Народжувати в Івано-Франківську – лише в бронежилеті

Якби не було Фейсбуку, українське суспільство, мабуть, так би й не дізналося, що вагітність і пологи для українських жінок – майже завжди війна. Війна за здоров’я – своє та дитини, війна за власну гідність, війна проти принижень і знущань, деколи – війна за життя. Ця війна часто програна, але про це ніхто не знає. Чому жінки мовчать про знущання з боку медичної системи – це окрема тема. А поки система не змінилась, замість того, щоб кидатись у бій незахищеними, краще озброїтись. Знання своїх прав цілком достатньо, але саме цього сьогодні й бракує українкам найбільше, пише ГК.
Результат пошуку зображень за запитом "пологовий будинок івано-франківськ"

Під час першого в Україні форуму «Право на гідні пологи», який відбувся в Івано-Франківську 7 листопада, координаторка громадської ініціативи «Нове життя в нових умовах» Наталія Сербин зауважила, що її дивує те, як однобоко розвивається Франківськ. «Постійно говоримо, яке Франківськ класне місто, як тут комфортно жити, обговорюємо громадські простори та урбаністику, стратегію розвитку міст, рухаємось в Європу. Аж тут виявляється, що жінки народжують у совкових пологових, до них ставляться, як собі хочуть, але жінки про це мовчать. Якщо котрась поскаржиться, то одразу стає феміністкою або незадоволеною жіночкою чи домогосподаркою, яка раптом захотіла чогось більшого, ніж дається всім іншим», – каже Наталія Сербин.

Психологічне та фізичне насилля

Проблеми, з якими жінки часто стикаються під час вагітності у жіночих консультаціях та під час і після пологів у пологових будинках, – це психологічне або фізичне насилля, нерідко і те, й інше. Не заплатиш 10 гривень – не візьмемо сечу на аналіз. У тебе немає вибору – треба робити кесаревий розтин. Без флюорографії не випишемо тебе з пологового. Без довідки про здачу донорської крові не поставимо тебе на облік. Не будеш платити медсестрі – до тебе в палату ніхто не прийде. Слухайся лікаря, а тебе ніхто не питає. Не хочеш народжувати лежачи? А хто тебе взагалі питає, що ти хочеш? Мовчи і тужся, лікар краще знає, як ти маєш народжувати. Боляче? Терпи, усі терплять, а ти чим краща?

До психологічного насилля також відносяться випадки, коли лікарі роблять маніпуляції без згоди жінки, навіть не інформуючи її про те, що збираються робити. До психологічного насилля додається ще й фізичне, коли всупереч проханням жінки їй роблять розріз промежини чи колють окситоцин у пологах (про окситоцинові пологи жінки кажуть – «найдикіший біль у моєму житті», «це було за межами болю», «рік після цих пологів я не дозволяла до себе торкатися нікому, навіть своєму чоловікові, а дитину не могла брати на руки»). Видавлюють дитину, натискаючи на живіт, навмисне роблять болючий огляд, щоб покарати «неслухняну» пацієнтку. Біль, який жінка переживає внаслідок такого насилля, вона пам’ятає усе життя. Як і пекуче відчуття провини, що вона не змогла себе захистити. Лікарі в таких випадках у свідомості жінки перетворюються на ворогів та живодерів. А цього могло б не бути, якби жінка добре знала свої права та подбала про те, щоб їх захистити.

Невже я маю якісь права?

«Ми зіткнулися з тим, що жінки часто думають – невже в мене взагалі є якісь права під час пологів і я можу щось комусь сказати, що щось не так?» – розповіла під час форуму Анна Петровська, представниця громадської організації «Природні права Україна», яка займається захистом прав жінок у пологах.

Анна Петровська каже: «Жінки навіть не підозрюють, що у них в пологах і під час вагітності є якісь права, і те, що вони хочуть – не якісь дивні забаганки, а абсолютно нормальні вимоги, які прописані і у наших вітчизняних протоколах, і на міжнародному рівні теж. Більше того, йдеться про права людини взагалі, а оскільки жінка залишається людиною і під час вагітності, і під час пологів, вона все ще продовжує мати права людини в цей період. Це право на життя і здоров’я, право на збереження власного тіла – це згода на внутрішнє втручання або відмова від нього, право на інформацію, право на свободу пересування і на свободу від тортур».

