Іван Боберський «Люди масово спиваються. Просто жах, що зараз відбувається!»

Ми щодня зустрічаємо їх: на вулицях, в скверах, під магазинами. Хтось риється в смітниках, хтось стоїть з простягненою рукою і випрошує милостиню. Мова про безхатьків. Які ж причини бездомності? Чому людина опиняється на вулиці?

Про це і про інше журналістам Правда.іф розповідає директор Івано-Франківського «Будинку нічного перебування» Іван Боберський.

 

– Іване, чому в «Будинку нічного перебування» діє таке правило: ви не пускаєте людей в стані алкогольного сп’яніння?

 

– Законом України заборонено приймати до таких закладів, як наш, осіб, які перебувають в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, а також людей, які мають явні ознаки психічних розладів. Люди, які приходять до нас, переважно, особи, які відбули покарання в місцях позбавлення волі. Є такі, хто половину свого свідомого життя провели у в’язниці. У їхній психіці уже відбувся незворотній процес і мислять вони тільки категоріями тюрми. На будь-яку образу, на будь-яке неправильне слово вони відповідають агресією.

А якщо люди ще й п’яні, починаються різні розмови, які ведуть до конфлікту і все це в кращому випадку закінчується бійкою, в гіршому – важкими тілесними ушкодженнями.

Все відбувається миттєво. Тому п’яних ми сюди не пускаємо, аби уникнути трагедії.

 

– Взагалі, які причини того, що людина опиняється на вулиці?

 

– Перше місце у переліку причин займає саме алкоголь. Люди масово спиваються. Просто жах, що зараз відбувається! Люди стають залежними від алкоголю, не можуть адекватно і тверезо мислити. З ними часто працюють різні шахраї і в результаті людина опиняється на вулиці. Людина з алкогольною залежністю не усвідомлює своїх дій, самостійно вона не може позбутися залежності, їй потрібна допомога. Алкоголіку потрібне лікування, але як полікуватися, якщо опинився на вулиці, а лікування платне і коштує чимало.

Колись існували трудові профілакторії, в яких алкоголіків лікували примусово. Зараз людина залишається наодинці із проблемою. В лікарню її не беруть, в заклад для бездомних прийти в нетверезому стані не можна, от і маємо результат – такі люди тиняються вулицями, часто замерзаючи взимку.

Другою причиною бездомності є перебування у місцях позбавлення волі. Часто людина, вийшовши з тюрми, виявляє, що виписана з квартири, житло давно продане і там живуть інші люди.

Також можемо говорити про побутові сімейні конфлікти. Після сварки людина йде з дому, думаючи, що зможе заробити на нове житло і почати життя спочатку, але, як правило, не справляється з проблемами і опиняється на вулиці.

Від безвиході люди починають вживати алкоголь, бо це один із способів тимчасово забутися, а потім починається алкогольна залежність.

 

– Хто частіше опиняється на вулиці: чоловіки чи жінки?

 

– Частіше безпритульними стають чоловіки, хоча зараз ми спостерігаємо збільшення кількості бездомних жінок. Причиною також є алкогольна залежність, а жінки швидше звикають до алкоголю. Руйнуються сім’ї, без батьків залишаються діти.

Зараз у нас перебуває жінка, яка має власний будинок, має дітей, але зловживає алкоголем. Вдома їй і родичі, і сусіди постійно говорили про те, що так жити не можна, що потрібно щось змінювати. А їй це не подобається слухати, тому вона зробила вибір – жити на вулиці.

Також у нас є чоловік, який жив у інтернаті, потім одружився, все в нього було нормально, от тільки він не може перестати вживати алкоголь. Так його вигнали з одного дому, потім з іншого… Молодий ще чоловік, може і вміє працювати, але алкоголь для нього на першому місці.

Біда в тому, що держава неналежно дбає про таких людей, вони залишаються із своїми проблемами наодинці. Нікому вони не потрібні і нікому до них немає діла. Хочеш лікуватися – плати гроші. Не маєш грошей – спивайся й далі.

Молодь масово спивається і в результаті переходить до категорії безпритульних. З кожним роком їх усе більше і більше. Рано чи пізно, коли ми захочемо будувати нормальну державу, це стане проблемою номер один. Адже механізму, як забрати людину з вулиці, немає.

 

– А взагалі, чи можливо людину, яка опинилася на вулиці, повернути в соціум? Чи є люди, які повертаються?

 

– Такі люди є, проте їх дуже мало. Ми робимо усе можливе, аби допомогти. Але буває, що людина по п’ять разів починає життя заново, але знову опиняється на вулиці.

З тих, хто справді почав усе заново… Нещодавно телефонував мені один чоловік, художник від Бога, розмальовував свого часу церкви. Через різні проблеми, опинився на вулиці, почав випивати. Прийшов він до нас, плакав, просив допомогти вийти з ситуації, в яку потрапив. Ми допомогли йому з документами. Зараз він перебуває у Прибалтиці, дуже успішно там працює, гарно заробляє.

