pravda.if.ua
http://pravda.if.ua

Заробітчанські трагедії минулого століття: кров, любов і великі гроші (фоторепортаж)19 Кві, 20:48

Перша хвиля трудової міграції до Америки, яка розпочалася понад сто років тому, захопила десятки тисяч галичан. На початку 20 століття галицька преса рясніла оголошеннями про перевезення заробітчан на другий бік океану. Фірма Бремеш і Стоцький у рекламному оголошенні в газеті «Кур’єр Станиславівський» обіцяла здійснити таку мандрівку всього за 6 днів.

Пункти пропуску на кордонах Австро-Угорщини та Німеччини (переважно з німецьких портів Гамбурга та Бремена відправлялися до Америки галицькі заробітчани, хоч дехто відпливав із французького Гавра та австрійського тоді ще Трієста) були переповнені, пише Правда іф.

Як повідомляла у 1899 році газета «Львівський кур’єр», лише за один рік на заробітки виїхало 70 тисяч осіб,  частина з яких, щоправда, залишалася працювати у Німеччині або в Данії. Рекрутерам, які наймали та супроводжували групи трудових мігрантів, за даними газетярів, майбутні працедавці виплачували тоді від 2 до 25 корон (200 – 2500 гривень на теперішні ціни) за кожного привезеного працівника, залежно від його віку, фізичного стану і кваліфікації.

Часто на тлі такої масштабної трудової міграції виникали страшні сімейні трагедії, ставалися криваві злочини. У квітні 1904 року в селі Ямниці біля Станиславова (тепер – Івано-Франківськ) 28-річний парубок Андрій Бибик заради грошей пробрався до хати подружжя Семена та Анастасії Галіпчаків. Перед виїздом до Америки вони продали свій маєток за 1300 корон (130 тисяч гривень на теперішні ціни) і про це стало відомо молодому бузувірові. Він розговорився з Галіпчаками, сказав, що теж збирається до Америки, але йому бракує 40 корон на дорогу, і попросив у подружжя в борг. Коли позичити не вдалося, Бибик вирішив майбутніх емігрантів пограбувати

«У ніч на 18 квітня, між 3 і 4 годиною ранку зловмисник пробрався до незачиненої прибудови, зробив підкоп під стіною у сінях та потрапив до помешкання, де, окрім Галіпчаків, спала теща Параска Парипа та троє їхніх дітей. Цілу ніч в кімнаті світилася лампа. Тільки зайшовши до кімнати, нападник одразу загасив лампу і ударив, мабуть, молотком сплячу на припічку Анастасію Галіпчак, яка після удару упала на землю. Тоді відразу приступив до ліжка, на якому спав Семен, і вдарив його двічі, – описувала трагічну подію газета «Кур’єр Станіславівський».

На щастя, гармидер у хаті розбудив Семенову тещу. Параска Парипа вибігла на двір, а потім на вулицю, де почала кликати на допомогу. Сполошений нападник утік із хати, а поранений Семен побіг за ним. Уже на вулиці злодій повернувся до Галіпчака і крикнув до нього: «Якщо тобі мало, то зараз ще поправлю!». На цих словах Галіпчак упізнав у нападникові Андрія Бибика, з яким раніше мав розмову про гроші. Наступного дня невдатного грабіжника арештували і відправили до суду, де його упізнали постраждалі.

А в лемківському селі Коростенко-над-Дунайцем (тепер – територія Польщі) розігралася справжня любовна драма. Як повідомляв краківський тижневик «Новини ілюстровані», у 1907 році Антон Ягела повернувся із заокеанських заробітків, де був кілька років. За цей час його дружина Мар’яна завела собі коханця – Станіслава Квіта. Тож повернення чоловіка навіть із великим заробітком не надто втішило її. Разом із коханцем вона задумала вбивство.

«Одного дня вибрався Ягела на ярмарок до Нового Торгу. Знаючи про це, Квіт став дочікуватися його в лісі, який називається Яшче, з великим дрючком у руці. Тим дрючком він кілька разів ударив по голові Ягеля. Разом з Ягелем йшла його дружина, яка ніби то проводжала чоловіка, а насправді допомогла Квітові замести сліди злочину. Це завдання виконала дуже ретельно і потім повернулася з коханком додому», – описували цей випадок краківські журналісти.

Заховане в лісі тіло убитого заробітчанина пролежало в лісі понад тиждень. Тільки коли в селі зауважили тривалу відсутність Ягеля, місцевий жандарм розпочав пошуки. Після того, як рештки убитого, прикриті гіллям, знайшли, поліція вийшла на слід його вбивць. Під час обшуку у вбивць знайшли закривавлені речі і негайно арештували.

(Visited 718 times, 1 visits today)