Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Заповіт чи договір дарування: що краще укласти? Поради юриста.

-Реклама-spot_img
spot_img

Кожен із нас за життя купує майно, речі, намагається створити для себе і своїх близьких всі найкращі матеріальні блага. Про те, рано чи пізно в кожної свідомої людини виникає питання з приводу розпорядження майном та його подальшою долею. Для таких випадків законодавством в нашій країні передбачено ряд юридичних операції та документів. Більшість з нас під час життя не раз чули ці поняття: «укладу заповіт», «залишу заповіт», «напишу дарчу», «оформлю майно по дарствінній» та інше.

У даній статті ми звернемо увагу на найпоширеніші: заповіт та договір дарування («дарча»). Радимо, оформлення договорів та правочинів не відкладати на останній момент. Юрист в Ірпені, Києві та по інших містах України зверне Вашу увагу на основні особливості цих документів та різницю між ними.

Заповіт: що це таке та як його оформити?

Заповітом називають письмове розпорядження фізичної особи на випадок її смерті щодо майна, майнових прав та обов’язків, яке оформлено відповідно до законодавства.

- Advertisement -

Як правильно скласти заповіт?

Якщо Ви прийняли рішення залишити заповіт, то Ви маєте обов’язково пам’ятати, що він укладається лише виключно у письмовій формі.

Заповіт обов’язково має бути посвідчений нотаріусом (державним або приватним) чи відповідною посадовою особою (командир військової частини, секретар селищної ради тощо). На ньому ставиться підпис, дата, час та за наявності печатка.

Сам текст заповіту зазвичай є у нотаріусів. Найпоширеніші в заповіті формулюванням про те, що: «Все моє майно, де б воно не знаходилось та з чого не складалося б заповідаю ПІБ…».

Обов’язково потрібно перевіряти правильність написання даних у заповіті:

  • Прізвищ, імен і по батькові.
  • Дат народження.
  • Податкового коду.
  • Адреси реєстрації.

Помилки або описки у заповіті можуть потім створити багато юридичних проблем та в майбутньому – судових процесів.

Коли переходить право власності на майно за заповітом?

Право власності на майно за заповітом переходить до спадкоємців виключно після смерті заповідача. Тобто, поки жива особа, яка залишила заповіт, то вона є власником майно до своєї смерті. Лише після смерті особи, вказані у заповіті можуть переоформити майно на себе.

Чи можна відмінити, оскаржити заповіт?

За життя особа, яка залишила заповіт має право його відмінити, скасувати або ж написати новий. Заповітів може бути декілька. Але дійсним буде той, який складно заповідачем останнім перед смертю.

Оскаржити заповіт можуть спадкоємці в судовому порядку, якщо вважають його недійсним або таким, що порушує їх права.

Що таке договір дарування та його особливості

Договір дарування або ж в народі «дарча» є договором, який укладається в письмовій формі з нотаріальним посвідченням, з приводу дарування (безплатної передачі майна) від однієї особи іншій.

Особливостями договору дарування є:

  1. Укладення його обов’язково в письмовій формі з нотаріальним посвідченням.
  2. Безоплатна та безумовна передача майна обдаровуваній особі.
  3. Оформлення і перехід права власності на майно за договором відразу після його укладення та державної реєстрації.

Чи можна оскаржити договір дарування?

Договір дарування, як і будь-який правочин можна оскаржити в судовому порядку. Також дарувальник майна має право на розірвання цього договору протягом 1 року з дня його укладення. Інші особи, які вважають, що договір дарування порушує їх права можуть його оскаржити в суд протягом трьох років з моменту, як вони дізналися про цей договір.

Яка різниця між заповітом і договором дарування?

Основна і ключова різниця між заповітом та договором дарування – це момент переходу права власності до особи:

  • При заповіті – це виключно після смерті заповідача.
  • При дарчій – відразу після укладення і реєстрації договору.

Що краще укласти: дарчу чи заповіт?

При обранні правочину – заповіт чи договір дарування Ви маєте керуватися виключно своїми внутрішніми переконаннями, сімейними обставинами та ситуацією. Але при цьому Ви маєте бути обізнані з ключовими особливостями цих документів.

Допомога юриста при укладення заповіт та договору дарування

Юрист в Ірпені, Києві та по інших містах України перед укладенням заповіту чи дарчої зможе надати наступні юридичні послуги:

  • Юридична консультація.
  • Перевірка документів на майно.
  • Перевірка арештів на майно.
  • Допомога у знятті арештів на майно, якщо їх накладено.
  • Інше.

При цьому варто пам’ятати, що: юрист не посвідчує заповіт та договір дарування. Для цього є окремі суб’єкти – нотаріуси та нотаріальні контори.

Якщо у Вас залишилися питання з приводу заповітів, договорів, то Ви можете звернутися за юридичними послугами в Ірпені до кваліфікованого юриста — Нероди Алли, яка зможе вивчити Ваші документи та надати дієву допомогу.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету
-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні