Іван Боберський «Люди масово спиваються. Просто жах, що зараз відбувається!»

Ми щодня зустрічаємо їх: на вулицях, в скверах, під магазинами. Хтось риється в смітниках, хтось стоїть з простягненою рукою і випрошує милостиню. Мова про безхатьків. Які ж причини бездомності? Чому людина опиняється на вулиці?

Про це і про інше журналістам Правда.іф розповідає директор Івано-Франківського «Будинку нічного перебування» Іван Боберський.

 

– Іване, чому в «Будинку нічного перебування» діє таке правило: ви не пускаєте людей в стані алкогольного сп’яніння?

 

– Законом України заборонено приймати до таких закладів, як наш, осіб, які перебувають в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, а також людей, які мають явні ознаки психічних розладів. Люди, які приходять до нас, переважно, особи, які відбули покарання в місцях позбавлення волі. Є такі, хто половину свого свідомого життя провели у в’язниці. У їхній психіці уже відбувся незворотній процес і мислять вони тільки категоріями тюрми. На будь-яку образу, на будь-яке неправильне слово вони відповідають агресією.

А якщо люди ще й п’яні, починаються різні розмови, які ведуть до конфлікту і все це в кращому випадку закінчується бійкою, в гіршому – важкими тілесними ушкодженнями.

Все відбувається миттєво. Тому п’яних ми сюди не пускаємо, аби уникнути трагедії.

 

– Взагалі, які причини того, що людина опиняється на вулиці?

 

– Перше місце у переліку причин займає саме алкоголь. Люди масово спиваються. Просто жах, що зараз відбувається! Люди стають залежними від алкоголю, не можуть адекватно і тверезо мислити. З ними часто працюють різні шахраї і в результаті людина опиняється на вулиці. Людина з алкогольною залежністю не усвідомлює своїх дій, самостійно вона не може позбутися залежності, їй потрібна допомога. Алкоголіку потрібне лікування, але як полікуватися, якщо опинився на вулиці, а лікування платне і коштує чимало.

Колись існували трудові профілакторії, в яких алкоголіків лікували примусово. Зараз людина залишається наодинці із проблемою. В лікарню її не беруть, в заклад для бездомних прийти в нетверезому стані не можна, от і маємо результат – такі люди тиняються вулицями, часто замерзаючи взимку.

Другою причиною бездомності є перебування у місцях позбавлення волі. Часто людина, вийшовши з тюрми, виявляє, що виписана з квартири, житло давно продане і там живуть інші люди.

Також можемо говорити про побутові сімейні конфлікти. Після сварки людина йде з дому, думаючи, що зможе заробити на нове житло і почати життя спочатку, але, як правило, не справляється з проблемами і опиняється на вулиці.

Від безвиході люди починають вживати алкоголь, бо це один із способів тимчасово забутися, а потім починається алкогольна залежність.

 

– Хто частіше опиняється на вулиці: чоловіки чи жінки?

 

– Частіше безпритульними стають чоловіки, хоча зараз ми спостерігаємо збільшення кількості бездомних жінок. Причиною також є алкогольна залежність, а жінки швидше звикають до алкоголю. Руйнуються сім’ї, без батьків залишаються діти.

Зараз у нас перебуває жінка, яка має власний будинок, має дітей, але зловживає алкоголем. Вдома їй і родичі, і сусіди постійно говорили про те, що так жити не можна, що потрібно щось змінювати. А їй це не подобається слухати, тому вона зробила вибір – жити на вулиці.

Також у нас є чоловік, який жив у інтернаті, потім одружився, все в нього було нормально, от тільки він не може перестати вживати алкоголь. Так його вигнали з одного дому, потім з іншого… Молодий ще чоловік, може і вміє працювати, але алкоголь для нього на першому місці.

Біда в тому, що держава неналежно дбає про таких людей, вони залишаються із своїми проблемами наодинці. Нікому вони не потрібні і нікому до них немає діла. Хочеш лікуватися – плати гроші. Не маєш грошей – спивайся й далі.

Молодь масово спивається і в результаті переходить до категорії безпритульних. З кожним роком їх усе більше і більше. Рано чи пізно, коли ми захочемо будувати нормальну державу, це стане проблемою номер один. Адже механізму, як забрати людину з вулиці, немає.

 

– А взагалі, чи можливо людину, яка опинилася на вулиці, повернути в соціум? Чи є люди, які повертаються?

 

– Такі люди є, проте їх дуже мало. Ми робимо усе можливе, аби допомогти. Але буває, що людина по п’ять разів починає життя заново, але знову опиняється на вулиці.

З тих, хто справді почав усе заново… Нещодавно телефонував мені один чоловік, художник від Бога, розмальовував свого часу церкви. Через різні проблеми, опинився на вулиці, почав випивати. Прийшов він до нас, плакав, просив допомогти вийти з ситуації, в яку потрапив. Ми допомогли йому з документами. Зараз він перебуває у Прибалтиці, дуже успішно там працює, гарно заробляє.

 

– А чи важко бездомному влаштуватися на роботу?

 

– Людей, які до нас приходять, ми стараємося працевлаштувати. Маємо ряд установ, підприємств, організацій, які беруть таких людей під моє чесне слово, навіть без документів, лише аби вони нормально працювали.

Важливо, аби людина не вела паразитичний спосіб життя, а працювала на себе, для свого ж блага. Але натомість – людина пропрацює кілька днів до першої зарплати, бо переважно їм зарплату раз на тиждень дають, і все, більше не виходить.

 

– Чи реально виробити певний комплекс заходів, певний алгоритм по подоланню проблеми бездомності?

 

– У нас діє будинок нічного перебування і чиновники вважають, що цього достатньо. До нас звертається людина, ми її годуємо, одягаємо, виготовляємо для неї документи, влаштовуємо на роботу. А що далі? Ну не може ж людина отримувати зарплату і жити безкоштовно? По суті, ми ж сприяємо бездомності. Адже безхатьки одні одним розказують, що можна жити безплатно і витрачати зароблені гроші на алкоголь.

Тому проблему потрібно вирішувати комплексно. Будинок нічного перебування надає первинну послугу. А далі потрібно створювати центри реінтеграції. Людина має переходити на інший етап, отримуючи таку послугу, як «підтримане проживання». Мова про соціальні готелі, у яких людина проживає, оплачуючи за це житло. Сума невелика, навіть символічна, але це привчає безхатька планувати свої витрати, раціонально використовувати гроші і таким чином поволі повертатися до нормального життя в соціумі.

Людина повинна вчитися жити самостійно.

І центри реінтеграції мають бути створені на обласному рівні. Адже навіть зараз ті безхатьки, які перебувають у нас на обліку, в більшості випадків – жителі різних сіл.

Потрібен комплексний, тільки комплексний підхід, аби вирішити проблему бездомності.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 1 152 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Вікторія,

  це надзвичайно важка і виснажлива робота.Для роботи з такою категорією людей потрібно мати залізне терпіння та відповідний досвід.Тому тримайтеся,впевнена у Вас все вийде

  Гість,

  треба зробити сухий закон як за Горбачова.

  Гість,

  60% населення за межею бідності.То на який результат ви чекали? Влада свідомо знищує свій народ.

  Гість,

  Так влада свідомо знищує свій народ ,тому народу потрібно не пити ,а боротися з владою та знищити цю владу поки вона не знищила нас.

  Гість,

  В Франківську наркоту вже в школах продають.Жиди свідомо знищують нашу націю.Залежними раба легше управляти.

   Оксана,

   Ви це бачили? Чи тільки просто чули? Якщо бачили то чому нічого не зробили? А якщо тільки чули то самі себе цими плітками знищуєте.

    Гість,

    В Івано-Франківську та області “всьо харашо”. А будь-які розмови про наркоту, “тіньовий” спирт, пияцтво, корумпованих чиновників, суддів і правоохоронців, афери з землею і нерухомістю, незаконні вирубки лісу, ішні злочини – це “злісна буржуазна антирадянська пропаганда” і “антироссийская истерия”.

  Гість,

  Це не плітки а реальність.Відкрийте очі.Чи ви живете в якомусь іншому світі.Наркотою торгують навить ті хто бореться з наркоманію.

  Олег,

  Хай влада відновить витверезники

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7889

На франківському заводі "Карпати" доплачуватимуть працівникам, які приведуть на роботу друга 00:13 5 коментарів

У зв’язку з набором працівників на новий проект на івано-франківському підприємстві ВО "Карпати" до кінця року триває акція "Отримай бонус за приведеного працівника". Кожен працівник ДП ВО "Карпати" отримає 200 гривень до...

У Франківську “революція” – переобрали голову обласної спілки художників 22:13

Привітання з новим призначенням голови обласної організації спілки у мережі опублікував художник Ігор Роп’яник. “Вітаємо Володимира Повшика з обранням головою правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України! Бажаємо плідної праці!”,...

На Коломийщині хочуть змінити назву одного села 21:19

18 вересня в Івано-Франківську відбулося засідання президії обласної ради. Президія винесла на сесію облради звернення до парламенту про перейменування села Кийданці, Коломийського району на Кіданч, пише ГК.Село є одним з...

Машина керівника поліції Прикарпаття смертельно травмувала велосипедиста 20:47 3 коментарі

У селищі Перегінськ Рожнятівського району службовий автомобіль начальника прикарпатської поліції Володимира Голубоша під керуванням поліцейського водія зіткнувся з велосипедистом, який перетинав проїзну частину дороги. За цим фактом розпочато досудове розслідування та...

Штрафи чи перевірки: чим займається Укртрансбезпека на Прикарпатті? 20:35

Управління Укртрансбезпеки – це установа, яка відповідає безпосередньо за безпеку на транспорті. Про особливості роботи, штрафи та нововведення Версіям розповів начальник Управління Олег Суковатий.   Олеже Євгеновичу, розкажіть детальніше про...

Сьогоднішні масштабні обшуки, які організувало київське СБУ на Прикарпатті, ніяк не пов’язані із «Буковелем». Усе стосується розкрадання дорожніх коштів фірмою Шевченка «ПБС» 20:07 4 коментарі

Сьогоднішні масштабні обшуки, які організувало київське СБУ на Прикарпатті, ніяк не пов’язані із «Буковелем». Усе стосується розкрадання дорожніх коштів фірмою Шевченка «ПБС» Сьогодні упродовж дня на "Буковелі"  тривають масштабні обшуки,...

Городенківшина: у школі із сорока трьома учнями на роботу оформили 41 працівника 20:02 1 коментар

Шокуючі цифри співвідношення вчителів\технічних працівників до кількості учнів шкіл Городенківського району (Івано-Франківської області) з'явились сьогодні в мережі.   фото ілюстративне   Користувачі виставили фотокопію такого розподілу, з якого свідчить, що...

Суд призначив експертизу «міченого хабара» франківського судді з Господарського суду 19:53

Суд призначив експертизу «міченого хабара», на отриманні якого детективи НАБУ затримали суддю Господарського суду Івано-Франківської області Володимира Булку, повідомляє портал “Слово і діло”. Таке рішення ухвалив слідчий суддя Солом’янського районного...

Патріарх Святослав вперше очолить Міжнародну прощу Вервиці у Погоні (програма) 19:15

Отці Василіяни Провінції Найсвятішого Спасителя запрошують усіх бажаючих узяти участь в XXIII Міжнародній прощі Вервиці до Монастиря Успіння Матері Божої в с. Погоня Тисменицького деканату Івано-Франківської архиєпархії, яка відбудеться 29-30...