В ідеалі кожна жінка в Україні повинна мати можливість проживати свою вагітність і пологи так, як вона сама вирішила, відчуваючи при цьому повагу до свого вибору та підтримку і допомогу у разі потреби. Сюрприз: така можливість закріплена в українському законодавстві. Зокрема, в протоколах МОЗ, які є обов’язковими до виконання лікарями. Анна Петровська радить кожній жінці, яка планує вагітність та пологи в Україні, заздалегідь ознайомитись із цими протоколами, їх можна роздрукувати і носити з собою, цитуючи лікарям, які вдають, що цих протоколів не знають.

Питання, пов’язані зі ставанням на облік та веденням вагітності у жіночих консультаціях, регулює наказ МОЗ 417 «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги». Питання щодо пологів регулює наказ МОЗ №624 «Клінічний протокол «Нормальні пологи». «Ці протоколи засновані на доказовій медицині, вони ґрунтуються на серйозних міжнародних дослідженнях із найвищим рівнем доказовості. Це означає, що це не думка якогось одного професора, який ніколи не бачив вагітної жінки, а були проведені серйозні дослідження, результатам яких можна довіряти на практиці», підкреслює Анна Петровська.

Правозахисниця детально розповідає про права жінок, які закріплені українським законодавством, а також ділиться ефективними «фішками», як ці права захищати на практиці. Зі знанням своїх прав жінка наче вдягає на себе бронежилет і стає менш вразливою до маніпуляцій з боку медиків. У першій частині статті розповідаємо про те, як вагітній жінці захистити себе під час відвідувань жіночої консультації. У другій частині – поговоримо про захист під час та після пологів, зокрема про захист від небажаних медичних втручань у пологах, про тактику ведення пологів, цілодобову присутність двох осіб (а не однієї) для підтримки жінки під час пологів та у післяпологовій палаті, відмову від флюорографії на третій день після пологів тощо.

Без огляду і непотрібних аналізів

Протокол каже, що під час першого візиту в жіночу консультацію вагітна має отримати обмінну карту. Якщо це не ускладнена вагітність, то потрібно мінімізувати незручності для вагітної жінки і зробити мінімум обстежень. Прокол передбачає 7-9 візитів протягом всієї вагітності, тобто це не кожного тижня і навіть не кожні два тижні.

Мінімум обстежень – це два загальних аналізи крові, по два обстеження на ВІЛ та сифіліс,  візит до лікаря-терапевта, щоб отримати виписку за амбулаторною картою про загальний стан здоров’я вагітної, щоб лікарі розуміли, чи є якісь речі, на які треба звернути увагу під час ведення цієї вагітної, один тест на глюкозотолерантість, для жінок із від’ємним резус-фактором, коли у чоловіка позитивний – два рази аналіз на антитіла до резус-фактора. Стосовно генетичного аналізу, він зовсім не обов’язковий. «У нас вся медицина рекомендована. Лікар рекомендує, а ви вирішуєте, чи хочете робити цей аналіз. Але мало жінок це розуміють. Як переважно відбувається: лікар написав список, а жінка побігла усе це здавати, навіть не задумуючись, чи це потрібно», – каже Анна Петровська. У строк 30 тижнів вагітна жінка може йти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Вона отримує лікарняний лист для роботи або довідку для соцзахисту, якщо вона не працює.

«Гінекологічний огляд у дзеркалах не є обов’язковим, і у нашому протоколі написано, що це мінімальний  рівень доказовості – тобто це думка якоїсь певної кількості людей, що не ґрунтується на дослідженнях, і він не є точним ні для визначення положення плоду, ні для визначення строку вагітності, тому від огляду можна відмовитись, якщо жінка вважає, що це для неї незручно», – розкриває секрети протоколів МОЗ Анна Петровська.

Вітаміни – сумнівна користь

Дуже важливий пункт – інформована згода, яку жінка заповнює під час першого візиту в консультацію. Вона є в додатку до першого протоколу і варто її прочитати заздалегідь. Анна Петровська наголошує: «Перед тим, як підписати згоду, туди можна внести будь-які зміни на власний розсуд. Не підписуйтесь автоматично! Якщо ви з чимось згідні, ви пишете «згідна», якщо не згідні – «не згідна». У цій згоді ви можете зазначити, на які втручання ви не згідні за будь-яких обставин, крім тих, які можуть загрожувати вашому життю чи життю вашої дитини». У протоколі вказано, що кожній жінці мають пояснити, що вона може бути з чимось не згідна і від чогось відмовитись. Найчастіше жінці дають папірець і кажуть: «Тут підпиши». Жінка може навіть не мати кількох хвилин, щоб прочитати цю згоду, бо до кабінету величезна черга і лікар її приспішує».

Протокол каже, що вагітній жінці не потрібно пити полівітаміни, а потрібно забезпечити собі збалансоване раціональне харчування, і воно буде покривати усі її потреби. Окремо протокол вказує на небезпеку накопичення певних вітамінів, які у великих кількостях можуть бути токсичними. Тому з прийомом вітамінів під час вагітності слід бути обережними і краще отримувати їх із харчуванням. Єдиний виняток у протоколі зроблений для фолієвої кислоти – її рекомендують приймати до 12 тижнів вагітності. Якщо лікар призначає жінці решту вітамінів чи препаратів, він має обґрунтувати, чому саме він це призначає. Якщо вагітна взагалі не отримує сонячного світла, бо не виходить із дому на вулицю, їй може бути потрібен вітамін D.

Флюорографія – ви серйозно?

При оформленні вагітних на облік у консультаціях жінок змушують принести флюорографію двох (деколи одного) родича, а також довідку про здачу донорської крові. Якщо кров дійсно може знадобитися, то флюорографія родичів ніяк не пов’язана з пологами, і вимога надати її є цілком необґрунтованою. Доула Лідія Коноваленко (ГО «Доули Львова») розповіла, що флюорографію вимагають лише, аби забезпечувати позитивну статистику виконання закону «Про профілактику туберкульозу», але до ведення вагітності це не має ніякого стосунку.

«Це порушення закону «Про конфіденційність медичної інформації», адже з 14 років особа має право на захист медичної інформації і її нерозголошення. Просіть письмове обґрунтування, чому ваші родичі мають надати лікареві конфіденційну інформацію про стан їхнього здоров’я. Кажіть: «Мій дідусь вірить лише в те, що написано на папері з мокрою печаткою». Вас одразу залишать в спокої», – наголошує Лідія Коноваленко.

Чи вимагає закон від жінки ставати на облік до 12-го тижня вагітності? Ні. У протоколі написано, що це бажано, отже, кожна жінка сама вирішує, коли їй буде потрібна допомога. Відтак вона не повинна виправдовуватись перед лікарем, чому стала на облік значно пізніше або не стала взагалі. «Інша справа, що одним із пунктів перевірки, чи справляються жіночі консультації з роботою, є те, що 95% вагітних жінок мають, згідно з їхніми правилами, стати на облік до 13-го тижня. Але це проблеми жіночої консультації, а не вагітних», – каже Лідія Коноваленко.

Наталка ГОЛОМІДОВА

(Visited 4 843 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    У наших Франківських роддомах одні хапуги безграмотні 5000 за роди і так як мити дати

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6465

Івано-Франківщина має запас вакцин проти кору щонайменше на 4 місяці 14:15

Івано-Франківська область повністю забезпечена вакцинами КПК, які захищають від трьох інфекційних захворювань – кору, паротиту і краснухи. На 1 листопада 2018 року залишок вакцин КПК в області становив 13 328...

Франківські медики провакцинувалися проти дифтерії та правця (фотофакт) 12:26

Вакцинація від дифтерії і правця необхідна не лише дітям, а і дорослим. Імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років. Тому необхідна ревакцинація. Згідно з Календарем щеплень, дорослим роблять планові...

Дискусії стосовно поведінки головного лікаря Калуської лікарні тривають 09:08

Як раніше інформували ЗМІ, 4 грудня в ефір 1+1 вийшла програма про інспекцію прикарпатського міста Калуша. При перевірці дитячого відділення Калуської центральної районної лікарні інспектор виявив неналежний ремонт у палатах, відсутність...

У середньому від сурогатного алкоголю труяться троє франківців на тиждень, – Муніципальна варта 20:24 8 коментарів

В Івано-Франківську протягом 2018 року ліквідували близько 1200 літрів сурогатного алкоголю. Про це йдеться на офіційному сайті міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, передає “Галка“. “Коли в місті з’явилась Муніципальна варта,...

На понеділок маленькому прикарпатцеві терміново потрібні донори крові 18:16

На понеділок маленькому прикарпатцеві терміново потрібні донори крові Увага! Терміново, на понеділок, 10 грудня, Чоловіки, віком 25-45 років з другою (2) групою крові, резус не важливий! Бурик Андрій (9 років,...

МОЗ України закликає прикарпатське керівництво оперативно врегулювати перерозподіл вакцин 18:01 1 коментар

Івано-Франківська область має запас вакцин проти кору щонайменше на 4 місяці. МОЗ України закликає керівників області і міста оперативно врегулювати перерозподіл вакцин Управління запасами в межах області здійснюють департаменти охорони...

