. Журналісти Правда.іф розпитали керівника Дністровського басейнового управління водних ресурсів Романа Михайлюка про стан водної галузі в Івано-Франківській області та про різні проблемні питання.

Які річки є найбільш чистими, а які найбільш забрудненими на Прикарпатті

– Романе Йосиповичу, які проблеми водного господарства є найбільш болісними і такими, що потребують нагального вирішення?

 – Івано-Франківська область є паводконебезпечним регіоном, тому одним з перших завдань, яке стоїть перед водниками області: зберегти наявні у нас гідротехнічні споруди, визначити, де потрібно збудувати додаткові, які демонтувати, на яких провести реконструкцію для того, щоб шкідлива дія води була мінімальною і жителі нашої області, сільськогосподарські землі, домогосподарства були максимально захищеними.

- Advertisement -

– Які конкретні роботи проводять в області чи по ліквідації наслідків стихій, чи по запобіганню паводкам?

– Минулого року основні роботи були зроблені, оскільки Кабінет Міністрів України виділив кошти з резервного фонду державного бюджету на відновлення 29 критичних об’єктів. Надалі заплановані роботи на інших об’єктах, які зазнали в тій чи іншій мірі збитків, руйнування, і які потрібно приводити до порядку, зокрема це водозахисні гідротехнічні споруди, дамби і берегоукріплення. Крім того важливою є робота по розчистці русел. Після проходження паводків на окремих ділянках річок відбуваються накопичення річкового алювію як біля берегів, так і у самому руслі (острови). Дані руслові утворення перенаправляють потік русла перпендикулярно до берега, що призводить до інтенсивної ерозії берегів та  руйнації існуючих гідротехнічних споруд. Тому  наше завдання – відслідкувати небезпечні місця, підготувати проектно-кошторисну документацію, допомогти місцевим ОТГ визначити, де потрібно втрутитися, відрегулювати русло річки, закріпити берег чи відновити або збудувати гідротехнічну споруду.

Які річки є найбільш чистими, а які найбільш забрудненими на Прикарпатті

– Яким є стан води у річках Івано-Франківської області?

– У Дністровському басейновому управлінні водних ресурсів функціонує лабораторія моніторингу вод Західного регіону, яка здійснює спостереження за станом поверхневих вод. До лабораторії для досліджень надходять проби води, відібрані водогосподарськими організаціями в басейнах річок Дністра, Вісли та Дунаю. Бо, скажімо, річка Прут, яка бере початок на території Івано-Франківської області, належить до басейну Дунаю.

Які річки є найбільш чистими, а які найбільш забрудненими на Прикарпатті

Лабораторією  визначаються із Переліку 45 пріоритетних забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод – 35 показників, із специфічних для річкового басейну Дністра показників, встановлених скринінгом, – 11 показників з 18. У перелік даних показників входять метали, пестициди та фармацевтичні препарати, які становлять загрозу для біоти. На території області ми маємо 25 пунктів спостереження: у басейні Дністра – 15, у басейні Прута – 5. Також лабораторією визначаються хімічні та фізико-хімічні показники забруднення води.

– Чи можете назвати прикарпатські річки, які є найбільш чистими і ті, які найбільш забруднені?

– Найчистішими річками в нашій області за минулий рік є Бистриця Надвірнянська і Лімниця. Кількість виявлених забруднюючих речовин в цих річках є найменшою, та їх вміст не перевищує екологічних нормативів якості, тому в області вони – найчистіші. А найбільш забрудненими є Сівка і Бистриця Солотвинська.

Які річки є найбільш чистими, а які найбільш забрудненими на Прикарпатті

– Протягом останніх десятиліть помітне різке зниження рівня води у ріках. Чим це зумовлено?

– Ми усі помічаємо, що із зміною клімату змінився і рівень витрат води. Наприклад, ми ж бачимо, як змінився стан річних опадів. Пам’ятаємо, як ще 10 років тому зими тривали близько півроку, у горах були великі снігові покриви, які танули до червня і насичували гірські річки водними ресурсами. Уже кілька років таких зим немає, значить немає живлення річок, деякі водотоки пересихають. Змінилася кількість опадів у літній період, що свідчить про зміни клімату.  Дуже впливає на ситуацію антропогенне навантаження. Якщо 20 років тому у селах була одна криниця на вулицю, то зараз у кожному будинку є і душова, і пральна машинка, і санвузли. Що свідчить про зростання  споживання ґрунтових та підземних вод, а це також негативно впливає на загальний баланс водних ресурсів.

– Якщо говорити про екологічну свідомість мешканців Прикарпаття, чи помічаєте ви зменшення кількості випадків викидання побутового сміття до річок?

– Дуже багато залежить від місцевих органів самоврядування. Звісно, зі свого боку ми проводимо різноманітні акції для збереження водних ресурсів. Навіть минулого тижня проводили акцію з прибирання берегів, присвячену Міжнародному Дню Дністра. Але, на жаль, є випадки, коли люди роками так, як це робили їхні батьки чи дідусі, везуть навесні усе сміття на берег річки, чекаючи, що прийде велика вода і забере непотріб.

Які річки є найбільш чистими, а які найбільш забрудненими на Прикарпатті

Ми проводимо уроки в школах, організовуємо різного роду конкурси як для малюків, так і для школярів і дорослих людей, аби пояснити людям важливість збереження водних ресурсів та сформувати екологічно свідоме покоління молоді.

– Сьогодні відзначають День працівників водного господарства. Що б Ви хотіли сказати тим людям, які працюють у цій галузі?

– Насамперед хочу подякувати колективу, з яким працюю. Я вдячний їм за самовіддану роботу, ціную їхній професіоналізм. Хочу подякувати усім працівникам водогосподарського комплексу області за їхню працю, за розуміння важливості покладених на них завдань. Хочу побажати їм міцного здоров’я, успіхів, щастя і сили продовжувати й надалі самовіддано і чесно робити благородну справу по збереженню найціннішого ресурсу планети – води.

Розмовляла Любов Загоровська

Читайте також: Забута історія. Унікальна екскурсія втраченими річками Івано-Франківська

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Любов Семанишин
Любов Семанишин
Журналіст, публіцист. Редакторка сайту Правда іф. юа. Випускник філологічного факультету ПНУ.
-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні