Іван Боберський «Люди масово спиваються. Просто жах, що зараз відбувається!»

Ми щодня зустрічаємо їх: на вулицях, в скверах, під магазинами. Хтось риється в смітниках, хтось стоїть з простягненою рукою і випрошує милостиню. Мова про безхатьків. Які ж причини бездомності? Чому людина опиняється на вулиці?

Про це і про інше журналістам Правда.іф розповідає директор Івано-Франківського «Будинку нічного перебування» Іван Боберський.

 

– Іване, чому в «Будинку нічного перебування» діє таке правило: ви не пускаєте людей в стані алкогольного сп’яніння?

 

– Законом України заборонено приймати до таких закладів, як наш, осіб, які перебувають в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, а також людей, які мають явні ознаки психічних розладів. Люди, які приходять до нас, переважно, особи, які відбули покарання в місцях позбавлення волі. Є такі, хто половину свого свідомого життя провели у в’язниці. У їхній психіці уже відбувся незворотній процес і мислять вони тільки категоріями тюрми. На будь-яку образу, на будь-яке неправильне слово вони відповідають агресією.

А якщо люди ще й п’яні, починаються різні розмови, які ведуть до конфлікту і все це в кращому випадку закінчується бійкою, в гіршому – важкими тілесними ушкодженнями.

Все відбувається миттєво. Тому п’яних ми сюди не пускаємо, аби уникнути трагедії.

 

– Взагалі, які причини того, що людина опиняється на вулиці?

 

– Перше місце у переліку причин займає саме алкоголь. Люди масово спиваються. Просто жах, що зараз відбувається! Люди стають залежними від алкоголю, не можуть адекватно і тверезо мислити. З ними часто працюють різні шахраї і в результаті людина опиняється на вулиці. Людина з алкогольною залежністю не усвідомлює своїх дій, самостійно вона не може позбутися залежності, їй потрібна допомога. Алкоголіку потрібне лікування, але як полікуватися, якщо опинився на вулиці, а лікування платне і коштує чимало.

Колись існували трудові профілакторії, в яких алкоголіків лікували примусово. Зараз людина залишається наодинці із проблемою. В лікарню її не беруть, в заклад для бездомних прийти в нетверезому стані не можна, от і маємо результат – такі люди тиняються вулицями, часто замерзаючи взимку.

Другою причиною бездомності є перебування у місцях позбавлення волі. Часто людина, вийшовши з тюрми, виявляє, що виписана з квартири, житло давно продане і там живуть інші люди.

Також можемо говорити про побутові сімейні конфлікти. Після сварки людина йде з дому, думаючи, що зможе заробити на нове житло і почати життя спочатку, але, як правило, не справляється з проблемами і опиняється на вулиці.

Від безвиході люди починають вживати алкоголь, бо це один із способів тимчасово забутися, а потім починається алкогольна залежність.

 

– Хто частіше опиняється на вулиці: чоловіки чи жінки?

 

– Частіше безпритульними стають чоловіки, хоча зараз ми спостерігаємо збільшення кількості бездомних жінок. Причиною також є алкогольна залежність, а жінки швидше звикають до алкоголю. Руйнуються сім’ї, без батьків залишаються діти.

Зараз у нас перебуває жінка, яка має власний будинок, має дітей, але зловживає алкоголем. Вдома їй і родичі, і сусіди постійно говорили про те, що так жити не можна, що потрібно щось змінювати. А їй це не подобається слухати, тому вона зробила вибір – жити на вулиці.

Також у нас є чоловік, який жив у інтернаті, потім одружився, все в нього було нормально, от тільки він не може перестати вживати алкоголь. Так його вигнали з одного дому, потім з іншого… Молодий ще чоловік, може і вміє працювати, але алкоголь для нього на першому місці.

Біда в тому, що держава неналежно дбає про таких людей, вони залишаються із своїми проблемами наодинці. Нікому вони не потрібні і нікому до них немає діла. Хочеш лікуватися – плати гроші. Не маєш грошей – спивайся й далі.

Молодь масово спивається і в результаті переходить до категорії безпритульних. З кожним роком їх усе більше і більше. Рано чи пізно, коли ми захочемо будувати нормальну державу, це стане проблемою номер один. Адже механізму, як забрати людину з вулиці, немає.

 

– А взагалі, чи можливо людину, яка опинилася на вулиці, повернути в соціум? Чи є люди, які повертаються?

 

– Такі люди є, проте їх дуже мало. Ми робимо усе можливе, аби допомогти. Але буває, що людина по п’ять разів починає життя заново, але знову опиняється на вулиці.

З тих, хто справді почав усе заново… Нещодавно телефонував мені один чоловік, художник від Бога, розмальовував свого часу церкви. Через різні проблеми, опинився на вулиці, почав випивати. Прийшов він до нас, плакав, просив допомогти вийти з ситуації, в яку потрапив. Ми допомогли йому з документами. Зараз він перебуває у Прибалтиці, дуже успішно там працює, гарно заробляє.

 

– А чи важко бездомному влаштуватися на роботу?

 

– Людей, які до нас приходять, ми стараємося працевлаштувати. Маємо ряд установ, підприємств, організацій, які беруть таких людей під моє чесне слово, навіть без документів, лише аби вони нормально працювали.

Важливо, аби людина не вела паразитичний спосіб життя, а працювала на себе, для свого ж блага. Але натомість – людина пропрацює кілька днів до першої зарплати, бо переважно їм зарплату раз на тиждень дають, і все, більше не виходить.

 

– Чи реально виробити певний комплекс заходів, певний алгоритм по подоланню проблеми бездомності?

 

– У нас діє будинок нічного перебування і чиновники вважають, що цього достатньо. До нас звертається людина, ми її годуємо, одягаємо, виготовляємо для неї документи, влаштовуємо на роботу. А що далі? Ну не може ж людина отримувати зарплату і жити безкоштовно? По суті, ми ж сприяємо бездомності. Адже безхатьки одні одним розказують, що можна жити безплатно і витрачати зароблені гроші на алкоголь.

Тому проблему потрібно вирішувати комплексно. Будинок нічного перебування надає первинну послугу. А далі потрібно створювати центри реінтеграції. Людина має переходити на інший етап, отримуючи таку послугу, як «підтримане проживання». Мова про соціальні готелі, у яких людина проживає, оплачуючи за це житло. Сума невелика, навіть символічна, але це привчає безхатька планувати свої витрати, раціонально використовувати гроші і таким чином поволі повертатися до нормального життя в соціумі.

Людина повинна вчитися жити самостійно.

І центри реінтеграції мають бути створені на обласному рівні. Адже навіть зараз ті безхатьки, які перебувають у нас на обліку, в більшості випадків – жителі різних сіл.

Потрібен комплексний, тільки комплексний підхід, аби вирішити проблему бездомності.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 1 080 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Вікторія,

  це надзвичайно важка і виснажлива робота.Для роботи з такою категорією людей потрібно мати залізне терпіння та відповідний досвід.Тому тримайтеся,впевнена у Вас все вийде

  Гість,

  треба зробити сухий закон як за Горбачова.

  Гість,

  60% населення за межею бідності.То на який результат ви чекали? Влада свідомо знищує свій народ.

  Гість,

  Так влада свідомо знищує свій народ ,тому народу потрібно не пити ,а боротися з владою та знищити цю владу поки вона не знищила нас.

  Гість,

  В Франківську наркоту вже в школах продають.Жиди свідомо знищують нашу націю.Залежними раба легше управляти.

   Оксана,

   Ви це бачили? Чи тільки просто чули? Якщо бачили то чому нічого не зробили? А якщо тільки чули то самі себе цими плітками знищуєте.

    Гість,

    В Івано-Франківську та області “всьо харашо”. А будь-які розмови про наркоту, “тіньовий” спирт, пияцтво, корумпованих чиновників, суддів і правоохоронців, афери з землею і нерухомістю, незаконні вирубки лісу, ішні злочини – це “злісна буржуазна антирадянська пропаганда” і “антироссийская истерия”.

  Гість,

  Це не плітки а реальність.Відкрийте очі.Чи ви живете в якомусь іншому світі.Наркотою торгують навить ті хто бореться з наркоманію.

  Олег,

  Хай влада відновить витверезники

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Прикарпатським рятувальника вдалося розшукати тіло туриста, який загинув напередодні в районі гори Піп Іван 15:06

Як писала Галка, 17 березня у Карпатах заблукали троє туристів під час сходження на гору Піп Іван. Рятувальники знайшли одного з подорожувальників мертвим. О 12:50 рятувальники з Івано-Франківська знайшли тіло загиблого туриста...

У Гідрометцентрі розповіли, коли завершаться снігопади та мороз 15:06

Найближчими днями в Україні серйозне потепління не очікується, але вже за п'ять днів має прийти справжня весна. Про це розповів директор Українського гідрометцентру Микола Кульбіда, передає "Сеогодня". "Ну, згадайте хоча б...

Безхатьки Івано-Франківська, або Які депутати міськради не мають житла 14:26 1 коментар

В Івано-Франківській міській раді виявили трьох депутатів, які не мають де “переночувати”. Активісти проаналізували декларації усіх міських обранців і виявили трьох безхатьків, інформує КОЛОНА. Нагадаємо, що відповідно до роз’яснень НАЗК...

Команда "Загорецька Людмила Степанівна" зізналися, на честь кого назвали команду 14:05

Зірки гумористичного шоу "Ліга сміху", команда "Загорецька Людмила Степанівна" вперше розповіли, в честь кого назвали команду. За словами учасників, прототипом їхньої команди стала реальна жінка. Щоправда, її прізвище хлопці трохи...

У мережі показали влучну карикатуру на "Путіна-Брєжнєва" (фото) 11:34 1 коментар

"Неабиякий" успіх Володимира Путіна на чергових виборах президента Росії жваво обговорюють користувачі соціальних мереж. Часто нового-старого президента Росії порівнюють із Леонідом Брєжнєвим, який також фактично зубами тримав владу в СРСР....

Нонсенс: у Івано-Франківську посеред білого дня на вулицях міста світять ліхтарі (фотофакт) 11:30 4 коментарі

Це не вигадки, так дійсно буває. Про освітлення дороги у соціальній мережі Facebook написав дописувач Саша Равчук. «Івано-Франківськ наскільки багате місто, що світло світить навіть у день», - пише чоловік.

На Прикарпатті судитимуть 54-річного педофіла, який зґвалтував малолітню доньку своєї співмешканки 10:57

Прокуратура передала до суду справу щодо 54-річного чоловіка, який зґвалтував малолітню дочку своєї співмешканки.    Про це  інформує прес-служба прокуратури Івано-Франківської області. Косівським відділом Коломийськоїмісцевої прокуратури скеровано до суду обвинувальний...

На відомому прикарпатському гірськолижному курорті планують збудувати біатлонну трасу світового рівня (відео) 10:29

На відомому прикарпатському гірськолижному курорті планують збудувати біатлонну трасу світового рівня.   На ці потреби із державного бюджету вже виділено перші 50-мільйонів гривень. Загалом на "Буковелі" планують організувати Центру олімпійської...

У Івано-Франківську розповіли про заходи з приводу перепоховання жертв комуністичного терору 10:20

Сьогодні у Івано-Франківську провели прес-конференцію, на якій розповіли про комплекс заходів, які відбудуться в місті з приводу перепоховання жертв комуністичного терору, інформує Правда.іф. «Їхні тіла були виявлені працівниками КП «Пам’ять»...

За 18 років Росією правили три різних Путіна, – російський журналіст 10:01 2 коментарі

За роки свого президентства глава Кремля Володимир Путін, який керує Росією вже втретє, кілька разів міняв свій стиль правління. Таку думку висловив російський журналіст, головний редактор радіостанції "Ехо Москви" Олексій...

Чим у Івано-Франківську можна доїхати на заходи щодо перепоховання жертв НКВС 09:24

Для мешканців Івано-Франківська організують транспорт для бажаючих поїхати до Дем’янового Лазу на заходи щодо перепоховання жертв комуністичного терору, інформує Правда.іф. Перевезення учасників заходів з перепоховання буде здійснюватись: 23.03.2018 року о...

У Івано-Франківську перепоховають жертв комуністичного терору 09:09

23-24 березня у Івано-Франківську відбудуться заходи щодо Перепоховання жертв комуністичного терору НКВС, інформує Правда.іф. Під час оперативної наради начальник відділу внутрішньої політики Ігор Кінаш розповів, що 23 березня о 18.00...

Що цікавого сьогодні у Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні у Івано-Франківську Анонс подій на 20.03.2018 Події: о 15.00 Творча зустріч з поетесою Світланою Ткачук в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І.Франка о 16.00 Майстер-клас "Тенденції дизайну...

У Івано-Франківську вшанують пам’ять В’ячеслава Чорновола 08:56

На сьогоднішній оперативній нараді начальник відділу внутрішньої політики Ігор Кінаш розповів про заходи із вшанування пам’яті Героя України В’ячеслава Чорновола, інформує Правда.іф. 22 березня о 14.00 в Центральному Народному домі...

Руслан Марцінків вкотре нагадав, що Івано-Франківськ – християнське місто 08:49 1 коментар

Сьогодні, під час оперативної наради, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків дав доручення щодо організації загальноміської толоки, інформує Правда.іф. «Прохання до підприємців, які працюють на Стометрівці, виключити на час Хресної ходи...

На Прикарпатті, від отруєння чадним газом, мало не загинула 50-річна жінка 08:02

На Прикарпатті, від отруєння чадним газом, мало не загинула 50-річна жінка   Вчора перед обідом, о 11.30 годині, на ПЗЧ ДПРЧ-7 міста Коломия, від чергового лікаря Коломийської ЦРЛ поступило повідомлення...

Карпати не пробачають легковажності. Під час сходження на Піп іван загинув 34-річний турист 07:30 2 коментарі

Карпати не пробачають легковажності. Під час сходження на Піп іван загинув 34-річний турист фото ілюстративне   Вчора в обідню пору, о 12.45 годині, рятувальники Явірницького ПРВ СПРЧ АРЗ СП У...

На Прикарпатті Снятинська птахофабрика організувала «забійний день», аби допомогти лелекам 00:31 3 коментарі

У соцмережах другу добу поспіль з’являються пости про те, як мешканці різних областей України допомагають лелекам, що потрапили у сніговий полон, інформує Правда.іф. Так, стало відомо, що поблизу Снятина перебуває...

Шокуючі цифри для пересічного громадянина або Скільки заробляють найвищі керівники Івано-Франківська 20:04 11 коментарів

Шокуючі цифри для пересічного громадянина або Скільки заробляють найвищі керівники Івано-Франківська Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків за 2017-й рік заробив трохи більше 400 тисяч гривень, його заступники та секретар міської...

Увага! Мешканців Івано-Франківська просять допомогти знайти зниклу пенсіонерку 16:02

Сьогодні, на зупинках громадського транспорту міста з’явилися оголошення про зниклу безвісти жінку похилого віку, інформує Правда. іф. Тих, хто знає де знаходиться жінка, просять повідомити рідних або правоохоронні органи.  
 • ріел ІФ виринаюча