Онкохворому прикарпатцю терміново потрібні донори крові 22:39

Терміново потрібні донори-чоловіки, віком 25-45 років з першою (1) групою крові, резус не важливий! Два тижні тому у Ігоря Галая діагностували мієломонобластний лейкоз. Чоловік пройшов першу хімію і в нього...

Начмед Івано-Франківського міського клінічного перинатального центру визнаний лікарем 2018 року 21:30

Заступник директора КНП «Івано-Франківський міський клінічний перинатальний центр” з медичної частини Іван Савка визнаний лікарем 2018 року. Премію «Людина року»  в номінації «Лікар року» Івану  Богдановичу особисто вручив Івано-Франківський міський...

Небайдужих прикарпатців закликають ставати донорами крові 16:02 3 коментарі

Небайдужих прикарпатців закликають ставати донорами крові Обласна станція переливання крові просить Вас долучитись до акції до Дня Святого Миколая «Здай кров-зроби подарунок ближньому». Запрошуємо всіх небайдужих стати донорами в ОСПК...

Калуські депутати додали кошти на фінансування стоматологічних послуг (відеосюжет) 12:19

У Калуші на фінансування міської цільової програми профілактики та лікування стоматологічних захворювань у дітей та окремих категорій дорослого населення на 2018 рік учергове додали кошти. Причому на оплату тих послуг,...

На Прикарпатті відбулася соціальна акція, присвячена Міжнародному дню боротьби зі СНІДом (відеосюжет) 20:15

«Знай, щоб жити». У Коломиї відбулася соціальна акція, присвячена Міжнародному дню боротьби зі СНІДом. Організатори – представники благодійної організації «Асет». Активна молодь провела соцопитування містян. Розпитували, що їм відомо про...

Медики змінили норми артеріального тиску 16:30

Згідно з новими параметрами, верхньою межею норми тепер вважаються значення 130 на 80 мм ртутного стовпчика. Змінені норми артеріального тиску були представлені науковцями Європейського товариства з лікування гіпертонії (ESH) і...

На Прикарпатті кором перехворіли 4,5 тисячі людей 14:15

Cтаном на 30.11.2018 року в Івано-Франківській області зареєстровано –  4571 звернення з підозрою на кір, в тому числі дітей віком до 17 років – 3346 осіб, що становить 73,2%. Про...

У Франківську очікують на поставку вакцини від кору, паротиту та краснухи (відеосюжет) 13:53

В Івано-Франківську очікують на поставку вакцини від кору, паротиту та краснухи зі складу міністерства охорони здоров’я, щоб наступного року продовжити планові та позапланові вакцинації дітей і дорослих. Вже другий рік...

Через недалекоглядність уряду у Франківську немає вакцин проти кору, – Марцінків 11:41 2 коментарі

Івано-Франківськ передчасно замовив вакцину проти кору, однак досі її не отримав. Про це у мережі Фейсбук написав очільник міста Руслан Марцінків. “Цього року знову маємо неприємну статистику захворювання на кір....

У Івано-Франківській міській дитячій лікарні відкрили катамнестичний кабінет (відеосюжет) 14:45

Виявити ранні відхилення і можливі порушення розвитку дітей. У Івано-Франківській міській дитячій поліклініці відкрили катамнестичний кабінет. Там фахівці спостерігатимуть за дітьми перших трьох років, які народились недоношеними. Також впроваджуватимуть схеми...

Хвороба прогресує: за сім днів на Прикарпатті на кір захворіло майже три сотні мешканців 12:26

Стaном на 30 листопaдa в Івaно-Фрaнківській облaсті зaреєстровано 4 571 звернення з пiдозрою на кір. Хоча минулого тижня було ще 4 297 звернень. Госпіталізовано 3127 осіб, в тому числі 11...

На Прикарпатті стрімко зростає кількість випадків захворювання на ГРВІ (відеосюжет) 22:28

Фахівці кажуть: щотижня дедалі більше пацієнтів звертаються за допомогою до медиків. Втім, до епідеміологічного порогу ще далеко. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

У Франківську врегулюють правила виклику лікаря додому (відеосюжет) 11:54

Все через реформу галузі охорони здоров'я, яка, по суті, скасовує обов'язкові візити терапевтів. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Прийняти і йти далі. Як нині франківці живуть з ВІЛ 01:09

1 грудня у світі вже 30 років відзначають день боротьби з ВІЛ / СНІД. Цього дня традиційно розповідають про хворобу і те, як з нею боротися. Як нині з ВІЛ живуть...
  • ріел ІФ виринаюча