 

– А чи важко бездомному влаштуватися на роботу?

 

– Людей, які до нас приходять, ми стараємося працевлаштувати. Маємо ряд установ, підприємств, організацій, які беруть таких людей під моє чесне слово, навіть без документів, лише аби вони нормально працювали.

Важливо, аби людина не вела паразитичний спосіб життя, а працювала на себе, для свого ж блага. Але натомість – людина пропрацює кілька днів до першої зарплати, бо переважно їм зарплату раз на тиждень дають, і все, більше не виходить.

 

– Чи реально виробити певний комплекс заходів, певний алгоритм по подоланню проблеми бездомності?

 

– У нас діє будинок нічного перебування і чиновники вважають, що цього достатньо. До нас звертається людина, ми її годуємо, одягаємо, виготовляємо для неї документи, влаштовуємо на роботу. А що далі? Ну не може ж людина отримувати зарплату і жити безкоштовно? По суті, ми ж сприяємо бездомності. Адже безхатьки одні одним розказують, що можна жити безплатно і витрачати зароблені гроші на алкоголь.

Тому проблему потрібно вирішувати комплексно. Будинок нічного перебування надає первинну послугу. А далі потрібно створювати центри реінтеграції. Людина має переходити на інший етап, отримуючи таку послугу, як «підтримане проживання». Мова про соціальні готелі, у яких людина проживає, оплачуючи за це житло. Сума невелика, навіть символічна, але це привчає безхатька планувати свої витрати, раціонально використовувати гроші і таким чином поволі повертатися до нормального життя в соціумі.

Людина повинна вчитися жити самостійно.

І центри реінтеграції мають бути створені на обласному рівні. Адже навіть зараз ті безхатьки, які перебувають у нас на обліку, в більшості випадків – жителі різних сіл.

Потрібен комплексний, тільки комплексний підхід, аби вирішити проблему бездомності.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 1 170 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Вікторія,

  це надзвичайно важка і виснажлива робота.Для роботи з такою категорією людей потрібно мати залізне терпіння та відповідний досвід.Тому тримайтеся,впевнена у Вас все вийде

  Гість,

  треба зробити сухий закон як за Горбачова.

  Гість,

  60% населення за межею бідності.То на який результат ви чекали? Влада свідомо знищує свій народ.

  Гість,

  Так влада свідомо знищує свій народ ,тому народу потрібно не пити ,а боротися з владою та знищити цю владу поки вона не знищила нас.

  Гість,

  В Франківську наркоту вже в школах продають.Жиди свідомо знищують нашу націю.Залежними раба легше управляти.

   Оксана,

   Ви це бачили? Чи тільки просто чули? Якщо бачили то чому нічого не зробили? А якщо тільки чули то самі себе цими плітками знищуєте.

    Гість,

    В Івано-Франківську та області “всьо харашо”. А будь-які розмови про наркоту, “тіньовий” спирт, пияцтво, корумпованих чиновників, суддів і правоохоронців, афери з землею і нерухомістю, незаконні вирубки лісу, ішні злочини – це “злісна буржуазна антирадянська пропаганда” і “антироссийская истерия”.

  Гість,

  Це не плітки а реальність.Відкрийте очі.Чи ви живете в якомусь іншому світі.Наркотою торгують навить ті хто бореться з наркоманію.

  Олег,

  Хай влада відновить витверезники

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9371

Команда Майкла Щура обсміяла франківський пам’ятник народному вчителю і конфлікт між двома “Святими Миколаями” з Прикарпаття (відеофакт) 10:55

У новому випуску сатиричної програми #@)₴?$0 з Майклом Щуром не оминули одразу дві теми з Івано-Франківщини. Спершу творчий колектив звернув увагу на нещодавно відкритий в Івано-Франківську пам’ятник “Народному вчителю”. Там...

Скільки немовлят народилося в Івано-Франківську за минулий тиждень 10:48

За минулий тиждень  у міському клінічному перинатальному центрі народилося 39 дітей: 23 хлопчиків і 16 дівчаток, про це Правда.іф. повідомили в Управлінні охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради.

Скільки можна заробити на власних запасах з погребу: експеримент франківської журналістки 09:39

Скільки можна заробити на власних запасах з погребу: експеримент франківської журналістки. Франківська журналістка Сабіна Ружицька провела експеримент та з’ясувала, скільки можна заробити на власних запасах з погребу. Нижче публікуємо результат...

Закон дозволяє розшук, затримання і доставку призовників до військкоматів, - у ЗСУ відповіли на фейки у зв'язку з продовженим на місяць осіннім призовом 09:14

Згідно з указом президента України, у жовтні - грудні 2018 року проводиться призов громадян України на строкову військову службу, який цього року продовжено на один місяць у зв’язку зі збільшенням...

Дискусії стосовно поведінки головного лікаря Калуської лікарні тривають 09:08

Як раніше інформували ЗМІ, 4 грудня в ефір 1+1 вийшла програма про інспекцію прикарпатського міста Калуша. При перевірці дитячого відділення Калуської центральної районної лікарні інспектор виявив неналежний ремонт у палатах, відсутність...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

10 грудня – 80 років виповнюється Василеві Ванджураку (1938), майстру художнього різьблення на дереві, уродженцю с. Брустури Косівського району. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка....

Кирил заявив, що автокефалії української церкви "не можна допустити" 08:24 3 коментарі

Глава РПЦ патріарх Кирил вважає неприпустимим надання незалежності православній церкві в Україні. Про це він заявив у неділю, звертаючись до віруючих після літургії у храмі Святої Тетяни в Любліно, передає...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 08:02

У понеділок, 10 грудня, в Івано-Франківську – планові відключення окремих послуг, – наголошує служба оперативного реагування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Частина будинків в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

Росії треба пояснити, що повномасштабна війна з Україною буде для неї не легкою прогулянкою, а катастрофою, - Орєшкін 07:51

Російське населення переконане, що окупація України, її "покарання", "повернення" відбуватиметься так само "безкровно", як і анексія Криму. У зв'язку з цим офіційний Київ, а також міжнародна спільнота мають довести їм...

Дві франківчанки взяли участь у півфіналі програми «Караоке на Майдані» (відео) 00:24

Прикарпатки Валентина Яремчук і Мар'яна Куцела взяли участь у програмі «Караоке на Майдані». Дівчата, співають на шоу не перший раз. Мар’яна Куцела перемагала 28 січня 2018 року, а Валентина Яремчук...

Франківців запрошують на “швидкі побачення” для тих, кому 30 20:27

В Івано-Франківську вперше проведуть “швидкі побачення” для людей кому більше 30 років. “Швидкі побачення – це можливість всього за годину познайомитися з великою кількістю людей протилежної статі, зустріти близьку по...

17 депутатів івано-франківської міськради взагалі не подають депутатські запити 16:47

Депутатський запит – один із основних інструментів депутата місцевої ради. За своєю суттю депутатський запит – це підтримана радою вимога її депутата до посадових осіб ради і її органів, сільського,...

Український боксер Ломаченко став володарем двох чемпіонських поясів у легкій вазі (відео) 14:26 3 коментарі

Український боксер Василь Ломаченко за очками переміг пуерторіканця Хосе Педрасу і став володарем 2 чемпіонських титулів у легкій вазі – WBA і WBO. Бій пройшов у Нью-Йорку на Medison Square...

"Нас часто називають сектою", – франківський священик у Сибіру обслуговує три парафії для греко-католиків 13:15

Отець Василь Мельникович з Івано-Франківська майже десять років служить у Сибіру. Там він обслуговує три парафії для греко-католиків. Для того, аби навідатися до своїх вірних, йому доводиться долати чималу відстань....

Путін є авторитетом для івано-франківського нардепа Олександра Шевченка? (відеофакт) 12:03 20 коментарів

Путін є авторитетом для івано-франківського нардепа Олександра Шевченка? Принаймні такий висновок напрошується із його виступу у телешоу "Право на владу" на телеканалі власника партії "УКРОП" Ігоря Коломойського "1+1". Вступивши у...

Розмір мінімальної заробітної плати в 2019 році дещо зросте 20:51 5 коментарів

Президент Петро Порошенко заявив, що підписав закон про Державний бюджет на 2019 рік. Про це він сказав під час виступу на другому Українському жіночому конгресі, повідомляє кореспондент Укрінформу. “Я зараз...

У середньому від сурогатного алкоголю труяться троє франківців на тиждень, – Муніципальна варта 20:24 8 коментарів

В Івано-Франківську протягом 2018 року ліквідували близько 1200 літрів сурогатного алкоголю. Про це йдеться на офіційному сайті міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, передає “Галка“. “Коли в місті з’явилась Муніципальна варта,...

На понеділок маленькому прикарпатцеві терміново потрібні донори крові 18:16

На понеділок маленькому прикарпатцеві терміново потрібні донори крові Увага! Терміново, на понеділок, 10 грудня, Чоловіки, віком 25-45 років з другою (2) групою крові, резус не важливий! Бурик Андрій (9 років,...

Де у Івано-Франківську можна буде придбати легальну ялинку (перелік адрес) 13:13

Придбати ялинку франківці зможуть на визначених ринках за 4-ма адресами. Обов’язково – маркування, пластикові бірки та спеціальний штрихкод. Тільки так можна бути впевненим, що ялинка на ринках міста – ліцензована. Відповідне розпорядження...

На зимові свята Укрзалізниця запустить додатковий поїзд на Прикарпаття 12:54 2 коментарі

Для перевезень пасажирів у новорічно-різдвяний період Укрзалізниця вже запропонувала пасажирам майже 120 тис. місць у графікових поїздах. Ще понад 20 тис. місць буде відкрито для продажу в додаткових поїздах. Більшість їх...
 • ріел ІФ виринаюча