pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

З якими саме травмами найчастіше звертаються за допомогою до лікарів мешканці Івано-Франківська20 Тра, 18:48

Сьогодні, 20 травня, відзначають Всесвітній день травматолога. Журналісти Правда.іф поспілкувалися із черговим лікарем відділення невідкладної допомоги Міської клінічної лікарні №1 Ігорем Непорадним про роботу міського травмпункту, про те, скільки пацієнтів звертається сюди протягом дня та які травми найчастіше отримують івано-франківці.

 

– Ігорю Даниловичу, міський травмпункт тепер має назву – відділення невідкладної допомоги. Чи змінилося щось у вашій роботі?

– Івано-Франківський міський травмпункт раніше перебував у складі травматологічного відділення, а тепер ми у складі приймального покою Міської клінічної лікарні №1. А приймальний покій тепер має назву – Відділення невідкладних станів.

У нашій роботі практично нічого не змінилося. Ми займаємося й надалі гострою амбулаторною травмою, наданням допомоги при покусах тварин. Власне ми й повинні займатися тільки гострою травмою, а іншими видами травм займаються травматологи поліклінік та сімейні лікарі. Бо до 24 годин від її отримання – це травма, після цього часу – це вже захворювання.

 

– З якими конкретними травмами пацієнти мають приходити до вас, а з якими – до лікарів поліклініки?

– Травмпункт займається будь-якими травмами: кінцівок чи тулуба у пацієнтів, віком від 18 років, адже молодшими пацієнтами займається дитячий травмпункт, з давністю травми не більше, ніж 24 години. Допомогу при травмах ока, носа, щелепи надає відділення лицевої хірургії в обласній клінічній лікарні. Тому таким пацієнтам варто одразу звертатися до обласної лікарні, а не приїжджати до  нас.

 

– З якими травмами найчастіше звертаються пацієнти?

– Якщо говорити про найпоширеніші травми, то велике значення відіграє сезонність. Проте найчастіше пацієнти звертаються із забоями та розривами зв’язок, далі – переломи променевої кістки, як влітку, так і взимку. У весняно-літній період, лише люди виходять на городи, починаються масові рани: колоті, різані, рвані. Люди раняться болгарками, циркулярками, сокирами. І, лише з’являться гриби, одразу розпочнуться й звернення з кліщами. Люди приходять з лісу, поки почистять гриби, починають самі митися і десь о другій-третій годині ночі приходять до нас витягувати кліщів.

 

– Із якими найскладнішими травмами до вас звертаються пацієнти?

– Специфіка нашої роботи в тому, що людей з дуже важкими травмами ми одразу направляємо на приймальний покій. Ми надаємо амбулаторну допомогу, приблизно в межах 10-15 хвилин на пацієнта. Якщо бачимо, що надавати допомогу пацієнту потрібно тривалий час, то таким хворим займаються лікарі-травматологи у стаціонарному відділенні. Ми, як травмпункт, надаємо амбулаторну допомогу, а також у нас працює ургентна стаціонарна допомога.

 

– Наскільки часто звертаються пацієнти з покусами тварин і чи є в травмпункті Івано-Франківська вакцини від сказу?

– Протягом останніх років ми відчуваємо обмеження у постачанні вакцинами, які потрібні при укусах тварин. Цього року з 8 березня до минулого тижня у нас не було вакцин від сказу. Якщо людину кусає невідома тварина, є пошкодження шкірних покровів чи слизової, ми зобов’язані призначити антирабічне лікування. Якщо тварина домашня, чи відома, тобто постійно перебуває, скажімо, біля якогось магазину, і людина її бачить кожного дня, то ми рекомендуємо так званий ветнагляд протягом 10 днів. За твариною спостерігають, чи вона жива, не скажена і тоді уколів від сказу не потрібно. На даний час у нас є вакцина від сказу і є протиправцевий анатоксин, бо паралельно з антирабічним лікуванням ми призначаємо й щеплення від правця.

 

– Найчастіше до вас звертаються люди з покусами собак?

– Так, найбільш часто – з покусами собак, також котів, рідше – різних гризунів, як домашніх, так і диких. Іноді приходять люди з покусами кажанів, два-три рази в рік – з укусами їжаків.

 

– Зараз починаємо сезон небезпеки укусів змій. Чи часто до вас звертаються пацієнти з такими травмами і чи є в наявності сиворотка від зміїної отрути?

– Раніше така вакцина знаходилася у травмпункті, а зараз – в реанімаційному відділенні лікарні. Бо пацієнт, якого вкусила змія, є важким, реанімаційним хворим. Ми мали такий період, коли два роки не було протизміїної сироватки і діяли за розробленим медичним планом, як надавати допомогу пацієнтам. Кожна змія має іншу отруту, єдиної панацеї від неї нема. Спеціальної сироватки від отрути карпатської гадюки не існує. Скажімо, в Індії змії часто кусають людей і в них розроблені різні протиотрути. Якщо, до прикладу, ми купуємо сироватку в них, то це ліки, в першу чергу, від тих змій, які живуть там. При укусах змій лікарі надають допомогу симптоматично: від ускладненого дихання, чи підвищеного серцебиття.

 

– Скільки пацієнтів звертається за допомогою до вашого відділення кожного дня?

– Протягом року до нас звертається близько 11 тисяч хворих. А протягом доби, орієнтовно, 20-30 пацієнтів.

Розмовляла Любов Загоровська

 

(Visited 494 times, 1 visits today)