Фірму франківського нардепа Шевченка підозрюють у підкупі прикарпатських дорожників, що дозволило вигравати майже усі тендери - правоохоронці 19:06 8 коментарів

12.09.2018р. Подільський суд міста Київ задоволив клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №7 Костогриза Я. О. про тимчасовий доступ до речей і документів службових осіб "шевченківської" фірми ПБС та пов'язаних з...

Обшуки на "Буковелі" тривають, нардеп Шевченко звернувся до Президента Порошенка 18:53 6 коментарів

Народний депутат від Івано-Франківська Олександр Шевченко звернувся до Петра Порошенка з відеозверненням з-під стін Верховної Ради одразу після щорічного послання Президента України. “Петро Олексійович, хочете ви чи не хочете, Шевченко Олександр...

На Косівщині у НПП "Гуцульщина" під виглядом санітарних рубок масштабно вирубують здоровий ліс (відео) 18:51 1 коментар

Попри посилення відповідальності за незаконну вирубку лісів їх і далі безкарно нищать. У Карпатах на Косівщині працівники національного природного парку під виглядом санітарної вирубки продовжують вирубувати здорові ліси. Сухостій та...

На Івано-Франківщині шахраї виманюють гроші 18:12

Аферисти представляються робітниками  Надвірнянського управління Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, таким чином намагаються шахрайським шляхом виманити гроші. На стаціонарні та мобільні телефони підприємців Надвірнянського району надходять телефонні дзвінки від невідомих...

У неділю в Україну прийде різке похолодання 16:30

Наприкінці тижня в Україну прийде холодний циклон із півночі Європи. Зокрема в неділю, 23 вересня, в Києві очікується різка зміна погоди — дощі, посилення вітру та суттєве похолодання. Про це синоптик Наталія Діденко повідомила на своїй сторінці у Facebook. Синоптик...

В Івано-Франківську планують підняти тарифи на гарячу воду та тепло у квартирах 15:44 7 коментарів

ДМП “Івано-Франківськтеплокомуненерго” повідомляє про те, що 2 жовтня відбудеться відкрите обговорення питання перегляду тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води. Мова йде про...

У Івано- Франківську проведуть ряд заходів з нагоди Дня людей похилого віку та Дня ветерана 15:21

Про це стало відомо сьогодні, 20 вересня, на засіданні виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, повідомляє Правда.іф. Зокрема, планують обстежити матеріально-побутові умови проживання громадян похилого віку та ветеранів. При потребі окремим...

На святкування Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва з міського бюджету виділять майже 80 тисяч гривень 15:16

Про це йшлося сьогодні, 20 вересня, на засіданні виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, повідомляє Правда.іф. 9 листопада в приміщенні Муніципального Центру дозвілля (набережна ім. В. Стефаника, 42) відбудуться урочистості з...

Іноземна компанія планує збудувати на Прикарпатті м’ясопереробний завод 15:12

Іноземна компанія планує збудувати на Прикарпатті м’ясопереробний завод Гудвеллі Україна – компанія у яку інвестує Данія, планує будувати м’ясопереробний завод на території Прикарпаття. Переговори щодо цього будівництва велися декілька років поспіль, інформує...

У Івано-Франківську планують облаштувати нові велосмуги 15:05 6 коментарів

Сьогодні, 20 вересня на засіданні виконавчого комітету міської ради. Серед питань порядку денного заслухали питання про виконання «Програми розвитку велосипедної інфраструктури та популяризації велосипедного руху в місті Івано-Франківську на 2015-...

Стало відомо, які франківські заклади освіти уже відремонтували   14:36

Сьогодні, 20 вересня, на засіданні виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради говорили про ремонти в закладах освіти, пише Правда.іф. Представник департаменту освіти і науки МВК каже, що на капітальний ремонт закладів...
 • ріел ІФ виринаюча